Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   ερωτηση για στρωσιμο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54176)

asimakis 28-06-11 21:34

ερωτηση για στρωσιμο
 
παιδια εχω ενυδρειο 120 λιτρων και μετα απο καθαρισμο και γεμισμα καινουργιου νερου ριχνω denitrol και biotopal plus...το denitrol μου ειπαν το ριχνω για 10 ημερες....σημερα [2 ημερα απο τον καθαρισμο] επιχειρησα ενα τεστ για την ποιοτητα του νερου και ολα ηταν λαθος.....εκτος απο το NO3 ολα τα αλλα μου τα εβγαζε λαθος...ph,σκληροτητα νερου και σκληροτητα ανθρακικου αλατος.....αυτο συνεβη γιατι ειναι 2ημερα η εχω κανει κατι λαθος??

Γιώργος Κ 28-06-11 21:49

Θα σου ελεγα να βαλεις μια αγγελια να βρεις μπολι ωστε να εισαι σιγουρος ... Με τα ζουμια δε νομιζω να βρεις ακρη! ;)

asimakis 28-06-11 22:57

αλλη λυση δεν υπαρχει?

stratigos24 28-06-11 23:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από asimakis (Μήνυμα 604376)
και ολα ηταν λαθος.....εκτος απο το NO3 ολα τα αλλα μου τα εβγαζε λαθος...ph,σκληροτητα νερου και σκληροτητα ανθρακικου αλατος.....

Δηλαδη?

asimakis 28-06-11 23:56

ΝΟ3 περιπου 10,1DGH >7,2DGH >14,3DGH>7,1DKH 10,1DKH[etsi grafei o pinakas :(] 7.6 ελπιζω να μην εκανα πολλα λαθη σε αυτα που εγραψα...υπενθυμιζω ειναι 2 ημερα του ενυδρειου...πανε ολα καλα?

stratigos24 29-06-11 00:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από asimakis (Μήνυμα 604412)
1DGH >7,2DGH >14,3DGH>7,1DKH 10,1DKH[etsi grafei o pinakas :(]

Δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι αυτα.

Το ph μιας και δεν του εχεις κανει καμια επεξεργασια ειναι κανονικο δικτυου το 7,6. Και εγω 7,5 εχω. Στην Αθηνα περιπου τοσο ειναι.

Τωρα απο αμμωνια και No2 εχεις τεστ?

Νο3 ειπες 10 ετσι?

Βασικα το ενυδρειο ειναι καινουριο και ολα ειναι πολυ αρχικα. Πως το στρωνεις? Μονο με αυτα τα βακτηρια που ειπες? Παρεχεις καποια πηγη αμμωνιας, οπως αμμωνια απο το φαρμακειο (καθαρη) ή τροφη σε αποχη να σαπιζει, ωστε να παραγεται αμμωνια?

Εγω το εστρωσα χωρις ψαρια (δεν ηθελα να τα βασανισω), ριχνοντας βακτηρια της εταιριας microbe lift και εχοντας μια αποχη στην επιφανεια με τροφη που εριχνα καθημερινα να σαπιζει ωστε να παραγεται αμμωνια και το ενυδρειο στρωθηκε σε 30 μερες ακριβως. Πολλοι υποστηριζουν οτι τα βακτηρια δεν κανουν τιποτα, αλλα εγω και αλλο ενυδρειο να εφτιαχνα τωρα παλι θα εριχνα βακτηρια για σιγουρια. Το ποσο καιρο θα κανει ενα ενυδρειο να στρωσει, δεν ειναι παντα κατι στανταρτ. Με μπολι σιγουρα επιταχυνεται η διαδικασια αλλα εχεις και το φοβο, μην ειχε περασει καποια αρρωστια το ενυδρειο του δοτη που μπορει να μεταφερθει και στο δικο σου. Εγω για αυτο το λογο δεν πηρα μπολι. Δεν βιαζομουνα κιολας.... :)

Αυτα που σε νοιαζουν εσενα για το στρωσιμο ειναι: αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα. Εχεις τεστ για αυτα? Ολα τα αλλα περι ανθρακικης σκληροτητας, γενικης σκληροτητας κλπ, ειναι για μετα στο τι ψαρια θα βαλεις και τι θες να κανεις.

Πρεπει να υπαρχει μια πηγη αμμωνιας μεσα στο ενυδρειο, ωστε να διμηουργηθει η πρωτη ομαδα βακτηριων που μετατρεπουν την αμμωνια σε νιτρωδη (no2). Μετα ενω δεν σταματαμε ποτε να παρεχουμε μια πηγη αμμωνιας διμηουργειται μια δευτερη ομαδα βακτηριων που μετατρεπει τα νιτρωδη σε νιτρικα (Νο2 σε Νο3). Οταν μηδενιζουν αμμωνια και νιτρωδη, κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου και ριχνεις τα ψαρια σταδιακα.

Εσυ το στρωνεις αδειο το ενυδρειο ή εχεις και ψαρια?

asimakis 29-06-11 00:15

εχω τεστ για αμωνια αλλα δεν ξερω να το χρησιμοποιω...εγω ριχνω το denitrol.....Kαθαρίζει και αποτοξινώνει το νερό χρησιμοποιώντας ενεργά καθαριστικά βακτηρίδια
Περιέχει 8 συμπληρωματικές αποικίες βακτηριδίων που εξουδετερώνουν τις πρωτεΐνες (ετεροτροπικά βακτήρια), τo αμμώνιο και το νιτρώδες άλας...σε pet shop μου το συνειστησαν...

stratigos24 29-06-11 00:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από asimakis (Μήνυμα 604416)
εχω τεστ για αμωνια αλλα δεν ξερω να το χρησιμοποιω...εγω ριχνω το denitrol.....Kαθαρίζει και αποτοξινώνει το νερό χρησιμοποιώντας ενεργά καθαριστικά βακτηρίδια
Περιέχει 8 συμπληρωματικές αποικίες βακτηριδίων που εξουδετερώνουν τις πρωτεΐνες (ετεροτροπικά βακτήρια), τo αμμώνιο και το νιτρώδες άλας...σε pet shop μου το συνειστησαν...


Πρωτον, δεν παει να πει οτι επειδη μας ειπε κατι ενα πετ σοπ ειναι και σωστο.

Δευτερον, αμα δεν παραγεις αμμωνια τι θα τρωνε τα βακτηρια? Πες οτι τα ριχνεις και ειναι ζωντανα, αμα δεν τους παρεχεις τροφη θα πεθανουν. Ολα αυτα που λες οτι εξουδετερωνουν ειναι παραλληλα και τροφη τους. Αρα χωρις αμμωνια τι αμμωνια - αμμωνιο θα τρωνε?

Τριτον, ποιο τεστ εχεις για αμμωνια?

asimakis 29-06-11 00:28

τετρα τεστ λεγεται..

stratigos24 29-06-11 00:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από asimakis (Μήνυμα 604418)
τετρα τεστ λεγεται..

Δεν εχει οδηγιες μεσα?

Το τεστ του Νο3 σου τι εταιριας ειναι?

Γιώργος Κ 29-06-11 00:31

Μηπως εχεις ψαρια στο ενυδρειο?? :confused:

asimakis 29-06-11 00:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 604419)
Δεν εχει οδηγιες μεσα?

Το τεστ του Νο3 σου τι εταιριας ειναι?

οχι δεν εχει οδηγιες,,,το τεστ λεγεται aqua vital..
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 604420)
Μηπως εχεις ψαρια στο ενυδρειο?? :confused:

ναι εχω..εναν πλακο και ενα γατοψαρο..

stratigos24 29-06-11 00:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από asimakis (Μήνυμα 604421)
οχι δεν εχει οδηγιες,,,το τεστ λεγεται aqua vital..

Οποιος ξερει λοιπον πως χρησιμοποιειται το εν λογω τεστ ας μας πει.

Αφου εχεις ψαρια, παει να πει οτι εχεις και πηγη αμμωνιας μιας και τρωνε και κανουν τα κακα τους. Βασικα οχι οτι καλυτερο για τα ψαρια να μπαινουν σε αστρωτο ενυδρειο αλλα....αφου τα εχεις, αν δεν μπορεις να τα δωσεις μεχρι να το στρωσεις ή να τα δωσεις γενικα και αφου στρωσει να βαλεις αλλα, πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικος και νομιζω πας για μπολι ωστε να επιταχυνεις τι διαδικασια του στρωσιματος, να στρωσει πιο γρηγορα, ωστε να μην ταλαιπωρουνται και τα καημενα τα ψαρακια.... :(

asimakis 29-06-11 00:38

δηλαδη δεν χρειαζεται να βαλω αμωνια......οχι τα ψαρια δεν εχω που να τα δωσω...αν δεν βρω μπολι ποσο θα διαρκεσει η διαδικασια?

stratigos24 29-06-11 00:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από asimakis (Μήνυμα 604424)
απαντησα παραπανω....με αυτο το τεστ τι θα ελενξω?

Τι εννοεις τι θα ελενξεις? Αφου ελεγχει αμμωνια, την αμμωνια θα ελενξεις και εσυ...αν εχεις αμμωνια και ποση εχεις, θα βλεπεις με αυτο.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από asimakis (Μήνυμα 604424)
δηλαδη δεν χρειαζεται να βαλω αμωνια......οχι τα ψαρια δεν εχω που να τα δωσω...αν δεν βρω μπολι ποσο θα διαρκεσει η διαδικασια?


Αφου εχεις ψαρια, εχεις και πηγη αμμωνιας οπως σου ειπα πιο πανω αρα δεν χρειαζεται να ''βαλεις''. Οπως σου ειπα και πιο πανω, το ποσο θα κανει να στρωσει δεν ειναι στανταρτ.

asimakis 29-06-11 00:43

οκ τωρα καταλαβα..σορρυ αλλα ειμαι αρχαριος....ευχαριστω για την βοηθεια ..

stratigos24 29-06-11 00:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από asimakis (Μήνυμα 604428)
οκ τωρα καταλαβα..σορρυ αλλα ειμαι αρχαριος....

Μη ζητας συγνωμη. Θελει διαβασμα πολυ το χομπυ και αφου εχεις ιντερνετ εχεις και πολλες πηγες ωστε να ενημερωθεις. Και στο φορουμ εδω που εισαι, εχει απειρα πραγματα να διαβασεις να μαθεις και να μπεις πιο σωστα στο χομπυ του ενυδρειου. Διαβασε τα θεματα που εχουν ανοιξει αλλοι για στρωσιμο κλπ, ωστε να μαθεις τι ακριβως γινεται και το τι χρειαζεται να κανεις απο τη μερια σου.

vaspiou 29-06-11 06:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από asimakis (Μήνυμα 604428)
οκ τωρα καταλαβα..σορρυ αλλα ειμαι αρχαριος....ευχαριστω για την βοηθεια ..

Καταρχην καλως ηρθες....
Σε παρακαλω, αν ενδιαφερεσαι, κατσε διαβασε τα υπομνηματα στην κατηγορια Αρχαριοι. Τα λεει ολα εκει. Επισης μην πολυ εμπιστευεσαι τα πετ σοπ. Να ξερεις απο πριν τι ζητας και τι θες να κανεις.
Αυτη την στιγμη το λαθος σου(που δεν φταις γιατι δεν εισαι γνώστης) ειναι οτι σε αστρωτο φιλτρο και με ενα νερο γεματο αμμωνια εβαλες ψαρια.
Οπως θα διαβασεις/μαθεις στο μελλον πρωτα "στρωνουμε" ενα φιλτρο και μετα βαζουμε ζωντανους οργανισμους μεσα στο ενυδρειο μας.
Το χομπυ αυτο θελει υπομονη γενικα. Εσυ επειδη εχεις ψαρια μεσα και απο οτι καταλαβαινω δεν θες να τα ταλαιπωρεις, βαλε αγγελια για μπολι.
Σου ξανα λεω διαβασε τα υπομνηματα και θα σου λυθουν ολες οι αποριες.
Επισης να ψαχνεις και παλια ποστ. Πανω κατω σε ολους τα ιδια συμβαινουν...
Αυτα απο εμενα...καλο διαβασμα! :):):)

bye

delta66 29-06-11 07:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από asimakis (Μήνυμα 604416)
εχω τεστ για αμωνια αλλα δεν ξερω να το χρησιμοποιω..

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 604417)
ποιο τεστ εχεις για αμμωνια?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από asimakis (Μήνυμα 604418)
τετρα τεστ λεγεται..

http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=1042

  • Ξεπλένουμε το δοκιμαστικό σωλήνα με νερό από το ενυδρείο.
  • Γεμίζουμε το δοκιμαστικό σωλήνα με 5ml νερού από το ενυδρείο.
  • Ρίχνουμε 14 σταγόνες από το μπουκαλάκι 1 στο δοκιμαστικό σωλήνα και αναταράσσουμε ελαφρώς.
  • Ρίχνουμε 7 σταγόνες από το μπουκαλάκι 2 στο δοκιμαστικό σωλήνα και αναταράσσουμε ελαφρώς.
  • Ρίχνουμε 7 σταγόνες από το μπουκαλάκι 3 στο δοκιμαστικό σωλήνα.
  • Κουμπώνουμε το δοκιμαστικό σωλήνα με το καπάκι του και αναταράσσουμε ελαφρώς ώστε να διαλυθούν οι σταγόνες.
  • Περιμένουμε 5 λεπτά και συγκρίνουμε το χρώμα του υγρού στο δοκιμαστικό σωλήνα με το χρωματικό διάγραμμα.

-------------------------
Με αυτο το τεστ μετρας τα υπολοιπα?
http://www.aquarium-munster.com/inde...141&con_lang=2

Τη gH την υπολογιζεις αναλογα το ποσα κουτακια εχουν παρει χρωμα στο χαρτακι.
Αν ειναι κατω απο 6 (χρωμα < 6) αναμεσα σε 7 και 14 (χρωμα >7) αναμεσα σε 14 και 21 (χρωμα >14) και μεγαλυτερο απο 21 (χρωμα >21)
κλπ

Αυτα τα τεστ δεν μπορουν να εχουν ακριβεια φυσικα οπως τα υγρα.

asimakis 30-06-11 00:20

χιλια ευχαριστω....παω να κανω το τεστ...οχι με ενα παρομοιο το εκανα...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vaspiou (Μήνυμα 604440)
Καταρχην καλως ηρθες....
Σε παρακαλω, αν ενδιαφερεσαι, κατσε διαβασε τα υπομνηματα στην κατηγορια Αρχαριοι. Τα λεει ολα εκει. Επισης μην πολυ εμπιστευεσαι τα πετ σοπ. Να ξερεις απο πριν τι ζητας και τι θες να κανεις.
Αυτη την στιγμη το λαθος σου(που δεν φταις γιατι δεν εισαι γνώστης) ειναι οτι σε αστρωτο φιλτρο και με ενα νερο γεματο αμμωνια εβαλες ψαρια.
Οπως θα διαβασεις/μαθεις στο μελλον πρωτα "στρωνουμε" ενα φιλτρο και μετα βαζουμε ζωντανους οργανισμους μεσα στο ενυδρειο μας.
Το χομπυ αυτο θελει υπομονη γενικα. Εσυ επειδη εχεις ψαρια μεσα και απο οτι καταλαβαινω δεν θες να τα ταλαιπωρεις, βαλε αγγελια για μπολι.
Σου ξανα λεω διαβασε τα υπομνηματα και θα σου λυθουν ολες οι αποριες.
Επισης να ψαχνεις και παλια ποστ. Πανω κατω σε ολους τα ιδια συμβαινουν...
Αυτα απο εμενα...καλο διαβασμα! :):):)

bye

οκ θα αρχισω το διαβασμα...ευχαριστω
-------------------------
μου βγηκε η πρωτη κατηγορια...οmg/l.....
-------------------------

Dimitris77 30-06-11 00:28

Στρατηγε τα βακτηρια της Microbe lift(Bacterial aquarium balancer εβαλες???)σου δημιουργησαν καποιο ειδος διαφανης βλενας στο ενυδρειο τις πρωτες μερες??

asimakis 30-06-11 01:03

http://www.accessgroup.gr/denitrol.htm αυτο εδω βαζω....denitrol λεγεται....

Dimitris77 30-06-11 01:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 604413)

Εγω το εστρωσα χωρις ψαρια (δεν ηθελα να τα βασανισω), ριχνοντας βακτηρια της εταιριας microbe lift

Στον stratigos 24 αναφερομαι.

stratigos24 30-06-11 07:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 (Μήνυμα 604707)
Στρατηγε τα βακτηρια της Microbe lift(Bacterial aquarium balancer εβαλες???)σου δημιουργησαν καποιο ειδος διαφανης βλενας στο ενυδρειο τις πρωτες μερες??

Φιλε μου εβαζα αυτο που λες καθως και το nite out2. Και τα 2 ειναι της microbe lift και οχι, δεν ειχα δει κατι σαν διαφανη βλεννα. :)

delta66 30-06-11 07:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 (Μήνυμα 604707)
Στρατηγε τα βακτηρια της Microbe lift(Bacterial aquarium balancer εβαλες???)σου δημιουργησαν καποιο ειδος διαφανης βλενας στο ενυδρειο τις πρωτες μερες??

Γιατι το φοβασαι?
Χρησιμοποιεις αλλα σκευασματα της Microbelift εκτος του balancer?

Dimitris77 30-06-11 23:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 604737)
Γιατι το φοβασαι?
Χρησιμοποιεις αλλα σκευασματα της Microbelift εκτος του balancer?

Eχω βαλει σε δυο ενυδρεια το balancer και τα δυο εβγαλαν μια διαφανη βλενα σε μερικα σημεια.Εχω χρησιμοποιησει και το special blend(πολυ μποχα.....:()!!!

delta66 01-07-11 02:01

Η γλιτσα αυτη ειναι το πιθανοτερο η προετοιμασια της επιφανειας για εποικιση απο βιολογια ;)

stratigos24 01-07-11 02:52

Εμενα παντως που και σημερα εβαλα balancer (μιας και ειχα ξεχασει να βαλω στην αλλαγη νερου που ειχα κανει) επι τη ευκαιρια που το ειπες και εσυ, εκατσα και παρατηρησα αν βγαζει κατι αλλα δεν ειδα να βγαζει.

delta66 01-07-11 03:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 604957)
Εμενα παντως που και σημερα εβαλα balancer (μιας και ειχα ξεχασει να βαλω στην αλλαγη νερου που ειχα κανει) επι τη ευκαιρια που το ειπες και εσυ, εκατσα και παρατηρησα αν βγαζει κατι αλλα δεν ειδα να βγαζει.

Μηπως εχει πιασει ηδη βιολογια στις επιφανειες στρατηγε μου? ;)

Μην ξεχνατε επισης οτι καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο και μπορει να ενεργουν παραγοντες διαφορετικοι με διαφορετικα αποτελεσματα σε ιδιες διαδικασιες

Tsagos 01-07-11 03:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 604947)
Η γλιτσα αυτη ειναι το πιθανοτερο η προετοιμασια της επιφανειας για εποικιση απο βιολογια ;)

παραπάνω πληροφορίες για αυτό Σπυρο ;

Μιλας για εκείνη την ασπρη που συνηθως βγένει πάνω στα ξυλα στα φρεσκοστημένα ενυδρεία;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02628 seconds with 11 queries