Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Υποστρωμα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=82591)

Stavros7 09-10-14 15:23

Υποστρωμα
 
Καλησπερα εχω ερθει αθηνα και θελω να στησω εδω ενυδρειο.Ηθελα να ρωτησω καταρχην εαν γνωριζει καποιος στην δυτικη αττικη που μπορω να βρω λευκη αμμο (προφανως οχι σε πετ αλλα απο καποια μαντρα με οικοδομικα υλικα).επισς για φυτεμενο που θελω πρεπει κατω απο την αμμο να βαλω καποιο υποστρωμα (να βαλω καποιο υποστρωμα εννοω και απο πανω να ριξω αμμο)?θα βοηθησει?Εγω τοσα χρονια που εχω δεν εχω βαλει κατω απο την αμμο κατι,αλλα λεω μοιπως βοηθαει καπου,για εως μετρια φυτα...

Τάκης 09-10-14 15:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 (Μήνυμα 857383)
Καλησπερα εχω ερθει αθηνα και θελω να στησω εδω ενυδρειο.Ηθελα να ρωτησω καταρχην εαν γνωριζει καποιος στην δυτικη αττικη που μπορω να βρω λευκη αμμο (προφανως οχι σε πετ αλλα απο καποια μαντρα με οικοδομικα υλικα).επισς για φυτεμενο που θελω πρεπει κατω απο την αμμο να βαλω καποιο υποστρωμα (να βαλω καποιο υποστρωμα εννοω και απο πανω να ριξω αμμο)?θα βοηθησει?Εγω τοσα χρονια που εχω δεν εχω βαλει κατω απο την αμμο κατι,αλλα λεω μοιπως βοηθαει καπου,για εως μετρια φυτα...

άμμο μπορείς να βρεις εδώ
http://www.xomatexniki.gr/
αν βάλεις μέτρια φυτά θεωρώ πως δεν είναι απαραίτητο να βάλεις ενεργό υπόστρωμα, που και αυτό μετα από 6+ μήνες θα χάσει τη δράση του, με καμιά ταμπλέτα θα κάνεις τη δουλειά σου, και στο μέλλον η απλη άμμος μαζεύει πολλά συστατικά για τα φυτά

Stavros7 09-10-14 18:40

κανει η λευκη ψηλη για φυτεμενο?να φανταστω ναι ετσι?

kostas7 09-10-14 19:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 (Μήνυμα 857419)
κανει η λευκη ψηλη για φυτεμενο?να φανταστω ναι ετσι?

και φυσικά κάνει φιλεμου αρκεί να βάλεις μικρά φυτά
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 (Μήνυμα 857419)
κανει η λευκη ψηλη για φυτεμενο?να φανταστω ναι ετσι?

για όπια απορία έχεις θα χαρώ να βοηθήσω

Stavros7 09-10-14 20:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas7 (Μήνυμα 857429)
και φυσικά κάνει φιλεμου αρκεί να βάλεις μικρά φυτά
-------------------------
για όπια απορία έχεις θα χαρώ να βοηθήσω

Τι εννοεις μικρα φυτα?δωσε μου παραδειγματα?

kostas7 09-10-14 20:39

πχ τσουκνιδα

Stavros7 09-10-14 20:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas7 (Μήνυμα 857448)
πχ τσουκνιδα

Μαλλον ειστε ασχετος επι του θεματος κυριε...

johnpecn` 09-10-14 20:46

1 Συνημμένο(α)
Και πλατάνια :D:D πλακιτσα κάνω :D:D
Φιλε μου γίνεται και με άμμο Φυτεμένο αλλα ανάλογα τι θες να κανεις ,ενα καλο υπόστρωμα χαλίκι θα σε βοηθήσει πολυ. Αν σου αρέσει η αμμος οπτικά μπορείς να κανεις κατι σαν αυτό

Stavros7 09-10-14 20:52

να πω την αληθεια δεν μ αρεσε οπτικα,κατι ακομα το υποστρωμα οπως εγραψε παραπανω ενας συμφορουμιτης θελει αλλαγη περιπου στο 6μηνο,εαν δεν γινει αλλαγη και μεινει μεσα,για παραπανω καιρο θα υπαρξει προβλημα?ασχετο που θα χασει τις ουσιες του θα υπαρξει καποιο προβλημα?

Τάκης 09-10-14 20:54

Να πω πως η άμμο σε φυτεμένα μπορεί να πετρώσει και τότε μπορεί να δημιουργηθεί υδρόθειο που είναι δηλητηριώδες αέριο, για αυτό βάλε και κανα σαλιγκάρι Melanoides tuberculata
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 (Μήνυμα 857455)
να πω την αληθεια δεν μ αρεσε οπτικα,κατι ακομα το υποστρωμα οπως εγραψε παραπανω ενας συμφορουμιτης θελει αλλαγη περιπου στο 6μηνο,εαν δεν γινει αλλαγη και μεινει μεσα,για παραπανω καιρο θα υπαρξει προβλημα?ασχετο που θα χασει τις ουσιες του θα υπαρξει καποιο προβλημα?

Οχι κανένα πρόβλημα, απλά είναι ανενεργό όπως το απλο χαλίκι

Stavros7 09-10-14 21:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 857456)
Να πω πως η άμμο σε φυτεμένα μπορεί να πετρώσει και τότε μπορεί να δημιουργηθεί υδρόθειο που είναι δηλητηριώδες αέριο, για αυτό βάλε και κανα σαλιγκάρι Melanoides tuberculata

Aστα να πανε,εχω τετοια στο αλλο και εχουν γινει υπερβολικα πολλα,ειναι κατι σαν τα ραμσρον που ξεφυτρωνουν απο παντου και ολο βγαζεισ και ολο μενουν μεσα :P

Aλλα ακομα μπερδεμενος με το υποστρωμα,επισεις μια ακομα ερωτηση τις πετρες που εχεις στο πρακτικερ ειναι ολες ασβεστολιθικες?

Τάκης 09-10-14 21:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 (Μήνυμα 857461)
Aστα να πανε,εχω τετοια στο αλλο και εχουν γινει υπερβολικα πολλα,ειναι κατι σαν τα ραμσρον που ξεφυτρωνουν απο παντου και ολο βγαζεισ και ολο μενουν μεσα :P

Ναι αλλά κάνουν έναν βυθό πεντακάθαρο , ίσως να είναι λίγο ενοχλητικό οπτικά αλλά εγώ τα συνήθισα, άσε που μαλακώνουν και το νερό :)

tsala 09-10-14 21:04

ποιο υποστρωμμα θελει αλλαγη καθε 6μηνο ? :confused:
απ΄οτι ξερω το flourite της seachem , δεν εχει τετοια θεματα.

johnpecn` 09-10-14 21:05

1 Συνημμένο(α)
Γιατι φυτα πας; Δεν κατάλαβα ακριβώς η αμμος σου αρέσει η το χαλικακι οπτικά ,
Οταν λέω χαλικακι εννοώ κατι τέτοιο

Τάκης 09-10-14 21:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 (Μήνυμα 857461)
Aλλα ακομα μπερδεμενος με το υποστρωμα,επισεις μια ακομα ερωτηση τις πετρες που εχεις στο πρακτικερ ειναι ολες ασβεστολιθικες?

Θέλουν δοκιμή με ακουα-φόρτε ή ξύδι, πολύ φοβάμαι όμως πως είναι , είδικα τα άσπρα βότσαλα, αυτα να μη τα παρεις σίγουρα, τα έχω στις γλάστρες και απο το καθαρισμό που τους κάνω με ακουα-φορτε είναι γεμάτες πόρους, άρα είναι φουλ ασβεστολιθικές

Stavros7 09-10-14 21:11

φυτα ευκολα εως ισως μετρια με με 40w T8 φωτισμο...Μου αρεσει το λευκο οπτικα και ειπα για αμμο,ειχα την κλασσικη την αμμο (εαν δεν βρω λευκη θα βαλω παλι αυτη) χαλικι δεν εχω βαλει ποτε,δεν ξερω εαν βαλω ας πουμε οπως σκεφτομαι γρασιδι εαν πιανει,θελω να δω ετσι διαφορες φωτογραφιες,θελω να βαλω και πετρες μη ασβεστολιθικες στο μελλον βεβαια θελω και κανενα ξυλο,ξερω ισως ειναι too much ολα αλλα ετσι τα σκεφτομαι και για αυτο συζηταω για γνωμες παλαιοτερων...

tsala 09-10-14 21:14

εχει στο λεροι πετρες μη ασβεστολιθυκες.
Ζητα ξυλοπετρες ή πετρες λαβας.

Stavros7 09-10-14 21:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 857471)
εχει στο λεροι πετρες μη ασβεστολιθυκες.
Ζητα ξυλοπετρες ή πετρες λαβας.

ωραιος να το εχουμε στο μυαλο μας...Δοκιμασμενες λυσεις?

johnpecn` 09-10-14 21:22

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 (Μήνυμα 857469)
φυτα ευκολα εως ισως μετρια με με 40w T8 φωτισμο...Μου αρεσει το λευκο οπτικα και ειπα για αμμο,ειχα την κλασσικη την αμμο (εαν δεν βρω λευκη θα βαλω παλι αυτη) χαλικι δεν εχω βαλει ποτε,δεν ξερω εαν βαλω ας πουμε οπως σκεφτομαι γρασιδι εαν πιανει,θελω να δω ετσι διαφορες φωτογραφιες,θελω να βαλω και πετρες μη ασβεστολιθικες στο μελλον βεβαια θελω και κανενα ξυλο,ξερω ισως ειναι too much ολα αλλα ετσι τα σκεφτομαι και για αυτο συζηταω για γνωμες παλαιοτερων...

Η λευκή θα σου λερώνει πολυ
η κλασική αν εννοείς θαλάσσης πετρώνει
και λιώνουν οι ρίζες και τα φυτα είμαι παθων:D
Γρασιδακι δεν μπορείς να κανεις με 0.4 watt και χωρις co2
Πάντως μπορείς να κανεις κατι ωραίο με ευκολα φυτα
Εγω σου προτείνω να βάλεις eco complete στην μια γωνια,πετρες λάβα ,
Φυτα ξύλα και το υπόλοιπο με άμμο κάπως έτσι

Stavros7 09-10-14 21:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` (Μήνυμα 857476)
Η λευκή θα σου λερώνει πολυ
η κλασική αν εννοείς θαλάσσης πετρώνει
και λιώνουν οι ρίζες και τα φυτα είμαι παθων:D
Γρασιδακι δεν μπορείς να κανεις με 0.4 watt και χωρις co2
Πάντως μπορείς να κανεις κατι ωραίο με ευκολα φυτα
Εγω σου προτείνω να βάλεις eco complete στην μια γωνια,πετρες λάβα ,
Φυτα ξύλα και το υπόλοιπο με άμμο κάπως έτσι

χχμμμ...Επιμενεις με τις γωνιες πιο φουντωτες ας το πω,να βοηθσω λιγο σκεφτομαι ετσι γενικα φυτεμενο,η αριστερα δεξια φυτεμεν και στην μεση κενο, http://i1001.photobucket.com/albums/...eh/Kentro3.jpg καπως ετσι,απο οτι βλεπω (παρατρω) τα περισσοτερα φυτεμενα ενυδρεια εχουν λεπτοκοκο χαλικι....

johnpecn` 09-10-14 21:38

Ναι οκ οτι θες εσυ δικό σου ειναι:D
Απλα ιδέες ρίχνω για συνδιασμο υπόστρωμα και άμμο
Γίνεται σου είπα και όλο με άμμο (όχι πολυ ψιλή πετρώνει )
Απλα έχω μια προτίμηση στα εξειδικευμένα υποστρώματα γιατι βοηθάνε πολυ.
Πατά στο google aquascape low light να πάρεις καμμια ιδεα:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 (Μήνυμα 857478)
χχμμμ...Επιμενεις με τις γωνιες πιο φουντωτες ας το πω,να βοηθσω λιγο σκεφτομαι ετσι γενικα φυτεμενο,η αριστερα δεξια φυτεμεν και στην μεση κενο, http://i1001.photobucket.com/albums/...eh/Kentro3.jpg καπως ετσι,απο οτι βλεπω (παρατρω) τα περισσοτερα φυτεμενα ενυδρεια εχουν λεπτοκοκο χαλικι....

Fluval stratum
Eco complete
Jbl manado
Seachem fluorite
αυτά ειναι κάποια απο τα καλύτερα για φυτα ,
αλλα και οι τιμές ειναι τσιμπημένες ,

Stavros7 09-10-14 21:42

ναι εχω πατησει και για αυτο σου ειπα οτι δεν χρησιμοποιουν αμμο..αλλα ουτε πολυ χοντρο χαλικι,ετσι μεσαιου προς μικρο μεγεθος ..

johnpecn` 09-10-14 21:45

Αυτά που σου έχω γράψει βάζουν ως επι το πλείστον

Stavros7 09-10-14 21:47

ειπαμε πολλα eco complete σκετο η με κατι αλλο εννοεις?

johnpecn` 09-10-14 21:52

Σκέτο
Η πίσω eco και μπροστά αμμος όπως ς αρέσει :smt067

Τάκης 09-10-14 21:54

Παιδιά και χωρίς κάποιο ιδιαίτερο υποστρωμα μπορείς να έχεις τρελή ανάπτυξη,
δείτε εδώ με απλο ασπρο χαλικάκι και χωρίς ταμπλέτες
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....54&page=5/#135

Stavros7 09-10-14 21:56

ελα ρε takis δωσε και εσυ την βοηθεια σου λιγο,εχω μπερδευτη για αμμο ξεκινησα και σε μικρο χαλικακι με βλεπω καθως τα περισσοτερα εχουν χαλικι απο οτι βλεπω,ριξε τα φωτα σου λιγο κ εσυ..ακουω διαφορες γνωμες...το λεω ψιλο χαλικι γιατι δεν ξερω πως να το βρω,ας πουμε καλη ωρα σαν αυτο που εχεις εσυ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74154 ..ισως και σε αλλο χρωμα

Τάκης 09-10-14 21:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 (Μήνυμα 857488)
ελα ρε takis δωσε και εσυ την βοηθεια σου λιγο,εχω μπερδευτη για αμμο ξεκινησα και σε μικρο χαλικακι με βλεπω καθως τα περισσοτερα εχουν χαλικι απο οτι βλεπω,ριξε τα φωτα σου λιγο κ εσυ..ακουω διαφορες γνωμες...το λεω ψιλο χαλικι γιατι δεν ξερω πως να το βρω,ας πουμε καλη ωρα σαν αυτο που εχεις εσυ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74154 ..ισως και σε αλλο χρωμα

Στο δικό μου έχω άσπρο χαλικάκι και τίποτα άλλο, έχω μέτρια φυτα με CO2 και φωτισμό led και έχω ΤΡΕΛΗ ανάπτυξη, δες και μόνος σου στο άρθρο που έβαλα

johnpecn` 09-10-14 22:00

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 857487)
Παιδιά και χωρίς κάποιο ιδιαίτερο υποστρωμα μπορείς να έχεις τρελή ανάπτυξη,
δείτε εδώ με απλο ασπρο χαλικάκι και χωρίς ταμπλέτες
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....54&page=5/#135

Συμφωνώ :) ωραίο ενυδρειο takisgt:D
απλα έγραψα το ιδανικό
εγω έχω jbl manado που ειναι και πιο φτηνό
και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος,
ιςως με δυσκολεύει λίγο στο κλάδεμα στο γρασίδι γιατι ειναι πολυ ελαφρύ

Stavros7 09-10-14 22:02

ασπρο χαλικι κοκομετριας?επισεις ολα τα φυτα που μεγαλωνουν σε αμμο μπορουν και σε χαλικη?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02649 seconds with 11 queries