Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Τι υλικα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36908)

Foveras 14-01-10 13:20

Τι υλικα
 
Επειδη εδω και καποιες μερες αγορασα ενα εξωτερικο φιλτρο Eheim 2071 και το λειτουργο μαζι με το μαμησιο εσωτερικο Bioflow 600 και εχω και στα δυο μονο τα δικα τους υλικα, θα ηθελα μια πιο ειδικη γνωμη τι να βαλω μεσα στο καθενα, μιας και εχψ πολυ ανθρακα και απ' οτι καταλαβα ειναι ψιλοαχρηστος. μου ειπε κατι ο georgarask οταν πηγα για μπολι (παρεπειτοντος ευχαριστω Γιωργο) αλλα δεν θυμαμαι και θελω να παραγγειλω σημερα.

ErnieBall 14-01-10 13:23

βιολογικο υλικο φτηνο

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1847

Γιώργος Κ 14-01-10 13:26

Tι υλικα εχει?? Εχει eheim substrat pro (τα στρογγυλα που σου εδωσα)?
Μπορεις να παρεις και siporax .. αν και νομιζω οτι εχει απο τα πρωτα που σου ειπα ;)

Foveras 14-01-10 13:35

Το θυμαμαι, απλα αυτο που εχω μπερδευτει ειναι αν πρεπει να βαλω και στα 2 φιλτρα αντι του ανθρακα ή αν ειναι καλυτερο να βαλω κατι αλλο στο εσωτερικο για μεγαλυτερη ποικιλια.
-------------------------
Επισης να αφησω το μπλε σφουγγαρι και στα δυο φιλτρα;

Γιώργος Κ 14-01-10 13:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Foveras (Μήνυμα 405191)
Το θυμαμαι, απλα αυτο που εχω μπερδευτει ειναι αν πρεπει να βαλω και στα 2 φιλτρα αντι του ανθρακα ή αν ειναι καλυτερο να βαλω κατι αλλο στο εσωτερικο για μεγαλυτερη ποικιλια.

Στο φιλτρο που αγορασες εχει substrat pro ? Αν ναι πιστευω ειναι αρκετο ... Ναι ασε τα σφουγγαρια!!

Foveras 14-01-10 13:38

Ναι εχει substrat pro. Δηλαδη να αφησω τον ανθρακα η να παραγγειλω και siporax και να το βαλω αντι του ανθρακα. Σορρυ μπερδευτικα λιγο.

Γιώργος Κ 14-01-10 14:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Foveras (Μήνυμα 405197)
Ναι εχει substrat pro. Δηλαδη να αφησω τον ανθρακα η να παραγγειλω και siporax και να το βαλω αντι του ανθρακα. Σορρυ μπερδευτικα λιγο.

μη βαλεις ανθρακα ... βαλε το substrat pro ... ασε τα σφουγγαρια κανονικα και αν θες βαλε ενυδρειακο βαμβακι παραπανω .. Νομιζω απο θεμα βιολογιας ... θα φτασει το pro τωρα αν μπορεις να διαθεσεις για σιποραξ .. παρε .. κακο δεν κανει ... :p

Foveras 14-01-10 14:05

οκ ευχαριστω

aggelospap 14-01-10 14:12

να ρωτησω και εγω κατι?ο ανθρακας δεν πρπει να υπαρχει μονιμα μεσα στο φιλτρο?κανει κακο στα ψαρακια?

Γιώργος Κ 14-01-10 14:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aggelospap (Μήνυμα 405217)
να ρωτησω και εγω κατι?ο ανθρακας δεν πρπει να υπαρχει μονιμα μεσα στο φιλτρο?κανει κακο στα ψαρακια?

Τον ανθρακα τον χρησημοποιουμε αν εχουμε κανει θεραπεια και θελουμε να δεσμευσει το φαρμακο (αφου τελειωσει η θεραπεια) η οταν υποψιαζομαστε οτι υπαρχει καποια ουσια στο νερο που ισως δηλητηριασει τα ψαρια μας! Σε ενυδρεια ειδηκα με φυτα ο ανθρακας κατακραταει στοιχεια που ειναι αναγκαια για αυτα! Εκτος απο κακο και στη τσεπη ... αφου θα πρεπει να το αντικαθιστας!
Παρολα αυτα ειναι καλο να εχουμε λιγο στο ντουλαπι μας για εκτακτες περιπτωσεις!! ;)

Foveras 14-01-10 14:30

Γιωργο τωρα που θα τον βγαλω μπορω να τον φυλαξω για το μελλον ή φθειρεται στο ντουλαπι;

aggelospap 14-01-10 14:40

ωραιααααα κι αλλος χωρος για βιολογικο στο φιλτρο μου :D:D

Γιώργος Κ 14-01-10 15:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Foveras (Μήνυμα 405230)
Γιωργο τωρα που θα τον βγαλω μπορω να τον φυλαξω για το μελλον ή φθειρεται στο ντουλαπι;

Αν τον ειχες μεσα στο φιλτρο που λειτουργουσε πετα τον ... αν ειναι αχρησιμοποιητος δεν παθαινει τιποτα στο ντουλαπι ...

thanasis76 14-01-10 15:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aggelospap (Μήνυμα 405240)
ωραιααααα κι αλλος χωρος για βιολογικο στο φιλτρο μου :D:D

μια και μιλαμε για βιολογικο υλικο να αναφερω κατι που το εχω δοκιμασει με τρομερα αποτελεσματα....

στο φιλτρο μου εχω σε ενα καδο Sera Siporax
στον αλλον βιομπαλες
στον και στον αλλον ουπα ( αυτα που βαζουμε στον τοιχο για να βιδωσουμε βιδες )
μπορω να σας πως με σιγουρια οτι τα ουπα κρατανε το πολυ παραπανω βιολογικο υλικο απο το Sera Siporax.
το εχω δοκιμασει καιρο και το λεω με σιγουρια...
την επομενη φορα που θα ανοιξω το φιλτρο, θα σας βγαλω και φωτο να δειτε....:grin::grin::grin:

giannisqq 14-01-10 16:37

με σενα θαναση εχουμε πολλα να μαθουμε ακομα....:smt041:smt041

Foveras 14-01-10 18:01

Θαναση ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ παρα πολυ, παω για ουπες

Κλεόβουλος 14-01-10 18:32

Θανάση με πήγες 30 χρόνια πίσω:)
τότε βάζαμε ούπα,ρόλεϋ(που έβαζαν οι γυναίκες στα μαλλιά),πλαστικά πώματα...αλλά τότε δεν υπήρχε τίποτα άλλο(είχαμε ανακαλύψει τις βιομπάλλες σε αμερικάνικα περιοδικά).
Όλα αυτά όμως απαιτούν μεγάλο όγκο υλικών για να προσφέρουν επιφάνειες για την εγκατάσταση των χρήσιμων βακτηρίων αντίστοιχες με υλικά όπως το siporax ή το substrat.

kingrim 14-01-10 21:38

thanasis ουπες 6'' 8'' 10'' :P

thanasis76 14-01-10 23:52

καλησπερα και παλι!! εγω βαζω ουπα 6αρια για να εχει πολλα τεμαχια.
οσο για τον ογκο που λες κλεοβουλε δεν ειναι ετσι...
εγω βλεπω οτι στην ιδια ποσοτητα υλικων κρατανε πολυ περισσοτερη γλιτσα-βακτηριδια....
θα το ανοιξω το σ/κ και θα βγαλω φωτο και τους δυο καδους να δειτε...

Γιώργος Κ 14-01-10 23:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 405427)
καλησπερα και παλι!! εγω βαζω ουπα 6αρια για να εχει πολλα τεμαχια.
οσο για τον ογκο που λες κλεοβουλε δεν ειναι ετσι...
εγω βλεπω οτι στην ιδια ποσοτητα υλικων κρατανε πολυ περισσοτερη γλιτσα-βακτηριδια....
θα το ανοιξω το σ/κ και θα βγαλω φωτο και τους δυο καδους να δειτε...

Το σιποραξ ... ειναι ποροδες υλικο και τα βακτηρια που "χωρανε" πανω σε ενα τετοιο μακαρονακι δεν συγκρινονται με τα ουπα που λες! Ειναι λογικο για αυτο το λογο η διασπορα τους στο σιποραξ να ειναι μεγαλη ... Η βιολογια σου προσαρμοζεται συμφωνα με τις αναγκες του ενυδρειου σου .. αν τα ουπα σε καλυπτουν τωρα και εχουν φτασει το μεγιστο απο οτι μπορουν ... αν χρειαστει (αυξησεις τον αριθμο ψαριων η πεσει τροφη παραπανω η οτιδηποτε) τοτε θα εχεις προβλημα ... ενω στο σιποραξ υπαρχει "χωρος" για κατι παραπανω ... (για πολυυυ παραπανω)... το εχω διαπυστωσει στη πραξη!! ;)

thanasis76 15-01-10 00:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 405428)
Το σιποραξ ... ειναι ποροδες υλικο και τα βακτηρια που "χωρανε" πανω σε ενα τετοιο μακαρονακι δεν συγκρινονται με τα ουπα που λες! Ειναι λογικο για αυτο το λογο η διασπορα τους στο σιποραξ να ειναι μεγαλη ... Η βιολογια σου προσαρμοζεται συμφωνα με τις αναγκες του ενυδρειου σου .. αν τα ουπα σε καλυπτουν τωρα και εχουν φτασει το μεγιστο απο οτι μπορουν ... αν χρειαστει (αυξησεις τον αριθμο ψαριων η πεσει τροφη παραπανω η οτιδηποτε) τοτε θα εχεις προβλημα ... ενω στο σιποραξ υπαρχει "χωρος" για κατι παραπανω ... (για πολυυυ παραπανω)... το εχω διαπυστωσει στη πραξη!! ;)

ναι αλλα δεν διαβασες μαλλον καλα φιλε μου... χιχιχιχιιχ
εχω ενα καδο σιποραξ, ενα καδο ουπα ενα καδο με υαλοβαμβακα και ο υπολοιπος χωρος ειναι με βιομπαλες....
αρα... εχω τα παντα...
:smt041:smt041 απλα βλεπω οτι τα ουπα κρατανε πολυ βακτηριδιο πανω τους... σε σχεση με τις βιομπαλες σκαλες ανωτερα:D:D
με το σιποραξ επιδη ειναι ποροδες ισως ειναι πιο καλο δεν λεω οχι...
παντος θα ανεβασω φωτο μολις το ανοιξω...:grin::grin:

Κλεόβουλος 15-01-10 09:21

Για να μην δημιουργούμε παρανοήσεις...
Τα βακτήρια που αναπτύσσονται στο φίλτρο μας πανω σε όλα τα υλικά(είτε αυτά είναι σφουγγάρια είτε ούπες,κεραμικά,σιποράξ κλπ)δεν είναι ορατά με γυμνό μάτι(δεν είναι η "μπίχλα" που βλέπουμε-αυτή είναι αποικίες βακτηρίων μαζί με άφθονη οργανική ύλη)

Τα βακτήρια θέλουν επιφάνειες για να εγκατασταθούν.Τα υλικά που χρησιμοποιούμε έχουν μεγάλη διαφορά ως προς την ωφέλιμη επιφάνεια εγκατάστασης των χρήσιμων αερόβιων και αναερόβιων βακτηρίων.
Για τον ίδιο αριθμό βακτηρίων απαιτείται διαφορετικός όγκος κάθε υλικού.

Για να έχουμε στα φίλτρα μας όσο το δυνατό μεγαλύτερες αποικίες χρήσιμων βακτηρίων σε μικρό όγκο υλικών,εφευρέθηκαν υλικά όπως το siporax ή το substrat.
Χωρίς να έχω πρόχειρες τις πραγματικές αναλογίες,ένα λίτρο τέτοιων υλικών έχει 10πλάσια ή 100πλάσια ωφέλιμη επιφάνεια απο άλλα.

Foveras 15-01-10 17:27

Μετα την εκ βαθεων αναλυση του θεματος απο τους ειδικους παρήγγειλα Siporax.:smt041:smt041
Thanks


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02131 seconds with 11 queries