Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Το καινούργιο μου species tank! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10717)

Liolios 10-02-06 01:02

Το καινούργιο μου species tank!
 
4 Συνημμένο(α)
Μην το βλέπετε έτσι, σήμερα μπήκε σε λειτουργία, ακόμα έχουμε ψωμιά;) ...
Μέχρι να στρώσει, να μπουν τα m. ramirezi που θα φιλοξενήσει, θα τον φάω το μήνα, σίγουρα.
Είναι 110 λτ. μικτά και 84 καθαρά (και μετρημένα), αντλία eheim 2213, παροχή CO2, χαλαζιακή άμμος για υπόστρωμα, θερμοστάτης 100W της tetratec, φωτισμός 1Χ18 watt arcadia fresh water T8 και 1Χ18 philips Τ8 κιτρινωπή (σύντομα θα αντικασταθεί με 1Χ18 watt arcadia original tropical T8), θερμοκρασία 26 βαθμοί.

Πως σας φαίνεται;

Cydox 10-02-06 01:27

Ποποοο μου αρεσει παααρα πολυ το aquascaping.. Ευγε. Αν θελεις να επιταχυνεις την διαδικασια στρωσιματος μπορεις να ριξεις νερο απο καποιο στρωμενο φιλτρο ετσι ωστε να θολωσει το νερο.. μετα απο λιγες ωρες ομως θα ειναι πιο διαυγες απ οσο φανταζεσε.. ειναι ενας καλος τροπος γρηγορου στρωριματος χωρις χημικα και χαζομαρες ! :p Τα M.Ramirezi θα δειχνουν τελεια εκει μεσα ! Λιγη προσοχη στις παραμετρους του νερου.. ειναι ψιλοαπαιτητικα !Καλη τυχη :D

Liolios 10-02-06 01:35

Που είσαι ρε Βασίλη; Όλα καλά;
Τι το έχω το 200αρι ντε; Λίγη αμμωνία στο καινούργιο, υλικό από το φίλτρο του εν λειτουργία και όλα οκ! Όμως θέλει το χρόνο του όπως και να το κάνεις!
Έλα chat να τα πούμε λίγο, θα κάτσω για κανά 20λεπτο ακόμα.

Giorgos 10-02-06 08:30

Μπράβο! Πολύ καλή δουλειά.
Προσπάθησε να του δώσεις και μια μικρή περιοχή που να έχει μια επίπεδη, λεία πέτρα τοποθετημένη σχεδόν οριζόντια, κοντά στον βυθό στην περίπτωση που αποφασίσουν να γεννήσουν και φρόντισε να έχουν αρκετή κάλυψη στο σημεία αυτό.
Πες μας περισσότερες λεπτομέρειες. Τι μετρήσεις έχεις πάρει (GH, KH, pH); Σίγουρα θα σκοπεύεις να έχεις μαλακό νερό με κάποιον τρόπο.

* Μαζί με τα ramirezi μπορείς να βάλεις και 3-4 ottos αφού θα βαηθήσουν τα rams να νιώθουν περισσότερη ασφάλεια και θα κάνουν τη δουλειά των dither.

Liolios 10-02-06 11:10

Ευχαριστώ για τα θετικά σας σχόλια!
 
Προς Giorgos:
Ακόμα δεν έχω πάρει μετρήσεις, γιατί τελείωσα με το στήσιμο χτες το βράδυ. Θα πάρω σήμερα και θα σας τις γράψω.
Τώρα όσον αφορά το νερό, διάβασα στη σελίδα του κ. Τσάμη ότι η ολική σκληρότητα νερού πρέπει να είναι 5-12 βαθμοί. Το δίκτυο παρέχει νερό σκληρότητας περίπου 11 βαθμών. Επειδή δεν είμαι διατεθημένος να αγοράσω συσκευή R.O σκέφτομαι να ρίξω την σκληρότητα προσθέτοντας το ανάλογο απιονισμένο νερό. Το pH θα το ρίξω με συσκευή CO2. Τι λες Giorgos σωστή η σκέψη μου;

* Οι ottos θα μπουν σίγουρα, ίσως και ένα κοπαδάκι με 3-4 corydoras.

Cydox 10-02-06 12:36

Εχθες δεν προλαβα να δω την απαντηση σου γιατι βγηκα.. και ετσι δεν μπηκα στο chat. 11 dGH ειπες? Ποπο εισαι πολυ τυχερος.. μονο το δικο μου νερο ειναι στους 18 δηλαδη? :smt012

Kiki 10-02-06 12:55

παρα πολυ ωραιο!!!:smt041
μπραβο σου!!!:smt109

Lsourtzo 10-02-06 12:58

Φίλε μου πολύ καλό το decor !!
Θυμήσου να μας στείλεις και μερικές καινούργιες φωτό όταν βάλεις και τα ψαράκια μέσα !!

Liolios 10-02-06 16:02

... και το ενυδρείο της υπογραφής μου...
 
1 Συνημμένο(α)
Μόλις βρω χρόνο, να τραβήξω φωτογραφίες, θα κάνω αναλυτική παρουσίαση και στα δύο!

Liolios 10-02-06 17:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Πες μας περισσότερες λεπτομέρειες. Τι μετρήσεις έχεις πάρει (GH, KH, pH); Σίγουρα θα σκοπεύεις να έχεις μαλακό νερό με κάποιον τρόπο.

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

....Νερό ενυδρείου ... Νερό Δικτύου ... Νερό Απιονισμένο.... Νερό Επιθυμητό
pH:..7.2................. 7.6................. 7.2....................... 6
GH:...9................... 9-10............... 7......................... 5
KH:...6................... 7.................... 5......................... 1

Το επιθυμητό νερό είναι με βάση τα στοιχεία που δίνει ο Ν. Τσάμης στη σελίδα του για τα ραμιρέζι. Όμως με pH:6 μπορείς να έχεις σκληρότητα μόνο ΚH:1, αλλιώς ξεφεύγεις πολύ στο CO2 (για το ΚΗ δε δίνει στοιχεία, αλλά σύμφωνα με το γνωστό πίνακα προκύπτει ότι για να έχεις CO2:30 πρέπει να έχεις ΚΗ:1. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση;

Giorgos 10-02-06 17:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Liolios
Προς Giorgos:
Ακόμα δεν έχω πάρει μετρήσεις, γιατί τελείωσα με το στήσιμο χτες το βράδυ. Θα πάρω σήμερα και θα σας τις γράψω.
Τώρα όσον αφορά το νερό, διάβασα στη σελίδα του κ. Τσάμη ότι η ολική σκληρότητα νερού πρέπει να είναι 5-12 βαθμοί. Το δίκτυο παρέχει νερό σκληρότητας περίπου 11 βαθμών. Επειδή δεν είμαι διατεθημένος να αγοράσω συσκευή R.O σκέφτομαι να ρίξω την σκληρότητα προσθέτοντας το ανάλογο απιονισμένο νερό. Το pH θα το ρίξω με συσκευή CO2. Τι λες Giorgos σωστή η σκέψη μου;

Μια χαρά είναι η σκέψη σου. Το θέμα είναι όμως πόσο καιρό θα την κάνεις τη δουλειά αυτή. Στο τέλος, όχι μόνο θα βαρεθείς να κουβαλάς απιονισμένα νερά κάθε βδομάδα από το σούπερ μάρκετ, αλλά θα σου βγει πιο ακριβό από το να αγοράσεις μια συσκευή Α/Ο.
Αν καταφέρεις να ρίξεις και να κρατήσει την γενική σκληρότητα στους 7-8 dGH θα είσαι μια χαρά.

Liolios 10-02-06 17:48

Προς Giorgos:

Κοίτα το αμέσως προηγούμενο ποστ από αυτό που μου έστειλες. Είναι οι μετρήσεις και κάποιες απορίες όσον αφορά το ΚΗ και το CO2.

Ευχαριστώ.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01934 seconds with 11 queries