Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   Στήσιμο 2ου ενυδρειου-απορία!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78661)

leonidas87 13-03-14 15:07

Στήσιμο 2ου ενυδρειου-απορία!!
 
Είμαι στα σκαριά να κάνω το 2ο ενυδρειου μου...για να πάρω μπολι έχω βάλει το εσωτερικό φίλτρα που θα χρησιμοποιηθεί για το 2ο ενυδρειου στο 1ο ενυδρειου(που τρέχει κάτι μήνες).
Πόσες μέρες να το αφήσω ώστε να δημιουργηθούν οι οργανισμοί για το βάλω μετά στο 2ο ώστε να στρωθεί το ενυδρειου;;;;
Επίσης όταν το φίλτρα είναι έτοιμο(με τη σωστή βιολογία) κ μπει στο 2ο ενυδρειο μετά από ποσες(περίπου)μέρες θα ένας έτοιμο να φιλοξενήσει ψάρια;;;(φυσικά θα γίνουν κ τα κατάλληλα τεστ απλά θέλω να υπολογισω περίπου το χρόνο)

stav 13-03-14 15:56

Αφησε το ενα μηνα να δουλεψει το φιλτρο στο παλιο ενυδρειο,κανε μετρησεις
και εαν ειναι ενταξει βαλε ψαρια(λιγα,λιγα οχι ολα μαζι).Το αλλο που μπορεις
να κανεις ειναι και ποιο γρηγορο παρε βιολογικο υλικο απο το παλιο φιλτρο
και βαλτο στο καινουριο φιλτρο(κοινως θα το μπολιασεις).

Τάκης 13-03-14 16:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonidas87 (Μήνυμα 827135)
Είμαι στα σκαριά να κάνω το 2ο ενυδρειου μου...για να πάρω μπολι έχω βάλει το εσωτερικό φίλτρα που θα χρησιμοποιηθεί για το 2ο ενυδρειου στο 1ο ενυδρειου(που τρέχει κάτι μήνες).
Πόσες μέρες να το αφήσω ώστε να δημιουργηθούν οι οργανισμοί για το βάλω μετά στο 2ο ώστε να στρωθεί το ενυδρειου;;;;
Επίσης όταν το φίλτρα είναι έτοιμο(με τη σωστή βιολογία) κ μπει στο 2ο ενυδρειο μετά από ποσες(περίπου)μέρες θα ένας έτοιμο να φιλοξενήσει ψάρια;;;(φυσικά θα γίνουν κ τα κατάλληλα τεστ απλά θέλω να υπολογισω περίπου το χρόνο)

Το φίλτρο του 2ου ενυδρείου μετά από 15 ημέρες το λιγότερο θα αποκτήσει κάποια βιολογία, και συνήθως σε 1 μήνα έχει αποκτήσει τη βιολογία που του αναλογεί. Αλλά όση βιολογία εγκαθίσταται στο 2ο , τόση χάνει το 1ο, η βιολογία σε ένα ενυδρείο δεν εξαρτάται απόλυτα από τα πόσα φίλτρα έχεις, αλλά από πόσους ρύπους έχεις, δηλαδή από πόση αμμωνία που είναι τροφή για τη βιολογία, στη προκειμένη περίπτωση η βιολογία σου θα μοιραστεί στα 2 φίλτρα, και όταν βγάλεις το 2ο, το ενυδρείο θα μείνει με τη μισή βιολογία που θα υπάρχει στο 1ο. Είναι σαν να παίρνεις το μισό βιολογικό υλικό από το 1ο φίλτρο και να το βάλεις στο 2ο, και μετά να συμπληρώσεις με καινούριο βιολογικό το 1ο. Αυτό όπως καταλαβαίνεις είναι ρίσκο για το 1ο ενυδρείο, γιατί θα επιβαρυνθεί και θα πρέπει να περάσει κάποιο χρονικό διάστημα για να επανέλθει. Θα σου πρότεινα να πάρεις μπόλι από το 1ο φίλτρο (όχι πάνω από το 1/3 του βιολογικού υλικού), να το βάλεις στο 2ο φίλτρο, και να βάλεις το 2ο φίλτρο στο 2ο ενυδρείο με αμμωνία ή τροφή για πλήρη στρώσιμο. Να υπολογίσεις χοντρικά πως στρώσιμο με μπόλι και αμμωνία θα χρειαστείς από 1 εβδομάδα και πάνω, και φυσικά μετά τα ψάρια θα μπαίνουν λίγα λίγα

leonidas87 13-03-14 16:50

Λοιπόν το 1ο μου ενυδρειο είμαι 100 λίτρα κ έχει ένα εξωτερικό φίλτρα πολύ μεγαλύτερο για τα λίτρα του ενυδρειου(flouval 405)με αρκετές ποσότητες βιολογικού υλικού siporax.να βάλω βιολογικό στο εσωτερικό φίλτρα είναι λίγο δύσκολο καθώς είναι αρκετά μικρό για siporax...έχει δικό του βιολογικό υλικό.λετε να βγάλω ότι έχει κ να του βάλω μόνο το σφουγγάρι που έχει κ siporax από το πρώτο φίλτρα;;;
Επίσης κάτι άλλο που σκέφτηκα είναι να βάλω το εσωτερικό φίλτρο στο 2ο ενυδρειο κ να βάλω μια καλτσα με siporax από το 1ο φίλτρο μέσα στο νερό του ενυδρειοι;;;τι λέτε παιδιά;;;;

Τάκης 13-03-14 16:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonidas87 (Μήνυμα 827153)
Λοιπόν το 1ο μου ενυδρειο είμαι 100 λίτρα κ έχει ένα εξωτερικό φίλτρα πολύ μεγαλύτερο για τα λίτρα του ενυδρειου(flouval 405)με αρκετές ποσότητες βιολογικού υλικού siporax.να βάλω βιολογικό στο εσωτερικό φίλτρα είναι λίγο δύσκολο καθώς είναι αρκετά μικρό για siporax...έχει δικό του βιολογικό υλικό.λετε να βγάλω ότι έχει κ να του βάλω μόνο το σφουγγάρι που έχει κ siporax από το πρώτο φίλτρα;;;

Ναι , είναι καλύτερα έτσι, αλλά μετά θα βάλεις τα ψάρια λίγα λιγα, 1 στην αρχή, άλλο 1 την άλλη εβδομάδα , 2 τη μεθεπόμενη κοκ

Επίσης κάτι άλλο που σκέφτηκα είναι να βάλω το εσωτερικό φίλτρο στο 2ο ενυδρειο κ να βάλω μια καλτσα με siporax από το 1ο φίλτρο μέσα στο νερό του ενυδρειοι;;;τι λέτε παιδιά;;;;

Όχι, μη το κάνεις, δεν θα έχει αποτέλεσμα, θα πρέπει να υπάρχει ρόη ανάμεσα στο υλικο για να αναπτύξει βιολογία


Πόσα λίτρα θα είναι το 2ο και τι ψάρια σκέφτεσε να βάλεις ;

leonidas87 13-03-14 19:08

Οπότε θα βγάλω τη βιολογία από νέο φιλτρο κ θα βάλω λίγο από τη παλιά κ κατευθείαν στο νέο ενυδρειο...
Για τα ψάρια που μου είπες έτσι ο αλλιώς μόνο δυο θα βάλω...

Τάκης 13-03-14 20:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonidas87 (Μήνυμα 827165)
Οπότε θα βγάλω τη βιολογία από νέο φιλτρο κ θα βάλω λίγο από τη παλιά κ κατευθείαν στο νέο ενυδρειο...
Για τα ψάρια που μου είπες έτσι ο αλλιώς μόνο δυο θα βάλω...

Ενα ένα να τα βάλεις, επειδή η βιολογία που θα βάλεις δεν θα είναι ακόμα η απαιτούμενη


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01495 seconds with 11 queries