Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γαρίδες (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=104)
-   -   Θανατος Γαριδων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46178)

Krisos 22-11-10 11:32

Θανατος Γαριδων
 
..δυστιχως εχει πεσει βαρυ θανατικο στο ενυδρειο μου ....οι ανουμπιες μου εχουν πιασει τριχοειδη αλγη και πριν απο δυο ημερες αποφασισα να κανω καθαρισμο στα φυτα βγαζοντας εξω ...δυστιχως οι ριζες τους ειχα πιασει βαθια και βγηκε μερος του υποστωματος ..ετσι εκανα αμεσως αλλαγη νερου κατα 25% και χθες εκανα αλλη μια ''γεναια'' αλλαγη νερου για να μην ξανα μπλεξω με αλγες ....χθες εντποισα 5 γαριδες νεκρες (ρεντ τσερυ)...και σημερα το πρωι αλλη 1 ...ολες οι γαριδες ειναι στην επιφανεια και τσιμπολογουν την φακη και δεν βλεπω καμια να πιγαινει στον βυθο ....δωστε καμια πληροφορια παρακαλω ?? ...συνεχιζω να δινω στον μονομαχο μου μελαφιξ η κατασταση του βελτιωνεται μετα απο 12 ημερες θεραπειας

lion 22-11-10 11:34

Μήπως κλάδεψες την ανούμπια;

Krisos 22-11-10 11:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lion (Μήνυμα 511374)
Μήπως κλάδεψες την ανούμπια;


τις βρηκα ψωφιες πριν βαλω τα φυτα

αφαιρεθηκαν τα κατεστραμενα φυλα

giannisqq 22-11-10 11:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lion (Μήνυμα 511374)
Μήπως κλάδεψες την ανούμπια;

γιατι το λες αυτο?τι γινεται αν την κλαδεψουμε σε ενυδρειο με γαριδες?

lion 22-11-10 11:41

H ανούμπιες όταν κλαδεύονται βγάζουν δηλητιριώδης ουσίες. Καλύτερα κλάδεμα έγω από το ενυδρείο, βάλσιμο σε δοχείο με νερό για λίγες ώρες και μετά ξεπλυμα και μέσα στο ενυδρείο.

Krisos 22-11-10 11:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lion (Μήνυμα 511388)
H ανούμπιες όταν κλαδεύονται βγάζουν δηλητιριώδης ουσίες. Καλύτερα κλάδεμα έγω από το ενυδρείο, βάλσιμο σε δοχείο με νερό για λίγες ώρες και μετά ξεπλυμα και μέσα στο ενυδρείο.


χμμμ?:cool: λες να ειναι μονο απο αυτο? και γιατι δεν κατεβαινουν καθολου στο βυθο? ..τι τροφη του εχω βαλει τι ..δεν παει καμια στο βυθο

georgis4 22-11-10 11:47

Για τους θανατους δεν ξερω αλλα μηπως ανακατευτηκε ΠΟΛΥ ο βυθος και σηκωσε ΠΟΛΥ μουργα εκεινη την ωρα?Απο αυτο και μονο απο οσο ξερω μπορει να ανεβασεις μεχρι και αμμωνια...Παντος για να μη πλησιαζουν περιμενε λιγο....μπορει να ειναι και απο την τρομαρα τους με τοσες αλλαγες νερου και χερια μεσα.:D

giannisqq 22-11-10 11:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lion (Μήνυμα 511388)
H ανούμπιες όταν κλαδεύονται βγάζουν δηλητιριώδης ουσίες. Καλύτερα κλάδεμα έγω από το ενυδρείο, βάλσιμο σε δοχείο με νερό για λίγες ώρες και μετά ξεπλυμα και μέσα στο ενυδρείο.

να σαι καλα!!και ηθελα να την κλαδεψω εχθες,αλλα ειπα να την αφησω μηπως ζωντανεψει:rolleyes:

Krisos 22-11-10 13:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgis4 (Μήνυμα 511391)
Για τους θανατους δεν ξερω αλλα μηπως ανακατευτηκε ΠΟΛΥ ο βυθος και σηκωσε ΠΟΛΥ μουργα εκεινη την ωρα?Απο αυτο και μονο απο οσο ξερω μπορει να ανεβασεις μεχρι και αμμωνια...Παντος για να μη πλησιαζουν περιμενε λιγο....μπορει να ειναι και απο την τρομαρα τους με τοσες αλλαγες νερου και χερια μεσα.:D

..ενας λογος που εγινε ηταν και αυτος ...πιστευα οτι το υποστρωμα μονο μπελα θα μπορουσε να φερει ..τελικα η επομενη αλλαγη ηταν κατστροφη απο τις 12 γαριδες τωρα εχω μονο 6 ..σιγουρα θα πρεπει να κανω προσθικη νεων αφου ο περιορισμενος αριθμος τις στρεσαρει επισης ..βασικα θελω να δω αν θα επιβιωσουν και αυτες τις επομενες ημερες??

Raven 23-11-10 02:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lion http://www.aquatek.gr/vb/images/buttons/viewpost.gif
Μήπως κλάδεψες την ανούμπια;
krisos γιατι το λες αυτο?τι γινεται αν την κλαδεψουμε σε ενυδρειο με γαριδες?
Παράθεση:

H ανούμπιες όταν κλαδεύονται βγάζουν δηλητιριώδης ουσίες. Καλύτερα κλάδεμα έξω από το ενυδρείο, βάλσιμο σε δοχείο με νερό για λίγες ώρες και μετά ξεπλυμα και μέσα στο ενυδρείο.
Τελικα αυτο με τις ανουμπιες και τις κρυπτοκορινες ...οτι ειναι επικινδυνες για τα γαριδοενυδρεια απο που ξεφυτρωσε ρε παιδια ??:confused:

Το διαβαζω καιρο τωρα και πιστευω οτι ειναι μια πληροφορια που καποιος ημιμαθης ανιδεος πεταξε σε καποιο διεθνες φορουμ, το πηρε ενας αλλος αρχαριος το παρουσιασε σαν δικη του εμπειρια κλπ κλπ
Οχι τιποτα αλλο αλλα ειχα αρχισει να αναρωτιεμαι μηπως ημουν εγω ο τυχερος που ενω κλαδευω και διαχωριζω ολοκληρες ανουμπιες μεσα στα ενυδρεια μου δεν ειχα ποτε προβλημα με τις γαριδες μου.

Μαλιστα σημερα κλαδεψα μια τεραστια A.barteri gigantaea μεσα στο ενυδρειο με τις CRS και την διαχωρισα σε 2 νεα φυτα.

Οχι τιποτα αλλο αλλα απο ενα ψεμα θα αφησει ο κοσμος εξω απο τα γαριδαδικα τις ανουμπιες που ειναι απο τα πιο ανθεκτικα και ομορφα φυτα.


Γιωργη, τις γαριδες σου τις εχασες κατα 99% απο αμμωνια που δημιουργησε η αναταραξη στο βυθο.

lion 23-11-10 09:13

http://www.crustaforum.com/board/sho...35-Oxalic-Acid

Δεν έχω κλαδέψει ποτέ την ανούμπια στο γαριδάδικό μου, δεν χρειάστηκε, αλλά επειδή είναι μικρό το ενυδρείο και για κάθε ενδεχόμενο θα το έκανα έξω από το ενυδρείο. Ή πριν την αλλαγή νερού.

Μπορεί να είναι και μύθος ....

Raven 23-11-10 14:46

Μαλλον μυθος ειναι Λεωνιδα. Το λεει και στο ιδιο το κειμενο οτι δεν εχει αποδειχθει. Επισης αναφερει οτι πολυ υψηλες συγκεντρωσεις του οξαλικου οξεος υπαρχουν και στο σπανακι που συχνα με αυτο ταιζουν καποιοι τα ψαρια τους ή τις γαριδες.

delta66 23-11-10 22:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 511894)
Τελικα αυτο με τις ανουμπιες και τις κρυπτοκορινες ...οτι ειναι επικινδυνες για τα γαριδοενυδρεια απο που ξεφυτρωσε ρε παιδια ??:confused:

Το διαβαζω καιρο τωρα και πιστευω οτι ειναι μια πληροφορια που καποιος ημιμαθης ανιδεος πεταξε σε καποιο διεθνες φορουμ, το πηρε ενας αλλος αρχαριος το παρουσιασε σαν δικη του εμπειρια κλπ κλπ

Υπαρχουν παντως πληροφοριες που δινουν βαση στη φημη αυτη.
http://zipcodezoo.com/Plants/A/Anubias_angustifolia/

Raven 24-11-10 01:25

Παντως μεχρι να επιβεβαιωθει η φημη , εγω θα στηριχτω στην δικη μου εμπειρια και θα βαζω ανουμπιες και κρυπτοκορινες στα γαριδοενυδρεια μου οπως κανω χρονια τωρα :cool:

Το εκανα και θεμα εδω και απο οτι φαινεται κι αλλοι συμφωνουν μαζι μου οτι μαλλον ειναι τελικα μυθος η θεωρια.

lion 24-11-10 09:07

Και εγώ έχω ανούμπιες και κρυπτοκορίνες στο μικρό γαριδοενυδρείο μου.
Σε μεγάλα ενυδρεία δεν υπάρχει θέμα, αλλά επειδή συνήθως τα ενυδρεία με γαρίδες είναι μικρά, ας το έχουμε υπ'όψιν μας.

delta66 24-11-10 09:42

Σε 200αρι εχω κοψει ανουμπια μεσα στο νερο και δεν ειχα προβλημα.
Εχω ανουμπιες σε ενα 20αρι με γαριδες, αλλα δεν ετυχε να κλαδεψω μεσα στο νερο μεχρι τωρα.

Krisos 25-11-10 09:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 512413)
Σε 200αρι εχω κοψει ανουμπια μεσα στο νερο και δεν ειχα προβλημα.
Εχω ανουμπιες σε ενα 20αρι με γαριδες, αλλα δεν ετυχε να κλαδεψω μεσα στο νερο μεχρι τωρα.


συνεχιζουν να μην κατεβαινουν στον βυθο ..Υπαρχει περιπτωση να ''ανακατευθηκε'' το στρωσιμο? απο τις 12 εχω γυρο στις 5 ...πιστευω οτι εχουν στρεσαριστει ...ειχα γεμισει τριχοειδη αλγη και επρπεπε με καποιο τροπο να φυγει ..τις ταιζω στην επιφανεια βαζω τροφουλα αναμεσα στα φυλα απο τα pistia

georgis4 25-11-10 10:14

Προχτες αλλαξα υποστρωμα χωρις να βγαλω τις γαριδες απο μεσα.....περιττο να πω οτι μεσα στο ενυδρειο εγινε Ο χαμος απο θολουρα και μπιχλα....2 μικρες αλλαγες νερου και ουτε 1 δεν ψοφισε/στρεσαριστηκε,αμμωνια 2 μερες που προσεχω δεν εχει ανεβει και αλωνιζουν αμεριμνες στο νεο υποστρωμα...
(ενυδρειο 1 μηνα ομως)
βρε μπας και εχει πεσει μεσα τιποτα στο νερο?υπαρχει κατι που παρεδωσε το πνευμα και εχει μεινει καπου που δεν το βλεπεις?πολυ παραξενο....:confused:

myronlas 25-11-10 11:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgis4 (Μήνυμα 512843)
Προχτες αλλαξα υποστρωμα χωρις να βγαλω τις γαριδες απο μεσα.....περιττο να πω οτι μεσα στο ενυδρειο εγινε Ο χαμος απο θολουρα και μπιχλα....2 μικρες αλλαγες νερου και ουτε 1 δεν ψοφισε/στρεσαριστηκε,αμμωνια 2 μερες που προσεχω δεν εχει ανεβει και αλωνιζουν αμεριμνες στο νεο υποστρωμα...
(ενυδρειο 1 μηνα ομως)

Μήπως εννοείς οτι άλλαξες χαλίκι?

georgis4 25-11-10 11:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από myronlas (Μήνυμα 512883)
Μήπως εννοείς οτι άλλαξες χαλίκι?

Εφυγε οτι υπηρχε στον πατο μεχρι να μεινει μονο το τζαμι...;)

Raven 25-11-10 11:45

Η αμμωνια δεν μετριεται με το ματι και η θολουρα απο τα αιωρουμενα σωματιδια δεν σημαινει απαραιτητα και αμμωνια στη στηλη νερου.
Αν εκανες το ιδιο σε παλιο ενυδρειο ή χρησιμοποιουσες θρεπτικο υποστρωμα και γινοταν ολη αυτη η αναταραξη πιθανον να ειχες αρκετους θανατους στις γαριδες.

georgis4 25-11-10 11:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 512892)
Η αμμωνια δεν μετριεται με το ματι (για παρακολουθηση με υγρο τεστ μιλαμε φυσικα) και η θολουρα απο τα αιωρουμενα σωματιδια δεν σημαινει απαραιτητα και αμμωνια στη στηλη νερου.
Αν εκανες το ιδιο σε παλιο ενυδρειο ή χρησιμοποιουσες θρεπτικο υποστρωμα και γινοταν ολη αυτη η αναταραξη πιθανον να ειχες αρκετους θανατους στις γαριδες.

Γιαυτο εγραψα πιο πανω οτι εγω αναφερομαι σε νεο ενυδρειο 1 μηνα.(αν και παλι αυτο που σηκωθηκε δεν περιγραφεται)
Και εγινε οτι εγινε με αυτο τον τροπο γιατι δεν υπηρχε αλλη δυνατοτητα η αλλο ενυδρειο :(
Γιατι δεν κατεβαινουν του φιλου στο βυθο ομως τοσες μερες ειναι πολυ παραξενο...:confused:

Krisos 25-11-10 23:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 512892)
Η αμμωνια δεν μετριεται με το ματι και η θολουρα απο τα αιωρουμενα σωματιδια δεν σημαινει απαραιτητα και αμμωνια στη στηλη νερου.
Αν εκανες το ιδιο σε παλιο ενυδρειο ή χρησιμοποιουσες θρεπτικο υποστρωμα και γινοταν ολη αυτη η αναταραξη πιθανον να ειχες αρκετους θανατους στις γαριδες.



Αλεξανδρε λες να εγινε κατι αντιστοιχο και σε μενα? ..εντωμεταξυ οι γαριδες δεν πλησιαζουν στον βυθος με τιποτις! :rolleyes:

Krisos 28-11-10 15:23

Σημερα εκανα αλαγη στο νερο του ενυδρειου μου ...πριν απο μια εβδομαδα βγηκαν οι ανουμπιες για να καθαριστουν... αρχικα εξισα τα φυλα τους και προσπαθησα να βγαλω οση αλγη ηταν εφικτο μετα πηρα μια λεκανη που προοριζεται μονο για ενυδριακη χρηση ...και την γεμισα νερο ..μεσα εβαλα εξελ ..ισσως μαλιστα να το παρακανα και να μην εβαλα συμφωνα με τις αναλογιες που εγραφε το κουτι ...μετα απο 4 ημερες οι ανουμπιες πληθηκαν καλα και επανατοποθετιθηκαν στο ενυδρειο ...ηταν αρκετα μεγαλες τις ειχα περιπου 2 χρονια οταν τις πηρα ηταν ηδη ανεπτυγμενες ....μετα απο 4 ημερες στο ενυδρειο κρυιολεκτικα τα φυτα ΚΑΤΕΡΕΥΣΑΝ ...εξαυλωθηκαν ...ισσως γι'αυτο οι γαριδες να μην πλησιαζαν στο βυθο λογο της τοξικοτηταν που υπηρχε εκει απο τις ανουμπιες ....οποτε για τους Γαριδοφιλους στο εξης ΠΟΤΕ ΑΝΟΥΜΠΙΕΣ σε ενα ενυδρειο με γαριδες

kingrim 28-11-10 17:41

φιλε μου δεν νομιζω να ειναι θεμα ανουμπιας αλλα αναταραξης του βυθου και σαπισμα των φυτων οποια φυτα και να σαπισουν σε μεγαλες ποσοτητες θα ανεβασεις αμμωνια

Πάνος 28-11-10 18:39

μετρησεις εκανες??
γαριδες που δεν πανε στο βυθο = αμμωνια- ελλειψη οξυγονου.
το βιωσα μερικες φορες με ενα παλιοφιλτρο που κολλουσε....εκατονταδες γαριδες σε μικρο ενυδρειο...μολις τις εβλεπα ολες στην επιφανεια..ηξερα οτι το φιλτρο ειχε κολλησει ξανα... zw
καποια στιγμη συνεβη οσο ελλειπα...και εχασα αρκετες...
αλλαξα φιλτρο και ησυχασα...

Krisos 28-11-10 21:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 514581)
μετρησεις εκανες??
γαριδες που δεν πανε στο βυθο = αμμωνια- ελλειψη οξυγονου.
το βιωσα μερικες φορες με ενα παλιοφιλτρο που κολλουσε....εκατονταδες γαριδες σε μικρο ενυδρειο...μολις τις εβλεπα ολες στην επιφανεια..ηξερα οτι το φιλτρο ειχε κολλησει ξανα... zw
καποια στιγμη συνεβη οσο ελλειπα...και εχασα αρκετες...
αλλαξα φιλτρο και ησυχασα...



Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 514553)
φιλε μου δεν νομιζω να ειναι θεμα ανουμπιας αλλα αναταραξης του βυθου και σαπισμα των φυτων οποια φυτα και να σαπισουν σε μεγαλες ποσοτητες θα ανεβασεις αμμωνια


το πρωι που εντοπισα το προβλημα εκανα αλλαγη του νερου και αφαιρεσα τα φιλα και οτι υπολοιματα υπηρχαν ...τωρα το νερο ειναι διαβγες και η αμωνια 0 ...το φιλτρο που χρησιμοποιω ειναι της ειχειμ το 2213 ...υποπτευομαι πως η αλλαγες που εκανα τελευταια εχουν επιρεασει τον στρωμενο μου βυθο ...λετε να εχω και αλλες απωλιες? :smt120zw

kingrim 28-11-10 21:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Krisos (Μήνυμα 514648)
το πρωι που εντοπισα το προβλημα εκανα αλλαγη του νερου και αφαιρεσα τα φιλα και οτι υπολοιματα υπηρχαν ...τωρα το νερο ειναι διαβγες και η αμωνια 0 ...το φιλτρο που χρησιμοποιω ειναι της ειχειμ το 2213 ...υποπτευομαι πως η αλλαγες που εκανα τελευταια εχουν επιρεασει τον στρωμενο μου βυθο ...λετε να εχω και αλλες απωλιες? :smt120zw



αμα εχεις τον νου σου να μην ανεβασεις αμμωνια και να κανεις αλλαγες νερου δεν θα εχεις προβλημα.

μην ταισεις και 2-3 μερες δεν θα παθουν τπτ

Krisos 28-11-10 22:13

...okeik καταλαβα ....η τελευταια ερωτηση που θελω να κανω ειναι μπορει να χαλασει η βιολογια του βυθου τοσο ευκολα?

manos_samos 28-11-10 22:50

δεν νομιζω να χαλαει η βιολογια του βυθου τοσο ευκολα.... με καλυτερη ανα τα ραξη του βυθου συνεπως καλυτερη οξυγωνωση οι γαριες θα γυρισουν στο βυθο... εκτος και αν εχουν καποιο προβλημα και δεν μπορουν να αναπνευσουν μεσα στο νερο:confused: (πραγμα σχεδον απιθανο)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02635 seconds with 11 queries