Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΨΑΡΙΩΝ... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52469)

Koninos 06-05-11 18:38

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΨΑΡΙΩΝ...
 
Καλησπέρα! Εχω το εξής πρόβλημα και αν μπορειτε να μου προτεινεται μια λυση θα ημουν ευτυχισμενος :p θελω να αγορασω καποια ψαρακια και να τα παρω στην πατρα οπου εχω το ενυδρειο μου. το θεμα ειναι ομως πωσ πατρα θα παω την κυριακη το πρωι και τα ψαρια μπορω να τα αγορασω το αργοτερο σαββατο μεσημερι-απογευματακι.

υπαρχει καποιος τροπος να αντεξουν τα ψαρια απο σαββατο μεσημερι εως κυριακη γυρω στισ 12 που θα ειμαι στην πατρα και θα μπορω να τα εισαγω στο ενυδρειο?

zweet 06-05-11 19:10

εγω καποια στιγμη που ειχα στειλει ψαρακια μεσο καραβιου , εκανα μια κατασκευη,
  • πηρα ενα μπετονι μεγαλο ,
  • αυτο που βαζουν νερο, πετρελαιο (καθαρο ενοειται),
  • του εκανα μια τρυπα κατω απο το χερουλι και κολλησα τουλι με συλικονη,
  • το γεμισα με νερο ενυδρειακο σε σταθμη ετσι ωστε να μην φτανει την τρυπα το νερο απ' οποια πλευρα και αν το γυρουν
  • και τα ψαρακια εφτασαν μια χαρα!
τωρα απο αποψη θερμοκρασιας ειναι ενα ρισκο , ομως απο αποψη οξυγονου και να μην χυθει νερο ηταν μια χαρα!

(για να κανεις αυτη την τρυπα κατω απο το χερουλι θελει πολυ υπομονη και μπορει να φας και κανενα χερι αν δεν προσεξεις, αν θα το εχεις κοντα σου και δεν υπαρχει περιπτωση να το γυρει καποιος , μπορεις να κανεις αυτο με το τουλι βγαζοντας το καπακι).

pantelos 06-05-11 19:16

εγω πιστευω πως δεν θα εχει προβλιμα με τιποτα αλλο παρα μονο με την θερμοκρασια....για παραδειγμα σκεφτητε ποσες ωρες κανουν τα ψαρια απο το εξωτερικο μεχρι να φτασουν στα ενυδρεια της ελλαδας.....:smt120:smt120:smt120

georod7 06-05-11 19:32

απο κει που θα τα παρεις θα τους αναφερεις οτι θα πανε πατρα και θα ξερουν αυτοι τι να κανουν!!!ασε που για μια μερα δεν θα εχουν προβλημα!οπως λεει κι ο φιλος απο πανω μου :D οταν ερχοντε απο Σιγκαπουρη, Γερμανια κι οπου αλλου ερχοντε , δεν φτανουν με διακτινισμο!!!;) εξαρταται παντα κι απο ποιο μαγαζι τα παιρνεις ετσι!

eimaste aR21rwstoi 06-05-11 20:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georod7 (Μήνυμα 587173)
απο κει που θα τα παρεις θα τους αναφερεις οτι θα πανε πατρα και θα ξερουν αυτοι τι να κανουν!!!ασε που για μια μερα δεν θα εχουν προβλημα!οπως λεει κι ο φιλος απο πανω μου :D οταν ερχοντε απο Σιγκαπουρη, Γερμανια κι οπου αλλου ερχοντε , δεν φτανουν με διακτινισμο!!!;) εξαρταται παντα κι απο ποιο μαγαζι τα παιρνεις ετσι!

απλα προσεξε την θερμοκρασια λιγο

Koninos 06-05-11 20:09

ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας :)

Psaras 06-05-11 20:20

Μήπως είναι καλύτερα να πάρεις ένα ψυγειάκι από φενιζολ(5-8 ευρώ)
και να βάλεις μέσα τις σακούλες με τα ψάρια + όσο περισσότερο νερό(σακούλες με νερό)
μπορείς για να διατηρηθεί η θερμοκρασία όσο γίνεται πιο σταθερή :wink:

Koninos 06-05-11 20:28

αυτο σκεφτομουν να κανω απλα δεν η3ερα κι αν θα αντεχουν απο αποψη οξυγονου κλπ.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01622 seconds with 11 queries