Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ζώα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=69)
-   -   Αρχάριος RES χελωνάκι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68607)

Serun 28-01-13 21:13

Αρχάριος RES χελωνάκι
 
Καλησπέρα,
Ενδιαφέρομαι να πάρω ένα red ear slider χελωνάκι και θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε μερικά πράγματα.Είχα στο παρελθόν χελωνάκια,πραγμα που δεν κράτησε πολύ λόγω του οτι τα κρατάγαμε σε μια μεγάλη χελωνιέρα χωρίς προοπτική "μετακόμισης".Μετά απο αρκετή έρευνα αποφάσισα να πάρω ένα και αυτή τη φορά να το κάνω σωστά.Να ζήσει δηλαδή ικανοποιημένο στο μέγιστο των δυνατοτήτων του(ηλικιακά).Λόγω του οτι είμαι φοιτητής ζώ σε πολύ περιορισμένο χώρο και ειναι αρκετά δύσκολο να έχς μια 40λιτρη γυάλα όταν αυτό βέβαια χρειαστεί.Έχω ήδη ενα 20λιτρο ενυδρείο που φιλοξενούσε ψαράκια παλιότερα και μπορώ να το χρησιμοποιήσω με μερικές μικροεπισκευές. Πήγα σε ένα pet shop με αποτέλεσμα η υπάλληλος να με μπερδέψει παραπάνω :p Η ερώτηση είναι η εξής.Υπάρχει κάποια λύση για εμένα που έχω σχετικά περιορισμένο χώρο αλλα θέλω το χελωνάκι μου ευτυχισμένο? :)

billias 28-01-13 21:20

να ζησει όπως λες ικανοποιημένο στο μέγιστο των δυνατοτήτων του(ηλικιακά)

ουτε καν σε 40 λιτρα ενυδρειο

δεν υπαρχει καμια λυση μονιμη

μονο για την περιοδο των πρωτων μηνων

Serun 28-01-13 21:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από billias (Μήνυμα 730496)
να ζησει όπως λες ικανοποιημένο στο μέγιστο των δυνατοτήτων του(ηλικιακά)

ουτε καν σε 40 λιτρα ενυδρειο

δεν υπαρχει καμια λυση μονιμη

μονο για την περιοδο των πρωτων μηνων

Καταλαβαίνω οτι το 20 λιτρο θα είναι προσωρινό αλλα για πόσα λίτρα μέγιστο μιλάμε?Έχω κάποιο χώρο αλλα είναι περιορισμένος.Επίσης όταν πήγα να ρωτήσω μου είπαν οτι αν θέλω να το "μεγαλώσω" θα χρειαστώ ενυδρείο αφήνοντας με να καταλάβω οτι η ανάπτυξή του εξαρτάται απο το χώρο που θα του δώσω..

billias 28-01-13 21:41

ναι αν δε δωσεις χωρο θα παθει νανισμο και δεν θα ειναι ευτιχισμενο και οπως θέλεις
-------------------------
διαβασε αναλιτικα το θέμα που διαβαζεις να πάρεις μια ιδέα!

slight 28-01-13 22:06

Καλησπέρα,
να απαντήσω έχωντας 2 RES το είδος Yellow bellied.
Τα χελωνάκια αρχικώς με το μέγεθος που έχουν μπορει να μη χρειάζονται χώρο και ιδιαίτερα μεγάλο έτσι νοιώθουν και μεγαλύτερη ασφάλεια, ο χώρος τους σταδιακά θα πρέπει να αυξηθεί .
Οι RES φτάνουν σε μέγεθος περίπου τα 20-25 εκατοστά τα αρσενικά και τα θηλυκα μέχρι και 30.
Λοιπόν ο εξοπλισμός
Θερμοστάτης, θερμόμετρο, φίλτρο(καλό λερώνουν πολύ), αντιχλώριο για το νερο, πολυβιταμίνες, ασβέστιο + d3, λάμπες Basking spot(Uva) και μια λάμπα uvb, τη basking spot μπορείς να τη χρησιμοποιείς και για τη φωτοπερίοδο αλλα συνήθως καθωνται μόνιμα απο κάτω.
Χαμηλό ύψος νερού όσο ειναι μικρή, και καμμια κρυψώνα αρέσει στα ερπετά, επίσης ένα μέρος(ξηρά) να βγαίνει να στεγνώνει το καβούκι της(εκει θα βαράει και η λάμπα basking spot). Επίσης θα πρότεινα 2 RES αντι για μια.
Α και αλλαγές νερου όπως στα ενυδρεία.
Χονδρικά αυτά αν ξέχασα κάτι ξαναρώτα.
Ελπίζω να βοήθησα λίγο και να μη σε απογοήτευσα.

Serun 28-01-13 22:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από slight (Μήνυμα 730520)
Καλησπέρα,
να απαντήσω έχωντας 2 RES το είδος Yellow bellied.
Τα χελωνάκια αρχικώς με το μέγεθος που έχουν μπορει να μη χρειάζονται χώρο και ιδιαίτερα μεγάλο, έτσι νοιώθουν και μεγαλύτερη ασφάλεια.
Λοιπόν ο εξοπλισμός
Θερμοστάτης, θερμόμετρο, φίλτρο(καλό λερώνουν πολύ), αντιχλώριο για το νερο, πολυβιταμίνες, ασβέστιο + d3, λάμπες Basking spot(Uva) και μια λάμπα uvb, τη basking spot μπορείς να τη χρησιμοποιείς και για τη φωτοπερίοδο αλλα συνήθως καθωνται μόνιμα απο κάτω.
Χαμηλό ύψος νερού όσο ειναι μικρή, και καμμια κρυψώνα αρέσει στα ερπετά, επίσης ένα μέρος(ξηρά) να βγαίνει να στεγνώνει το καβούκι της(εκει θα βαράει και η λάμπα basking spot). Επίσης θα πρότεινα 2 RES αντι για μια.
Α και αλλαγές νερου όπως στα ενυδρεία.
Χονδρικά αυτά αν ξέχασα κάτι ξαναρώτα

Έχω ενημερωθεί πλήρως για τον εξοπλισμό που χρειάζεται.Ο αστάθμητος παράγοντας που με ανησυχεί είναι το πόσο θα μεγαλώσει και αν θα χρειαστεί να αλλάξω και δύο και τρία ενυδρεία αγνώστου μεγέθους.Το ξέρω οτι το πιέζω αφου δεν υπάρχει στο διαμέρισμα επαρκής χώρος αλλα θα το ήθελα πάρα πολύ.

Αν πάρω μόνο ένα εκτός της μοναξιάς θα υπάρχει άλλο πρόβλημα γιατι δε νομίζω οτι θα πάρω δεύτερο...:?

Mήπως ίσως υπάρχει κάποιο είδος νεροχελώνας πιο περιορισμένης σε ανάπτυξη? (15cm μεγιστο λιγο πολυ)

slight 28-01-13 22:36

Το είχα γράψει, το έκανα save αλλα μου το έφαγε.
Τελικό μέγεθος περίπου αρσενικά 20-25 εκατοστά, θηλυκά μέχρι και 30 εκατοστά.
Δυστυχώς είναι απαιτητικά ζώα σε εξοπλισμό και φροντίδα. Μήπως να σκεφτόσουν για ένα ενυδρείο;
Μια φορά επιλέγεις μέγεθος και βάζεις αντοίστιχα ψάρια.

Serun 28-01-13 22:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από slight (Μήνυμα 730540)
Το είχα γράψει, το έκανα save αλλα μου το έφαγε.
Τελικό μέγεθος περίπου αρσενικά 20-25 εκατοστά, θηλυκά μέχρι και 30 εκατοστά.

σε τι ηλικία τα φτάνει περιπου..?

slight 28-01-13 22:46

Σίγουρα περνάνε τα 20 χρόνια, σε κάποια care seet γράφουν φτάνουν και περνάνε τα 40.
Στα υπ'όψιν ότι αυτά που αναφέραμε δεν ειναι ούτε τα μισά, για τη φροντίδα της.

maria p 28-01-13 22:49

γεια σου,
γνώμη μου είναι πως αν πάρεις ένα μικρό χελωνάκι (τόσο όσο συνήθως τα βλέπουμε στα καταστήματα), θα μπορούσες να οργανώσεις το 20άρι σου έχοντας υπ όψιν σου οτι θα είναι ικανοποιητικό για περίπου 1-1,5 χρόνο.
μετά θα πρέπει να πας τουλάχιστον σε 100άρι για να βγάλεις άλλα 3 χρόνια πάντα στο περίπου και τελικά θα καταλήξεις στα 200 ή και παραπάνω ανάλογα με τις συνθήκες που θέλεις και μπορείς να προσφέρεις στο ζωάκι σου.
φίλτρο,θερμαντηρας και λάμπα uv πολύ απαραίτητα ιδίως τον πρώτο χρόνο και το καλοκαίρι και στον ήλιο. αντιχλώριο ασβέστιο και αλλαγές όπως σου είπαν τα παιδιά παραπάνω.
αν ζήσουν τα δύο πρώτα χρόνια είναι δυνατά ζώα και δεν σε προβληματίζουν.
βλέπω κάποιους να τους βάζουν συγκατοίκους χρυσόψαρα ή πλέκο δεν έχω άποψη γι αυτό γιατί σκέφτομαι οτι έχουν πολλές ακαθαρσίες.
εγώ έχω μία 25 χρόνια το καλοκαίρι την βγάζω και περπατάει στο μπαλκόνι την καταβρέχω και με το λάστιχο. πάντως το 40άρι που έλεγες δεν είναι βαρύ και δύσκολο να το μεταφέρεις έτσι κι αλλοιώς λίγο νερό θα έχεις και ιδίως κατά την μεταφορά μπορείς και ελάχιστο ή καθόλου δεν παθαίνει κάτι για λίγες ώρες. ότι θες τα λέμε

Serun 28-01-13 22:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από slight (Μήνυμα 730546)
Σίγουρα περνάνε τα 20 χρόνια, σε κάποια care seet γράφουν φτάνουν και περνάνε τα 40.
Στα υπ'όψιν ότι αυτά που αναφέραμε δεν ειναι ούτε τα μισά, για τη φροντίδα της.

Σκοπεύω να φροντίζω στο μέγιστο,δε παίρνω χρυσόψαρο στη σακούλα απ το πανηγύρι..(τα έχουμε δεί όλοι αυτά..) και με έχετε βοηθήσει ήδη πάρα πολύ.:)
Η ερώτηση μου ήταν βασικά ποιά είναι η αναλογία χρόνου-μεγέθους..π.χ.Πότε περίπου φτάνει τα 10-15cm

slight 28-01-13 23:03

Για το μέγεθος μεγάλο ρόλο παίζει η φροντίδα, uva,uvb, βιταμινες,ασβεστιο κλπ,διατροφή. Πιστεύω ότι πρέπει να περάσει τα 3-5 χρόνια για να περάσει τα 10 εκατοστά. Το έγραψα και σε άλλο θέμα τις δικές μου τις πήρα περσι τον ιούνιο λίγο μεγαλύτερες απο 2€ και τώρα ειναι 6 εκατοστά κέλυφος μόνο.

Serun 28-01-13 23:17

Eχω αυτη τη στιγμή ένα χώρο 50χ30 (μια ραφιέρα) με βάση τον οποίο θα μπορούσα να φτιάξω ένα ενυδρείο.Υπολογίζω θα είναι εντάξει για 1-1,5 χρόνο.
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια όλων,αν το εγχείρημα επιτύχει θα σας ενημερώνω τακτικά :):):)

billias 29-01-13 21:45

κανονικά μεγαλώνουν πολυ πιο γρηγορα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01870 seconds with 11 queries