Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Πρόβλημα με φυτά ; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67470)

CHRIS_APOEL 18-12-12 14:30

Πρόβλημα με φυτά ;
 
3 Συνημμένο(α)
τα φυτα που τοποθετησα το σαββατο στο ενυδρειο μου
εχουν πανω τους μικρα ασπρα σωματιδια ! οταν τα κουνησω φευγουν αλλα μετα ξαναπανε! ειναι ανυσηχιτικο ;;;

Skydiver 18-12-12 17:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από CHRIS_APOEL (Μήνυμα 719659)
τα φυτα που τοποθετησα το σαββατο στο ενυδρειο μου
εχουν πανω τους μικρα ασπρα σωματιδια ! οταν τα κουνησω φευγουν αλλα μετα ξαναπανε! ειναι ανυσηχιτικο ;;;

Τι είναι τελικά αυτά; :smt107 :smt104

CHRIS_APOEL 18-12-12 18:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Skydiver (Μήνυμα 719723)
Τι είναι τελικά αυτά; :smt107 :smt104

Δεν εχω ιδεα ! :confused:

Skydiver 18-12-12 18:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από CHRIS_APOEL (Μήνυμα 719729)
Δεν εχω ιδεα ! :confused:

Έχεις και ψάρια μέσα;

CHRIS_APOEL 18-12-12 18:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Skydiver (Μήνυμα 719730)
Έχεις και ψάρια μέσα;

Ακομα !

harmasn 18-12-12 18:18

Μπορει να ειναι λαθθεπιβατες;;;;;
διαβασε μια στο αναλογο υπομνημα

Skydiver 18-12-12 18:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από CHRIS_APOEL (Μήνυμα 719731)
Ακομα !

:D Δεν φοβάσαι; Κουνιούνται; Σαν σκουλήκια μοιάζουν... :smt102

nieous 18-12-12 18:24

Για παρασιτα μου φέρνουν... πλαναρια ισως?... Το φιλτρο σου δουλευει καλα? Δωσε περισοτερες πληροφοριες για το ενυδρειο σου

stelios816 18-12-12 21:23

πλαναρια ειναι αυτα μαλλον απο εκει που πηρες τα φυτα ηταν ερωτευμενος θα ειχε να καθαρισει φιλτρα κανα χρονο +. κανε κρατει στο ταισμα σου οσο γινεται . γιατι αφου τα ειδες τα φυτα δεν τα καθαρισες ? εμπας περιπτωση θα φυγουν μην αγχωνεσαι 4-5 μερες μην ταισεις το πολυ πολυ.

CHRIS_APOEL 18-12-12 22:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 719757)
πλαναρια ειναι αυτα μαλλον απο εκει που πηρες τα φυτα ηταν ερωτευμενος θα ειχε να καθαρισει φιλτρα κανα χρονο +. κανε κρατει στο ταισμα σου οσο γινεται . γιατι αφου τα ειδες τα φυτα δεν τα καθαρισες ? εμπας περιπτωση θα φυγουν μην αγχωνεσαι 4-5 μερες μην ταισεις το πολυ πολυ.

Δεν υπαρχει καποιο ψαρι μεσα τώρα!να το αφισω ετσι να λειτοθργει μεχρι να φυγουν ή να κανω και καμια αλλαγη νερου και καθαρισμο φιλτρου;
Το ενυδρειο γεμισε την περασμενη παρασκευη !
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Skydiver (Μήνυμα 719734)
:D Δεν φοβάσαι; Κουνιούνται; Σαν σκουλήκια μοιάζουν... :smt102

Δεν παρατηρησα καποια κινηση !
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nieous (Μήνυμα 719735)
Για παρασιτα μου φέρνουν... πλαναρια ισως?... Το φιλτρο σου δουλευει καλα? Δωσε περισοτερες πληροφοριες για το ενυδρειο σου

Δεν νομιζω να εχει κατι το φιλτρο ! Τα αλλαξα ολα απο το φιλτρο αφου ξεκινισα απο τη αρχη το ενυδρειο! Ειναι 60 λιτρα !

brillo 18-12-12 23:18

Έχεις σαλιγκάρια μέσα;

CHRIS_APOEL 18-12-12 23:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από brillo (Μήνυμα 719790)
Έχεις σαλιγκάρια μέσα;

Τιποτα ! Στο ενυδρειο θα μπει ενας μονομαχος ! Υπολογιζα να τον βαλω μεσα στο ενυδρειο το σαββατο αλλα τώρα δεν ξερω τι πρεπει να κανω ! Εχω διαβασει οτι αν ειναι πλαναρια οι μονομαχοι τα τρωνε ! δεν ξερω ακομη ...

brillo 18-12-12 23:33

Δηλαδή μόνο στα φυτά τα βλέπεις; Στα ξύλα κλπ δεν υπάρχουν; Εφόσον δε κινούνται είναι σκουπιδάκια. Ίσως έχεις σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες και δε τα έχεις δει και απλά κάνουν την ανάγκη τους :D.

CHRIS_APOEL 18-12-12 23:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από brillo (Μήνυμα 719794)
Δηλαδή μόνο στα φυτά τα βλέπεις; Στα ξύλα κλπ δεν υπάρχουν; Εφόσον δε κινούνται είναι σκουπιδάκια. Ίσως έχεις σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες και δε τα έχεις δει και απλά κάνουν την ανάγκη τους :D.

καποια μικρα σαλιγκαρακια τα προσεξα και τα εβγαλα οσα εμφανιστικαν ! Ειναι μονο στα φυτα και ισως και στο ξυλο που υπαρχει κατω απο το συγκεκριμενο φυτο στη φωτογραφια ! δεν νομίζω σε μια νυχτα να τα εβγαλαν ολα τα σαλιγκαρια :p

brillo 19-12-12 00:16

Αν είναι μόνο στην elodea υπάρχει περίπτωση να είναι συγκέντρωση ασβεστίου (όταν έχει έλλειψη διοξειδίου του άνθρακα, έχει την δυνατότητα να δημιουργεί αντίδραση με το ανθρακικό ασβέστιο που υπάρχει στο νερό με κατάλοιπο το ασβέστιο). Δε μου μοιάζει για κάτι τέτοιο στις φωτογραφίες, μπορεί και να είναι όμως. Δεν είναι και πολύ καθαρές... :roll:

CHRIS_APOEL 19-12-12 21:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από brillo (Μήνυμα 719801)
Αν είναι μόνο στην elodea υπάρχει περίπτωση να είναι συγκέντρωση ασβεστίου (όταν έχει έλλειψη διοξειδίου του άνθρακα, έχει την δυνατότητα να δημιουργεί αντίδραση με το ανθρακικό ασβέστιο που υπάρχει στο νερό με κατάλοιπο το ασβέστιο). Δε μου μοιάζει για κάτι τέτοιο στις φωτογραφίες, μπορεί και να είναι όμως. Δεν είναι και πολύ καθαρές... :roll:

Αυριο θα ανεβασω πιο καθαρες φωτογραφιες !
-------------------------
Δυστιχος δεν μπορω να βγαλω πιο καθαρες φωτο! τι να κανως; υπαρχει καποιο φαρμακο που μπορω να χρησιμοποιησω;;

brillo 19-12-12 22:44

Ψάξε στις εικόνες στο google για biogenic decalcification να δεις αν σου μοιάζει. Αν είναι αυτό δε χρειάζεται να κάνεις κάτι.
Και αυτό να μην είναι δηλαδή, δε νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς για κάτι.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01873 seconds with 11 queries