Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Σύστημα CO2 σε φυτεμένο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74716)

aqua jimmy 11-10-13 04:59

Σύστημα CO2 σε φυτεμένο
 
Καλημέρα σε όλους μετά από αρκετά χρόνια που ασχολούμαι με τα ενυδρεία το πήρα απόφαση να βάλω σύστημα co2 μιας και πάντα ήθελα να βλέπω τα φυτά μου να περνουν τα πάνω τους !!! Όταν έχεις ενυδρείο και ξεκινάς σιγά σιγά ένα βήμα τη φορά και κάποια στιγμή φτάνεις να έχεις μια μίνι ζουγκλιτσα από θέμα φυτών πάντα, μέσα στο σπίτι σου απλά το αποτέλεσμα είναι απίστευτο !!! Ξεκίνησα πριν 2 χρόνια τα αληθινά φυτά στην αρχή είχα ένα είδος και ξεκίνησα από κλάδεμα συνχομπιστα χωρίς καλό φωτισμό ούτε λίπανση τα φυτά μου μείνανε στάσιμα με ανάπτυξη μόνο με λίγη βοήθεια των θρεπτικών στοιχείων που έχει το νερό όταν έκανα αλλαγές . Έκατσα διάβασα και ξεκίνησα νΑ βάζω λίπανση για αρχή ,.τα φυτά ξεκίνησαν να μεγαλώνουν!!! Σιγά σιγά όμως ! Μετά από μερικούς μήνες ξεκίνησα να ψάχνομαι κιαλλο είδα ότι ο φωτισμός ήταν ανεπαρκείς λόγο στις λάθος λάμπες !!! Έβαλα και λάμπες τότε ήταν που τα φυτά έδειξαν και χρώματα και πήραν και τα πάνω τους για τα καλά. Αυτή τη στιγμή έχω καμία 10αρια είδη!!! Ξεκίνησα με 2 ανουμπιες μια κλασική μεγάλη anubia και μια nana barteri anubia τώρα έχω 3ς μεγάλες και καμία 7 αρα nana barteri , έμαθα πως να κόβω τη ρίζα τους και να τις πολλαπλασιάζΩ απλά οι μεγάλες θέλουν αρκετό χρόνο να μεγαλώσουν!!!Τώρα πλέον που έχω ψάξει και είπα είναι η στιγμή να βάλω σύστημα CO2 ανυπομονώ να με πληρώσουν στη δουλειά να πάω να το πάρω να το στήσω. Είναι κρατημένο ήδη απ'το Παναγιώτη του φόρουμ που δουλεύει στην ολυμπια!!! :) Με το που το πάρω και το στήσω θα ξεκινήσω 1 σταγόνα στα 3 δευτέρα και με πολλές μετρήσεις γιατι για κάνα μήνα το πολύ 2 δε θα χω ph controller!!! Με το που δω που πρέπει να του κάνω ρύθμιση για να είναι οκ τα ψάρια μου απλά θα απολαύσω το ενυδρείο μου που πλέον θα είναι πλήρες από κάθε άποψη :) Θελω να ευχαριστήσω το φίλο μου τον Σάββα-kliptiklopos για τη πολυ μεγάλη βοήθεια πάνω στο θέμα των φυτών από θέμα γνώσεων αλλά και κλαδεματων αλλά και γενικά σαν φίλος !!! Και θέλω να ευχαριστήσω και τον Ανέστη-Magman γιατί και αυτός με βοήθησε αλλά και με εψησε να πω ΤΕΛΟΣ ΜΠΕΝΕΙ CO2 :) !!!

Γιαννης Μ5 11-10-13 08:00

Είναι κόλλημα τα φυτεμένα και το διοξείδιο είναι μονόδρομος σε αυτά.Άντε με το καλό να πληρώθεις και να το πάρεις.

bouboulas 11-10-13 09:16

Έτσι είναι όπως τα λες. Το ένα φέρνει το άλλο. Λίγο το λίπασμα, μετά οι λάμπες στην συνέχεια το CO2 . Μετά άντε να βάλουμε και κάνα ποιο δύσκολο φυτακι και ποιο πολλά λιπάσματα και ποιο πολλά φώτα και φτου από την αρχή. Είναι κόλλημα το φυτεμένο ενυδρείο σε όποιο βαθμό και αν είναι.

aqua jimmy 11-10-13 10:22

Μετά το co2 αυτό ήτανε :) δε βάζω κάτι άλλο πέρα από το δύσκολο φυτακι που είπες :)

bouboulas 11-10-13 10:56

Και αν δεν καλύψουν τις απαιτήσεις του ποιο δύσκολου φυτού ο φωτισμός του ενυδρείου τι θα κάνεις; :smt017:smt017:smt017:smt017

Τάκης 11-10-13 15:40

Μπορείς να μου πεις πόσο πήρες τη μπουκάλα με CO2 και τι μπουκάλα είναι ? αλουμινένια/σιδερένια 2κιλη/3κιλη ? και αν ξέρεις πόσο παίρνουν στο γέμισμα ?
γιατί με βλέπω για μπουκάλα γιατί με ζάχαρες και μάγια κολλάει όλη η κουζίνα και η σύζυγος με κράζει λίγο.
:smt076:smt076
Για ρυθμιστή έχω βάλει στο μάτι αυτόν
http://www.ebay.com/itm/150991480062...84.m1438.l2649

aqua jimmy 11-10-13 16:41

70 ευρώ η μπουκάλα πυροσβεστηρα
-------------------------
Πήρα 5 κιλη καθαρά για μακροχρόνια χρήση !!!

Τάκης 11-10-13 17:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aqua jimmy (Μήνυμα 791810)
70 ευρώ η μπουκάλα πυροσβεστηρα
-------------------------
Πήρα 5 κιλη καθαρά για μακροχρόνια χρήση !!!

Ευχαριστώ φίλε

aqua jimmy 12-10-13 09:12

Φίλε μπουμπουλα είναι.καλυμμένα τα φυτά.μου όλα !!! Αν.δεν ήταν δεν θα τα βαζα!!! Όπως και τα ψάρια και τα φυτά ζουν άλλο το ότι δεν κουνιούνται και έτσι τα προσέχω και τα αγαπώ το εξίσου το ίδιο !!! Σχετικά μπορεί να τα αγαπάω και περισσότερο μια.και.έχω.ρίξει πολλά χρήματα για αυτά !!!! Αχαχαχαχχαχαχαχα. ;)

aqua jimmy 14-10-13 16:39

co2
 
1 Συνημμένο(α)
Συνημμένο Αρχείο 59526

το συστημα co2 ετοιμο να ανοιχτεί με το που έρθει το bubble counter και ενα circulator ανοιγω και στηνω επιτελους !!!

aqua jimmy 14-10-13 17:45

1 Συνημμένο(α)
Συνημμένο Αρχείο 59530

το συστημα co2 :)

sarpijk 14-10-13 20:20

Καλοριζικο! Καλο pearling!

bouboulas 14-10-13 20:25

Άντε μεγια !!!!! Καλοδούλευτο !!!!!:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041

aqua jimmy 14-10-13 21:25

Ευχαριστώ παιδιά , άνυπομονο Να ρθουν τα πράγματα από ebay. Να το βάλω μπρος
:)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01813 seconds with 11 queries