Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Ερώτηση για diy 600 λίτρα με εσωτερικό σαμπ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=100513)

Μηνάς 10-05-18 20:06

Ερώτηση για diy 600 λίτρα με εσωτερικό σαμπ
 
Καλησπέρα σε όλους. Καθώς σχετικά καινούργιος στο χόμπι έχω αποφασίσει καί σχεδιάζω να φτιάξω ένα ενυδρείο 600 λίτρα με 12αρη τζαμί και κόντρες πάνω κάτω και διαστάσεις 160-180 Μ x55 Π x70 Υ. Έχω τελειώσει τον σχεδιασμό του ενυδρείου και αγοράζω τα κομμάτια, έχω όμως κάποιες απορίες στο θέμα του φίλτρου ( δεν θέλω σε καμία περίπτωση νά κάνω ξεχωριστό σαμπ κάτω από το ενυδρείο).
Σκέφτηκα την λύση του εσωτερικού σαμπ λόγω οικονομικών αλλά δεν ξέρω τι πάχος τζαμί πρέπει να χρησιμοποιηθεί στο σαμπ και αν αυτό θα πρέπει να είναι ίδιο και εσωτερικά του σαμπ;

k antonis37 10-05-18 20:32

Καλησπέρα φίλε...Αν κι εγώ καινούργιος στο χομπι θα σου πρότεινα να σκεφτείς τη κατασκευή κουτιού όπως έχουν στα ενυδρεία τους τα περισσότερα pet shop...Κάτι παρόμοιο έφτιαξα στο ενυδρείο του αδερφού μου και ήταν οκ...Βέβαια κάποιος πιο έμπειρος ίσως να σε βοηθήσει περισσότερο...Μια εναλλακτική και οικονομική λύση απλώς προτείνω εγώ....!!!!

Κλεόβουλος 10-05-18 21:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μηνάς (Μήνυμα 1040964)
.....
Σκέφτηκα την λύση του εσωτερικού σαμπ λόγω οικονομικών αλλά δεν ξέρω τι πάχος τζαμί πρέπει να χρησιμοποιηθεί στο σαμπ και αν αυτό θα πρέπει να είναι ίδιο και εσωτερικά του σαμπ;

Καλώς τον Μηνά!
Το εσωτερικό σαμπ είναι μια πολύ καλή και οικονομική λύση όταν θέλεις να αποφύγεις τα εξωτερικά φίλτρα ή το εξωτερικό σαμπ.
Δεν έχει μεγάλη σημασία το πάχος του τζαμιού που θα χρησιμοποιήσεις (και 5αράκι μια χαρά είναι). Σημασία έχει να κάνεις σωστό σχεδιασμό των διαμερισμάτων για να είναι λειτουργικό (να μπορείς να βάλεις αρκετά υλικά για μηχανική και βιολογική φίλτρανση) και εύχρηστο (πχ να μπορείς να βάζεις χέρι).
Πρέπει να πάρεις υπόψη σου ότι το ενυδρείο σου έχει αρκετό μήκος και ίσως να χρειαστείς και έξτρα κυκλοφορητή αν τα ψάρια που θα βάλεις απαιτούν σχετικά έντονη ροή νερού.
Δες ένα σχετικό βιντεάκι (που ο τύπος το φτιάχνει με πλεξιγκάς)
https://www.youtube.com/watch?v=omx9O6wB60c

Καλή επιτυχία!

Μηνάς 10-05-18 21:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από k antonis37 (Μήνυμα 1040968)
θα σου πρότεινα να σκεφτείς τη κατασκευή κουτιού όπως έχουν στα ενυδρεία τους τα περισσότερα pet shop...

Τί εννοείς κουτί;


Κλεόβουλος ευχαριστώ πάρα πολύ για την κατατοπιστική απάντηση σου και θα δω το βίντεο με την πρώτη ευκαιρία.
Πάντως εάν αλλάξω γνώμη έχω σάν εναλλακτική να αγοράσω το fluval fx6 .

k antonis37 11-05-18 06:14

Κουτί = εσωτερικό σαμπ....!!!Αυτό που δείχνει στο βίντεο που σου έστειλε ο κ. Κλεοβουλος είναι απλώς μπορεί να γίνει και με άλλο υλικό (π.χ πολυκαρβουνικο)...Ανάλογα την οικονομική δυνατότητα του καθενός...

WiSe 12-05-18 10:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από k antonis37 (Μήνυμα 1040981)
Κουτί = εσωτερικό σαμπ....!!!Αυτό που δείχνει στο βίντεο που σου έστειλε ο κ. Κλεοβουλος είναι απλώς μπορεί να γίνει και με άλλο υλικό (π.χ πολυκαρβουνικο)...Ανάλογα την οικονομική δυνατότητα του καθενός...

το μασιφ πολυκαρβονικο ειναι πολυ πιο ακριβο απο το πλεξιγκλας.

k antonis37 12-05-18 14:45

Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι μασιφ...:rolleyes:

WiSe 13-05-18 11:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από k antonis37 (Μήνυμα 1041041)
Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι μασιφ...:rolleyes:

Και τι θα χρησιμοποιησει κυψελωτο? Το πιο λεπτο που υπαρχει ειναι 4αρι και ειναι σαν τσιγαροχαρτο.. Εγω δε θα χρησιμοποιουσα για κανενα λογο δε του εχω καμια εμπιστοσυνη και δεν ξερω σε ποσο καιρο θα πολυμεριστει μεσα στο ενυδρειο ή τι αλλα προβληματα πιθανον να προκαλεσει.

k antonis37 13-05-18 14:29

[QUOTE=WiSe;1041103]Και τι θα χρησιμοποιησει κυψελωτο? Το πιο λεπτο που υπαρχει ειναι 4αρι και ειναι σαν τσιγαροχαρτο.. Εγω δε θα χρησιμοποιουσα για κανενα λογο δε του εχω καμια εμπιστοσυνη και δεν ξερω σε ποσο καιρο θα πολυμεριστει μεσα στο ενυδρειο ή τι αλλα προβληματα πιθανον να προκαλεσει.

Οπως εγραψα ποιο πανω εφτιαξα κατι παπομοιο στο ενυδρειο του αδερφου μου και ναι χρησιμοποιησα κυψελωτο και 3 χρονια που δουλευε το ενυδρειο δεν επαθε τιποτα...Βεβαια χρησιμοποιησα 10αρι...Επισης απ το pet shop που προμηθευομαι τα αναλωσιμα για τα δικα μου ενυδρεια, ολα του τα ενυδρεια εχουν τετοιου ειδους εσωτερικο σαμπ(κουτι οπως το χαρακτηρισα) με 6αρι κυψελωτο και δουλευουν παρα πολλα χρονια....!!!!!!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01526 seconds with 11 queries