Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   καφέ κηλίδες και χνούδια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4618)

pavloukos 12-01-03 15:38

καφέ κηλίδες και χνούδια
 
καλησπέρα, τα sag. platyphylla μου (2 από τα 4) στα περισσότερα φύλλα τους έχουν βγάλει κάτι καφέ κηλίδες και κάτι σαν χνούδι ... να ανησυχώ;

Tolis 12-01-03 19:52

Αλγούλα... καλως την δεχτηκες.
Ποσες ωρες εχεις ανοιχτο το φως?
Εχεις βαλει καποιο υποστρωμα εκτος απο το χαλικι?

pavloukos 12-01-03 21:43

παπαπαπαπα ακόμα δεν άρχισα και έπιασα άλγη :(
το φως το έχω γύρω στις 10-12 ώρες την ημέρα ... αύριο θα αγοράσω χρονοδιακόπτη για να είμαι σίγουρος
υπόστρωμα δεν έχω βάλει αλλά όταν έβαλα τα φυτά έβαλα λιγάκι plantamin για μπουστάρισμα (χεχεχε) - λες να φταίει αυτό; δεν έβαλα πολύ όμως ούτε το 1/3 που έπρεπε.
Η καφέ αυτή άλγη θα επηρρεάσει την υγεία των φυτών;
Πάντως από ότι διαβάζω η καφέ άλγη εμφανίζεται αρκετά συχνά σε καινούρια ενυδρεία όπου οι συνθήκες δεν έχουν σταθεροποιηθεί σε ικανοποιητικό επίπεδο και συνήθως εξαφανίζεται όταν αυτές σταθεροποιηθούν. Επίσης εμφανίζεται και σε ενυδρεία με μη επαρκή φωτισμό ... μπορώ να πω ότι έχω περισσότερο από 10 ώρες την ημέρα ανοιχτό το φως.

Giorgos 12-01-03 22:07

Χμμμ... λέτε να είναι άλγη σε άστρωτο ενυδρείο; Τόλη μην ξεχνάς ότι ο pavloukos έχει αρχίσει το στρώσιμο μόλις 3-4 μέρες... αν θυμάμαι καλά. Όταν λένε καινούρια ενυδρεία δεν εννοούν σε ενυδρεία που μόλις έχουν στηθεί αλλά που λειτουργούν μερικούς μήνες.

Το χνούδι τι χρώμα έχει και οι κηλίδες είναι εξωγκώματα ή μοιάζουν περισσότερο σα να σαπίζουν τα φύλλα;

Tolis 12-01-03 22:13

Αν ειναι χνουδι ειναι αλγη.
Αν ειναι καφε αλγη δεν ειμαι σιγουρος - συνηθως δεν ειναι χνουδωτη.

Ο "επαρκης" φωτισμος εχει να κανει με την ποσοτητα - οχι με την διαρκεια - 10-12 ωρες την μερα ειναι καλά.

chris 17-01-03 01:37

γεια σας μετά από πολύ καιρό :P
έχω ακριβώσ το ίδιο πρόβλημα με καφέ κηλίδες που φαίνονται σαν ξεραμένα σημεία και ανεπαίσθητο χνούδι ανοιχτόχρωμο.
έχω υπόστρωμα της sera και λίγο λατερίτη κάτω από το χαλίκι.
ο φωτισμός είναι επαρκής 12 ώρες. το ενυδρείο είναι καινούργιο αλλά οι μετρήσεις του νερού άριστες. τα φυτά είναι αρκετά και έχουν τοποθετηθεί πριν 10 μέρες. Δεν έχω βάλλει λίπασμα. Πρέπει να βάλλω; Τι να κάνω με τα άρρωστα φύλλα; Υπάρχει κίνδυνος εξάπλωσης και στα άλλα φυτά;
άρρωστα:
Sagittaria platyphylla
Cryptocoryne crispatula var. balansae

Tolis 17-01-03 17:03

Κανε μια καλη αλλαγη νερου, και αρχισε να λιπαινεις (τσιγγουνικα).

chris 17-01-03 23:24

Το ενυδρείο είναι εξαιρετικό χάρη στη δική σας βοήθεια .Το μόνο πρόβλημα είναι αυτό που προανέφερα.Τώρα παρατήρησα οτι και οι
Cryptocoryne x willisii ''lucens'' έχουν ζαρώσει και μαυρισει ελαφρώς στις άκρες.Το χνούδι βέβαια είναι ανεπαίσθητο .΄Πάντως λίπασμα έριξα.Τι φταίει άραγε :roll:

chris 18-01-03 20:54

Σήμερα παρατήρησα οτι το ph είναι 7.5.Είναι πολύ για τις tetras μου?Με τη χρήση του DIY CO2 που ετοιμάζω θα πέσει :?: Ξέρει κανείς να μου πει γιατι μαραζώνουν τα φυτά μου :cry:

annivas2000 19-01-03 00:32

Το ph θα πεσει με τη χρηση του Co2..........
Σχετικα με τα φυτα...ποσο καιρο πηγαιναν καλα πριν παρατηρησεις αλλαγες.......μηπως αλλαξες κατι ενδιαμεσα....(καποια αλλαγη στις μετρησεις),φως,λιπασμα κλπ??

chris 19-01-03 02:40

Exω υποστρωμα της sera κατω απο το χαλικι και λατερίτη .Τα φυτα είναι μόλις δυο βδομάδες αγορασμένα και μόλις χθες εριξα λίγο λιπασμα απο τη συμβουλή του Τόλη.Ο φωτισμος είναι επαρκής για 12 ώρες.

newfish 19-01-03 13:28

Re: καφέ κηλίδες και χνούδια
 
Όπως είπε και ο Τόλης,

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Ο "επαρκης" φωτισμος εχει να κανει με την ποσοτητα - οχι με την διαρκεια

την επάρκεια του φωτισμού την καθορίζει η ποσότητα.
Πόσα Watt λάμπες έχεις και τι λάμπες, μιας που μετράει και η ποιότητα ΙΜΟ.

chris 20-01-03 00:17

1 sylvania gro-lux 18 watt
1 sylvania aquastar 18 watt

Giorgos 20-01-03 00:38

Θύμησε μας πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο... :?:



Note: Sorry αλλά καλό θα ήταν πάντα να αναφέρονται τα χαρακτηριστικά των ενυδρείων μας στα posts γιατί είναι αδύνατο να θυμώμαστε τα λίτρα του καθενός, τι ψάρια έχει το τάδε μέλος κλπ. Έτσι θα γλυτώνουμε πολύτιμο (για πολλούς) χρόνο. :wink:

annivas2000 20-01-03 01:02

Γραψε επισης και ποσα φυτα (οταν λες αρκετα - πες σε σχεση με την επιφανεια) εχεις στο ενυδρειο και καθε ποτε-ποσο κανεις αλλαγες νερου.....
Οταν θα κανεις αλλαγες και ακριβως πριν, τωρα που ειναι νωρις, τριβε τα φυλλα να φευγει η αλγη και κοβε τα φυλλα που εχουν πολυ αλγη.....
Επισης οι crypts γενικα δεν αντεχουν πολυ φως πανω απο το κεφαλι τους....
Βαλε οπωσδηποτε CO2 και βλεπεις ...ειναι ακομη περιοδος στρωσιματος...

newfish 20-01-03 01:21

Re: καφέ κηλίδες και χνούδια
 
Σε κάποιο άλλο Topic ο φίλος Chris έχει γράψει ότι το ενυδρείο του είναι 144 λίτρα, οπότε έχουμε 0,25 watt/λίτρο.
Άρα δεν πρέπει να οφείλετε εκεί η άλγη.
Πόσο καιρό δουλεύει το ενυδρείο σου και πόσο καιρό έχεις τα φυτά;;;;

chris 20-01-03 02:33

Tα φυτά είναι μόλις 2 εβδομάδων.

ASCCO1 20-01-03 13:41

To ενυδρειο ειναι ακομα στην αρχη(( κοινος δεν εχει επελθει ακομα ισοροπια)), γιαυτο υπαρχουν αυτα τα φαινομενα.
το φως ειναι λιγο για τα λιτρα που εχεις, ((ΙΜΟ) προσθεσε αλλες 2 λαμπες, βαλε 2 μπουκαλια DIY , και αυξησε τα steam plant.\
τα cryptocoryne θα αργησουν να παρουν τα πανω τους, ειδικα σε νεοφυτεμενο ενυδρειο , αλλα μην ανυσηχεις θα στρωσει :lol:
η υπαρξη αλγης πιθανον να ωφειλεται στο οτι δεν υπαρχει σωστη αναλογια (( ΦΩΣ+CO2+ ΛΙΠΑΣΜΑ))

chris 20-01-03 23:51

Σ' ευχαριστώ Μάνθο.'Εχω ξεκινήσει με το CO2 και το λίπασμα.Οσο για το φως κόλησα αλουμινόχαρτο στο καπάκι .Δεν έχω τη δυνατότητα να προσθέσω άλλες λάμπες.Πρόσεξα σήμερα οτι οι Sagittaria platyphylla έχουν "πετάξει"παραφιάδες 8) Λίπασμα κάθε πότε να ρίχνω?

Giorgos 21-01-03 00:04

Στις αλλαγές νερού αλλά με... τσιγγουνιά.

chris 21-01-03 00:09

Πόση είναι η τσιγγουνια όταν κάνω αλλαγή 20%κάθε εβδομάδα :?:

Giorgos 21-01-03 00:15

Ξεκίνα βάζοντας την μισή δόση.

Δηλαδή αν κάνεις 20% αλλαγή νερού σε 100άρι ενυδρείο, αντιστοιχεί σε 20 λίτρα. Οι κανονική δοσολογία είναι 5ml για 20lt. Εσύ δοκίμασε για αρχή τη μισή δόση και βλέπεις πως πάει.

chris 21-01-03 00:17

ευχαριστώ Γιώργο.

ASCCO1 22-01-03 14:51

Αυτο το τσιγκουνια ειναι σχετικο.
εξαρταται και απο ποσα φυτα εχεις ,και τι βεβαια!!!!!
τι λιπασμα βαζεις???
καλυτερα θα ηταν να κοιτας την αναπτυξη των φυτων και την οψη τους, και να πραττεις αναλογα.

chris 23-01-03 03:51

6 Cabomba caroliniana
1 Ceratophyllum demersum
9 Cryptocoryne x willisii
1 Vallisneria americana (gigantea)
7 Hygrophila polysperma
5 Sagittaria platyphylla
9 Cryptocoryne crispatula var. balansae
και άλλα 3 μη ταξινομημένα ακόμη.
Αυτά είναι τα φυτά μου σε υπόστρωμα της sera ανακατεμένο με λατερίτη κάτω από το χαλίκι.

Tolis 23-01-03 04:03

Και οι καλυτεροι μποσταναδες εχουν εκρηξουλες αλγης οταν πρωτοστηνουν ενα ενυδρειο. Λιγη υπομονη θελει, συχνες αλλαγες νερου, και κατα τη γνωμη μου περισοτερα φυτα γρηγορης αναπτυξης (1 hornwort - ντροπη)!

γαυρος 23-01-03 21:34

μια που αναφερατε τη μαγικη λεξη ΑΛΓΗ...
Πριν ενα μηνα περιπου ειχα σταματησει τη παροχη DIY λογω διρροων και μεχρι να βαλω τη φιαλη περασε κανας μηνας,ενω δεν ηξερα τι θα πεο αλγη ,ξαφνικα ..μπαμ !! :shock: :shock: χαμος!!
τι νερα αλλαξα,τι τροφη εκοψα..τπτ,φτανοντας σε σημειο να εχω 2-3 εκ. αλγη στα πανω φυλλα,εβαλα μεσα 3 οττος και μετα 10 μερες 2-3 SAE !!Και τωρα τραγουδαω το γνωστο στους ποδοσφαιροφιλους.. :lol: .πουναι η αλγη ..οεο πουναι η αλγη... :lol:
δε ξερω ποιος εκανε τη δουλεια,η αν την εκαναν και οι δυο,σημασια εχει οτι εξαφανιστηκε !!! :wink:

Anonymous 23-01-03 21:46

Δηλαδή τα φυτά γίνονται αιτία να εξαφανίζεται η άλγη? ρωτάω γιατί απο φυτά είμαι παντελώς άσχετος!!!

chris 24-01-03 01:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis
και κατα τη γνωμη μου περισοτερα φυτα γρηγορης αναπτυξης (1 hornwort - ντροπη)!

Το πρώτο που κυνήγησα να βρω ήταν το hornwort αλλα βρήκα μόνο ενα και αυτό ήταν ένα κλαδάκι χωρίς ίχνος ρίζας τυλιγμένο με αφρολεξ σε ένα γλαστράκι .Απατεωνιά :x

annivas2000 24-01-03 01:07

To hornwort δε βγαζει ριζα.........


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02219 seconds with 11 queries