Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Παλιος στις κιχλιδες νεος στην λιμνη Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58303)

tsaftsouf 10-12-11 22:52

Παλιος στις κιχλιδες νεος στην λιμνη Malawi
 
2 Συνημμένο(α)
Παιδια καλησπερα. Ειχα 3χρονια στημενο βιοτοπικο Αμαζονιου με σκαλαρια αλλα αποφάσισα να αλλαξω ηπειρο. Το νεο στησιμο εγινε κ πιστευω ειναι ιδανικο. Εχει πολλες κρυψωνες για μικρα αλλα κ κανονικού μεγεθους Ps.Demasoni. Εχει περασματα αρκετα κ σκιερα μερη για να μην στρεσαρονται. Απο λαμπες εχω αφησει μονο την grolux sylvania 30w μιας κ διαβασα σχεδον παντου οτι δεν αρέσκονται σε δυνατο φως κ πως αυτου του τυπου αναδεικνυουν καλύτερα τα χρωματα τους . Οι πετρες ειναι ολες φεγγαροπετρες αλλα σε διαφορους τυπους για ποικιλία.

κ.ω.σ.τ.α.ς. 10-12-11 23:31

Ποσα λιτρα ειναι εχεις ψαρακια μεσα και ποσα ψαρακια θα βαλις.

tsaftsouf 11-12-11 09:27

Το ενυδρειο ειναι 230λτ. Ακομα δεν εχω αλλα απο το μεσημερι κ μετα θα μπουν οι 5 πρωτοι κατοικοι. Στο συνολο θελω να βαλω 10-12 ατομα για να μοιραστει η επιθετικοτητα...

xristosg7 11-12-11 12:41

γιαννη γνωμη μου ειναι να βαλεις ενα μαυρο χαρτονι στο πισω μερος του ενυδρειου για να δωσει βαθος
τωρα το μαυρο χαλικι που εχεις δειχνει γενικα τα χρωματα στα ψαρια πιο ωραια αλλα στα demasoni δεν νομιζω
το στησιμο με της πετρες ειναι καλο, γνωμη μου ειναι να βαλεις κ μερικα φυτα οπως valisineria κ καμια anubia κ θα ειναι τελειο

tsaftsouf 11-12-11 14:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xristosg7 (Μήνυμα 635719)
γιαννη γνωμη μου ειναι να βαλεις ενα μαυρο χαρτονι στο πισω μερος του ενυδρειου για να δωσει βαθος
τωρα το μαυρο χαλικι που εχεις δειχνει γενικα τα χρωματα στα ψαρια πιο ωραια αλλα στα demasoni δεν νομιζω
το στησιμο με της πετρες ειναι καλο, γνωμη μου ειναι να βαλεις κ μερικα φυτα οπως valisineria κ καμια anubia κ θα ειναι τελειο

Κ το χαρτονι κ τα φυτα θα γινουν εν καιρο...

\/ag 11-12-11 14:50

Το χαλικάκι είναι χοντρόκοκκο;δεν φαίνεται καλά..
Γιατί δεν προτίμησες κάτι πιο λεπτόκοκκο;;

Επίσης πρώτα έβαλες το χαλίκι και μετά τις πέτρες;

tsaftsouf 11-12-11 15:06

1 Συνημμένο(α)
Κ ιδου οι πρωτοι κατοικοι. Ευγενικη αποστολη απο τον xristosg7. Ευχαριστω Χρηστο. Εφτασαν μια χαρα κ τους κανω προσαρμογη τωρα. Βεβαια ειναι τοσο μικρα που θα τα χασω μεσα στο ενυδρειο αλλα δεν πειραζει. Μονο μια απορια. Με τι συχνοτητα τα ταιζω κ απο τροφες εχω αυτες http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2101

xristosg7 11-12-11 15:15

να σε καλα γιαννη χαιρομαι που ηρθαν καλα κ που εχουν ενα ωραιο ενυδρειο κ εσενα να τα φροντιζεις
οσο για το ταισμα εγω τα ταιζω 3-4 φορες την ημερα απο λογο τωρα που ειναι μικρα, τιν τροφη ειναι καλυτερα να την τριβεις για να μπορουν να την φανε ποιο ευκολα, υπαρχει κ σπηρουλινα σαν σκονη θα ηταν οτι πρεπει

tsaftsouf 11-12-11 19:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από \/ag (Μήνυμα 635756)
Το χαλικάκι είναι χοντρόκοκκο;δεν φαίνεται καλά..
Γιατί δεν προτίμησες κάτι πιο λεπτόκοκκο;;

Επίσης πρώτα έβαλες το χαλίκι και μετά τις πέτρες;

Δεν ειναι χαλικι. Ειναι ενυδρειακη αμμος ψιλοκοκκη 0.5-1χλ. Πρωτα εβαλα την αμμο κ μετα εστησα τις πετρες με προσοχη να μην κουνιουνται κ να μην ακουμπανε στον γυαλινο πατο η τα πλαινα τζαμια. Βασικα την αμμο την εχω 2 χρονια μεσα...
-------------------------
Παιδια ενω ξεσκαρταριζα τις τροφες μου βρηκα την SERA VIPAN BABY. Ενω κανει για μικρα ψαρια ειδα οτι εχει αναμεσα στα αλλα συστατικα κ αυγο-λαδι απο συκωτι μπακαλιαρου-αλευρι-παπρικα κ αλλα ειδη. Να υποθεσω οτι δεν κανει εξαρχης...

\/ag 11-12-11 19:19

Να προσέξεις μην έχεις προβλήματα από τις κατολισθήσεις όταν θα αρχίσουν να σκάβουν τα διαόλια!!

Μην την δώσεις!!Τροφές γενικά να κοιτάς μόνο για φυτοφάγα..αυτές είναι κυρίως από λαχανικά και spirulina..

tsaftsouf 11-12-11 20:24

Καλα το καταλαβα για την τροφη. Απο κατολισθησεις δεν παιζει σεναριο αφου εβαλα σαν βαση τις μεγαλες πετρες κ αυτες δεν πανε πουθενα ουτε με σεισμο...

\/ag 11-12-11 22:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsaftsouf (Μήνυμα 635843)
Απο κατολισθησεις δεν παιζει σεναριο αφου εβαλα σαν βαση τις μεγαλες πετρες κ αυτες δεν πανε πουθενα ουτε με σεισμο...

Με τα σκαψίματα των διαολιών όμως;;:rolleyes:

tsaftsouf 11-12-11 22:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από \/ag (Μήνυμα 635877)
Με τα σκαψίματα των διαολιών όμως;;:rolleyes:

Εκτος κ αν καταφερουν να βαλουν κομπρεσερ :smt017 μεσα στο ενυδρειο δεν προκειτε να καταφερουν τπτ. Για να καταλαβεις ολη η βαση ειναι 3 πετρες μεγαλες. Απο πανω ειναι 5 πετρες πιο μικρες κ ολες ειναι χαζομπλεγμενες μεταξυ τους μαζι με τις κατω πετρες σαν τετρις. Ειχα παρει μεχρι κ ενυδρειακη σιλικονη καλου κακου αλλα τελικα δεν χρειαστηκε. Τωρα αν επεσα σε demasoni μετροποντικες :smt119 τι να πω... Θα ειναι οντως διαολια :smt077


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01612 seconds with 11 queries