Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Γενικά για κιχλίδες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24095)

KOKOBAS 01-04-08 08:56

Γενικά για κιχλίδες
 
Έχω στη κατοχή μου ένα κοινωνικό ενυδρείο, στο οποίο έκανα τα πρώτα μου βήματα και τώρα απέκτησα ένα μεγαλύτερο ενυδρείο, διαστάσεις 180*60*70, το οποίο προοριζόταν για θαλασσινό, αλλά λόγο ελλείψεως κεφαλαίου θα γίνει ενυδρείο με κιχλίδες.
Το ενυδρείο είναι περίπου 750 λίτρα και θέλω να φτιάξω λίμνη malawi. Από αυτά που έχω διαβάσει θέλω μια φίλτρανση που να μου αποδίδει περίπου 4200λίτρα/ώρα.
Πέρα από αυτό θέλω να ρωτήσω αν είναι καλύτερα να βάλω σε αυτό το ενυδρείο mbuna ή non mbuna. Είναι θέμα γούστου ή υπάρχουν και άλλες δυσκολείες.
Η επόμενη απορεία μου είναι τι πρέπει να βάλω στο έδαφος και πόσες πέτρες χρειάζεται?Από ότι έχω κατλάβει τα mbuna έλουν περισσότερες πέτρες, ενώ τα non mbuna μάλλον θα χρειαστούν 2 νησάκια στις άκρες και χώρο στη μέση για να κολυμπάνε.
Επίσης πως επηρεάζω τη σκληρότητα του νερού χωρίς αντίστροφη όσμωση. Υπάρχουν ταμπλέτες που μπορούν να μαλακώσουν τη σκληρότητα. Επίσης να διευκρινήσω ότι δε θα έχω φυτά, άρα υποθέτω ότι δε χρειάζομαι σύστημα CO2. Σωστά?Ο φωτισμός του ενυδρείου είναι προς το παρόν 2Τ8 39watt. Χρειάζονται και άλλες ή αυτό είναι οκ. Το ενυδρείο είναι σε αρχικό επίπεδο, οπότε όλα μπορούν να φτιαχτούν, αρκεί να γίνουν σωστά και όσο γίνεται οικονομικά.

george 01-04-08 09:11

Γιατί να κατεβάσεις την σκληρότητα ;

KOKOBAS 01-04-08 09:24

Γιατί φαντάστηκα ότι η σκληρότητα του νερού είναι γύρω στο 12-15, όότε θα ήθελα να την έχω ανάμεσα σε 8-10, γιατί από ότι έχω καταλάβει έτσι πετυχαίνω σταθερό ph. Αν έχω καταλάβει λάθος ή οι τιμές που λέω είναι άσχετες, πείτε το.

george 01-04-08 09:33

Mετρήσεις από το νερό της βρύσης σου ;

Διάβασε εδώ :
http://www.malawicichlidhomepage.com...ist_greek.html

KOKOBAS 01-04-08 09:50

Είμαι σε φάση μετακόμισης, οπότε οι μετρήσεις θα αργήσουν λίγο. Με τις υπόλοιπες απορίες καμιά ιδέα?

chris129 01-04-08 11:14

καλη αρχη λοιπον οσο για την σκληροτητα μετρα πρωτα και μετα βλεπεις να σου πω μονο οτι μερικοι συνχομπιστες ριχνουν και ενυδρειακο αλατι για πετυχουν τη σωστη σκληροτητα για κιχλιδες μαλαουι:)

speargunner 01-04-08 11:31

Το σταθερό PH έχει σχέση μόνο με την ΚΗ και όχι με τη GH.Στα λίτρα σου όντως είναι θέμα γούστου τι θα βάλεις και καλά τα λες για το set-up.CO2 ξέχνα το.Ο φωτισμός είναι ΟΚ.

KOKOBAS 01-04-08 11:46

To kh δεν είναι η σκληρότητα?
ποπο είμαι πολύ άσχετος. Και τι είναι το ΚΗ?
Το gh πρέπει να είναι πάνω από 10 σωστά?

speargunner 01-04-08 12:15

Το KH είναι μια μορφή σκληρότητας που μετράει τα διττανθρακικά και ανθρακικά ιόντα του νερού,ενώ το GH μετράει ιόντα ασβεστίου και μαγνησίου.ΚΗ να'χεις τόσο όσο χρειάζεται για να πετύχεις κατάλληλο PH(συνήθως 10-12) και GH πάνω από 10.

KOKOBAS 01-04-08 13:15

μάλιστα. Γενικα στο internet νομίζω ότι αναφέρεται ότι το kh πρέπει να είναι 8-10 και το gh πάνω από 10, για τις κιχλίδες malawi. Είναι λάθος αυτό?

george 01-04-08 13:16

Nεράκι βρύσης και είσαι μια χαρά ;)

KOKOBAS 01-04-08 13:52

ok αυτό είναι πολύ σημαντικό στοιχείο. Για το βυθό τι πρέπει να βάλω. Περί mbuna kai non mbuna?

george 01-04-08 14:01

'Aμμο θαλάσσης από καθαρή παραλία ;)

speargunner 01-04-08 14:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KOKOBAS (Μήνυμα 250836)
μάλιστα. Γενικα στο internet νομίζω ότι αναφέρεται ότι το kh πρέπει να είναι 8-10 και το gh πάνω από 10, για τις κιχλίδες malawi. Είναι λάθος αυτό?

Για το gh συμφωνώ.Το kh,όπως σου είπα,πρέπει να τίθεται στην υπηρεσία του ph.Παράδειγμα:έχεις δίκτυο με ph 7,5 και kh 10.Πρέπει να ανεβάσεις ph και αυτό γίνεται με σόδα.Με τη σόδα που θα χρειαστείς,όμως,για να το πας στο 8 το kh σου μπορεί να πάει 12.Μη σε απασχολεί καθόλου!

KOKOBAS 01-04-08 17:27

ωραία το λύσαμε και αυτό!!!
Μένει μόνο το θέμα mbuna ή non mbuna.
εκεί τι να προσέξω.Υπέρ και κατά.

andreas K 01-04-08 19:59

Σαν να ρωτας...Ξανθεια η μελαχροινη;Γουστα...Τα λιτρα σου,σου επιτρεπουν να επιλεξεις...

speargunner 01-04-08 20:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreas K (Μήνυμα 250942)
Σαν να ρωτας...Ξανθεια η μελαχροινη;Γουστα...Τα λιτρα σου,σου επιτρεπουν να επιλεξεις...

Δε θα συμφωνήσω με το παράδειγμα!Για μένα είναι σαν να ρωτάς:"Όμορφη ξανθειά μαζί με τις ωραίες φίλες της ή όμορφη μελαχρινή μαζί με...μπάζα;:D "Και διευκρινίζω:Το μεγαλύτερο "κατα" στην επιλογή haps είναι(προσωπική άποψη!)αισθητικό και εστιάζεται στο ότι πρέπει να βάλεις λιγότερα ψάρια συγκριτικά με τα mbuna(και μάλιστα ενός-δυό ειδών για το ενυδρείο σου)με σύνθεση 1πανέμορφο αρσενικό με αρκετά μάλλον άσχημα θηλυκά.Άρα θα έχεις το πολύ 2 όμορφα αρσενικά και πολλά άχρωμα θηλυκά.Με τα mbuna εννοείται ότι θα έχεις πανδαισία χρωμάτων,περισσότερα ψάρια και περισσότερα είδη.

harilaos 01-04-08 22:09

Να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου και να ρωτήσω γιατι όχι tanganyika ;;

speargunner 01-04-08 22:53

Γιατί ο πελάτης δεν ενδιαφέρεται για Τανγκανίκα και ως γνωστό...ο πελάτης έχει πάντα δίκιο!:D

KOKOBAS 01-04-08 22:59

Ανοιχτός είμαι σε προτάσεις. Από μια ματιά που έριξα, μου φάνηκε ότι τα malawi έχουν πιο ζωντανά και ωραία χρώματα. Λάθος....?

speargunner 01-04-08 23:31

Αν θες χρώματα πας σε mbuna ασυζητητί!!

Tolis 02-04-08 01:56

Αν θες χτυπητα χρωματα μπουνα...
Αν θες ουσία, περιεχομενο, συμπεριφορες και ανωτεροτητα (και χωρις να υστερουμε σε πιο φινα χρωματα)... ταγκανικα...

PascM 02-04-08 02:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 250849)
'Aμμο θαλάσσης από καθαρή παραλία ;)

Που θα την βρούμε δεν ξέρω την καθαρή παραλία...:(

KOKOBAS 02-04-08 08:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 251066)
Που θα την βρούμε δεν ξέρω την καθαρή παραλία...:(

Αστο...από Pet Shop το βλέπω. Γιατί αν τη μια εβδομάδα που έχουμε άδεια το καλοκαίρι, κυκλοφορώ στο νησί που θα πάμε, με φτυαράκι και σακουλίτσα για να μαζεύω άμμο, θα τη δω να φεύγει με κανένα τουρίστα και να μένω με τα mbula..., αντί για mbuna.

crazyio 02-04-08 10:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KOKOBAS (Μήνυμα 251079)
Γιατί αν τη μια εβδομάδα που έχουμε άδεια το καλοκαίρι, κυκλοφορώ στο νησί που θα πάμε, με φτυαράκι και σακουλίτσα για να μαζεύω άμμο, θα τη δω να φεύγει με κανένα τουρίστα και να μένω με τα mbula..., αντί για mbuna.

χαχαχαχαχαχα :smt084:smt084:smt084:smt084

Πάρτε σακουλίτσες, φτυαράκια και ελάτε προς Χαλκίδα μεριά πριν πιάσουν οι ζέστες και ξεχυθούν οι κάγκουρες στις παραλίες και τις κάνουν ένα πελώριο τασάκι με αποτσίγαρα και χωματερές.
και πιο φτηνά θα σας έρθει, και εκδρομή θα κάνετε, και την "κυρά" θα πάτε βόλτα, και το καφεδάκι σας θα πιείτε, και το ουζάκι σας θα απολαύσετε ...
ακόμα δεν πειστήκατε ??

KOKOBAS 02-04-08 11:11

Αν και πρέπει να πάει στη κατηγορία επί παντός επιστητού, είχα δαιβάσει ένα φοβερό πόστ, που περιγράφει ενας ενα ενυδρείο και λέει πρέπει να το φτιάξει μάστορας, γιατί θα είναι στο σαλόνι και πρέπει να έχει υψηλό ΔΣΑ, δείκτης συζηγικής αποδοχής. Κάπως έτσι είναι όλα στο σπίτι. Η βόλτα στη Χαλκίδα πρέπει να πλασαριστεί πολύ τεχνικά για να μαζέψεις άμμο χωρίς γκρίνια. Θα αρχίσω να το δουλεύω με μεράκι....Ξέρεις....Πόπο καλοκαίριασε....έχω πεθυμίσει ένα ουζάκι στη παράλία...και ακριβώς πριν φύγουμε εκεί που ήμαστε όλο χαρά...Να σου πω άκου τι σκέφτηκα, μήπως να πάρω μαζί μου και μια σακούλα μπας και βρούμε καμιά ωραία παραλία, για το ενυδρείο(κολλάς και το "αν και δε πιστεύω, αλλά μπας και....") και μπορεί αν τη σκαπουλάρεις...

egeorgiou 02-04-08 11:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KOKOBAS (Μήνυμα 251111)
Να σου πω άκου τι σκέφτηκα, μήπως να πάρω μαζί μου και μια σακούλα μπας και βρούμε καμιά ωραία παραλία, για το ενυδρείο(κολλάς και το "αν και δε πιστεύω, αλλά μπας και....") και μπορεί αν τη σκαπουλάρεις...

Σακούλες για μπάζα στο πορπαγκάζ. Τι ωραίο ηλιοβασίλεμα κλπ. => 3 σακιά άμμο από Χαλικούνα/Κέρκυρα :smt020

Z_X 02-04-08 12:03

Σίγουρα με αυτες της διαστάσεις φτιάχνεις ενα πολυ καλο συνδιασμο απο tanganiyka με ωραια διακοσμηση...
Θα βαλεις καμια 25 cipri να γεμισουν τον αερα και μετα καποιους neolamprologus,julidochromis,altolamprologus καποιο χενοτιλαπια για την αμμο,κάποιο μικρο με κοχυλια....πανικος.
Επισης μπορεις να το κανεις με tropheus η ακομα να βαλεις και μεγαλα ειδη(φροντοζα,fucsifer).
Αφου εχεις τα λιτρα ολα γινονται...

KOKOBAS 02-04-08 12:21

Τα ψάρια είναι πολύ εντυπωσιακά. τα είδα εκτός από το cipri, που μάλλον είναι κάποια συντομογραφία. Εάν κάνω tanganika, τι κερδίζω εκτός από άλλα ψάρια και τι χάνω? από θέματα φροντίδας, αντοχής ψαριών, διατροφικές συνήθειες κτλ. Ευχαριστώ

Z_X 02-04-08 12:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 251051)
Αν θες χτυπητα χρωματα μπουνα...
Αν θες ουσία, περιεχομενο, συμπεριφορες και ανωτεροτητα (και χωρις να υστερουμε σε πιο φινα χρωματα)... ταγκανικα...



cyprichromis ειναι το ονομα...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02562 seconds with 11 queries