Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   ΑΜΕΡΙΚΗ VS ΑΦΡΙΚΗ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45530)

sonic 03-11-10 19:32

ΑΜΕΡΙΚΗ VS ΑΦΡΙΚΗ
 
Καλησπέρα παιδια εχω ενα ενυδρειο 72 λιτρα στο οποιο εχω μεσα ενα ζευγαρι bolivian ram και δυο pleco δεν γνωριζω αν ειναι αρσενικο , θυλικο τελος παντων το προβλημα τωρα ειναι το εξης εχω παρει ενα ενυδρειο 300 καθαρα λιτρα ειμαι αναμεσα σε αμερικη και αφρικη τι απο τα δυο λετε? Απο την μια λεω να το φτιαξω για αφρικανικες κιχλιδες αλλα δεν μου αρεσει και πολυ η ιδεα τις πετρας μεσα στο ενυδρειο περισοτερο τα φυτεμένα μου αρεσουν με κλαδια και διαφορα αλλα μεσα. Ψαρια που θα ήθελα να βάλω μεσα ας πουμε ειναι electric blue ram , ramirezi ,φυσικά το ζευγαράκι μου τα bolivian ram κατι αλλο που να ταιριαζει μεσα?Αλλες ιδεες και απο αφρικη?:confused:

bokostas 03-11-10 19:38

Φυτεμένο Αμερικάνικο με χίλια, όλα αυτά που προανέφερες, συν σκαλάρια και ροδόστομους, παράδεισος.

Μακρυά από τα νταμαροκοτρωνοκατσάβραχα, δες τι ανάπτυξη έχει η κάθε ήπειρος και αποφάσισε...:):D:)

Apollwnas 03-11-10 20:50

Αν εισαι διατεθημενος να μπλεκεις με οσμωση στα πολλα λιτρα με τις αλλαγες νερου που θα χρειαζονται εβδομαδιαιως ορμα αμερικη.Παντως και σε νταμαρι να πας καμια βαλσινερια και καμια ανουμπια μπορουν να ομορφηνουν το τοπιο για να μην ειναι εντελως αχρωμο!!:D

nikosm1 03-11-10 21:06

Λύσεις για φυτεμένο υπάρχουν και για αφρικάνικο, όπως είναι ενυδρείο δυτικής αφρικής.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sonic (Μήνυμα 503233)
....................... Ψαρια που θα ήθελα να βάλω μεσα ας πουμε ειναι electric blue ram , ramirezi ,φυσικά το ζευγαράκι μου τα bolivian ram κατι αλλο που να ταιριαζει μεσα?Αλλες ιδεες και απο αφρικη?:confused:

Όμως έχω την εντύπωση οτι αποφάσισες ήδη όσον αφορά την ιχθυοσύνθεση, οπότε ο δρόμος είναι γνωστός (Α/Ο).

zipo 03-11-10 21:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 503238)
δες τι ανάπτυξη έχει η κάθε ήπειρος και αποφάσισε...:):D:)

:grin::grin::grin:

Crazy_Beaver 03-11-10 22:37

Πολύ ταλαιπωρία η αμερική.Οσμώσεις κακό.Αφρική με νερό βρύσης και καθάρισες!!!!!!!

sonic 05-11-10 16:20

Παιδια με βλέπω για αφρικη μεριά μετα απο πολλες ωρες συζήτησης με πολυ εμπειρο χομπίστα φιλο μου μου εδωσε να καταλάβω οτι δεν θα οφελήσει σε τιποτα η τυρανία που θα τραβήξω με την αμερική λογο του προβλήματος του νερου εδω στο νησι και τον χρημάτων που θα ξοδέψω οποτε να περιμένεται κάποια διαφορετική προσέγγιση βιότοπου για τις αφρικανες μου λογο τις αγάπης που έχω στις αμερικανικες κιχλίδες και τον βιότοπο οπου μένουν θα ανεβάσω φοτο απο εβδομάδα για να ακούσω απόψεις..

fishme1 05-11-10 16:26

επειδη δεν ειναι ξεκαθαρη η ταξινομηση του θεματος σε μια κατηγορια και επειδη δεν θα βρει καποιος ειτε Αμερικανακι ειναι ειτε Ζουλου :D καποια σημαντικη πληροφορηση επι των δυο κατηγοριων το μετεφερα εδω

kostaskich 05-11-10 17:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 503238)
Φυτεμένο Αμερικάνικο με χίλια, όλα αυτά που προανέφερες, συν σκαλάρια και ροδόστομους, παράδεισος.

Μακρυά από τα νταμαροκοτρωνοκατσάβραχα, δες τι ανάπτυξη έχει η κάθε ήπειρος και αποφάσισε...:):D:)

αχ bokosta ειδες οτι η αφρικη εχει τα ομορφοτερα ψαρια ,ειδες τα δικα μου ψαρια μην βγαζεις την χολη σου εδω χαχαχαχαχαχαχα:D
η εκθεση ερχετε και θα δεις τι θα πει νταμαρι

bokostas 05-11-10 18:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostaskich (Μήνυμα 504191)
αχ bokosta ειδες οτι η αφρικη εχει τα ομορφοτερα ψαρια ,ειδες τα δικα μου ψαρια μην βγαζεις την χολη σου εδω χαχαχαχαχαχαχα:D
η εκθεση ερχετε και θα δεις τι θα πει νταμαρι

Τον χάσαμε τον πελάτη λόγω νερού, ας όψονται τα μαλακά νερά του Αμαζονίου.:p
Και δεν αμφισβήτησα ποτέ την ομορφιά των αφρικάνικων ψαριών, μόνο τα ξερά πετροντάμαρά σας.:D

delta66 06-11-10 17:12

Η Ν. Αμερικη θελει κοτσια :D

Perazzi 06-11-10 17:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostaskich (Μήνυμα 504191)
αχ bokosta ειδες οτι η αφρικη εχει τα ομορφοτερα ψαρια

Δίσκοι βασιλιάδες τον ενυδρείων και τέλος !! :D:D:D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 504445)
Η Ν. Αμερικη θελει κοτσια :D

+1000 :smt023:smt023:smt023

sonic 11-11-10 18:34

5 Συνημμένο(α)
Οι πρώτες φοτο του Αφρικάνικου ενυδρείου μου...Απόψεις?
Βέβαια απο άυριο θα μπούνε και τα νταμάρια.....

Πάνος 11-11-10 20:49

δεν εχει και κατι μεσα το ενυδρειο για να πουμε αποψη.....:confused:
αλλα εχει απο εξω..μια αφισα με φυτα που δε κολλαει σε νταμαροενυδρεια. (μεταξυ μας ουτε σε φυτεμενα δειχνει καλα...ενα μονοχρωμο χαρτονι ειναι καλυτερα).
βαλε καλυτερα ενα μαυρο ή γκρι ή γαλαζιο χαρτονι....;)

kostaskich 11-11-10 21:21

kostaskich
 
πρωτα απολα μην ξεχνας πρωτα στρωνουμε φελιζολ σκληρο μετα βαζουμε σε σχηματισμο τις πετρες(λοφακια) και τελος την αμμο κατα προτιμηση χαλαζιακη φυσικα ξεπλυμενη καλα.φοντο πισω καλυτερα μπλε.καλη συνεχεια :p

egeorgiou 12-11-10 16:47

ΑΜΕΡΙΚΗ VS ΑΦΡΙΚΗ: 2

sonic 15-11-10 12:21

2 Συνημμένο(α)
Σήμερα επιτέλους μετα απο κουραστικο ψάξιμο στα pet εβαλα τα πρωτα ψαρια μεσα:
1+3 aulonocara stuartgranti
1+1 labidochromis sp. yellow (την επομενη εβδομαδα θα παρω αλλες 2 θυλικες)

zweet 15-11-10 13:47

φωτογραφιες?
γιατι δεν βαζεις κανενα αληθινο φυτο αν σου αρεσουν τα φυτα?

sonic 15-11-10 21:59

Να σου πω την αλήθεια φοβάμαι πολυ μην μου τα φάνε.......γιατι τα labidochromis ειναι φυτοφαγα ενω τα stuartgranti παμφάγα και τους την δίνουν τα φυτα εχω δει να ξεριζόνουν φυτα τα αρσενικα απλα επειδη ηταν στον χωρο τους και δεν τους αρεσαν.Οσο για φοτο θα πρωσπαθησω σημερα που θα μου ερθουν και οι λαμπες του ενυδρειου διοτι ενας "επαγγελματίας" μου το πουλησε σκέτο χωρίς λάμπες..
-------------------------
Και ναι επιτέλους μετα απο μία εβδομάδα αναμονής.....

Churu 15-11-10 22:10

Καλη τυχη οποια αποφαση κι αν παρεις;). Εγω να σου επιστησω την προσοχη στον θερμοστατη που φαινεται στη φωτο. Δεν ειναι εμπιστοσυνης!!;)

Apostolis 16-11-10 01:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sonic (Μήνυμα 507949)
Σήμερα επιτέλους μετα απο κουραστικο ψάξιμο στα pet εβαλα τα πρωτα ψαρια μεσα:
1+3 aulonocara stuartgranti
1+1 labidochromis sp. yellow (την επομενη εβδομαδα θα παρω αλλες 2 θυλικες)

"Ατυχής" εξαρχής ο συνδυασμός...
Είμαι της άποψης οτι ΔΕΝ "μπλέκουμε" mbuna με haps λόγω διαφορετικών διατροφικών αναγκών αλλά και διαφορετικών απαιτήσεων σε aquascape... είναι δύσκολο να κρατηθούν σε καλή κατάσταση και για μεγάλο χρονικό διάστημα και τα δύο είδη στο ίδιο ενυδρείο...

sonic 16-11-10 10:10

8 Συνημμένο(α)
Γενικά παιδιά σε όλη την παραγγελία ήμουν πάρα μα πάρα πολύ άτυχος τι να πω τέλος αυτο ειναι το αποτέλεσμα....Απόψεις???
Να βάλω κανένα φυτό?Κανένα κορμό?

sonic 16-11-10 17:31

Μόλις παρατήρησα οτι η θυλικιά labidochromis μου δεν τρώει και ειναι συνέχεια σάν μπουκωμένη και νόμιζα οτι έπαθε τίποτα οτι αρρώστησε αλλα μόλις διάβασα οτι ετσι γίνεται οταν κρατάνε τα αυγά στο στόμα αλλα τόσο γρήγορα?Μέσα σε 4 ημέρες?Βέβαια την πήρα απο διαφορετικό μαγαζι και είδα οτι κατευθείαν την κυνηγούσε πολυ ο αρσενικός την φλέρταρε πολυ αλλα τοσο γρήγορα καμία γνώμη????

Κλεόβουλος 16-11-10 17:43

Αυτή που βλέπω στην 4η φωτο είναι μάλλον "μπουκωμένη" (μάλλον την πήρες έτοιμη).
και κάποιες παρατηρήσεις αν επιτρέπεις...
-για την συμβίωση mbuna-haps στα είπε ο Αποστόλης
-το χαλίκι αν το βλέπω καλά είναι χοντρό
-τα aulonocara στα πούλησαν για χαρέμι stuartgranti?

sonic 16-11-10 17:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 508609)
Αυτή που βλέπω στην 4η φωτο είναι μάλλον "μπουκωμένη" (μάλλον την πήρες έτοιμη).
και κάποιες παρατηρήσεις αν επιτρέπεις...
-για την συμβίωση mbuna-haps στα είπε ο Αποστόλης
-το χαλίκι αν το βλέπω καλά είναι χοντρό
-τα aulonocara στα πούλησαν για χαρέμι stuartgranti?

Έτοιμη αποκλείεται παιδιά διότι ήταν εδώ και 1 μήνα το μόνο λαμπιδο στο πετ γιαυτό απορώ τωρα για τα aulonocara τα διάλεξα εγώ θέλω να πιστεύω οτι είναι stuartgranti όλα διοτι με προβλημάτισε πολυ η επιλογή γιατί είναι δύσκολα να διαλέξεις για τον λόγο ομοιότητας του θυλικού stuartgranti με το θυλικό jacobfreibergi δεν θα με πείραζε να ειναι κατι αλλο αλλα το θέμα ειναι να ειναι όλα ίδιο είδος αν είναι διαφορετικά τα δίνω όλα μαζί τα aulonocara διότι έχω πάει είδη στο μαγαζί 2 φορές γιαυτό τον λόγο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02341 seconds with 11 queries