Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Neon Tetra (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34791)

velocity 19-10-09 17:27

Neon Tetra
 
Αποφάσισα μετά από αρκετό ψάξιμο να βάλω στο 60λιτρο μου neon tetras. Έχω διαβάσει για τις συνθήκες διαβίωσης τους και αυτό που θέλω τώρα είναι ιδέες και συμβουλές από τους έμπειρους για το πόσα θα μπορούσα να βάλω μέσα στο 60λιτρο και πώς θα μπορούσα να το διαμορφώσω.

Εγώ έχω στο μυαλό μου μια όμαδα από 10 ψάρια, ένα ή δύο κομμάτια ξύλου και 1 ή δύο εύκολα φυτά. Τί λέτε?

Πάνος 20-10-09 23:34

προσωπικα προτεινω τα νεον σε μεγαλυτερα ενυδρεια γιατι ειναι δραστηρια ψαρακια....
αν βαλεις ομως τελικα στο ενυδρειο σου..εννοειται οχι πανω απο 10....ξυλα και φυτα ναι..αλλα και μαλακο νερο!

velocity 20-10-09 23:36

έβαλα 10 νεον και 10 ροδοστομα. τωρα πρεπει να μαλακωσω το νερο. μου προτειναν τυρφη

Πάνος 20-10-09 23:37

να μαλακωσεις το νερο και να αποχωριστεις τους ροδοστομους....:(

velocity 20-10-09 23:41

μου το ειπε ακομη ενα παιδι για τους ροδοστομους αλλα δεν με παιρνει να επιστρεψω ψαρια παλι. θα δω πως θα παει, εμπειριεσ θα αποκτησω και τα λάθη που κανω τωρα δεν θα τα ξανα επαναλαβω. επεστρεψα τα ψαρια που με φορτωσαν στην αρχη. θα δω τι θα κανω τωρα με την νεα κατασταση. θα προσπαθησω να τα φροντισω οσο καλυτερα μπορω.

Πάνος 20-10-09 23:43

ειναι κριμα ομως να παιδευονται τα ψαρακια για λαθη δικα μας...επρεπε να παρεις τα νεον μονο και να ρωτουσες εδω αν σηκωνε και αλλα ψαρια το ενυδρειο σου...
τα ψαρια ειναι πολλα για τα λιτρα σου...

velocity 20-10-09 23:47

στην χειροτερη περίπτωση ποιες μπορεί να είναι οι επιπτώσεις? για θεμα αποβλητων και αν μπορει να τα υποστηρίξει το φιλτρό δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα. για μια εβδομαδα περιπου οταν ειχε στρωσει υποστηριζε ανετα 2 παπαγαλοψαρα, 1 scatfish, 1 πλεκο, 1 οσκαρ και εναν παγκασιο...

Πάνος 20-10-09 23:56

να κανεις μετρησεις και αλλαγες νερου ωστε να μενουν χαμηλα τα νιτρικα...
οι επιπτωσεις ειναι στριμωγμα...δυσφορια..στρεςς...και παει οσο μακρια θελει η βαλιτσα...

velocity 20-10-09 23:58

αλλαγες νερου σιγουρα. 30 - 40% καθε εβδομαδα.

Γιώργος Κ 21-10-09 00:06

Θα πρεπει να μαλακωσεις και το νερο μη ... ξεχνας! Με τυρφη θα παιδευεσαι ...Η αντιστροφη οσμωση (κατα τη γνωμη μου συμφαιρει σε βαθος χρονου) η αλλιως απιονισμενο νερο!

velocity 21-10-09 00:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 382447)
Θα πρεπει να μαλακωσεις και το νερο μη ... ξεχνας! Με τυρφη θα παιδευεσαι ...Η αντιστροφη οσμωση (κατα τη γνωμη μου συμφαιρει σε βαθος χρονου) η αλλιως απιονισμενο νερο!

Τι pH βγάζουν αυτές οι μεθόδοι. Α και επισης, μου ειπαν ότι το νερο ΑΟ "χαλάει" εύκολα....

Γιώργος Κ 21-10-09 00:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από velocity (Μήνυμα 382449)
Τι pH βγάζουν αυτές οι μεθόδοι. Α και επισης, μου ειπαν ότι το νερο ΑΟ "χαλάει" εύκολα....

Με την Α/Ο μπορεις να "φτιαξεις" το ph που επιθυμεις! Με το απιονισμενο μαζι με νερο βρυσης θα πρεπει να βρεις τις καταλληλες αναλογιες!
Τι εννοεις χαλαει ευκολα??

velocity 21-10-09 00:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 382454)
Με την Α/Ο μπορεις να "φτιαξεις" το ph που επιθυμεις! Με το απιονισμενο μαζι με νερο βρυσης θα πρεπει να βρεις τις καταλληλες αναλογιες!
Τι εννοεις χαλαει ευκολα??

Δεν εχω ιδέα γι αυτο το ειπα :) θα ρωτήσω τον Γιάννο. Αυτος που το ανεφερε

theodor72 21-10-09 10:03

Θα συμφωνήσω με όλα όσα είπε ο Πάνος. Οι ροδόστομοι είναι λάθος επιλογή για τα λίτρα σου. Πόσο μάλλον όταν έχεις και άλλα τόσα νέον.

Ακόμα και να καταφέρεις να κρατήσεις καλές τι συνθήκες νερου το ψαράκι αυτό δεν θα σου δείξει ποτέ τον πραγματικό του χαρακτήρα. Είναι γρήγοροι κολυμβητές και θέλουν αρκετό μήκος ενυδρείου για να μπορέσουν να κάνουν κοπαδάκι και να κινηθούν άνετα. Εγώ έχω μερικούς σε 120 λίτρα μεικτά και με μηκος ενυδρείου 80 εκατοστά και πάλι δεν τα βλέπω να κινούνται άνετα. Μέχρι να ξεκινήσουν από την μία πλευρά για να κοπαδιάσουν και να κολυμπήσουν έχουν φτάσει στην άλλη πλευρά . Σίγουρα θέλουν πάνω από ένα μέτρο μήκος ενυδρείου. Η πραγματική ομορφιά αυτού του ψαριού δεν είναι μόνο το όμορφο χρώμα τους αλλά και η κίνηση τους σε κοπάδι.

Μάριος 21-10-09 11:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από velocity (Μήνυμα 382439)
2 παπαγαλοψαρα, 1 scatfish, 1 πλεκο, 1 οσκαρ και εναν παγκασιο...

Θεϊκή σύνθεση, πως τα καταφέρνουν οι νέοι και όλοι πέρνουν λάθος ψάρια... τουλάχιστον είσαι σε καλό δρόμο. Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα πίσω τους ροδόστωμους και θα τους χάριζα στο πετσοπ χωρίς αντάλαγμα. Τουλάχιστον οικονομικά και μόνο έτσι θα χάσεις μόνο τα μισά λεφτά. Με τη σύνθεσή σου μάλον πας για να χάσεις σε αρκετά σύντομο διάστημα πάνω από 10 ψαράκια.

btw το Α/Ο όπως και το απεσταγμένο δεν "χαλάει", επειδή είναι σχεδόν αδρανές, δεν έχει δηλαδή μέσα συστατικά ώστε να πάθει κάτι. Επειδή λοιπόν είναι αδρανές έχει pH 7(ουδέτερο) και ΚΗ περίπου 0 δηλαδή μπορείς να το κάνεις ό,τι θέλεις με τα ανάλογα πρόσθετα.

velocity 21-10-09 11:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μάριος (Μήνυμα 382526)
Θεϊκή σύνθεση, πως τα καταφέρνουν οι νέοι και όλοι πέρνουν λάθος ψάρια... τουλάχιστον είσαι σε καλό δρόμο. Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα πίσω τους ροδόστωμους και θα τους χάριζα στο πετσοπ χωρίς αντάλαγμα. Τουλάχιστον οικονομικά και μόνο έτσι θα χάσεις μόνο τα μισά λεφτά. Με τη σύνθεσή σου μάλον πας για να χάσεις σε αρκετά σύντομο διάστημα πάνω από 10 ψαράκια.

btw το Α/Ο όπως και το απεσταγμένο δεν "χαλάει", επειδή είναι σχεδόν αδρανές, δεν έχει δηλαδή μέσα συστατικά ώστε να πάθει κάτι. Επειδή λοιπόν είναι αδρανές έχει pH 7(ουδέτερο) και ΚΗ περίπου 0 δηλαδή μπορείς να το κάνεις ό,τι θέλεις με τα ανάλογα πρόσθετα.

Έπεσα θύμα του πετσοπα και της αρχαριοσυνης. Και ακόμα αυτά που είπα είναι όσα έμεινα πριν τα επιστρέψω. Είχα 3 θανατους....

Το ΚΗ δεν επηρεάζει τα ψάρια όταν είναι 0?

Γιώργος Κ 21-10-09 12:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μάριος (Μήνυμα 382526)
..έχει pH 7(ουδέτερο) και ΚΗ περίπου 0

Η οσμωση εξαιτιας του kh που πλησιαζει στο 0 πρακτικα δεν εχει ph αφου μεταβαλλεται πολυ ευκολα!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από velocity (Μήνυμα 382529)
Το ΚΗ δεν επηρεάζει τα ψάρια όταν είναι 0?

Το kh καθαυτο οχι ... δεν τα επηρρεαζει τα ψαρια αλλα το kh επηρρεαζει το ph που ειναι σημαντικος παραγοντας για τα ψαρια!

velocity 21-10-09 13:03

Έχει δοκιμάσει κανείς να χρησιμοποιήσει νερό από κλιματιστικό?

Πάνος 21-10-09 14:40

ουτε να το σκεφτεσαι...

velocity 21-10-09 16:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 382563)
ουτε να το σκεφτεσαι...

Είναι εύκολο να μου πεις και τον λόγο που πρέπει να το αποφύγω? Επειδή αυτά που μαθαίνω εδώ τα μεταφέρω και εγώ με την σειρά μου στον πατέρα μου :)

Πάνος 21-10-09 17:01

ανοιχτηκαν κι αλλα παρομοια θεματα..κανε αναζητηση που να αφορα κλιματιστικο....τα παιδια ειπαν οτι κραταει βρωμιες..οτι μπορει να παιζουν και χημικα...
ειναι προς αποφυγη...

velocity 21-10-09 17:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 382582)
ανοιχτηκαν κι αλλα παρομοια θεματα..κανε αναζητηση που να αφορα κλιματιστικο....τα παιδια ειπαν οτι κραταει βρωμιες..οτι μπορει να παιζουν και χημικα...
ειναι προς αποφυγη...

θα το κοιτάξω τότε. thanks :)

Γιώργος Κ 21-10-09 22:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 382582)
ανοιχτηκαν κι αλλα παρομοια θεματα..κανε αναζητηση που να αφορα κλιματιστικο....τα παιδια ειπαν οτι κραταει βρωμιες..οτι μπορει να παιζουν και χημικα...
ειναι προς αποφυγη...

Και επισης οτι ιοι και βακτηρια υπαρχουν στον αερα του δωματιου!!

velocity 22-10-09 00:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 382650)
Και επισης οτι ιοι και βακτηρια υπαρχουν στον αερα του δωματιου!!

Αυτά δεν μένουν πάνω στα εσωτερικά φίλτρα?

Γιώργος Κ 22-10-09 00:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από velocity (Μήνυμα 382679)
Αυτά δεν μένουν πάνω στα εσωτερικά φίλτρα?

Οχι βεβαια! Εκτος αν εχει και συστημα ιονισμου! Και παλι ειναι επιφοβο! Με τιποτα!!

halvas69 22-10-09 13:40

Tα φίλτρα στα κλιματιστικά κατακρατούν την σκόνη, αλλά και εκεί μόνο τα χοντρά.
Νερό κλιματιστικού ξέχνα το.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02923 seconds with 11 queries