Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   θυληκα betta.. τελικα τι? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40207)

Singha 06-05-10 16:34

θυληκα betta.. τελικα τι?
 
καλησπερα και παλι.

ειμαι bettoμανης εχω αρσενικους μονομαχους σε ξεχωριστα ενυδρειακια

και φυσικα γνωριζω οτι αυτα τα ψαρακια πανε μονα τους. εκτος αν τα συνδιασουμε με καποιο ασπονδυλο και ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ.
παει αναλογα με την συμπεριφορα του καθε μονομαχαρα. εξαλου το εχω διαπιστοσει και μονος μου..

αλλα!!!!!

εχω διαβασει διαφορα ποστ αλλα και διαφορες σελιδες για τα θυλικα betta.

καποιοι υποστιριζουν οτι τα θυλικα πανε μονα τους και αυτα. αλλοι υποστιριζουν οτι μπορουμε να εχουμε καμποσα μαζι.

απο την εμπειρια μου στα αρσενικα betta και απο μονος μου θα υποστιριζα οτι και τα θυλικα λογικα θα πηγαινουν μονα τους...

ομως..

θυμηθηκα κατι που ειχα δει περσι σε γνωστο πετ σοπ της αθηνας.

ειχαν ενα αρκετα μεγαλο ενυδρειο με παραπολα θυληκα betta τα οποια φαινονταν να περνανε πολυ καλα μαζι.

so. ρε παιδια εχει κανεις εμπειρια να μου πει αν μπορουμε τελικα να βαλουμε παραπανω απο ενα θυλικο betta μεσα σε ενα ενυδρειο?:smt120

nikosm1 06-05-10 16:38

Είχα τρείς θηλυκές betta σ'ένα ενυδρείο 54 lt, χωρίς πρόβλημα. Είχαν μπεί όλες μαζί και ήταν ήδη συνηθισμένες να ζούν μαζί.

in the pond 06-05-10 16:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikosm1 (Μήνυμα 443601)
Είχα τρείς θηλυκές betta σ'ένα ενυδρείο 54 lt, χωρίς πρόβλημα. Είχαν μπεί όλες μαζί και ήταν ήδη συνηθισμένες να ζούν μαζί.

Νίκο, με ακόμα μεγαλύτερο ενυδρείο 200 λίτρα, εκτός της ομάδας των 3-4 θηλυκών, μπορώ να φανταστώ και ένα αρσενικό μαζί τους (εντελώς προσωπική άποψη). Εννοείται βέβαια ότι το ενυδρείο θα γεμίσει φυτά/ξύλα και βεβαίως να αντέχει το ματάκι σου ένα σχετικά "κενό" από δράση ενυδρείο. Το στηρίζω αυτό στο γεγονός ότι και οι αφρικάνικες κιχλίδες (mbuna) είναι ανάλογα επιθετικές και θα είναι θέμα χρόνου να χάσεις ψάρια σε ένα μικρούλι ενυδρείο 50 λίτρων. Όταν τους δώσεις χώρο, όχι απλά εκτονώνεις την ένταση, αλλά επιτυγχάνουν και πολλές αναπαραγωγές.

Ξαναμιλήσαμε στο παρελθόν για κάτι τέτοιο... μήπως από τότε το εφάρμωσε κανείς εδώ στο φόρουμ? Μήπως οι μποστανάδες με κανένα σετάπ Ασιάτικο? Οι ειδικοί τί λένε? Maverickkkkkk.....:grin:

Είναι αλήθεια ότι λέμε και ξαναλέμε για το συγκεκριμένο παρεξηγημένο ψάρι....αναρωτιούμαι αν έχει δοκιμάσει κανείς μας κάτι τέλος πάντων για συμβίωση του είδους...

Φίλε, ίσως αυτό σε βοηθήσει.

j.p. 06-05-10 17:37

έχω 3-4 χρόνια θηλυκά bettas στο ίδιο ενυδρείο χωρίς πρόβλημα, ομάδες πάνω από 5 είναι πιό καλά γιατί εκτονώνεται η επιθετικότητα και δεν δημιουργείτε τόσο σταθερή ιεραρχία όπως όταν είναι 2 ή3. κατά περιόδους υπάρχει ένταση αλλά τίποτα σοβαρό.
σε καλές συνθήκες έχουν πολύ έντονα χρώματα(τα οποία δεν μπορείς να δείς στα πετ σοπ) εξοικειώνονται πάρα πολύ με τον άνθρωπο- τα αρσενικά είναι πιό απιφυλακτικά.
πολύ καλή επιλογή, κατα τη γνώμη μου πάντα.

Singha 06-05-10 17:40

in the point thanx for the link

jp. σε ποσα λιτρα τις ειχες? και ποσα ατομα?

j.p. 06-05-10 17:58

5-7 κρατάω κάθε φορά από τις γέννες που έχω, τις έχω σε 50 λίτρα. ποτέ δεν είχα προβλήματα.

Singha 06-05-10 18:09

σας ευχαριστω ολους παιδια.

Δημητρης89 06-05-10 18:14

νομιζω οταν ειχε ξανασυζητηθει αυτο το θεμα,καποιος ειχε αναφερει οτι αν ειναι μαζι απο μικρες δεν εχουν προβλημα

οποτε λογικα θα ισχυει το αντιθετο αν απο μικρες εχουν συνιθησει να ζουν μονες τους?

Maverick 06-05-10 22:41

Συνήθως αν προέρχονται από την ίδια γέννα μπορούν να συνυπάρξουν μιά χαρά, δηλαδή υπάρχουν κάποιες αψιμαχίες λόγω ιεραρχίας αλλά χωρίς να προκαλούνται σοβαροί τραυματισμοί. Σε όλες τις γέννες μου μεγάλωνα τα θηλυκά όλα μαζί μέχρι τη μέρα που τα έδινα (ενήλικα πιά) χωρίς πρόβλημα.
Βέβαια πάλι υπάρχει ο παράγοντας της συμπεριφοράς, δηλαδή αν τύχει κάποιο από αυτά να είναι ιδιαίτερα επιθετικό δημιουργούνται προβλήματα..
Αρσενικά μαζί με ομάδα θηλυκών μπορεί να πετύχει αλλά ακόμα πιο δύσκολα κατά τη γνώμη μου διότι πάντα οι αρσενικοί είναι πιο επιθετικοί και σε στιγμές όπου θα συγκεντρώνονται (π.χ. κατά το τάισμα) θα υπάρχουν εντάσεις...

Δημητρης89 27-05-10 14:55

εγω παιδια εχω μια νεα απορια σχετικα με τις θυλικες,ειναι και αυτες επιθετικες προς τις γαριδες?

Πάνος 27-05-10 16:54

οι μονομαχοι δεν εκφραζουν επιθειτκοτητα δημητρη στις γαριδες...να τις φανε θελουν...αν θελουν.
λαχειο ειναι.....απλα αν δε σου κατσει..."μετα το ποπ, δεν εχει στοπ".

almost 27-05-10 17:14

Και επίσης: "Κανείς δε μπορεί να φάει μόνο μία!"

Singha 27-05-10 20:11

χαχαχαχαχαχα

Δημητρης89 27-05-10 23:55

απλως στον εναν μονομαχο που εχω,εβαλα μερικες γαριδες στην αρχη για να δω αν ειναι επιθετικος..
το μονο που εκανε ειναι να κυνηγισει μερικες στην αρχη και μετα να σταματησει:)

Η απορια μου με τα θυλικα betta,μου δημιουργηθηκε γιατι νομιζα οτι δεν ειναι τοσο επιθετικες σαν ψαρια...ή κανω λαθος?

(προφανως κανω λαθος):D

harris samos 28-05-10 09:28

μερικοι αγοραζουν για θυλικο αρσενικο με κοντα φτερα οπως εγω :smt120
και γυνετε της κακομηρας

κατα τα αλλα ειχα αρσενικο με κοντα φτερα σε 200 μαζι με 2 θυλικα πεζανε καμια μπουνια που και που αλλα κατι θα ηξερε ο καιμενος 2 ειχε να παλαιψει :D

exelix 28-05-10 13:08

http://img571.imageshack.us/img571/2...amesefight.jpg

Uploaded with ImageShack.us


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01836 seconds with 11 queries