Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Πόσο ζει ο Μονομάχος; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31566)

Efi 09-04-09 11:11

Πόσο ζει ο Μονομάχος;
 
Καλημέρα! Τον Βρασίδα μου τον έχω 2 χρόνια και δεν ξέρω και πότε γεννήθηκε. Μου φαίνεται ότι είχα διαβάσει παλιά ότι ζουν 2 χρόνια. Να αρχίσω να προετοιμάζομαι; Πόσο ζουν οι μονομάχοι τελικά;

stav 09-04-09 11:29

Περιπου δυο χρονια.

saerdna 09-04-09 11:35

Το περισσότερο που μπορεί να ζήσει ένας μονομάχος είναι τα τέσσερα χρόνια. Όμως με την ταλαιπωρία που περνάνε, ο μέσος όρος είναι τα δύο με δυόμισι χρόνια. Βέβαια εξαρτάται και από το κάθε ψάρι. Δεν είναι απαραίτητο λοιπόν να αρχίσεις να προετοιμάζεσαι, απλά έχε το στο πίσω πίσω μέρος του μυαλού σου;)

Efi 09-04-09 12:21

Ευχαριστώ... Πάντως φαίνεται γερό σκαρί! Ελπίζω να πάει παραπάνω... Δεν τον έχω σε γυάλα αλλά σε ενυδρειάκι 20λιτρο με φυτά οπότε μάλλον είναι καλά στα κέφια του :)

N4505 09-04-09 13:19

Βρασίδας....:D:D:D:smt082
Να σου ζήσει!

JEKIS 09-04-09 17:30

Εμενα στο χρονο πανω μου λενε αντε γεια!!!(φυσικα δεν τους βαζω σε θερμοστατη):(

Apostolis 09-04-09 17:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από JEKIS (Μήνυμα 347388)
(φυσικα δεν τους βαζω σε θερμοστατη):(

...και πολύ καλά κάνεις γιατί διατηρούνται περισσότερο και καλύτερα στην κατάψυξη και "σιτεύουν"...!!! :smt119

falitsa 09-04-09 17:58

Λοιπόν μη γελάσετε και το δικό μου μονομάχο Βρασίδα τον έχω ονομάσει!!!!
:)

JEKIS 09-04-09 18:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apostolis (Μήνυμα 347389)
...και πολύ καλά κάνεις γιατί διατηρούνται περισσότερο και καλύτερα στην κατάψυξη και "σιτεύουν"...!!! :smt119

Αφου εχεις δει ΣΙΓΟΥΡΑ που τους εχουν στα μαγαζια που τους πουλανε!!!!
Σε πλαστικα πλεξιγκλας 5χ5!!!:mad::mad::mad:
Ασε που στα δινουν σαν δευτερη λυση αν δεν θες χρυσοψαρα για την γυαλα!!

Το οτι θελουν θερμοστατη το εμαθα εδω μεσα!!!:(

PascM 09-04-09 18:30

Πολλά έχουμε δει στα διάφορα μαγαζιά....έχουμε δει και εξαιρέσεις αλλά σταγόνα στον ωκεανό είναι.

Το παν είναι ο χομπύστας να διαβάσει και να ξέρει τις απαιτήσεις του οργανισμού που θέλει να φιλοξενήσει!

Gojoy 09-04-09 19:54

Τον δυκο μου τον εχω περιπου 3 χρονια και φενετε μια χαρα σε ενειδριακι 15αρη πικνοφυτεμενο,ασε που ζευγαροε και μια φορα την θηλικια μου.Η μεση υλικια ειναι περιπου 2 με 3 χρονια το πολυ.

Efi 10-04-09 13:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gojoy (Μήνυμα 347421)
ασε που ζευγαροε και μια φορα την θηλικια μου.

Είχα απορία πάνω σ'αυτό.. Αν πάρω μια θηλυκιά για να ζευγαρώσει μόλις γίνει η δουλειά πρέπει να την βγάλω επειδή μετά θα της ορμάει; Κάτι τέτοιο είχα διαβάσει κάποτε. Όπως επίσης ότι πρέπει να βάλεις 2 θηλυκά μέσα μαζί του
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από JEKIS (Μήνυμα 347398)
Το οτι θελουν θερμοστατη το εμαθα εδω μεσα!!!:(

Αφού το έμαθες βάλε του έναν θερμοστάτη τον χειμώνα. Δεν είναι ακριβός. Νομίζω αν θυμάμαι καλά γύρω στα 15 € κάνει.

saerdna 10-04-09 13:31

Πρώτα πρώτα πρέπει να αναρωτηθείς (σε περίπτωση που θα πετύχει η αναπαραγωγή) τί θα κάνεις τα μικρά;;; Αν επιβιώσουν καμιά 20αριά θα πάρεις αντίστοιχα ενυδρεία;; Για να ζευγαρώσουν θέλουν προετοιμασία και ειδικές συνθήκες. Για κανένα λόγο δεν του βάζεις δύο θηλυκές μέσα, δεν είναι guppy! Η αναπαραγωγή του μονομάχου είναι απαιτητική (πολύ χρόνο, διάβασμα, χώρο κλπ). Η γνώμη μου είναι να μην το προσπαθήσεις πριν το σκεφτείς καλά!;)

Υ.Γ. Μετά το ζευγάρωμα το θηλυκό πρέπει να επιστρέψει στο ενυδρείο του γιατί θα υπάρξει πρόβλημα!

Efi 10-04-09 13:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από saerdna (Μήνυμα 347581)
Πρώτα πρώτα πρέπει να αναρωτηθείς (σε περίπτωση που θα πετύχει η αναπαραγωγή) τί θα κάνεις τα μικρά;;;

Ναι εντάξει απλά ρώτησα απο περιέργεια πιο πολύ..

JEKIS 10-04-09 16:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από saerdna (Μήνυμα 347581)
Πρώτα πρώτα πρέπει να αναρωτηθείς (σε περίπτωση που θα πετύχει η αναπαραγωγή) τί θα κάνεις τα μικρά;;; Αν επιβιώσουν καμιά 20αριά θα πάρεις αντίστοιχα ενυδρεία;; Για να ζευγαρώσουν θέλουν προετοιμασία και ειδικές συνθήκες. Για κανένα λόγο δεν του βάζεις δύο θηλυκές μέσα, δεν είναι guppy! Η αναπαραγωγή του μονομάχου είναι απαιτητική (πολύ χρόνο, διάβασμα, χώρο κλπ). Η γνώμη μου είναι να μην το προσπαθήσεις πριν το σκεφτείς καλά!;)

Υ.Γ. Μετά το ζευγάρωμα το θηλυκό πρέπει να επιστρέψει στο ενυδρείο του γιατί θα υπάρξει πρόβλημα!

Μαλλον κι εγω μετα απ αυτο το ποστ δεν θα το δοκιμασω!!:(

Gojoy 11-04-09 10:58

Nαι η αληθια ειναι οτι πρεπει να βγαλεις την θηλικια γιατι θα την σακατεψει.Δεν ειναι απαρετιτο να εχεις δυο θηλικες,εγω και τις δυο φορες που εκανα αναπαραγωγη , εβαζα 1αρσενικο και μια θηλικια.Καλη επυτιχια αν προσπαθησεις αναπαραγωγη.Να ξερεις οτι πρεπει να το μελετησεις αρκετα προτου αρχησεις την αναπαραγωγη,πρεπει να προετημαστουν και τα δυο φιλα και να βρεις το καταληλο μερος

harris samos 12-04-09 12:29

egw toys exw mazi zeygarosan kai akoma mazi toys exw o arsenikos einai sth folia kai h thilikia kobei boltes den exoyn problima simera bgikan kai ta psarakia:D:D:D:D:D:D:D alla to enidreio einai megalo 250 litra kai piknofitemeno...

Gojoy 13-04-09 10:04

Oταν λες οτι μπηκαν και τα ψαρακια μεσα τι ενοεις;Aν εβαλες μεσα ψαρια τι ψαρια ειναι αυτα;΄Ανεβασε και καμια φοτο.Φενετε ενδυαφερον η περηπτοση!!!

N4505 13-04-09 10:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gojoy (Μήνυμα 348218)
Oταν λες οτι μπηκαν και τα ψαρακια μεσα τι ενοεις;

Δεν είπε μπήκαν, είπε μπγκήκαν...(α.κ.α. βγήκαν) :D
Αναθεματισμένα greeklish...:rolleyes:

Gojoy 13-04-09 11:14

Σωστος ο φιλος!

harris samos 13-04-09 13:40

και να βαλω δε θα καταλαβεις και πολλα ειναι μεσα στη φωλια που εχει κανει ο αρσενικος και δε φενοντε καλα ακομα ειναι σαν το κεφαλι μιας καρφιτσας:D
-------------------------
ανεβασα φωτο αλλα πωσ θα τη βαλω να τη δεις δε ξερω ξερεισ εσυ ?????????:confused:

marioss 02-01-13 12:24

παιδια για να κανω αναπαραγωγη ειναι απαραιτητο να τα εχω σε ενυδρειο η μπορω και σε γυαλα??και το θυληκο πρεπει να το βγαλω????

tsala 02-01-13 13:13

Φιλε μου κανενα ψαρι δεν κανει για γυαλα...
αυτα λενε και τα παιδια πιο πανω...
Διαβασε τα υπομνηματα για αρχαριους, και αν τον εχεις σε γυαλα βγαλτον..

Nick74 02-01-13 18:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από marioss (Μήνυμα 722887)
παιδια για να κανω αναπαραγωγη ειναι απαραιτητο να τα εχω σε ενυδρειο η μπορω και σε γυαλα??και το θυληκο πρεπει να το βγαλω????



εχω "ορκιστει" να μην πολυ-χωνομαι σε αρχαριους, μια και ολοι υπηρξαμε καποτε στουρναρια και καναμε οτι μας ελεγαν οι "ειδικοι" για να μας πουλησουν οτι μενει απουλητο, αλλα ρε παλικαρι, το οτι εχεις ενα ψαρι σε γυαλα ας το αφησουμε να πεσει (ολοι εχουμε κανει διαφορα λαθη στα ξεκινηματα μας) αλλα την αναπαραγωγη ΤΙ ΤΗ ΘΕΣ?
Ελπιζω σε μια λογικη (η εστω παραλογη) απαντηση

stratigos24 02-01-13 19:56

Μιας και δεν ειχα δει το θεμα και τωρα ηρθε στην επιφανεια, να πω οτι χθες εμαθα πως κοπελα φιλου μου εχει μονομαχο 4+ χρονια.

delta66 02-01-13 23:44

Παράθεση:

Properly kept and fed a correct diet, B. Splendens lives approximately 2-4 years in captivity but 5 is not uncommon.
It is possible for them to live up to 10 years in rare cases.

http://en.wikipedia.org/wiki/Siamese_fighting_fish

ChocolatePuma 03-01-13 00:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 723058)

Make my...night!:D

Nick74 03-01-13 00:42

χμμμ... υπαρχουν καταγεγραμενες περιπτωσεις οπου εφτασε 10 χρονων?
Τα πιο συνηθη που γνωριζω ειναι σε σωστα ενυδρεια γυρω στα 4 χρονια (οκ ενας δικος μου εφτασε καπου 4+ και αν υποθεσουμε οτι πρεπει λογικα να ηταν 4-5 μηνων οταν τον πηρα πρεπει να εφτασε σχεδον κοντα στα 5 χρονια).
Τετοιες περιπτωσεις εχουν καταγραφει αρκετες, οπως και 5 χρονια+ πολυ σπανια, ομως εδω μιλαμε για τα διπλασια...

Εχω ακουσει απο φιλους -οχι εντελως εμπιστους- στην Ασια οτι στη φυση ξεπερνουν τα 7 χρονια, ομως δεν ξερω αν αληθευει και πως το ειδαν

nikolakis94 03-01-13 01:00

Ειναι σπανιο να ζησουν 10 χρονια αλλα αν εχεις το ψαρι απο μικρο σε σωστο χωρο,συνθηκες,διατροφη δεν ειναι απιθανο.

stratigos24 03-01-13 01:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 723073)
σε σωστα ενυδρεια γυρω στα 4 χρονια

Σε σωστη γυαλα :D 1.5 λιτρου διχως φιλτρο - θερμοστατη - φυτα - βυθο που το εχει η κοπελα τοσα χρονια και με 2-3 πολυωρα ταξιδια στην πλατη ο μονομαχος αυτα τα χρονια?

Φυσικα δεν υποννοω οτι δεν ισχυει πως τα ψαρια πρεπει να τα εχουμε στις συνθηκες που θελουν (και οτι οι περιπτωσεις σαν την παραπανω που ανεφερα φανταζομαι θα ειναι ελαχιστες και φυσικα το ψαρι δεν ειναι και στα καλυτερα του) αλλα ισως να ειναι και στο σκαρι του καθε ψαριου?

Θυμαμαι καποια στιγμη στο καταστημα Ωκεανος, που μου υποστηριζε εκει η κοπελα πως φιλη της ειχε το μονομαχο σε ποτηρι σαμπανιας για 3.5 χρονια και ηταν και θαυμασια? Και πως εχει παει στη Γερμανια και εχει δει πως γινεται η αναπαραγωγη μονομαχων και μου ειπε οτι γινεται σε λακουβες νερου μιας χουφτας περιπου?:cool:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02343 seconds with 11 queries