Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΣΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΑΝΕ...... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34759)

stavr0s1 17-10-09 19:29

ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΣΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΑΝΕ......
 
Μετα απο την αποτυχημενη μου προσπαθεια να μεγαλωσω τον δικο μου μονομαχο.... δυστυχως πεθανε κ σε αθλιες συνθηκες.... ΦΤΑΙΩ εγω...
Πηρα την αποφαση να φτιαξω τωρα με το ΣΩΣΤΟ τροπο το νεο μου ενυδριο...
ερχεται αυριο....
θα ειναι ενα 60 λιτρο (60χ35χ30) της eheim
λοιπον σκετομε να εχω μεσα :
1-2 guppy θυληκα
3-4 guppy αρσενικα
1 σαληγκαρι
1 θυληκια μονομαχινα(τωρα που τη βρηκα δε τη χανω...)
κ τωρα σκεφτομαι για γλυφτη......
θα του βαλω χωμα κ απο πανω λεπτη στρωση απο χαλικι....

ακουω ιδεες για :
(1) αλλα ψαρια (εαν γινεται)...
(2) τι φυτα να διαλεξω..... θελω μπροστα να ειναι οπως το γρασιδι χαμηλα κ πισω να ειναι πυκνακ ψηλα εννοειται....α κ στην επιφανεια να υπαρχει κ καμια πρασιναδα να επιπλεει....

Υ.Γ. στο 17 λιτρο που μενει πισω θα βαλω μονομαχο στο μελλον να δοκιμασω αναπαραγωγη....;)

περιμενω τις ιδεες σας

ευχαριστω εκ των προτερων
....

persival 17-10-09 19:41

Καλύτερα η αναλογία αρσενικών προς θυληκά γκάπι να είναι 1/3. Είναι ομορφότερα τα αρσενικά αλλά πολύ "δραστήρια" και θα στις ξεκάνουν τις θυληκές αν είναι λιγότερες.
Γλύφτη (?) αν εννοείς πλέκο, καλύτερα να αναιρέσεις, γίνονται πολύ μεγάλοι.
Για μονομαχίνα δεν ξέρω, ας μας πει κάποιος πιο έμπειρος.

Φύτα μιας και είσαι στην αρχή, ανούμπιες είναι οκ, αργής ανάπτυξης αλλά πολύ ανθεκτικές. Πάρε και κερατόφυλλο να προστατεύονται τα μικρά που θα γεννοβολάνε τα γκάπις και είσαι αρχηγός.

Άλλα ψάρακια μαζί με τα γκάπις μπορείς να βάλεις πλάτυς ή ξιφοφόρους, όχι πολλά όμως γιατί όπως και να το κάνουμε γεννοβολάνε :)

Αυτά κατά τη γνώμη μου...

Καλή επιτυχία στην νέα σου προσπάθεια!

space4711 17-10-09 20:06

Καταρχήν καλή επιτυχία στη νέα προσπάθεια. Να διαλέξεις όμως μεταξύ γκάπυ και μονομάχου. Δεν ταιριάζουν μεταξύ τους. Ο μονομάχας θα τα κυνηγήσει μέχρι θανάτου. Επίσης όχι πλέκο. Όπως είπε ο φίλος από πάνω μου γίνονται πολύ μεγάλοι και είναι κρίμα.

Πάνος 17-10-09 20:19

επιπλεον τα ζωοτοκα θελουν σκληρο νερο ενω για το μονομαχο πρεπει να μαλακωσουμε το νερο του ενυδρειου...δεν ταιριαζουν δηλαδη ετσι κι αλλιως λογω διαφορετικων απαιτησεων στις παραμετρους νερου.

douran_p 17-10-09 20:31

αντε καλη αρχη......... κατι παρομοιο θελω να φτιαξω και γω με γκαπι να παρω λιγο την χαρα την γεννας αλλα βεβαια το κακο ειναι οτι θα γεμισεις μικρα και θα πρεπει να βρεις αναδοχες οικογενειες..... :p

karxarini 17-10-09 21:12

αν θελεις πλέκο υπάρχουν καποια είδη που δε μεγαλώνουν πολύ

Γιώργος Κ 17-10-09 21:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από karxarini (Μήνυμα 381811)
αν θελεις πλέκο υπάρχουν καποια είδη που δε μεγαλώνουν πολύ

Και παλι δε πανε σε 60 λιτρα ουτε ... μπορουν να ζησουν σε σκληρο νερο!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01359 seconds with 11 queries