Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   επαρκης φιλτρανση... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27076)

orck 25-09-08 19:06

επαρκης φιλτρανση...
 
θα ηθελα τις αποψεις σας πανω σε ενα θεμα (το οποιο για την ωρα ειναι θεωρητικο ελπιζω καποια στιγμη να γινει και πρακτικο)
συζηταω σχετικα με αυτον με τον αγαπητο φιλο delta66 :smt062 και ενα αλλο αγαπητο φιλο :smt062 που δεν γραφει εδω και δεν καταληγουμε καπου, περα του οτι εχουμε διαφορετικες αποψεις

υπαρχει η αποψη οτι ενα sump πρεπει να ειναι 1/4 η 1/3 τα λιτρα του ενυδρειου που υποστηριζει

και εγω ρωταω εαν πουμε οτι ενα ενυδρειο καλυπτεται οσον αφορα τις αναγκες φιλτρανσης του απο ενα εξωτερικο φιλτρο, εαν το ιδο ενυδρειο καλυπτεται το ιδιο καλα απο ενα σαμπ ιδιας χωρητικοτητας βιολογικου υλικου και κυκλοφοριας;

παμε στο πρακτικο τωρα, θελω να παρω το rio 400 για mbuna (λογω της στρουμφομαγικης προσφορας που κανει το ακατονομαστο καταστημα)
εαν θεωρησουμε δεδομενο οτι αυτο το ενυδρειο καλυπτεται σαν φιλτρανση με δυο 2028 (~1000λ/ωρα ροη, 8λ βιολογικο υλικο το καθε ενα) η αντοιστοιχα με ενα 2080 (~1700λ/ωρα, 12λ βιολογικο υλικο) τοτε γιατι να μην καλυφθει με εξισου καλη φιλτρανση απο ενα sump με ροη ~1800-2000λ/ωρα και 15-20 λιτρα βιολογικο υλικο; (συνολικα σκεφτομαι για να βγει ενα sump 40λιτρα γιατι ειναι καλο να εχει και χωρους για θερμαντηρες, χωρο να φυσανε ανεμιστηρες το καλοκαιρι κλπ)

υπαρχει κατι που κανει το sump να υστερει σε σχεση με ενα εξωτερικο φιλτρο;

delta περιμενω τις αποψεις σου και ας ξεκινησει η κουβεντα :smt041

delta66 25-09-08 19:13

Τι να πω εγω?
Μου φανηκε μικρο το σαμπ (απο τα λιγα που εχω διαβασει) σε χωρητικοτητα γι'αυτο προτεινα να ξεκινησεις το θεμα.
Εδω πρεπει να απαντησουν οι ειδικοι.

Συπμληρωνω: αν ειναι πιο μεγαλο απο 40 λιτρα το σαμπ, θα βοηθαει και σε πιο αραιες αλλαγες ή καλυτερη απονιτροποιηση?

thanasis76 25-09-08 19:17

εγω πιστευω οτι ειναι μια χαρα το sump στα 40 λιτρα!!!!
αν σκεφτουμε οτι εχουμε δυο εξωτερικα που χωρανε περιπου 20 λιτρα υλικα φιλτραρισματος, αν στο sump βαλουμε γυρο στα 25-30 λιτρα υλικα φιλτραρισματος γιατι να μην ειμαστε μια χαρα???

netblues 25-09-08 19:54

Μηπως εχουτε επιρροες απο θαλλασινες καταστασεις? O calfo ειχε εξηγησει οτι ενα καλο reef refugium πρεπει να ειναι οσο και το ενυδρειο....

orck 25-09-08 20:17

μακρια απο εμενα αυτη η "αρρωστια" :rolleyes:
δεν το σκεφτομαι καθολου προς θαλλασινο

δεν μιλαμε για reef refugium εδω
με ενδιαφερει για μια ποιο οικονομικη φιλτρανση εχοντας και μερικα πολυ καλα πλεονεκτηματα, πχ ανεμηστηρακια, θερμαντηρες, αλλαγες ολα μεσα στο sump

thanasis76 25-09-08 20:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 292148)
μακρια απο εμενα αυτη η "αρρωστια" :rolleyes:
δεν το σκεφτομαι καθολου προς θαλλασινο

δεν μιλαμε για reef refugium εδω
με ενδιαφερει για μια ποιο οικονομικη φιλτρανση εχοντας και μερικα πολυ καλα πλεονεκτηματα, πχ ανεμηστηρακια, θερμαντηρες, αλλαγες ολα μεσα στο sump


κατα την γνωμη μου ειναι καλητερα το σαμπ...
ακομα και τα ιδια λιτρα να εχεις σε υλικα παλι εχεις οπως λες αλλα πλεονεκτηματα...
αλλα μια που το φτιαχνεις καλο ειναι να εχεις χωρο για παραπανω υλικα...
-------------------------
παντος αν εχεις χωρο δεν θα ηταν ασχημο και καθολου κακο να εχεις σε ενα χωρο του σαμπ μερικα φυτα ευκολα και ρουφηχτρες στα νιτρικα... :smt041:smt041:smt041

Tolis 25-09-08 23:16

http://www.tolibra.com/fish/images/sumpmada.jpg

Τα μονα μειονεκτηματα του σαμπ ειναι ο αναποφευκτος (λιγος ή πολυς) θορυβος, η διαφυγη διοξειδιου (αν μιλαμε για φουλ φυτεμενο) και το γεγονος οτι δεν φαινεται στο ενυδρειο η εξατμιση, κατεβαινει η σταθμη μονο στο σαμπ (δεν ειναι σημαντικο, αλλά αμα ξεχασεις να ριξεις μια ματια για πολλεεεεες μερες, εχεις προβλημα, το εχω παθει...).

Τα πλεονεκτηματα πολλα:
Δεν εχεις τιποτα μεσα στο ενυδρειο, ουτε φιλτρα, ουτε θερμοστατες ουτε θερμομετρα.
Εχεις καλυτερη οξυγονωση των αποικιων στο φιλτρο.
Αν εχεις χωρο, εχεις κι ενα διαμερισμα που μπορει να φιλοξενησει αμεσα ενα νεοφερμενο ψαρι για να προσαρμοστει στα νερα του ενυδρειου ανενοχλητο, ψαρι που το κυνηγανε, ή μια μπουκωμενη, ή μωρα που γεννηθηκαν στο ενυδρειο χωρις το οποιο στρεςς της αλλαγης παραμετρων νερου. Πχ:
http://www.tolibra.com/fish/images/p...ntitled-67.jpg

http://www.tolibra.com/fish/images/p...ntitled-32.jpg

Εχεις περισσοτερα λιτρα νερου απ το ενυδρειο.
Αν το ενυδρειο δεν ειναι φυτεμενο, μπορεις με μια λαμπα και πολλα ευκολα φυτα να βοηθας και στην απορροφηση νιτρικων.

Τα 40 λιτρα επαρκουν, αλλα αμα ειναι να το φτιαξεις, καντο πιο μεγαλο για να μπορεις να εχεις επιλογες στο μελλον.

dizio 25-09-08 23:33

μιά πλήρης και άριστα τεκμηριωμένη απάντηση,το τόπικ μπορεί ν κλείσει:smt081

POURITANOS 26-09-08 00:03

sub για πολλους λογους οπως ειπες και εσυ. Αλλα αν σε περνει για μεγαλητερο απο 40λ ακομα καλητερα. Εγω σκεφτωμαι καποια στιγμη να κανω ενα 100λ το πολυ ενυδρειο και απο τωρα εχω αποφασισει οτι θα κανω το 60λ που εχω sub

delta66 26-09-08 00:30

Τολη δεν ξερω απο σαμπ και πολλα, αλλα λιγα υλικα δεν ειναι αυτα?
Μεγαλο σαμπ δεν ειναι αυτο για τοσα υλικα?
Εγω περιμενα να δω "πραμα" μεσα και βλεπω ενα ενυδρειο που σαν να εχει στο πλαι φιλτρο αμβουργου.
Για κανε μια μικρη εξηγηση να μη καταλαβω (εγω τουλαχιστον) λαθος.

orck 26-09-08 00:31

το ολο προβλημα ξεκιναει οτι πρεπει να χωρεσει σε ενα απο τα δυο ντουλαπια του επιπλου του Rio 400, το οποιο ειναι καπως περιορισμενο
δηλαδη οριακα παιρνει 40εκατοστα πλατος

σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας

ΧρήστοςΠ 26-09-08 06:46

Ενα αλλο σημαντικό του μεγάλου sump είναι ότι κάνεις και τις αλλαγές εκεί άρα σχεδόν μηδεν επαφή με ενυδρείο αρα λίγο στρες για τα ψάρια .
Στο σαμπ το δικό μου έχει 2 λίτρα τύρφη , 2 θερμοστάτες , 25 λίτρα σιποραχ , 25 λίτρα μπλε σφουγκάρι , μία κάλτσα με αντιφώσφορο και ένα διαμέρισμα το πρώτο με υαλοβάμβακα λαι την αντλία. Το πρόβλημα του είναι ότι μπορώ να κάνω μόνο 100-120 λίτρα αλλαγή από το σαμπ .



Πάντως το επόμενο που θα φτιάξω θα έχει σαμπ σε μήκος τουλάχιστον όσο το ενυδρείο και σε λίτρα τουλάχιστον το 50% του ενυδρείου .

Takis 26-09-08 09:20

Η λυση ειναι αυτη του Τολη, και αν υπαρχει προβλημα χωρου, απλα δεν αφηνουμε τοσο ελευθερο χωρο στην μεση για αλλες χρησεις, οπως το μεγαλωμα μικρων ή τοποθετηση νεου ψαριου.
Και φυσικα δεν εχει καμια ομοιοτητα με ενυδρειο με φιλτρο Αμβουργου το σαμπ του Τολη. Εχει (και παιρνει) πιο πολλα και διαφορετικα υλικα απο μονο ενα σφουγγαρι....

Tolis 26-09-08 10:33

Μαλλον δεν καταλαβαινεις απ τη φωτο τις διαστασεις, το συγκεκριμενο σαμπ ειναι 90 επι 50 εκ (εξυπηρετει ενα διμετρο ενυδρειο), οποτε και τα υλικα εχουν ενα μεγεθος..
Στο πρωτο διαμερισμα οπου χυνεται το νερο απο πανω εχει συνθετικο βαμβακι για τα χοντρα (και τους θερμοστατες), στο δευτερο δυο μεγαλα κομματια σφουγγαρι για τα ψιλα και τη βιολογια, και στο τριτο αρκετα λιτρα βιομπαλλες. Υπερ αρκετα.

Παράθεση:

Μεγαλο σαμπ δεν ειναι αυτο για τοσα υλικα?
Για τους λογους που ανεφερα στο προηγουμενο ποστ.

salvator_v 26-09-08 11:32

Καλημέρα,
Θα ήθελα να προσθέσω στους συλλογισμούς-υπολογισμούς για τον καθορισμό μεγέθους ενός Sump μια δύο παραμέτρους ακόμα.

Στα υπέρ,
Το βιολογικό υλικό σε ένα Sump επειδή οξυγονώνεται άμεσα έχει μέχρι 30% μεγαλύτερη απόδοση (αν δημιουργηθεί Trickle Filter) από το αντίστοιχο σε ένα κάνιστρο στην διάσπαση της αμμωνίας και νιτρωδών.
Στα κατά,
Το μέγεθος σε λίτρα του Sump (και κατ' επέκταση η στάθμη του νερού στο Sump) πρέπει να καλύπτει τα λίτρα του νερού που θα κατέβουν μέσω της υπερχείλισης από το κυρίως ενυδρείο σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.

Μάλον φίλε Orck, ένα Sump 40 Lt είναι πολύ μικρό για το Rio 400.

delta66 26-09-08 13:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Takis (Μήνυμα 292229)
....Και φυσικα δεν εχει καμια ομοιοτητα με ενυδρειο με φιλτρο Αμβουργου το σαμπ του Τολη. Εχει (και παιρνει) πιο πολλα και διαφορετικα υλικα απο μονο ενα σφουγγαρι....

Ειπα "μου θυμιζει" λογω "διαρυθμισης" καπως ας πουμε, κι οχι υλικων.
Τεσπα, ατυχης παρομοιωση.

Νομιζω παντως απ'οτι καταλαβα η απλη απαντηση για το μεγεθος του σαμπ του Τολη ειναι : "ειχα χωρο και το εκανα μεγαλο".
Για να μη θεωρηθει οτι ειναι απαραιτητο να κολλησει καποιος τοσο μεγαλα τζαμια για να φτιαξει σαμπ ε?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ (Μήνυμα 292214)
Ενα αλλο σημαντικό του μεγάλου sump είναι ότι κάνεις και τις αλλαγές εκεί άρα σχεδόν μηδεν επαφή με ενυδρείο αρα λίγο στρες για τα ψάρια ....

Συνεχιζω τις ερωτησεις (ισως χαζες για καποιον που ξερει περι σαμπ).
Το πρωτο πραγμα που μου ηρθε στο μυαλο οταν διαβασα για αλλαγες μεσα στο σαμπ (δεν ξερω και τη διαδικασια και μπορει να ειναι ακυρη η ερωτηση) ειναι, αν ερχεται σε επαφη απευθειας με τα υλικα το νεο και λιγο διαφορετικο νερο, δεν επιρρεαζει τη βιολογια?

-Που εχει καμια καλη πληροφορια για αλλαγες νερου στο σαμπ?

Ρε Ορκ εσυ τα ξερεις αυτα, που πας να φτιαξεις σαμπ?
Γιατι δε ρωτας τπτ? :cool:

george 26-09-08 13:16

Aν μπορείς να βρεις αυτό :
http://www.amazon.ca/Aquatic-Systems.../dp/1888381108

Ρώτησε...κυκλοφορεί ;)

ΧρήστοςΠ 26-09-08 13:34

Προς Delta66,

Οχι γιατί αδιάζεις νερό από το τελευταίο διαμέρισμα ( άλλος σχεδιασμός διαφορετικό από αυτό του Τόλη ) .

Και φυσικά βασικώς κανόνας διατήρησης του ενυδρείου ανεξάρτητα αν έχεις σαμπ ή όχι είναι να βάζεις νερό με όσο το δυνατόν πλησιέστερες συνθήκες με αυτό που βγάζεις ;) άρα δεν θεωρώ ότι επηρεάζεται η βιολογία .

Tolis 26-09-08 13:36

Και γεμιζεις με νερο στο τελευταιο διαμερισμα (που ειναι η αντλια που στελνει νερο απανω), οτοπτε δεν παει απευθειας φρεσκο νερο στα υλικα του φιλτρου.

delta66 26-09-08 13:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 292268)
Aν μπορείς να βρεις αυτό :
http://www.amazon.ca/Aquatic-Systems.../dp/1888381108

Ρώτησε...κυκλοφορεί ;)

Τι ηταν αυτο? http://www.amazon.ca/gp/product/imag...916520&s=books
Και 286-335$ μεταχειρισμενο? http://www.amazon.ca/gp/offer-listin...8/ref=dp_olp_2
Θες να μας καταστρεψεις? :D

orck 26-09-08 14:38

Σπυρο αυτα που ρωτας θα αλλαζαν σε κατι εαν τελικα επιλεξω να βαλω εξωτερικα φιλτρα;
μπορω σε καθε περιπτωση να κανω τις αλλαγες με τον ιδιο τροπο και η βιολογια θα επηρεαζοταν με τον ιδιο τροπο εαν βαζω σαν αλλαγη οτι νερο βρω μπροστα μου

ΧρηστοΠ για δωσε καμια φωτογραφια για αυτο που λες
μεχρι στιγμης εχω υποψην μου αυτο απο το tsamisaquarium.gr (με την μονη διαφορα να μην πανε τα γυαλια μεχρι επανω αλλα 1-2 εκατοστα πιο κατω για την περιπτωση που καποιο τμημα βουλωσει να μην χυθει εξω νερο αλλα να παει κατευθειαν στο τελευταιο διαμερισμα)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02364 seconds with 11 queries