Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   φωτισμος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32297)

josephjuve 16-05-09 18:04

φωτισμος
 
γεια σας και απο εμενα. θα ηθελα να ρωτησω αντι για λαμπες φθορισμου αν γινεται να χρησιμοποιησω λαμπες οικονομικες σε φυτεμενο χαμηλων απαιτησεων. θα κανω νεο καπακι με ανεμηστηρακια γιατι το παλιο αρχισε να σκουριαζει!
ευχαριστω εκ των πρωτερων.

Raven 17-05-09 02:08

Οχι δεν γινεται, κυριως λογω αυξημενης θερμοκρασια που εκπεμπουν αυτες οι λαμπες και γιατι δεν εκπεμπουν σε φασμα καταλληλο για τα φυτα.
Μεινε στις φθορισμου.

josephjuve 17-05-09 16:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 355445)
Οχι δεν γινεται, κυριως λογω αυξημενης θερμοκρασια που εκπεμπουν αυτες οι λαμπες και γιατι δεν εκπεμπουν σε φασμα καταλληλο για τα φυτα.
Μεινε στις φθορισμου.

ευχαριστω πολυ Raven. το εβρισκα πιο ευκολο και απο πλευρας χωρου.

aaaooll 17-05-09 16:56

μπορεις να πας σε power compact, αν δεν εχεις πολυ χωρο...google it...

josephjuve 17-05-09 19:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aaaooll (Μήνυμα 355535)
μπορεις να πας σε power compact, αν δεν εχεις πολυ χωρο...google it...

ευχαριστω θα το κοιταξω.

halvas69 17-05-09 21:02

Αν παρεις τελικά Power Compact φωναξέ με να φέρω τις μπριζόλες......τσουρουφλάνε αυτές οι λάμπες.

maikl 17-05-09 21:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 355607)
Αν παρεις τελικά Power Compact φωναξέ με να φέρω τις μπριζόλες......τσουρουφλάνε αυτές οι λάμπες.

...και εγω την πεινα :D

Genirous 18-05-09 12:18

Οι οικονομικοί λαμπτήρες δεν έχουν διαφορετικό φάσμα από τους λαμπτήρες φθορισμού. Είναι όλοι τους (τουλάχιστον οι επώνυμοι) τριφωσφορικοί και θα έλεγα ότι είναι καλύτεροι από τους απλούς λαμπτήρες φθορισμού. Επιπρόσθετα -και ανάλογα με τα Watt που είναι- εκπέμπουν αντίστοιχες θερμοκρασίες με τις Power Compact.

Προσωπικά πιστεύω πως δε θα έχεις κάποιο πρόβλημα και εφόσον μιλάμε για φυτά χαμηλών απαιτήσεων. Το μόνο που θα πρέπει να προσέξεις είναι να έχεις ομοιόμορφη διάχυση χωρίς σκιες και οι λάμπες να μην είναι πολύ κοντά μεταξύ τους.

josephjuve 18-05-09 16:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Genirous (Μήνυμα 355704)
Οι οικονομικοί λαμπτήρες δεν έχουν διαφορετικό φάσμα από τους λαμπτήρες φθορισμού. Είναι όλοι τους (τουλάχιστον οι επώνυμοι) τριφωσφορικοί και θα έλεγα ότι είναι καλύτεροι από τους απλούς λαμπτήρες φθορισμού. Επιπρόσθετα -και ανάλογα με τα Watt που είναι- εκπέμπουν αντίστοιχες θερμοκρασίες με τις Power Compact.

Προσωπικά πιστεύω πως δε θα έχεις κάποιο πρόβλημα και εφόσον μιλάμε για φυτά χαμηλών απαιτήσεων. Το μόνο που θα πρέπει να προσέξεις είναι να έχεις ομοιόμορφη διάχυση χωρίς σκιες και οι λάμπες να μην είναι πολύ κοντά μεταξύ τους.

ευχαριστω, να 'σαι καλα.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 355607)
Αν παρεις τελικά Power Compact φωναξέ με να φέρω τις μπριζόλες......τσουρουφλάνε αυτές οι λάμπες.

θα τις φερεις απο Ελλαδα? Προσοχη απο την γριπη ομως.:)

Dimis 19-05-09 13:23

Θα ηθελα να αναφερω την εμπειρια μου πανω σε αυτο το θεμα χωρις να θελω να αντιπαρατεθω σε κανεναν.
Εχω ενα 65αρι diy το οποιο αρχικα εστησα για νοσοκομειο-μαιευτηριο και ειπα να του βαλω και κανα φυτο απο τα κλαδεματα των αλλων ενυδρειων,θελοντας να κανω οικονομια και να γλυτωσω και μπαλαστ και μετασχηματιστες ειπα να βαλω δυο λαμπες οικονομιας cool white 8 watt η καθεμια,τις τοποθετησα στην διαγωνιο του καπακιου με ανακλαστηρες και απεχουν 10εκ απο την σταθμη του νερου.
Τα φυτα που εχω μεσα ειναι bacopa,ceratopteris,crinum,bolbitis,anubias,cabomb a k.a. χαμηλων και μεσαιων απαιτησεων.
Τα αποτελεσματα ειναι εντυπωσιακα,η αναπτυξη ειναι φυσιολογικη,αλγη καθολου και η θερμοκρασια του νερου δεν ξεπερναει ποτε τα ορια σε σχεση με τα ενυδρεια που εχουν λαμπες φθορισμου.

josephjuve 19-05-09 16:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 355906)
Θα ηθελα να αναφερω την εμπειρια μου πανω σε αυτο το θεμα χωρις να θελω να αντιπαρατεθω σε κανεναν.
Εχω ενα 65αρι diy το οποιο αρχικα εστησα για νοσοκομειο-μαιευτηριο και ειπα να του βαλω και κανα φυτο απο τα κλαδεματα των αλλων ενυδρειων,θελοντας να κανω οικονομια και να γλυτωσω και μπαλαστ και μετασχηματιστες ειπα να βαλω δυο λαμπες οικονομιας cool white 8 watt η καθεμια,τις τοποθετησα στην διαγωνιο του καπακιου με ανακλαστηρες και απεχουν 10εκ απο την σταθμη του νερου.
Τα φυτα που εχω μεσα ειναι bacopa,ceratopteris,crinum,bolbitis,anubias,cabomb a k.a. χαμηλων και μεσαιων απαιτησεων.
Τα αποτελεσματα ειναι εντυπωσιακα,η αναπτυξη ειναι φυσιολογικη,αλγη καθολου και η θερμοκρασια του νερου δεν ξεπερναει ποτε τα ορια σε σχεση με τα ενυδρεια που εχουν λαμπες φθορισμου.

ευχαριστω πολυ dimis, νομιζω θα το δοκιμασω. δεν ζεσταινονται υπερβολικα οι οικονομικες νομιζω.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01547 seconds with 11 queries