Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Πρόβλημα με τα φυτα μου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22091)

mindlord 12-01-08 18:32

Πρόβλημα με τα φυτα μου
 
Πριν 4 μερες πηρα καποια φυτα για το ενυδρειο μου.. πηρα καποια που μου τα συστησε ως ανθεκτικα..
Σημερα παρατηρησα οτι τα περισσοτερα απο αυτα εχουν ψιλοκιτρινισει, λιγα στις ακρες των φυλων εχουν σαπισει κ.λ.π.
σε τι οφειλετε αυτο?
Απο το PetShop δε μου δωσε κατι για λιπασμα.. Μηπως φταιει αυτο?

Ευχαριστω εκ των πρωτέρων

mpampis 1969 12-01-08 20:23

Δωσε μας περισσοτερα στηχεια για τα φυτα σου οπως και για τις μετρησεις του νερου σου.
Καλο ειναι να εβγαζες και φωτο αν μπορεις

imichal 12-01-08 21:20

Μπορεί να ειναι απλα θεμα προσαρμογής στο ενυδρειο.....Συνηθως συμβαινει στην αρχη..... Απο κει και περα χρειαζονται περισσοτερα στοιχεια, μετρησεις και μια φωτο για να δουμε τι ειδους φυτα ειναι (και να ειναι πραγματι ευκολα)

fighterfish 13-01-08 01:09

Οι περισσότεροι Petshop owners που δεν ξέρουν απο φυτά, ονομάζουν "ανθεκτικά" τα μη υδρόβια, τα οποία βυθισμένα κρατούν κάποιο μήνα - μήνες και μετά σαπίζουν.

Δεν είχαν καρτελάκια με λατινικές ονομασίες ?
Δεν σου είπε έστω common names ?

Μόνο με φωτό θα βγάλουμε άκρη.
ή αν μας πεις ονομασίες.

mindlord 13-01-08 01:12

4 Συνημμένο(α)
Αυτες ειναι τα 4 ειδη που εχω.. οσο για τις μετρησεις δεν εχω κανει ακομα απο βδομαδα θα παρω τα τεστ..

Και σκεφτηκα μια πιθανη αιτια που ισως να ειναι και χαζη.. μΛεω μηπως φταινε οι πολλες φυσαλιδες που υπαρχουν στο ενυδρειο, δλδ πολυ οξυγωνο,. Μηπως κανει κακο στα φυτα?? και να το μειωσω δε μπορω γιατι την εξοδο του φιλτρου μου την εχω οριακα στη σταθμη του νερου για να αποφυγω αυτο το φαινομενο(με τις πολλες φυσαλιδες)


Υ.Γ. Στο φυτο στην 3η φωτογραφια δεν εχω παρατηρησει κατι το ανησυχιτικο

tsagod 13-01-08 10:37

τα τρια τελευταια γυτα ειναι οντως ευκολα...για το πρωτο δεν γνωριζω...
το δευτερο ειναι ντοματια, το τριτο κερατοφυλλο και το τεταρτο εχινοδορος...
Εγω πιστευω οτι ειναι θεμα προσαρμογης στο νεο περιβαλλον οποτε κανε λιγη υπομονη... Γνωμη μου ειναι μην χρεισιμοποιησεις ακομη το λιπασμα που εδωσαν... περιμενε λιγο και μετα βλεπεις...

mindlord 13-01-08 10:57

Οχι δε μου εδωσαν λιπασμα ακομα.
Μηπως θα ηταν καλο να βγαλω τα φυλλα που εχουν σαπισει και αυτα που κοντευουν να σαπισουν?

halvas69 13-01-08 15:35

Mια διορθωσούλα το 3ο φυτό δεν είναι Ceratophyllum demersum, είναι Cabomba caroliniana.

mindlord 13-01-08 22:05

??
 
Και λοιπον στην τελικη τι να κανω? να τα αφησω ετσι και να δω πως θα εξελιχθουν τα πραγματα?

noe 14-01-08 07:48

Από φωτισμό πως τα πας? τι λάμπες και ποσα βαττ? πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο? Τι υπόστρωμα έχεις? τι θερμοκρασία έχεις? επίσης χρειαζόμαστε και μετρήσεις για να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα.

Βέβαια είναι αρχή ακόμα και δεν φταίει ο φωτισμός (ΑΚΟΜΑ!!),

Τα φυτά παθένουν ένα σοκ από την αλλαγή του περιβάλοντος και στην αρχη μαραζώνουν όσπου να προσαρμοστούν. Μάλλον αυτό συμβαίνει τώρα και στα δικά σου.

Αφού μπήκες στον κόσμο των φυτών, σίγουρα θα χρειαστείς λίπασμα στο μέλον, προτείνω το seachem flourish για αρχή, αργότερα ίσως χρειαστείς και κάποια πρόσθετα.

Τα φυτά χρειάζοντε CO2, γιαυτό βάλε το φίλτρο σου ποιο χαμηλά ώστε να μην ταράζει την επιφάνεια του νερού και βάλε CO2. 3 τρόπους έχω να προτέινω για το CO2, 1.για μικρά ενυδρεία το μείγμα μαγιας ζάχαρης (ψάξε στο φορουμ για DIY CO2), 2.για μεγάλα ενυδρεία μπουκάλα CO2 υψηλής πίεσης με όλα τα παρελκόμενα, 3. seachem excel (υγρό λίπασμα ειναι) για ενυδρεία μεγαλύτερα από 100λίτρα δεν συμφέρει.

Επίσης τα φυτά χρειάζοντε θρεπτικά συστατικά που προέρχοντε από περιττόματα ψαριών και αφάγωτες τροφές, αλήθεια ψάρια έχεις? Αν όχι ξεκίνα από τώρα να ρίχνεις λίπασμα. Αλλά χρειάζοντε και υπόστρωμα με θρεπτικά συστατικά
γιαυτό έχω 3 λύσεις να προτείνω, 1. ενυδρειακό χώμα/φυλλόχωμα/υπόστρωμα που μπένει στον πάτο-κατω από το χαλίκι, 2.χαλίκι/υπόστρωμα που είναι εμποτισμένο με θρεπτικά για φυτεμένα ενυδρεία, 3. κρατάς το χαλίκι όπως είναι και απλά βάζεις τεμπλέτες λίπανσης κοντα στις ρίζες.

Για όλα όσα προανέφερα μπορείς να βρεις πληροφορίες μέσα στο φορουμ, έχουν συζητηθεί και αναλυθεί όλα και αν διαβάσεις θα βρείς τον σωστό δρόμο.

mindlord 14-01-08 12:42

..
 
σε ευχαριστω για τις σαφες σου απαντησεις.. εχω διαβασει αυτα που μου λες μεσα στο φορουμ και σκεφτηκα να φτιαξω CO2 (μαγια ζαχαρη) αλλα εχω λιγα φυτα οποτε θα ηταν ανουσιο η θα ηταν υπερβολικο το CO2 για τα φυτα μου

Οσο για το ενυδρειο μου ειναι Juwel Rio 240 εχω τις 2 λαμπες που δινει η εταιρια 1 nature 54w και 1 day 54w pali.. και αν δε κανω λαθος πρεπει να ναι Τ5..
Εχω βαλει κανονικα το χωμα απο κατω ενα της SERA ηταν, πανω απο αυτο κατι σαν χαλικι καφε ηταν σε μικρη ποσοτητα (μαλλον αυτο με τα θρεπτικα συστατικα που ειπες θα ναι) και το χαλικι μου

Αν βαλω την εξοδο του φιλτρου με στο νερο δε θα εχω οξυγωνο για τα ψαρια

Ψαρια εχω κατι λιγα (ξερεις τα πρωτα) 4 lemon tetra, 4 red tetra και 5 ρωδοστομους..

μετρησεις για το νερο μου θα χω πολυ συντομα

Αν χρειαζεσαι καποια αλλη πληροφορια πες μου

mindlord 18-01-08 15:12

τελικα εκανα μετρησεις..
ph 7.2
No2 0
Nh3,Nh4 0.15

η αμμωνια ειναι λιγο ανεβαζμενη γατι υπηρχαν λιγα υποληματα τροφης

Physiotherapist78 21-01-08 22:13

Γιασου!Χρειαζεσαι σιγουρα ένα πολυ καλό λιπασμα για τα φυτα σου γιατι σου λειπει σιδηρος. αν ειναι anubias χρειαζεσαι και χαπακια για τις ριζες.Καλο ειναι να κανεις ενα load με λιπασμα και υστερα καθημερινα να ριχνεις απο λίγο πχ μισο καπακι.ελπιζω να σε βοηθησα λίγο.

klaz 21-01-08 23:12

[quote=Physiotherapist78;230489 καθημερινα να ριχνεις απο λίγο πχ μισο καπακι.ελπιζω να σε βοηθησα λίγο.[/quote]λιγη προσοχη στο τι προτεινουμε και τι γραφουμε......

mindlord 22-01-08 00:52

τελικα πηρα το ΚΕΝΤ freshwater plant 2καπακια/βδομαδα και της ΚΕΝΤ παλι το pro-plant 1καπακι/βδομαδα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01623 seconds with 11 queries