Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Λιγη βοηθεια με καλλιεργεια αλγης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67948)

Nick74 06-01-13 16:12

Λιγη βοηθεια με καλλιεργεια αλγης
 
Ισως δεν γινεται αλλα ΜΗΠΩΣ καποιος γνωριζει ενα τροπο να ποιασουν αλγες σε καποια συγκεκριμενα σημεια ? (με μεταφορα απο καλλιεργεια)
Για να γινω πιο συγκεκριμενος, αν πχ θελω green spot πανω σε μια συγκεκριμενη πορωδη πετρα, υπαρχει δυνατοτητα να το πετυχω με καποια επαλειψη πχ καποιου υλικου η κατι τετοιο?

exelix 06-01-13 16:29

Βάλε την πέτρα σε ένα τάπερ με νερό απο το ενυδρείο, κάλυψέ το με μια μεμβράνη να μην μπουν έντομα και ασ' το στον ήλιο. Όλο και κάποια θα πιάσει!

Nick74 06-01-13 16:34

Στελιο εχω μικρουλι ενυδριακι που εχω κανει αποκλειστικα καλλιεργεια αλγων, αλλα αν βαλω μεσα την πετρα και το βγαλω στο μπαλκονι με τις θερμοκρασιες τωρα φοβαμαι πως δε θα την παλαιψουν

exelix 06-01-13 16:43

Τόσο μεγάλη είναι και δε χωράει κάπου αλλού; Σε ένα κουβά, κάπου τέλος πάντων! Και άμα δεν πιάσει έτσι απλά ρίξε και λίγη αμμωνία μέσα.

Nick74 06-01-13 16:47

οχι καλε, μικρες πετριτσες ειναι, απλα ελεγα για πιο αμεση επαφη με τις αλγες...
χμμμ λοιπον θα βαλω λιγη αλγη απο την καλλιεργει μου σε ενα κουβα μαζι με νερο και τις πετρες, και θα ριξω και λιγο αμμωνια και το βγαζω στο μπαλκονι, σωστα?

θα δοκιμασω...

Κουραμπιές 06-01-13 16:57

Εναλακτικα αν ειναι μικρη οπως λες η πετρα γιατι δεν περνεις ενα διαφανο κεσεδακι, βαλτην μεσα με νερο βαλε και αμμωνια και κρεμασε το με tie wraps η καπως τελωσπαντων κατω ακριβως απο μια grolux. Χαμος θα γινει νομιζω. Πετα και ενα σωληνακι με αερνατλια να μην υπαρχει ιχνος διοξειδιου και βουαλα...λεω εγω τωρα.
-------------------------
Η μιας και ασχολησε με αυτοματισμους, και πιανουν τα χερια σου στα ηλεκτρονικα, μπορεις να συνδεσεις μια uv lamp 12v στο τροφοδοτικο του σταθερου σου pc, απο αυτες που εχουν για να αντιδρουν με uv reactive ανεμιστηρακια. Αυτη η ακτινοβολια δεν ειναι που δεν θελουμε κανονικα;

Nick74 06-01-13 17:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 724020)
μια uv lamp 12v στο τροφοδοτικο του σταθερου σου pc, απο αυτες που εχουν για να αντιδρουν με uv reactive ανεμιστηρακια. Αυτη η ακτινοβολια δεν ειναι που δεν θελουμε κανονικα;


καλε green spot θελω οχι να γεμισω bga:D

Κουραμπιές 06-01-13 17:18

Οοκ οκ απλα brainstorming εκανα χαχα. Αυτο με τη λαμπα δν γινεται; Αν θες μπορω να σου στειλω λιγο "μπολι" απο green spot. Κατι εχει μεινει στο μπροστινο αλλα το διοξειδιο την εχει αποδεκατισει χαχα.

Nick74 06-01-13 17:35

εχω καλε μπολι, δικης μου παργωγης...

Αληθεια η ιδεα να αλοιψω την πετρα με λιγο flurish σε καποια σημεια (ειναι πορωδες πετρωμα και εχω την εντυπωση πως θα εμεναν καποια στοιχεια) θα βοηθουσε καθολου η καμια σχεση?

Φιλιππας 06-01-13 17:37

Πω πω ανησυχιες που εχει ο κοσμος.
Αλλοι προσπαθουν να τις εξουδετερωσουν και ξεστηνουν ολοκληρα ενυδρεια για δαυτες και αλλοι τις εκτρεφουν.Τσιτσιτσι :D:D:D:D

rtolis 07-01-13 13:10

Nick κάτι που κάνω για ancistro-κουφετάκια είναι το εξής: χρησιμοποιώ σχετικά μικρά και επίπεδα βότσαλα ενυδρείου τα οποία τα βάζω σε ένα δοχείο με νερό ενυδρείου. Αυτά τα ημιδιαφανή που έχουν ή βγάζουν προσφορά κατά καιρούς τα SM είναι μια χαρά. Έπειτα τοποθετώ το δοχείο πίσω από ένα παράθυρο που το βλέπει ο ήλιος. Επίσης όταν κάνω αλλαγή νερού στα ενυδρεία αλλάζω και στο δοχείο λίγο. Μισό-μισό ας πούμε ενυδρείου-βρύσης. Όταν είμαι ικανοποιημένος με κάποια την "ταϊζω" στα ψαράκια. Βάζω πολλές πετρούλες στο δοχείο για να έχω διαφορετικά μεγέθη ανάπτυξης άλγης και να διαλέγω ποιά μου αρέσει στο μάτι. Αν θέλεις ρίξε και flourish πάντως γνώμη μου είναι ότι αν έχεις συνεχώς βάλε-βγάλε βοτσαλάκια δε θα χρειαστεί.
Ελπίζω να βοήθησα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01425 seconds with 11 queries