Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παραλία - Beach Bar (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=219)
-   -   Ενυδρειο 36 τονους (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25926)

aginor 28-06-08 19:28

Ενυδρειο 36 τονους
 
Γεια,
είμαι φοιτητής μηχανολογίας στο ΤΕΙ Σερρών. Έχω αναλάβει σαν πτυχιακή μια διάταξη που θα παράγει ρεύμα από τα κύματα της θάλασσας. Για να κάνω τα πειράματα έφτιαξα μια δεξαμενή 12χ2χ2 μέτρα. Είναι γεμάτη μέχρι το 1.5 μέτρο. Θα την γεμίσω με θαλασσινό νερό. Έχω ένα δόντι στον δήμο Σταυρούπολης και θα μου φέρουν με την υδροφόρα 2 δρομολόγια θάλασσα. Τα ερώτηματα είναι απλά:

1) τι εξάτμιση θα έχω με 26 βαθμούς σταθερά όλο το 24ωρο? Είναι στο υπόγειο άρα χωρίς ήλιο και σταθερές όλες της συνθήκες.
2) πως θα γίνει να μην πιάσουμε γλίτσα? Θα δουλεύει 10 λεπτά κάθε 2 μέρες. Κατά τα άλλα το νερό θα είναι ακίνητο.
3) σε 36 τόνους νερό βρύσης πόσο αλάτι πρέπει να ρίξω για να γίνει σαν το θαλασσινό? Για περίπτωση που δεν γίνει με τον δήμο η δουλειά.
Χρειάζομαι ακριβείς απαντήσεις. Για να απαντήσω και στης ερωτήσεις σας. Τα πληρώνω όλα από την τσέπη μου. Οι καθηγητές μου δεν ξέρουν τι ακριβώς είναι αυτό που θα κάνω και ξέρουν για δεξαμενή 360 λίτρα όχι 36 τόνους.

Πάνος 28-06-08 19:35

με εμπειρογνωμονα εχεις συζητησει? το πατωμα του υπογειου θα ειναι ενταξει η θα εχεις καμια καθιζηση??

aginor 28-06-08 19:37

ναι με αυτα ειμαστε οκ

klaz 28-06-08 19:38

για αλατοτητα περιπου στο 1025-1026,χρειαζεσαι 1 κιλο αλατι ανα 30 λιτρα...κανεις τον πολλαπλασιασμο,και βλεπεις...για μικροτερη αλατοτητα..λιγοτερο αλατι.
για να μην πιασει γλυτσα ,χρειαζεται οξυγονωση,και σιγουρα καποια κυκλοφορια(μεσω αρκετων κυκλοφορητων σε τοσα λιτρα..)
πως εισαι σιγουρος οτι θα εχεις μονιμα και σταθερα 26 βαθμους..?
οσο για την εξατμιση,θα εχεις σιγουρα,αλλα δεν γνωριζω το ποσο....

madfdg 28-06-08 19:58

Καταρχήν μιλάμε για τεράστιο κόστος!Χρειάζεσαι (αφού ανέφερες και το νερό βρύσης) ένα τόνο αλάτι , η εξάτμιση δεν μπορεί να υπολογιστεί και για να μην πιάσεις άλγη (γλίτσα) θές πολλούς κυκλοφορητές οι οποίοι θα πρέπει να δουλευουν 24/7 και όχι όπως το υπολογίζεις.:rolleyes:

accnt 28-06-08 20:03

Να ρωτήσω με τι υλικό έχεις φτιάξει την δεξαμενή?

Πάντως τα κόστη είναι τεράστια.... Και το δόντι να μην πιάσει σε συμφέρει να "νοικιάσεις" μια υδροφόρα για κανα δυο δρομολόγια. Εκτός και έχεις κοντά σου καμιά αλυκή...

Το θέμα της κυκλοφορίας είναι τεράστιο και θα σου κοστίσει παρα πολλά. Άρα μάλλον για απλή οξυγώνοση.

Το project αυτό θα τελειώσει σύντομα? Και μετά τι θα τα κάνεις όλα αυτά?

Sotiris7 28-06-08 22:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 277425)
Και μετά τι θα τα κάνεις όλα αυτά?

Θα μας τα χαρίσει................... :D:D:D:D:D

PascM 29-06-08 01:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 277425)
Το project αυτό θα τελειώσει σύντομα? Και μετά τι θα τα κάνεις όλα αυτά?

Πισίνα για κολύμπι! Απλά τα πράγματα!! :D:D:D

Πάνος 29-06-08 10:59

ειδατε οτι και τα παγκασιους μπορουν να γινουν ψαρια για ενυδρειο???;)
:D:D:D

asourtzo 29-06-08 11:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 277504)
ειδατε οτι και τα παγκασιους μπορουν να γινουν ψαρια για ενυδρειο???;)
:D:D:D


Η μαλλον ,πιο σωστα , η πισινα μπορει να γινει ενυδρειο για παγγασιους :D:D

_antonis_ 29-06-08 16:32

Εμένα άλλη είναι η απορία μου. Τη πτυχιακή τη διάλεξες εσύ; Και είτε έτσι είτε αλλιώς, πιο εύκολο θέμα δεν υπήρχε; 'Η σ' άρεσε πολύ αυτό;

Θανάσης 29-06-08 18:39

αν και δεν ξερω ...αν προκειται να μην μπουν ζωντανοι οργανισμοι τοτε λογικά λίγο χλωρινη λύνει το προβλημα της άλγης, έτσι δεν είναι ??

(μια αφελης ερωτηση ποια η διαφορα αν το νερό ειναι θαλασσινό αντί για γλυκό ?? :smt120)

Nik25 29-06-08 21:30

Εχω την ιδια απορια...πραγματικα

_antonis_ 30-06-08 12:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aginor (Μήνυμα 277414)
διάταξη που θα παράγει ρεύμα από τα κύματα της θάλασσας.

Λογικά για να βγούν και κάποια επιπλέον συμπεράσματα βάση του θαλασσινού νερού συγκεκριμένα...ποιος ξέρει; :rolleyes:

aginor 10-07-08 14:26

Μια μια της αποριες.
το διαλεξα μονος και οι καθηγητες μου δεν ξερουν το μεγεθος της κατασκευης. στα χαρτια απλα γραψαμε σχεδιομελετη και κατασκευη μοντελου σε κλημακα. την κλιμακα την ξερω μονο εγω. ειναι 1:100 ενω οι καθηγητες μου ελπιζουν στο 1:2000
Σαν φοιτητης εχω προομιακη προσβαση σε επειχηρησεις. Π.χ. το Flow-3D αν το αγορασει μια εταιρια κοστιζει 50.000 Ευρω. Σαν φοιτητης το εχω δωρεαν με πληρη τεχνικη υποστηριξη μεχρι να παρω το πτυχιο μου. Επισης καταφερα να παρω σιδερα σε τιμη κοστους απο τον παραγωγο. Δηλαδη περιπου στα μισα λεφτα απο οτι θα αγοραζατε οι περισοτεροι σαν ιδιοτες.
Το θαλασσινο νερο ειναι βαρυτερο απο της βρυσης. Αρα και η ανωση ειναι μεγαλητερη. δηλαδη το μοντελο μπορει να παραγει μεγαλητερη ισχυ με της ιδιες διαστασης.
Θα υπαρχει εγκατεστημενη μια αντιλα 1 ιππου που θα ανακατευει το νερο για να μην ειναι ακινητη η επιφανεια. Η χλωρινη εκτος των αλλων ειναι και διαβρωτικη. Θα γινει οξυγονωση με φυσαλιδες. αντι για αντλια αερος ενυδριου που θελει ενα καρο λεφτα σε αυτα τα μεγεθη, θα βαλω ενα κοφλερ (αεροσυμπιεστη) που θα παρεχει τον απετουμενο αερα μεσα. ξερει κανεις ποσα λιτρα αερα το λεπτο πρεπει να ειναι η παροχη? πως υπολογιζετε αυτο στα ενυδρια??
Με την εξατμιση δεν ξερει κανεις να μου δωσει μια εικονα? ποσο να το υπολογιζω την εβδομαδα?
τελος, ειναι μεταλικος σκελετος που στηριζει ενα υλικο που λεγετε παναμας (σαν μουσαμας ειναι αλλα πολυ πιο γερο) και το κλαπε που παραγει το κυμμα ειναι ανοξειδωτο.
αυτην την στιγμη ειναι ετοιμος ο σκελετος και ο κηματιστηρας. απο την αλλη εβδομαδα παραγγελνω τον παναμα. τωρα φτιαχνω τον ηλεκτρικο πινακα και την διαταξη χειρισμου.
ι ωρθωγραφοια δαιν ινε τω δινατω μου σοιμιω.(ειμαι δυσλεκτικος)

PascM 10-07-08 14:29

Από την στιγμή που θα κάνεις ανατάραξη της επιφάνειας δεν σου χρειάζεται οξυγόνωση άλλη!
Η οξυγόνωση του νερού γίνετε με την ανταλλαγή αερίων στην επιφάνειά του επομένως..!

alati 10-07-08 15:13

Εγώ από την μεριά μου θα σου πω να μην ασχοληθείς καθόλου με τις υδροφόρες. Αν έχεις νερό και μπορείς να την γεμίσεις μην σε στεναχωρεί το αλάτι, έχουμε "δόντι" :grin: (εξού και το nickname).

aginor 10-07-08 18:41

καλε μου φιλε, (σλουπ)
εχεις μπαρμπα στην καλλας?? ποσο θα μας κοστισει 1,2 τονους αλατι?
Τις υδροφορες θελω να τις αποφυγω γιατι σιγουρα ειναι γεματες σκ...τ...α και μαλλον πριν το δρομολογιο θα πρεπει να πιδηξω μεσα να της καθαρισω μονος μου. δεν λεει....
το ζορι το μεγαλο ειναι ποση εξατμιση και ποσο αερα πρεπει να βαζω μεσα??
Δεν ανακατευετε πολυ εντονα η επιφανεια γιατι μεγαλωνει η εξατμηση και μαζευει πιο πολλα σκουπιδια το νερο.

crazyio 10-07-08 18:56

φυσικά και θα θέλαμε όλοι να δούμε φωτός απο το εγχείριμά σου ...
Περιμένουμε με αγωνία ..
καλή επιτυχία στο θέμα σου ...

alati 11-07-08 05:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aginor (Μήνυμα 279772)
καλε μου φιλε, (σλουπ)
εχεις μπαρμπα στην καλλας?? ποσο θα μας κοστισει 1,2 τονους αλατι?
..........

Αν επιτρέπεται να πω ποιότητες άλατος, ονόματα και τιμές καλώς αλλιώς με pm (και ετοιμάσου για ευχάριστη έκπληξη όσο αφορά την τιμή)

Kyriakos 11-07-08 07:17

http://www.engineeringtoolbox.com/ev...ace-d_690.html
http://www.thermexcel.com/english/program/pool.htm
http://wiki.answers.com/Q/How_much_w...es_from_a_pool

netblues 11-07-08 08:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alati (Μήνυμα 279865)
Αν επιτρέπεται να πω ποιότητες άλατος, ονόματα και τιμές καλώς αλλιώς με pm (και ετοιμάσου για ευχάριστη έκπληξη όσο αφορά την τιμή)

Γιατι να μην επιτρεπεται?

(Ολοι μας εχουμε μια πισινα με θαλασσινο στο υπογειο εξάλλου..) :D

Θανάσης 11-07-08 11:18

Καλή επιτυχία:p;)

PascM 11-07-08 12:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 279878)
(Ολοι μας εχουμε μια πισινα με θαλασσινο στο υπογειο εξάλλου..) :D

...να αρχίσω να κάνω έρευνα στο υπόγειό σου ? :D Βρεε μπας και φτιάχνεις το θαλασσινό σου εκεί ??? :D:D:D:D:D

POURITANOS 04-08-08 16:08

βαλε καμοια φωτο αν εχεις. Αν δεν εχεις παλι βγαλε μια.

aginor 07-08-08 16:56

ΣΟΣ παιδες,
υπαρχει χοντρο προβλημα. την γεμησα νερο και το ριμαδι χανει. χανει απο το κατω μερος. μεσα εχει 30 τονους νερο αρα η επισκευη θα γινει με μασκα και μαγιο.
ξερετε κανενα υλικο που να μπορει να σφηγει μεσα στο νερο?? θελω κατι σαν σιλικονη αλλα να σφηγει μεσα σε νερο.
SOS καντε κατι γρηγορα παρακαλω

PascM 07-08-08 17:22

Αν η διαρροή είναι από σχετικά μικρό σημείο ίσως να δοκίμαζες κόλλα για κοράλια.
Περίμενε όμως γνώμες και άλλων.

formentini30 07-08-08 17:30

μπετο ταχειασ που βαζουμε στα βαπορια

εχο βαλει εγο σε αμπαρι που εβαζε νερα

netblues 07-08-08 18:21

Η αληθεια ειναι οτι σε ενα φορουμ με ενυδρεια, δεν εχουμε και τοσο μεγαλη εμπειρια σε .... ναυαγια. Ομως μαλλον η ιδεα με τσιμεντο για κατασκευες εντός νερού/ταχειας πηξεως ακουγεται καλή.


ΥΓ. Τωρα που το ξανασκεφτομαι, η εμπειρια μας περιοριζεται σε πλαστικα ναυαγια.. τα οποια βρισκονται ηδη στο βυθο.. :D

leonm 07-08-08 19:10

Υπαρχει και μια κολλα σαν σιλικονι που δουλευεται και μεσα στο νερο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02462 seconds with 11 queries