Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Διατροφή (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=157)
-   -   τροφη για τα caeruleus μου απορια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66597)

savvasko 14-11-12 21:07

τροφη για τα caeruleus μου απορια
 
καλησπερα εχω μια τροφη της tropical την omnivore small pellet εχω βαλει 2 φορες απο αυτην....ειναι σε μπιλακια και δεν ξερω ποσο να δινω....ειναι 6 ψαρακια και εχω τρια μικρα και τρια λιγο ποιο μεγαλα.....οταν βαλω τα μπιλακια λοιπον δεν προλαβαινουν τα μωρα....τι κανω ????ποσο βαζω??? τα φωτα σας παρακαλω....:confused:

vasilis4x4 14-11-12 21:18

Τα flakes ειναι καλυτερα για τα μικρα
Παρε αυτη και τριβετη λιγο, δεν υπαρχει περιπτωση να μη φανε

Παναγιώτης Κ 14-11-12 21:37

Tην τρώνε τα μεγάλα και δεν προλαβαίνουν τα μικρά εννοείς?
Φλέικ έχεις να ταίσεις? Ο φίλος απο πάνω πρότεινε μια καλή τροφή. Και η omni της ocean nutrition είναι καλή!

egeorgiou 14-11-12 22:03

Στο γόνο, μέχρι να πάρει πάνω του, έβαζα σε μια σύριγγα με νερό ενυδρείου λίγο από όλες τις τροφές που ταΐζω. Ψέκαζα μετά κοντά τους.
Στα + τρώνε σίγουρα στα - ταλαιπωρείς λίγο το νερό.

Αν επιτρέπεις δυο συμβουλές:
- αλλαγές όσο ποιο συχνά μπορείς, βοηθάει στην ανάπτυξη (δεν έχω πρόχειρο το λινκ από έρευνα που έδειχνε και ποσοστά).
- Μάθε τα να τρώνε πέλετς - κρατάνε το νερό σου ποιο καθαρό. Η τροφή που σου λένε τα παιδιά είναι για εμένα στις καλύτερες για τα ψάρια σου. Μια ισάξια τουλάχιστον είναι και η NLS cihllid formula με 1mm κοκκομετρία

savvasko 14-11-12 22:13

παιδες ευχαριστω εχω και την τροφη που λεει ο πανος....την vegi δεν εχω....βασικη τροφη δινω την malawi flakes που κανουν σαν τρελα....και το απογευμα παιζουν μερα παρα μερα omni και omnivore...ταιζω γενικα ανα 12ωρο αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο δεκτο....
υ.γ πανο μονο με τα μπιλακια της omnivore δεν τρωνε τα μικρα γενικα τις αλλες 2 τις τσακιζουν

Παναγιώτης Κ 14-11-12 22:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από savvasko (Μήνυμα 711741)
υ.γ πανο μονο με τα μπιλακια της omnivore δεν τρωνε τα μικρα γενικα τις αλλες 2 τις τσακιζουν

Δεν την πλησιάζουν καθόλου? Ή δεν προλαβαίνουν να την πλησιάσουν επειδή τα τρώνε τα μεγάλα? Πάντως τα δικά μου μόλις ξετρύπωναν και άρχιζαν να σουλατσάρουν, κατευθείαν πήγαιναν να φάνε πέλετ. Αν και δεν μπορούσαν να τα καταπιούν, προσπαθούσαν.
Δώστους λίγο χρόνο. Με τον καιρό θα την φάνε!

savvasko 14-11-12 23:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 711742)
Δεν την πλησιάζουν καθόλου? Ή δεν προλαβαίνουν να την πλησιάσουν επειδή τα τρώνε τα μεγάλα? Πάντως τα δικά μου μόλις ξετρύπωναν και άρχιζαν να σουλατσάρουν, κατευθείαν πήγαιναν να φάνε πέλετ. Αν και δεν μπορούσαν να τα καταπιούν, προσπαθούσαν.
Δώστους λίγο χρόνο. Με τον καιρό θα την φάνε!

Δεν την πλησιάζουν καθόλου?

φιλε μου απλα κρυβονται στις πετρες και οταν μουλιασουν τις τριβω λιγο και αρχιζουν να βουλιαζουν αλλα τα μικρα δεν προλαβαινουν ουε να τα δουν χαχαχαχαχαχχαχαχα θα δουμε τι να πω


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01336 seconds with 11 queries