Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Αποτελεσματικοτικα Τυρφης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67881)

mmamatsis 04-01-13 10:49

Αποτελεσματικοτικα Τυρφης
 
Καλημερα επειδη σιγουρα εγω κανω κατι λαθος θα ηθελα την γνωμη σας.
Χρησιμοποιω τυρφη Sera σε ενα ριο 400 (450 λιτρα) σε καλτσακι βαζω ολη την συσκευασια (400 γρ ειναι αν θυμαμαι καλα) και την βαζω στο εσωτερικο φιλτρο του ριο πανω πανω κατω απο τον υαλοβαμβακα αλλα σε ενα διαστημα 20 ημερων η μειωση του Ph ειναι μολις 0.3-0.4 ειναι φυσιολογικο ??

Ευχαριστω

Skydiver 04-01-13 10:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από overlimit (Μήνυμα 723347)
Καλημερα επειδη σιγουρα εγω κανω κατι λαθος θα ηθελα την γνωμη σας.
Χρησιμοποιω τυρφη Sera σε ενα ριο 400 (450 λιτρα) σε καλτσακι βαζω ολη την συσκευασια (400 γρ ειναι αν θυμαμαι καλα) και την βαζω στο εσωτερικο φιλτρο του ριο πανω πανω κατω απο τον υαλοβαμβακα αλλα σε ενα διαστημα 20 ημερων η μειωση του Ph ειναι μολις 0.3-0.4 ειναι φυσιολογικο ??

Ευχαριστω

:!: GH και KH πόσο έχεις; :?:

mmamatsis 04-01-13 10:57

gh=6, kh=4

Skydiver 04-01-13 11:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από overlimit (Μήνυμα 723350)
gh=6, kh=4


Δεν έχω δοκιμάσει ακόμη την αποτελεσματικότητα της τύρφης αλλά από αυτά που έχω διαβάσει θα περίμενα και εγώ πολύ καλύτερα αποτελέσματα.

Ερωτήσεις:
  1. Ποιό ήταν το αρχικό σου PH;
  2. Με τι μετράς GH, KH & PH;
  3. Πως έχεις ρίξει τις σκληρότητες και από τι τιμές (νερό βρύσης);

mmamatsis 04-01-13 11:11

αρχικο ph = 7.6 φτανει το 7.1 το μετραω με digital ph meter
τις σκληροτιτες τις μετραω με sera τεστ αρχικη gh = 8

Skydiver 04-01-13 11:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από overlimit (Μήνυμα 723354)
αρχικο ph = 7.6 φτανει το 7.1 το μετραω με digital ph meter
τις σκληροτιτες τις μετραω με sera τεστ αρχικη gh = 8

Σου έριξε δηλαδή η τύρφη την GH κατά δύο (2) μονάδες και το PH κατά μισή (0,5) μέσα σε 20 ημέρες;

mmamatsis 04-01-13 11:45

ναι μαλλον αυτο νομιζω και εγω
-------------------------
αν την τυρφη την βαλουμε στο βαρελι αλλαγης νερου και οχι στο ενυδρειο (ειναι ο δευτερος τροπος που ειχε αναφερει ο delta66 σε ενα πολυ ωραιο post που ειχε κανει πιο παλια :) ) θα ριξουμε και το αντιχλωριο στο ιδιο βαρελι ??

Το ρωταω μηπως τελικα παω σε αυτον τον τροπο!!!

Butterfly 04-01-13 11:48

Η καλύτερη λύση είναι ΑΟ + Τύρφη + Βρύση στο βαρέλι προετοιμασίας...!!!

Αντιχλώριο ναι να βάζεις στο βαρέλι

mmamatsis 04-01-13 11:51

δεν μου αρεσει η ιδεα της ΑΟ!!!!
-------------------------
και ετσι προσπαθω να βρω αλλους τροπους

Butterfly 04-01-13 11:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από overlimit (Μήνυμα 723365)
δεν μου αρεσει η ιδεα της ΑΟ!!!!
-------------------------
και ετσι προσπαθω να βρω αλλους τροπους

Τι εννοείς ότι δεν σου αρέσει η ιδέα της ΑΟ?

mmamatsis 04-01-13 12:03

η αναλογια 1:1,5 (στην καλυτερη ) με χαλαει δηλαδη για να παρω 1 λιτρο να πεταξω 1,5!!!!
-------------------------
το θεμα ομως δεν ειναι αυτο, ας μεινουμε στο θεμα μου :)

Butterfly 04-01-13 12:06

Υπάρχουν πολλές λύσεις για να μην πάει χαμένο... καζανάκι, κήπος κλπ

Στο θέμα τώρα.. όπως λες!!!

Κάθε πότε κάνεις αλλαγή τύρφης? Στο θέμα που είχε ανοίξει ο Σπύρος έλεγε ότι έκανε αλλαγές κάθε 15 μέρες με φρέκια

Skydiver 04-01-13 12:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από overlimit (Μήνυμα 723370)
το θεμα ομως δεν ειναι αυτο, ας μεινουμε στο θεμα μου :)

Φιλαράκι αν είχες τέτοια απόδοση που λες με την τύρφη στο ενυδρείο να δουλεύει για 20 ημέρες (υποθέτω πως αντικατέστησες την μισή στις 15 ημέρες), στο βαρέλι πιστεύω θα έχεις αρκετά πιο κάτω (χαμηλή απόδοση εννοώ). :smt102 Εκτός και αν συνεχίσεις να λειτουργείς το φίλτρο με την τύρφη στο ενυδρείο και κάνεις αλλαγές με προετοιμασμένο νερό μιας εβδομάδας με τύρφη στο βαρέλι. Τότε πιθανότατα θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα.

delta66 04-01-13 14:02

Εκτος απο την ποσοτητα, ποιοτητα και χρονο χρησης μιας τυρφης, παιζει ρολο και ο τροπος τοποθετησης της, οπως και η δυναμη της αντλιας του φιλτρου, οπως κι αν υπαρχουν ανασταλτικοι παραγοντες πχ ασβεστολιθικα υλικα ή ενεργος ανθρακας

mmamatsis 04-01-13 14:12

καθε 20 μερες αλλαζω και δεν υπαρχει μεσα ουτε ασβεστολιθικα υλικα ή ενεργος ανθρακας το προβλημα μου ειναι μηπως ειναι πολυ "σφιχτη" μεσα στο καλτσακι αλλα και παλι ο χωρος που μπαινει (το εσωτερικο φιλτρο δηλαδη) ειναι τοσος που και σφιχτη να μην ειναι μεσα στο καλτσακι μεσα στο εσωτερικο φιλτρο στριμωχνετε!!!!! τι αλλο μπορω να κανω ??
Δεν θελω να την βαλω σε καποιο απο τα εξωρετικα φιλτρα για να μην τα ανοιγω καθε 20 μερες!
Γιαυτο σκεφτηκα την δευτερη λυση που ειχες πει delta δηλαδη μεσα στο βαρελι προετοιμασιας

Skydiver 04-01-13 15:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από overlimit (Μήνυμα 723403)
καθε 20 μερες αλλαζω και δεν υπαρχει μεσα ουτε ασβεστολιθικα υλικα ή ενεργος ανθρακας το προβλημα μου ειναι μηπως ειναι πολυ "σφιχτη" μεσα στο καλτσακι αλλα και παλι ο χωρος που μπαινει (το εσωτερικο φιλτρο δηλαδη) ειναι τοσος που και σφιχτη να μην ειναι μεσα στο καλτσακι μεσα στο εσωτερικο φιλτρο στριμωχνετε!!!!! τι αλλο μπορω να κανω ??
Δεν θελω να την βαλω σε καποιο απο τα εξωρετικα φιλτρα για να μην τα ανοιγω καθε 20 μερες!
Γιαυτο σκεφτηκα την δευτερη λυση που ειχες πει delta δηλαδη μεσα στο βαρελι προετοιμασιας

Ποιά τύρφη χρησιμοποιείς;

mmamatsis 04-01-13 16:04

sera
-------------------------
μαλλον πρεπει να μαζευτουμε να μας κανει ο σπυρος ενα σεμιναριο για να καταλαβουμε τιποτα διαφορετικα... :)

Skydiver 04-01-13 16:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από overlimit (Μήνυμα 723426)
sera
-------------------------
μαλλον πρεπει να μαζευτουμε να μας κανει ο σπυρος ενα σεμιναριο για να καταλαβουμε τιποτα διαφορετικα... :)

Έχεις αρκετή ακόμη; Όταν σου τελειώσει δοκίμασε και αυτή να μας πεις αν είδες κάποια διαφορά, προς το καλύτερο ή και προς το χειρότερο. Στην προτείνω απλά γιατί διαβάζω συχνά να μιλάνε γι' αυτή. +-4

mmamatsis 04-01-13 16:23

εχω ακομα ενα κουτι αλλα θα δοκιμασω αυτη!!!!!

Κουραμπιές 05-01-13 00:19

Ειναι πολυ λιγη η τυρφη για 450 λιτρα. Εγω εχω διπλασια ποσοτητα στα φιλτρα και με ΑΟ.

mmamatsis 06-01-13 20:13

λοιπον αλλαξα τυρφη απο sera σε fluval αλλα αλλαξα και "καλτσακι" ειναι πιο μεγαλο για να μην ειναι "στριμωγμένη" η τυρφη και ειδα διαφορά :p

Κουραμπιές 06-01-13 20:16

Τι διαφορα δηλαδη;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02337 seconds with 11 queries