Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   CO2 μια στο τοσο; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=87922)

giakgrig 15-09-15 13:18

CO2 μια στο τοσο;
 
Καλησπερα!

Πριν ξεκινησω το post μου να σας πω οτι ειμαι παντελως ασχετος οσων αφορα τα φυτεμενα! :p:p

Θελω τη γνωμη σας. Εχω ενα 60λιτρο ενυδρειο το οποιο θα ξεκινησω αφου καταληξω στο τι θα βαλω μεσα!

Σιγουρα θα βαλω καποια ευκολα φυτα χωρις αναγκες σε CO2 οπως πχ java ferna.

Θελω να ρωτησω: Εαν εγω προσθετω CO2 μια στο τοσο κοινως!!, θα βοηθησω καθολου τα φυτα;; Η δεν εχει νοημα εφοσον δεν θα εχουν συνεχως παροχη;

Το εχει δοκιμασει κανεις αυτο;

nazgul 15-09-15 14:09

Υποθετω λες οτι θα φτιαχνεις DIY CO2 με μαγια και ζαχαρη και δεν θα το εχεις σε μονιμη βαση ή οτι θα ριχνεις κανενα excel μια στο τοσο?

Γενικα, αν δεν εχεις σταθερη παροχη, μονο κακο θα κανεις με την ανισορροπια που θα προκαλεσεις κατα τη γνωμη μου.

giakgrig 15-09-15 14:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 899081)
Υποθετω λες οτι θα φτιαχνεις DIY CO2 με μαγια και ζαχαρη και δεν θα το εχεις σε μονιμη βαση ή οτι θα ριχνεις κανενα excel μια στο τοσο?

Γενικα, αν δεν εχεις σταθερη παροχη, μονο κακο θα κανεις με την ανισορροπια που θα προκαλεσεις κατα τη γνωμη μου.


Με DiY σκεφτόμουνα αλλα οχι με μαγια και ζαχαρη. Λόγω της δουλειάς μου (βιοχημικός) εχω τη δυνατότητα να παρέχω CO2 με μπαλόνι ( τεχνική που χρησιμοποιείται ευρέως στο εργαστήριο).

Μάλλον όμως έχεις δίκιο! Δεν θα υπάρχει καμια σταθερότητα στο σύστημα έτσι..::confused:

Τάκης 15-09-15 14:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 899081)
Γενικα, αν δεν εχεις σταθερη παροχη, μονο κακο θα κανεις με την ανισορροπια που θα προκαλεσεις κατα τη γνωμη μου.

Θα συμφωνήσω και εγώ με τον Θοδωρή, ή βάζεις συνέχεια και σταθερό αν είναι δυνατόν ή δεν βάζεις καθόλου. Και μη σκέφτεσαι μόνο τα φυτά, σκέψου και τα ψάρια που τη μία θα είναι σε όξινο περιβάλλον και την άλλη όχι, θα τα τσακίσεις. Τα οικοσυστήματα εξαρτώνται και στηρίζονται από την ισορροπία και τη σταθερότητα του περιβάλλοντος, αν κάτι αλλάξει και μάλιστα απότομα δεν αντιδρούν γρήγορα και οι συνέπιες είναι καταστροφικές

giakgrig 15-09-15 14:28

Προφανώς στο σενάριο που έκανα θα υπήρχε μια περιοδικότητα στο χρόνο και στην ποσοτητα της προσθήκης CO2. Έχετε όμως δίκιο.

Το java fern με καμία anubia θα με δυσκολέψει πολύ λέτε; ώντας τόσο αρχαριος;;;

nazgul 15-09-15 14:30

Anubia και java fern δε χρειαζονται CO2, οποτε μην ασχολεισαι αν δεν προκειται να βαλεις πιο απαιτητικα φυτα και να παρεχεις σταθερα CO2 και λιπασματα.

Στέλιος 15-09-15 14:32

Οχι, τα συγκεκριμένα φυτα που αναφέρεις ειναι πολυ εύκολα και ωραια. Πρόσεχε και στις δυο περιπτώσεις ομως, την τζαβα να την δέσεις σε καποιο κορμό και την ανουμπια η σε κορμό η σε πέτρα. Αν την ανουμπια αποφασίσεις να την φυτέψεις φρόντισε ο δρομέας να ειναι εξω και τα ριζίδια μεςα. Πάντως και στις δυο περιπτώσεις προτεινω δέσιμο...

giakgrig 15-09-15 14:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 899085)
Anubia και java fern δε χρειαζονται CO2, οποτε μην ασχολεισαι αν δεν προκειται να βαλεις πιο απαιτητικα φυτα και να παρεχεις σταθερα CO2 και λιπασματα.

Αυτά τα φυτά χρειάζονται λιπάσματα πιο σπάνια εννοείς; Η καθόλου;;

Τάκης 15-09-15 14:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giakgrig (Μήνυμα 899087)
Αυτά τα φυτά χρειάζονται λιπάσματα πιο σπάνια εννοείς; Η καθόλου;;

Μεγαλώνουν και τα 2 άνετα και χωρίς λιπάσματα ή CO2.
Η λίπανση αν είναι ισορροπημένη δεν κάνει ποτέ κακό, όπως επίσης και το CO2, σε κάποια φυτά όμως δεν είναι απαραίτητο να υπάρχουν, όχι ότι αν υπήρχαν θα τα ενοχλούσε

giakgrig 15-09-15 14:40

Σας ευχαριστώ όλους! :)

Τι θα καναμε χωρίς εσας και εμείς οι άσχετοι!

:D

nazgul 15-09-15 15:31

Το βασικο που πρεπει να εχεις στο μυαλο σου, ειναι οτι χρειαζεται σταθεροτητα σε οτι και να παρεχεις στα φυτα σου. Καλυτερα για ευκολα φυτα να προσφερεις λιγα και σταθερο, παρα πολλα και οποτε θυμασαι.

Ριξε μια ματια και σε αυτο, μπορει να σε βοηθησει.

Στέλιος 15-09-15 15:47

Αν αποφασίσεις να βαλεις και καποιο αλλο είδος φυτού, μπορείς να αγοράσεις και καμια ταμπλέτα βυθού να του βάζεις μια στο τοσο

giakgrig 15-09-15 16:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 899090)
Ριξε μια ματια και σε αυτο, μπορει να σε βοηθησει.

Το έχω διαβάσει αρκετές φορές.. Μετα απο αυτο άρχισα να σκέφτομαι αυτά τα δυο φυτά.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Στέλιος (Μήνυμα 899091)
Αν αποφασίσεις να βαλεις και καποιο αλλο είδος φυτού, μπορείς να αγοράσεις και καμια ταμπλέτα βυθού να του βάζεις μια στο τοσο

Εσείς ποιο άλλο είδος θα μου προτείνατε;

Τάκης 15-09-15 17:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giakgrig (Μήνυμα 899093)

Εσείς ποιο άλλο είδος θα μου προτείνατε;

Όλα τα φυτά που σου πρότεινε ο Θοδωρής είναι εύκολα και μπορούν να μπουν άνετα χωρίς λιπάσματα και χωρίς CO2. Αν βάλεις βέβαια καμια ταμπλέτα στην αρχή θα βοηθήσει, μετά από μερικούς μήνες όμως δεν θα χρειάζεται, θα έχει αποκτήσει ο βυθός θρεπτικά συστατικά για τα φυτά και θα αναπτύσσονται μια χαρά

giakgrig 15-09-15 19:12

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα.:)

Το ενυδρείο θα στρωθεί με την μέθοδο της προσθήκης ποσότητας αμμωνία στην αρχή μονο.. Αυτο θα γίνει πριν βάλω φυτά μέσα ή μετα;;;;;;

johnreta 15-09-15 19:22

δε σε επηρεάζει μπορείς να έχεις και φυτά μέσα κατά το στρώσιμο...

giakgrig 15-09-15 19:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnreta (Μήνυμα 899103)
δε σε επηρεάζει μπορείς να έχεις και φυτά μέσα κατά το στρώσιμο...

Απλά όπως είπα, θα προσθέσω πιο μεγάλη ποσότητα αμμωνιας αρχικα..Όχι λίγο λίγο κάθε τόσο. Δεν θα τα επηρεάσει ετσι;

Τάκης 15-09-15 19:40

Μη βάλεις μεγάλη ποσότητα αμμωνίας , μέχρι 4 ppm, με πολύ αμμωνία θα σκοτώσεις τη βιολογία και θα έχεις αντίθετα αποτελέσματα

giakgrig 15-09-15 22:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 899107)
Μη βάλεις μεγάλη ποσότητα αμμωνίας , μέχρι 4 ppm, με πολύ αμμωνία θα σκοτώσεις τη βιολογία και θα έχεις αντίθετα αποτελέσματα

Τα 4ppm είναι στάνταρ σε όλα τα ενυδρεία; είτε έχει φυτα, είτε οχι;

Θα χρειαστεί μετα απο λίγο καιρό να ξαναπροσθεσω αμμωνία; θα δουλέψει σίγουρα με 4ppm?

Τάκης 15-09-15 23:31

Η περιεκτικότητα σε αμωνία (ppm) είναι άσχετη με μέγεθος ή αν είναι φυτεμένο ή είδος νερού (μαλακο/σκληρο).
Και βέβαια θα ξαναβάλεις αμμωνία, θα την παρακολουθείς να έχει τη περιεκτικότητα που θες πχ 3 ή 4 ppm. Οταν αρχίσει ο κύκλος αζώτου η αμμωνία θα μειωνεται

giakgrig 15-09-15 23:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 899130)
Η περιεκτικότητα σε αμωνία (ppm) είναι άσχετη με μέγεθος ή αν είναι φυτεμένο ή είδος νερού (μαλακο/σκληρο).
Και βέβαια θα ξαναβάλεις αμμωνία, θα την παρακολουθείς να έχει τη περιεκτικότητα που θες πχ 3 ή 4 ppm. Οταν αρχίσει ο κύκλος αζώτου η αμμωνία θα μειωνεται


Όταν λες να παρακολουθώ την περιεκτικότητα;;

Θέλω να ακολουθήσω την μέθοδο στην.όποια προστίθεται ποσότητα αμμωνιας αρχικά και αφηνεται για κάποιες.βδομάδες.. Μέχρι να παρθούν οι επιθυμητές μετρήσεις. Αναφέρεται και σε.ενα υπόμνημα.. Σε αυτή.την.περίπτωση θα βάλω 4ppm;;;

Τάκης 16-09-15 08:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giakgrig (Μήνυμα 899132)
Όταν λες να παρακολουθώ την περιεκτικότητα;;

Θέλω να ακολουθήσω την μέθοδο στην.όποια προστίθεται ποσότητα αμμωνιας αρχικά και αφηνεται για κάποιες.βδομάδες.. Μέχρι να παρθούν οι επιθυμητές μετρήσεις. Αναφέρεται και σε.ενα υπόμνημα.. Σε αυτή.την.περίπτωση θα βάλω 4ppm;;;

Δεν βάζεις αμμωνία και το αφήνεις στη τύχη του. Θέλει και κάποια παρακολούθηση, στις πρώτες 2-3 εβδομάδες μία φορά την εβδομάδα, μετά όμως όταν δεις πως μειώθηκε η περιεκτικότητα σε αμμωνία θα πρέπει να μετράς πιο τακτικά και να προσθέτεις, από κάποια στιγμή και μετά (μετά τη 3 εβδομάδα) η μείωση ης αμμωνία θα είναι πιο έντονη, αν τυχόν καταναλωθεί όλη η αμμωνία και το αφήσεις θα μείνει νηστικιά η βιολογία και θα χαθεί

giakgrig 16-09-15 13:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 899140)
Δεν βάζεις αμμωνία και το αφήνεις στη τύχη του. Θέλει και κάποια παρακολούθηση, στις πρώτες 2-3 εβδομάδες μία φορά την εβδομάδα, μετά όμως όταν δεις πως μειώθηκε η περιεκτικότητα σε αμμωνία θα πρέπει να μετράς πιο τακτικά και να προσθέτεις, από κάποια στιγμή και μετά (μετά τη 3 εβδομάδα) η μείωση ης αμμωνία θα είναι πιο έντονη, αν τυχόν καταναλωθεί όλη η αμμωνία και το αφήσεις θα μείνει νηστικιά η βιολογία και θα χαθεί

Κατάλαβα! Ευχαριστώ! !

Αρα 4ppm αρχικα και μετα Αυτό που είπες.. Σωστά;

Τάκης 16-09-15 14:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giakgrig (Μήνυμα 899162)
Κατάλαβα! Ευχαριστώ! !

Αρα 4ppm αρχικα και μετα Αυτό που είπες.. Σωστά;

Ναι, σωστά

giakgrig 16-09-15 14:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 899164)
Ναι, σωστά

Ευχαριστώ! !


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02208 seconds with 11 queries