Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Ξυλο από τη φύση (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92541)

Undertaker 14-06-16 11:27

Ξυλο από τη φύση
 
Ξέρω ότι το θέμα εχει συζητηθεί αρκετές φορές συνήθως οι απόψεις διίστανται όμως και επειδή είμαι σε διαδικασία αναζήτησης ξύλου, ανοίγω και το δικό μου θέμα μπας και βοηθήσω. Μου ήρθαν στο μυαλό (μιας και οι διακοπές πλησιάζουν) ξύλα που συνήθως βρίσκουμε στις παραλιες και είναι εντελώς ξερά, για χρόνια εκεί έξω, "χωνεμένα" που λέει και στο χωριό μου. Είναι κατάλληλα να μπουν στο ενυδρείο; Το αλάτι που προφανώς θα έχουν πάνω, φεύγει με καποιο τρόπο; Το σχήμα τους τις περισσότερες φορές είναι ότι πρέπει για ενυδρείο.

tsala 14-06-16 12:38

Συνηθως ειναι καταλληλα.
Κοιτας αρχικα να δεις αν ειναι σαπια.
Το αλατι τα εχει ψησει καιρο.
Επομενως εφοσον δεν ειναι σαπια , τα ξεφλουδιζεις μ ενα καλο μαχαιρι (αν εχει φλουδα η οτι εχει μεινει) και τα βραζεις η τα πλενεις στην μπανιερα με καυτο νερο.
Για μενα δεν θελουν κατι αλλο ,το αλατι εχει κανει ηδη την δουλεια και με τις πλυσεις δεν θα μεινει αλατι

Τάκης 14-06-16 12:43

Και κάτι άλλο ακόμα, να προσέξεις μήπως υπάρχουν πίσσες επάνω στο ξύλο, ίσως είναι το μόνο που φοβάμαι.

Undertaker 14-06-16 13:57

Εννοείται ότι θα γίνει καλός καθαρισμός. Το σαπισμα φοβάμαι και ποσο γρήγορα αυτό θα επέλθει.

kgf12345 14-06-16 19:57

αναλογα το ξυλο,αλλα το πιθανοτερο ειναι πως θα σαπισει αρκετα γρηγορα.ειχα κουβαλησει μια φορα ενα μεγαλο κομματι κορμο,κατασπρο πλεον απτο αλατι και ηθελα να το κανω τραπεζακι.δυστυχως δεν προλαβα να ασχοληθω και εμεινε απλα διακοσμητικο στη βεραντα.η βροχη το χαλασε μετα απο δυο χρονια.
και αφου αρχισε να σαπιζει και να χαλαει με τη βροχη,φανταζομαι πως μεσα στο ενυδρειο θα χαλασει πολυ πιο γρηγορα.
για κανα χρονο το κοβω στην καλυτερη περιπτωση.
μπορεις ομως να δοκιμασεις και να μας πεις σε ενα χρονο :D

Undertaker 14-06-16 20:39

Αν βρω κάνα καλό θα το βάλω μέσα. Χρόνο να αντέξει, καλά θα είναι. Αν ζω μέχρι τότε θα σας πω πως πήγε.

tsala 14-06-16 22:04

Εγω εχω παντως ξυλα απο φυση (οχι απο θαλασσα) στα ενυδρεια πανω απο 2 χρονια χωρις προβληματα.
Πανο επειδη ειχα μαζεψει καμποσα και ειχα φτιαξει, θα δω αν εχω καποια παρατημενα ,αν τα θελεις και σου κανουν να στα στειλω

Undertaker 14-06-16 22:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 948299)
Εγω εχω παντως ξυλα απο φυση (οχι απο θαλασσα) στα ενυδρεια πανω απο 2 χρονια χωρις προβληματα.
Πανο επειδη ειχα μαζεψει καμποσα και ειχα φτιαξει, θα δω αν εχω καποια παρατημενα ,αν τα θελεις και σου κανουν να στα στειλω

Αν έχει σου ξεμείνει κανένα, καλοδεχούμενο θα είναι. Ευχαριστώ Γιάννη.

tsala 14-06-16 22:56

Αρχες Ιουλιου θα παω Βεροια , θα ριξω μια ματια και θα σου πω ;)

Undertaker 17-06-16 12:06

Πολλά παιδιά μίλησαν και για ξύλα από βελανιδιά, πλάτανο κτλ. Τι πρέπει να προσέξουμε για να είμαστε σίγουροι για την απόλυτη ξηρότητα του ξύλου πριν το βουτήξουμε στο ενυδρείο; Γιατι στο έδαφος θα βρεις και ξύλα που μόλις έπεσαν ή έπεσαν πριν κάνα μήνα αλλά και χρόνο.

ΔημήτρηςΤ 17-06-16 19:00

Να τα λιανεις καλα.να μην εχουν μύτες.αμα χωρουν στο φουρνο για καμια Ώρα στους 100.αν δεν χωρανε ,στην κατσαρόλα με βραστο νερο για κανα 10 λεπτο καθε κλωνάρι.σ καμια περίπτωση οινόπνευμα η οποιοδηποτε καθαρτικό(ποτιζουν κ θα βρει στο νερο σου).για πλάτανο κ βελανιδιά συμφωνω αν μπορεις βρες δρυ.

Undertaker 17-06-16 19:24

Αυτά όλα είναι γνωστά φίλε μου αλλά σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Στο ερώτημα που έθεσα παραπάνω, μπορεί κανείς να τοποθετηθει;

tsala 18-06-16 00:36

αν δεν εισαι σιγουρος Πανο , δεν το βαζεις..
θα σαπισει και γρηγορα αν δεν ειναι ξερο..
εγω συνηθως οτι μαζευα , τα αφηνα εξω εναν χρονο , τα εψηνε και ο ηλιος το καλοκαιρι και μετα τα εβαζα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01501 seconds with 11 queries