Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   κατασκευη για φωτισμο... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=82217)

artsi28 17-09-14 12:49

κατασκευη για φωτισμο...
 
2 Συνημμένο(α)
καλησπερα εχω ενα ενυδρειο anubias μηκους 1,2 κ πλατους 46!!
οπως βλεπετε στις φωτο το καπακι χωριζεται σε 3 μερη!!ενα μπροστινο καπακι ενα πισω κ στη μεση ειναι τα μπαλαστ κ οι δυο λαμπες!!καμια βοηθεια θα ηθελα γιατι θελω να βαλω κ αλλες λαμπες...καμια πατεντα!!
λεω να βαλω 4 λαμπες ακομα (τ5 μηκους 1,14) 3 στο μπροστινο καπακι κ μια πισω!!θα βαλω μονο μια πισω γιατι εχω σκοπο να βαλω 4 ανεμιστηρακια πισω (καποιος εχει κανει κατι παρομοιο στο ιδιο ενυδρειο νομιζω κ εχει ανεβασει το θεμα κ το εχω δει)!!
ακουω προτασεις κ συμβουλες....

υ.γ: η δουλεια θα γινει λογικα την επομενη εμδομαδα...

στελιος προεδρου 17-09-14 12:53

κανονικα μπορεις να βαλεις ι λαμπα μπροστα και μια πισω και να βαλεις 80 χιλιοστα ανεμητηρες

artsi28 17-09-14 18:23

80αρια ανεμιστηρακια θα βαλω στανταρ!!
αλλα γιατι τοσες λιγες??
η μια λαμπα μαζι με ανακλαστηρα ζητημα μου πιανει 3,5-4 εκ πλατος...το καπακι εχει ακομα χωρο12,5 εκ...
-------------------------
καλα κανεις δ εχει ιδεα για αυτο που ζηταω??

στελιος προεδρου 17-09-14 21:03

Ο φωτισμος πρεπει να ειναι αναλογως .με την ψσροσυνθεση και τι φυτα εχεις

artsi28 17-09-14 22:50

ολα τα φυτα ευκολα...το πολυ κανα δυο μετρια!!
αυτη τη στιγμη εχω μονο 78w σε 300 λιτρα!!!
αν βαλω αυτα που λεω παω στα 230 περιπου!!
απο ψαρια εχω 7 zebra danio 5 gurami 4 πλατυ κ ενα ancistrus sp3!!!
γιατι ρωτας για τα ψαρια;;;

artsi28 08-10-14 17:02

3 Συνημμένο(α)
κ οπως ειχα πει η κατασκευη ειναι ετοιμη απο τα μαγικα χερια του dude bpel86....
σαν λεπτομεριες να πω οτι πηραμε 2 γωνιες (οπως ειχε προτινει ο σταματης - bouboulas ) μετα απο την...καφεκουβεντα!!τις βιδωσαμε πανω στο κουτι που μπαινουν τα μπαλαστ κ φυσικα βαλαμε αλλο ενα ( μπαλαστ για τις δυο επιπλεον λαμπες!!)!! αφου κοψαμε στο μεγεθος που θελαμε τις γωνιες μας καναμε τρυπες για να βαλουμε τα Ω-κλιπς που θα κρατανε τις λαμπες σταθερες!!στη συνδεσμολογια επειδη δ υπηρχε ο χρονος για να φτιαξουμε τα στεγανα ακροφυσια που εχει δειξει ο σταματης βαλαμε κλεμες κ ζεστη σιλικονη για να στεγανωποιηθει!!!καναμε δυο τρυπουλες στο κουτι για να συνδεθει με το μπαλαστ κ μετα μια συνδεση με τον ηδη υπαρχων διακοπτη!!!λογω μηκους τελικα (1,2 το ενυδρειο...μεικτα) δ μπορουσα να βαλω τ5 54 W με μηκος 1,14 κ επεσα στα 39W!!
οποτε τωρα βρισκομαι στα 156W στα 300 λιτρα περιπου καθαρα!!
πιστευω με ευκολα φυτακια ειμαι κομπλε (με co2)!!!αν κ ηδη οι αλγες μου κανουν την εμφανηση τους κ εχω ριξει τη διαρκεια φωτισμου στις 7 ωρες!!

ενα κοστος χοντρικα ειναι :

2 γωνιες + 15 βιδες με παξιμαδι κ ροδελα 1,5 ευρω
1 μπαλαστ 2 χ 39 W 13 ευρω
2 λαμπες daylight 39W 6 ευρω
3 μετρα καλωδιο παλκε 2 ευρω
συνολο : 22,54 ευρω ..... αντε πες 25 μηπως ξεχασα κατι!!

βαλτε κ ενα φρεντο εσπρεσσο του μπαμπη ( bpel86)... ηπιε κ ενα χυμο (μεσα μας εβαλε)....

οι φωτο με την κατασκευουλα....

johnpecn` 08-10-14 17:40

Ωραίο το κάνατε :smt041
Όχι σαν και μενα που τις έχω πετάξει χύμα και μ αλουμινόχαρτα απο πάνω για ανακλαστηρα:D:D

artsi28 08-10-14 17:43

εγω αν δ ηταν ο μπαμπης...ουτε τα αλουμινοχαρτα δ θα ειχα/.....χαχαχ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01245 seconds with 11 queries