Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Εξωτερικα φιλτρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78979)

panos70 25-03-14 18:41

Εξωτερικα φιλτρα
 
Γεια σας παιδια επειδη μου χαλασανε ολα τα εξωτερικα φιλτρα που ειχα στο 300αρι μου και την παλευω με 2 1200 εσωτερικα,λεω να παρω ενα εξωτερικο ,εχω καταληξει σε δυο λογο μαρκας και τιμης ,το ενα το
Hydor external filter Prime 30 με 94 ευρω http://www.petcumulus.gr/products/CA...-1-02701_s.jpg και το αλλο το


Eheim external filter 2217 με 100 ευρω http://www.petcumulus.gr/products/CA...-1-68577_s.jpg,ποια ειναι η γνωμη σας ; θελω επισης να ρωτησω χωρις βανακια το καταλαβαινω, μπορω να βαλω εγω βανακια απο λαστιχα ποτισματος ,αλλα δεν ξερω αν εχουν πομπα για να κατεβαζουν το νερο(ενταξη μεχρι ενα σημειο βαζω νερο εγω με κουβα αλλα κραταει και αερα μεσα ,) ποιο θα με συνιστουσατε να δω ; εχει δουλεψει κανεις σας τα συγκεκριμενα φιλτρα και αν ηταν λειτουργικα και αντοχης στο χρονο




Dimitris77 25-03-14 19:10

Εχω το hydor prime 30 και δουλευει ακαταπαυστα πριν απο το ετος 2000.Ευκολο στην συντηρηση και πολυ καλη ροη!!
Μοναδικο μειονεκτημα ειναι η μικρη χωριτικοτητα του καδου.
Υπαρχει και η νεα σειρα της hydor που με παρομοια χρηματα περνεις πιο εξελιγμενο φιλτρο απο το prime 30 και με καδο να χωραει παπαδες μεσα.

PETROS_AFRICANOS 25-03-14 19:35

Εξωτερικα φιλτρα
 
Αν μου επιτρέπεις να σου προτείνω Πάνο θα βασιστώ σε φίλτρα που να υπερκαλύπτουν τα λίτρα σου αλλά και να είναι οικονομικά στην κατανάλωση ενέργειας γιατί εγώ με 7 ενυδρεία έχω γίνει χορηγός της ΔΕΗ όπως καταλαβαίνεις.Πρώτα θα σου πω για ένα EHEIM 2075 ( Professionel 3 600 που έχω σε άριστη κατάσταση με όλα τα παρελκόμενα και κεφαλή καινούρια άβρεχτη με 3 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση που το δίνω 180€ γιατί το έχω σε αχρησία και δεν μου χρειάζεται.ην τιμή τη συζητάμε κιόλας,να ξέρεις πωσ έχει κυκλοφορία 1250lt/h και καταναλώνει ενέργεια μόνο 16W.Μετά θα σου πω για 2 JBL πρώτα το CrystalProfi e901 Greenline που είναι καλό για ενυδρείο μέχρι 300lt ή για καλύτερα το CrystalProfi e1501 Greenline που καλύπτει άνετα τα 600lt.Η σειρά Greenline δηλαδή κάνει την οικονομία στην ενέργεια χωρίς να κάνει έκπτωση στην απόδοση.Ελπίζω να βοήθησα.

korasidikos 25-03-14 20:49

2217 με κλειστα ματια φιλε μου και οσο για τα βανακια με πολυ πολυ λιγα χρηματα βαζεις διακοπτακια με ταχυσυνδεσμους ποτισματος και εισαι οκ!!

yamahaR1 25-03-14 21:02

κοιτα μια κι εδω http://abyssos.gr/main/eshop-categor...%81%CE%B1.html
ειναι πολυ καλα φιλτρα και πολυ οικονομικα. εγω με το aquanova 0600 επιτελους καθαρισα.

PETROS_AFRICANOS 25-03-14 21:27

Εξωτερικα φιλτρα
 
Ναι φίλε Πάνο αφού το EHEIM 2217 κοστίζει 100€ είναι πολύ φθηνότερο από την κανονική τιμή του 2075 που ξεπερνά τα 200€ και καλύπτει μέχρι 600lt.Για να κάνεις εύκολα τις συγκρίσεις θα κάνω αυτό.
ΕΗΕΙΜ 2217 - 1000lt/h - 20W - 100€
ΕΗΕΙΜ 2075 - 1250lt/h - 16W - >200€
-------------------------
Φίλε yamahaR1 το AQUA NOVA NCF600 δεν κάνει,το AQUA NOVA NCF800 είναι οριακά για 300lt,το AQUA NOVA NCF1000 υπερκαλύπτει τα 300lt και κάνει 77€ περίπου αλλά ποιά είναι η χώρα προέλευσης;Δεν έχει εγγυήση ενώ με 23 ευρωπουλάκια ακόμα μιλάς για ΕΗΕΙΜ και 3 χρόνια εγγύηση.:p

nazgul 25-03-14 21:37

Τα λιτρα που καλυπτει το καθε φιλτρο, σιγουρα δεν εχουν να κανουν με οτι λεει ο κατασκευαστης. Εχουν να κανουν με το ειδος των ψαριων που φιλοξενει το καθε ενυδρειο, τις απαιτησεις του και την τροφη που ταϊζουμε. Η ροη, επισης, παλι εξαρταται απο το ειδος των ψαριων. Απο 2-3 φορες και πανω αν εχει τα συνολικα λιτρα την ωρα σε κυκλοφορια, καλυπτει μια χαρα τα περισσοτερα ενυδρεια. Απο εκει και περα, εχει να κανει με τις απαιτησεις του καθε ενυδρειου.

Σιγουρα θα επαιρνα σοβαρα την αποψη του Dimitris77, εστω και αν δεν εχω τοσα χρονια στο χωρο για να εχω αναλογη προσωπικη εμπειρια. Αλλα οσο ασχολουμαι, θα εμπιστευομουν την eheim με κλειστα ματια και θα επαιρνα eheim.

panos70 25-03-14 22:16

παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας να πω πως μεσα αυτη την εποχη εχω ενα οσκαρ κι ενα πλεκοστομους 4,5 χρονων και τα δυο,ειχα δυο οσκαρ αλλα το ενα μου ψοφησε το καλοκαιρι ,τροφη τα δινω τα επιπλεοντα στικ και γεωσκολικες

bouboulas 26-03-14 11:02

Στην κατοχή μου έχω 3 eheim 2217 που δουλεύουν αρκετά χρόνια απροβλημάτιστα.

panos70 26-03-14 17:43

ψαχνω -ψαχνω και ακρη δεν βγαζω,μηπως το eheim 2217 ειναι τελικα μικρο για τα 300 λιτρα που εχω και να ψαξω για κατι μεγαλυτερο ,δλδ να ανεβασω ακομη λιγο τον πηχη ;εχετε να μου προτεινετε κατι ;

στελιος προεδρου 26-03-14 17:52

http://www.petsupermarket.gr/3103/πρ...και-600lt.html ενα σκαλοπατι παραπανω:D

ChocolatePuma 26-03-14 18:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από στελιος προεδρου (Μήνυμα 829840)
http://www.petsupermarket.gr/3103/πρ...και-600lt.html ενα σκαλοπατι παραπανω:D

Και 2.5 σκαλοπάτια σ οτι αφορά την τιμή!!! :D

panos70 26-03-14 19:30

λετε τα κινεζικα να τα αποφυγω ;φοβαμε το 2217 στο οτι δεν εχει πομπα , η βαλβιδα να συμπληρωνεις νερο οπως το hydor για να τραβαει απο το ενυδρειο ....... τελικα βλεπω πως ειναι προβλημα η επιλογη φιλτρου

korasidikos 26-03-14 19:36

ριξε μια ματια και εδω καθαρη ροη 930 λιτρα !

ChocolatePuma 26-03-14 20:46

Κι εδώ άλλη μία ματιά! :D
http://abyssos.gr/main/eshop-categor...00-detail.html

bouboulas 26-03-14 21:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos70 (Μήνυμα 829863)
λετε τα κινεζικα να τα αποφυγω ;φοβαμε το 2217 στο οτι δεν εχει πομπα , η βαλβιδα να συμπληρωνεις νερο οπως το hydor για να τραβαει απο το ενυδρειο ....... τελικα βλεπω πως ειναι προβλημα η επιλογη φιλτρου


Γιατί το 2217 είναι Γερμανικό…..;;;;;;;!!!!!!! Αν θες και μια άλλη γνώμη κοίτα και τα sun sun. Κινέζικα αλλά σκυλιά.

Dimitris77 26-03-14 22:47

Eλα να σου δωσω ενα sun sun 304 με 2000λτ/ωρα να τελειωνεις.

maikl 27-03-14 05:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 (Μήνυμα 829911)
Eλα να σου δωσω ενα sun sun 304 με 2000λτ/ωρα να τελειωνεις.

Πολυ ευκολα το αποχωριζεσαι το καλο σου φιλτρο...:D

Eheim ;)

panos70 30-03-14 09:32

τελικα παιδια παραγγειλα το eheim 2217 ,σας ευχαριστω ολους για τις αποψεις σας και για τα λινκ που μου στειλατε ,για να παραγγειλω το 2217 μετρησε το οτι ειναι απο τα ποιο αξιοπιστα απο θεμα βλαβων απο αυτα που διαβασα σε συζητησεις στο φορουμ,οτι τα εχουν οι περισσοεροι και ειναι ευχαριστημενοι, και το οτι ηθελα ενα απλο φιλτρο που να κανει σωστα τη δουλεια του,γιατι με τις ευκολιες των fluval αλλα λιγο παθιαρικο ( 4-5 φορες βλαβη) και τις ευκολιες των tetra ex 700-1200 (εσκασα μετα απο 3-4 καθαρισματα κλαταρανε τα βανακια ) και αναγκαστικα να τα παρολισω ολα τους ,ανταλακτικα βρισω τελικα στο e bay αλλα αραγε αξιζει να τα κανω μιας και ειναι τοσο παθιαρικα κατ εμε φιλτρα ; η θα τα κανω και μετα παλι απο 3-4 καθαρισματα αρχισουν να τρεχουν νερα ...... και τρελαινομαι οταν το βλεπω αυτο ,οποτε ειπα να δοκιμασω και το πολυ απλο χωρις βανακια πομπες και πολλα φρου φρου eheim μιας και τοσα χρονια με ενυδρεια δεν το ειχα ποτε ,τα κινεζικα δεν τα απαξιωνω αλλα ηθελα ενα φιλτρο δοκιμασμενο στα χρονια απο σχεδον ολους τους ενυδρειοφιλους με πολυ καλα σχολια,ελπιζω να μεινω ευχαριστημενος :smt069 :)

Dimitris77 30-03-14 10:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maikl (Μήνυμα 829941)
Πολυ ευκολα το αποχωριζεσαι το καλο σου φιλτρο...:D

Eheim ;)

Το εχεις δουλεψει?Το γνωριζεις σαν φιλτρο?Η πετας την κοτσανα σου ετσι για χαβαλε?Ο μονος λογος που το εβγαλα απο το ενυδρειο ειναι η αντικατασταση του με ενα FX5....λογω μεγαλητερης χωριτικοτητας σε βιολογικο υλικο..Το sunsun την κανει την δουλεια του μια χαρα..
Αληθεια,τα eheim που κατασκευαζονται,στην Γερμανια να φανταστω....

panos70 30-03-14 10:47

Δεν χρειαζονται εντασεις σε μια συζητηση που κανουμε για να ανταλλασουμε αποψεις συμφωνα με την εμπειρια του καθε ενος και το τι του εχει αρεσει ,εγω ειπα οτι τα τετρα ειναι παθιαρικα (σε εμενα) μπορει σε καποιον αλλο να εχει κρατησει 15-20 χρονια και να ειναι υπερ ευχαριστημενος με σωστοτερη συντηριση,τα 4-5 τελευταια χρονια λογο κρισης ολοι κοιταμε τα κινεζικα,που και τι δουλεια τους κανουνε σωστα και πολυ φθηνοτερα ειναι,να πω την αληθεια κι εγω πρωτου ξεκινησω το θεμα για SUN SUN εψαχνα και συγκεκριμενα για το 2000 λιτρα /ωρα μπορει να ειναι το επομενο που θα παρω,και το hydor στο οτι το εχουν 2-3 φιλοι μου για πανω απο 10 χρονια χωρις ουτε μια βλαβη '' κι εγω μετα καλυτερα ποιοτικος φλουβαλ και τετρα ειχα σκασει" γιαυτο ας αφησουμε τις εντασεις γιατι ειναι ανωφελες και δεν βοηθουν το θεμα ;)

maikl 30-03-14 16:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 (Μήνυμα 830421)
Το εχεις δουλεψει?Το γνωριζεις σαν φιλτρο?Η πετας την κοτσανα σου ετσι για χαβαλε?Ο μονος λογος που το εβγαλα απο το ενυδρειο ειναι η αντικατασταση του με ενα FX5....λογω μεγαλητερης χωριτικοτητας σε βιολογικο υλικο..Το sunsun την κανει την δουλεια του μια χαρα..
Αληθεια,τα eheim που κατασκευαζονται,στην Γερμανια να φανταστω....

,...χαβαλε κανω ......8-)

(καλα θα ηταν ομως να προσεχουμε πως μιλαμε και σε ποιον-υπαρχουν κι ευεξαπτοι...)

panos70 10-04-14 18:03

Σημερα εκανα μια πατεντα στο εξωτερικο φιλτρο ex 1200 και μεχρι στιγμης λειτουργει καλα ,θα το αφησω για δυο τρεις μερες να δουλευει κατω σε εναν κουβα και αν δεν σταξει τοτε απο εβδομαδα θα το βαλω κι αυτο στο 300αρι μου,τι εκανα; εβαλα ενα σωληνα για εισοδο και εναν σωληνα για εξοδο τα σφηνωσα ετσι απλα χωρις βανακια δλδ οπως ειναι τα eheim περιπου, αν δω οτι ολα ειναι ενταξη τοτε θα βαλω και βανακια απο ποτιστικο λαστιχο θα το σιλικοναρω για σταθεροποιησει και θα το λειτουργω ετσι
,:smt031

Diskus fan 11-04-14 23:50

Υπάρχουν και τα ταιράπ... για αυτές τις δουλειές (αντί για σιλικόνη)... που σταθεροποιούν καλύτερα.-
https://www.google.gr/search?q=%CE%B...w&ved=0CD4QsAQ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02250 seconds with 11 queries