Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   ποια η αντοχη σε ταξιδι; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44711)

kostas/poseidonas 13-10-10 16:14

ποια η αντοχη σε ταξιδι;
 
αντεχουν γκαπυ κ κερατοφυλλου κ γενικα ψαρια κ αλλα φυτα σε τριωρο ταξιδι.κ αν ναι πως τι πρεπει να κανω;
κ λιγο οικονομικα παιδια αν γινεται

zipo 13-10-10 16:19

Σίγουρα θα αντέξουν τα γκάπι και το κερατόφυλλο.Πρέπει να μπουν με όσο το δυνατόν περισσότερο νεράκι σε σακούλες.Αν υπάρχει η δυνατότητα,ας μπει και στη σακούλα των φυτών νερό.Αν όχι,τότε να κλειστεί η σακούλα χωρίς να χάνει αέρα.Αν μπουν σε φελιζόλ θα είναι ακόμη πιο καλά,αλλά δε νομίζω πως τα συγκεκριμένα ζωντανά θα έχουν θέμα με τη θερμοκρασία.Με τι θα ταξιδέψουν?

beat89 13-10-10 16:19

Εγω εχω φερει εντλερς απο Αλεξανδρουπολη με τρενο μεσα σε ενα μπιτονακι.
Καπου 17 ωρες ταξιδι.:rolleyes:
Τα βαζεις σε μια σακουλα με πολυ αερα,αφου δεν τα εχεις ταισει 1-2 μερες πριν κ τα βαζεις μεσα σε ενα κιβωτιακι με εφημεριδες κ τα μεταφερεις.
Αν ταξιδεψεις με αμαξι μπορεις κ σε ενα μπιτονακι.
Δεν ειναι πολλες οι ωρες.
Οσο για το κερατοφυλλο ειτε το βαζεις στην ιδια σακουλα με τα ψαρια ειτε σε μια αλλη μονο να προσεξεις να ειναι πολυ καλα κλειστη κ να εχουν λιγη υγρασια.;)

Psytrancer 13-10-10 16:58

Εχω μεταφερει endlers, red cherrys κ αρκετα φυτα απο αθηνα-σαντορινη με πλοιο (7-8 ωρες) χωρις κανενα προβλημα....σε ενυδρειακη σακουλα(την μεγαλυτερη που βρηκα) μεσα σε 2 σχολικες τσαντες(πλατης)τυλιγμενα με μια μεγαλη πετσετα.Τα ζωντανα τα ειχα αφησει αταϊστα μια μερα πριν το ταξιδι..Το καλυτερο βεβαια ειναι το κιβωτιο απο φελιζολ μαζι με εφημεριδες...αλλα για 3 ωρες ταξιδι δεν ειναι κ απαραιτητο.

michael151 13-10-10 19:39

Αθηνα-Κρητη συν ταξι,συν αυτοκινητο= καμοια 10ρια ωρες, μεσα σε φελιζολ κουτα με εφημεριδες,15 σκαλαρια.. καμοια απωλεια!:p οποτε no problem!!

drak7family 13-10-10 19:59

μου εστειλαν πριν καιρο απο θεσσαλονικη εντλερς 2 μερες ταξιδι και ηρθαν ολα χωρις απολεια!
και πριν ενα χρονο απο φλωρινα με λεοφορειο για κρητη 1 μερα ταξιδι ολα οκ!

harris samos 13-10-10 20:13

εφερα δισκους 8 εκ απο αθηνα 12 ωρες ταξιδι σε σακουλες και εφερα πριν μια εβδομαδα δισκους 15-18 εκ απο συρα σε σακουλα παλι 8 ωρες μεχρι να ερθουν σπιτι

kostas/poseidonas 13-10-10 20:30

οκ
 
σας ευχαριστω ολους

harris samos 13-10-10 20:37

βαλτα καπου σκωτινα να μη βλεπουν ανθροπους και φοβουντε και μη τα ταισεις 2 μερες πριν το ταξιδι τηλιξετα και με καμια εφημεριδα κραταει θερμοκρασια

Μανος Θες 14-10-10 14:53

Αφου πηραμε την εγκριση,ετοιμασου...Χεχεχεεχ,απλα πες μου ποτε να ξεκινησω την αφαγια γιατι εγω νηστεια τους κανω Κυριακες συνηθως:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01366 seconds with 11 queries