Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   στησιμο juwel record 600 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60349)

safetyzone 23-02-12 20:32

στησιμο juwel record 600
 
καλησπερα τι κανετε?εχω καιρο που σταματησα να ασχολουμε με το χομπι αλλα αυτο δν κοβεται με τιποτα.

Κατα ρχας να σας πως πως θυμαμαι ελαχιστα πραγματα.Εγω μενω σερρες επειδη ειναι η σχολη μου εκει αλλα το πατρικο μου ειναι στην θεσσαλονικη.το καλοκαιρι δεν θα το ξεστησω για 2 μηνες ειναι κριμα και επισης θα μου ειναι δυσκολο να ερχομαι καθε εβδομαδα σερρες.Οποτε εδω θα χρειαστω την γνωμη σας σχετικα με τα λιτρα και τον εξοπλισο αν πιστευετε πως το juwel δεν θα με καλυψει.

απο φυτα θα βαλω αυτα απο μια-δυο ριζες: eleocharis parvula,bacopa monnieri,egeria densa και vallisneria americana.ποσες ωρες φωτοπεριοδο θα χρεαιστω?θα μπορουσα να βολευτω με 10 κιλα χαλικι?ο πετσοπας μου ειπε πως θα χρειαστω 20 κιλα χαλικι και ενα κουτι υποστρομα.

Τωρα απο ψαρια δεν ξερω τι να βαλω καποια ειδη που σκεφτομαι ειναι
1)γκαπι η 2)νεον η ροδοστομη που πανε και με νεον η 4)γκοστακια και 5)ενα μιρκο γατοψαρο οπωσδηποτε

πσ.σ μαλλον τον κυκλο του αζωτου θα τον κανω με κατι καινουργιο προιοντα που δεν χρειαζεται να βαλω ψαρια.ειναι ενα κουτι βακτηρια και ενα κουτι η τροφη τους

panos_auk 23-02-12 21:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από safetyzone (Μήνυμα 654333)
καλησπερα τι κανετε?εχω καιρο που σταματησα να ασχολουμε με το χομπι αλλα αυτο δν κοβεται με τιποτα.

Κατα ρχας να σας πως πως θυμαμαι ελαχιστα πραγματα.Εγω μενω σερρες επειδη ειναι η σχολη μου εκει αλλα το πατρικο μου ειναι στην θεσσαλονικη.το καλοκαιρι δεν θα το ξεστησω για 2 μηνες ειναι κριμα και επισης θα μου ειναι δυσκολο να ερχομαι καθε εβδομαδα σερρες.Οποτε εδω θα χρειαστω την γνωμη σας σχετικα με τα λιτρα και τον εξοπλισο αν πιστευετε πως το juwel δεν θα με καλυψει.

απο φυτα θα βαλω αυτα απο μια-δυο ριζες: eleocharis parvula,bacopa monnieri,egeria densa και vallisneria americana.ποσες ωρες φωτοπεριοδο θα χρεαιστω?θα μπορουσα να βολευτω με 10 κιλα χαλικι?ο πετσοπας μου ειπε πως θα χρειαστω 20 κιλα χαλικι και ενα κουτι υποστρομα.

Τωρα απο ψαρια δεν ξερω τι να βαλω καποια ειδη που σκεφτομαι ειναι
1)γκαπι η 2)νεον η ροδοστομη που πανε και με νεον η 4)γκοστακια και 5)ενα μιρκο γατοψαρο οπωσδηποτε

πσ.σ μαλλον τον κυκλο του αζωτου θα τον κανω με κατι καινουργιο προιοντα που δεν χρειαζεται να βαλω ψαρια.ειναι ενα κουτι βακτηρια και ενα κουτι η τροφη τους

welcome back!

10kg χαλικι + 2,5kg υποστρωμα για φυτα ειναι αρκετα. τα 20kg ειναι υπερβολη.
τα γκαπακια καλα ειναι και πανε σε 60λιτρο αλλα ειναι λιγο θεμα οι γεννες τους και ο ευκολος πολλαπλασιασμος τους...
τα αλλα ειναι κοπαδοψαρα και θελουν 6 ατομα τουλαχιστον αλλα και χωρο για κολυμπι οποτε το ενυδρειο μαλλον θα τους πεφτει μικρο.
ειδικα για τους ροδοστομους πιστευω οτι ειναι μικρο παντως το ενυδρειο.και τα δυο ειδη αυτα ομως θελουν και μαλακο νερο οποτε θα πρεπει να επεξεργαζεσαι το νερο της βρυσης με καποιο τροπο (τυρφη π.χ.).
δες εδω για προτασεις ψαριων: http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E1%F3%E5%E9%F2
γατοψαρο που να πηγαινει μονο του και σε τοσα λιγα λιτρα δεν νομιζω να υπαρχει...ισως μια μικρη ομαδα corydoras οπως αυτα στο παραπανω λινκ ή otocinclus...5-6...
γενικα σαν ιχθυοφορτιση πανω απο 10-12 ψαρακια μηκους 5cm καλο ειναι να μην μπουνε...

safetyzone 23-02-12 21:44

ναι σιγουρα τα ψαρια τα σκεφτομαι δεν θα τα ταλεπωρουσα οποτε μαλλον θα πρεπει να συμβιβαστω με τα λιτρα.οι ροδοστομοι θελουν απο οσα ξερω 100 λιτρα το δικο μου κανονικα ειναι 79 αρα καθαρα καπου στο 70 και οχι στα 63 οπως λεει,λετε να δοκιμασω για 3 ροδοστομους και 5 νεον ?

panos_auk 23-02-12 22:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από safetyzone (Μήνυμα 654343)
ναι σιγουρα τα ψαρια τα σκεφτομαι δεν θα τα ταλεπωρουσα οποτε μαλλον θα πρεπει να συμβιβαστω με τα λιτρα.οι ροδοστομοι θελουν απο οσα ξερω 100 λιτρα το δικο μου κανονικα ειναι 79 αρα καθαρα καπου στο 70 και οχι στα 63 οπως λεει,λετε να δοκιμασω για 3 ροδοστομους και 5 νεον ?

εχω το ιδιο ενυδρειο...ειναι 63 λιτρα μεικτα και αναλογα με τη διακοσμηση κλπ γυρω στα 50κατι καθαρα...55 το πολυ θα ελεγα (εμενα δεν ειναι ουτε 50).
οι ροδοστομοι μαλον παραειναι μεγαλοι γι'αυτο το ενυδρειο και μπαινουν κοπαδι τουλαχιστον 6 (αν δεν κανω λαθος στη φυση ειναι 100αδες μαζι τα κοπαδια...και το 6 που λεμε αστειο ειναι αλλα τεσπα).
νεον νομιζω μπορεις αλλα σε τοσο μικρα ενυδρεια δεν βλεπεις τις πραγματικες τους συμπεριφορες...γι'αυτο κι εγω πηρα 300αρι...:grin:

safetyzone 23-02-12 22:16

μολις ειδα τα dwaRF PUFFER τα οποια ειναι ολα τα λεφτα,αν υπαρχει καποιο παρομοιο ψαρακι που να μοιαζει με θαλασσινο οπως αυτο πειτε μου

harris samos 23-02-12 23:03

τα ντραφ μονο σε σπισισ τανκ :rolleyes: γιατι δαγκωνουν ασχημα :rolleyes:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01441 seconds with 11 queries