Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   αεραντλία (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17744)

liana 30-05-07 20:11

αεραντλία
 
το ερώτημά μου μπορεί να είναι λίγο περίεργο...αλλά ως αρχάρια θα έχω πολλά τέτοιου είδους ερωτήματα από δω και πέρα....:)
μόλις έβαλα μια αεραντλία η οποία όμως κάνει πολύ θόρυβο...είναι της sera air 100 (110l/h)...
έτσι κάνει γενικά ή εγώ έχω κάνει κάτι λάθος??

Steve 30-05-07 20:16

εστι κανουν...... υπαρχει ομως και αθορυβη που κανει 35ευρω...αρα....

netblues 30-05-07 20:18

Τι τη θες την αεραντλια?
Για εφε?

liana 30-05-07 20:22

μου είπαν στο pet shop ότι χρειάζεται οπωσδήποτε....για οξυγόνο!!!!!!!!!!!!!
δλδ χωρίς αυτή μπορούν να ζήσουν τα ψάρια??

Neoklis 30-05-07 20:29

Μια χαρά μπορούν να ζήσουν... Πραφανώς από το pet shop ήθελαν να πουλήσουν... Για αυτό να μην βιάζεσαι να αγοράζεις κάτι που σου λένε αφού πρώτα ρωτήσεις... Απλά θα βάλεις την έξοδο του φίλτρου σου λίγο φηλά έτσι ώστε να κάνει μια αναταραξη το νερο στην επιφανεια του.....

liana 30-05-07 20:30

να προσθέσω δε ότι δεν έχω μέσα αληθινά φυτά...δεν ξέρω αν παίζει αυτό καποιο ρόλο...:confused:

Neoklis 30-05-07 20:41

Το αν θα βαλεις φυτα αληθινα εξαρταται απο σενα.... Μπορεις αν θες να ξεκινησεις με μερικα ευκολα και γρηγορης αναπτυξης φυτα και να δεις στην πορεια τι σου αρεσει... Βλέποντας και κάνοντας....
Δες εδώ:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537 θα σε βοηθήσει.....

κανε και μια αναζήτηση ίσως δεις κάτι που να σου αρέσει.......

tsikis 30-05-07 21:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από liana (Μήνυμα 178980)
μου είπαν στο pet shop ότι χρειάζεται οπωσδήποτε....για οξυγόνο!!!!!!!!!!!!!
δλδ χωρίς αυτή μπορούν να ζήσουν τα ψάρια??

Όλα για το χρήμα :evil:

nikman 31-05-07 00:04

Δε νομίζω πώς είναι πεταμένα λεφτά όταν αγοράζουμε μία αεραντλία.
Πέρα από την υποτιθέμενη ομορφιά που προσφέρει με την απελευθέρωση οξυγόνου στο ενυδρείο μας θα μας φανεί πραγματικά χρήσιμη όταν κάνουμε κάποια θεραπεία στα ψαράκια μας που τότε ως επί το πλείστον χρειαζόμαστε περισσότερη οξυγόνωση.
Επίσης μπορεί να σώσει τα ψαράκια μας αν για κάποιο λόγω σταματήσει το φίλτρο μας και αργήσουμε κάποιες ώρες να το πάρουμε χαμπάρι.
Έχω παρατηρήσει δε ότι ορισμένα είδη κιχλίδων που έτυχε να έχω κατά καιρούς στο ενυδρείο μου απολάμβαναν την ύπαρξη αεραντλίας.
Κάποια είδη ψαριών όπως οι δίσκοι σίγουρα δεν την συμπαθούν.
Όταν έχουμε ζωντανά φυτά στο ενυδρείο με σωστό φωτισμό δεν την χρειαζόμαστε. Με το διοξείδιο που τυχόν έχουμε για την σωστή ανάπτυξη δύσκολων φυτών μία αεραντλία θα λειτουργούσε ανταγωνίστηκα και θα στερούσε από τα φυτά μας το πολύτιμο για αυτά διοξείδιο.
Τέλος να πω ότι αν ψάξουμε στα σπίτια όλων των μελών του gab θα είναι πολύ λίγοι αυτοί που δεν θα έχουν έστω μία αεραντλία σε κάποιο συρτάρι.

tsikis 31-05-07 00:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikman (Μήνυμα 179036)
Δε νομίζω πώς είναι πεταμένα λεφτά όταν αγοράζουμε μία αεραντλία.
Πέρα από την υποτιθέμενη ομορφιά που προσφέρει με την απελευθέρωση οξυγόνου στο ενυδρείο μας θα μας φανεί πραγματικά χρήσιμη όταν κάνουμε κάποια θεραπεία στα ψαράκια μας που τότε ως επί το πλείστον χρειαζόμαστε περισσότερη οξυγόνωση.
Επίσης μπορεί να σώσει τα ψαράκια μας αν για κάποιο λόγω σταματήσει το φίλτρο μας και αργήσουμε κάποιες ώρες να το πάρουμε χαμπάρι.
Έχω παρατηρήσει δε ότι ορισμένα είδη κιχλίδων που έτυχε να έχω κατά καιρούς στο ενυδρείο μου απολάμβαναν την ύπαρξη αεραντλίας.
Κάποια είδη ψαριών όπως οι δίσκοι σίγουρα δεν την συμπαθούν.
Όταν έχουμε ζωντανά φυτά στο ενυδρείο με σωστό φωτισμό δεν την χρειαζόμαστε. Με το διοξείδιο που τυχόν έχουμε για την σωστή ανάπτυξη δύσκολων φυτών μία αεραντλία θα λειτουργούσε ανταγωνίστηκα και θα στερούσε από τα φυτά μας το πολύτιμο για αυτά διοξείδιο.
Τέλος να πω ότι αν ψάξουμε στα σπίτια όλων των μελών του gab θα είναι πολύ λίγοι αυτοί που δεν θα έχουν έστω μία αεραντλία σε κάποιο συρτάρι.

Σαφώς και δεν είναι πεταμένα λεφτά.
Σαφώς και βοηθάει σε περίοδο θεραπείας.
Δεν νομίζω να είπε κάποιος το αντίθετο.
Αλλά διάβασε λίγο καλύτερα:

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από liana (Μήνυμα 178980)
μου είπαν στο pet shop ότι χρειάζεται οπωσδήποτε....για οξυγόνο!!!!!!!!!!!!!
δλδ χωρίς αυτή μπορούν να ζήσουν τα ψάρια??

Και ο φίλος αντιπρότεινε τη λύση (την οποία και επικροτώ)....

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Neoklis (Μήνυμα 178981)
Απλά θα βάλεις την έξοδο του φίλτρου σου λίγο φηλά έτσι ώστε να κάνει μια αναταραξη το νερο στην επιφανεια του.....

Φιλικά!

liana 31-05-07 08:33

αυτό λοιπόν που μου λέτε είναι να ανεβάσω λίγο πιο ψηλά το φίλτρο μου(rena filstar iV1, 220l/h για 10-50l) για να δημιουργείται η ανατάραξη που χρειάζεται για περισσότερο οξυγόνο και να χρησιμοποιήσω την αεραντλία σε περίπτωση θεραπείας.
σωστά?
οι κιχλίδες την συμπαθούν και οι δίσκοι όχι...τα guppies??:)

είναι λάθος να είναι σε λειτουργία όλη την ημέρα και το βράδυ να την σταματάω?:confused:

dimitris21 31-05-07 08:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από liana (Μήνυμα 179070)
αυτό λοιπόν που μου λέτε είναι να ανεβάσω λίγο πιο ψηλά το φίλτρο μου(rena filstar iV1, 220l/h για 10-50l) για να δημιουργείται η ανατάραξη που χρειάζεται για περισσότερο οξυγόνο και να χρησιμοποιήσω την αεραντλία σε περίπτωση θεραπείας.

:smt023

ioannist 18-07-07 16:33

Παιδιά έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα μετο θόρυβο.Ξέρω οτι αντίκειται στους κανονισμούς αλλά μπορεί ο grigoriou να στείλει ένα μύνημα με τον τύπο της αθόρυβης?Επίσης με ένα φίλτρο που φιλτράρει τρεις φορές την ποσότητα του νερού την ώρα αν το ανεβάσω έξω από την στάθμη του νερού ώστε να πέφτει είναι αρκετό αυτό να οξυγονώσει 80 λίτρα νερού?

netblues 18-07-07 17:23

Δεν αντικειται τιποτε στους κανονισμους... Εξοπλισμος που εχουμε δοκιμασει σαφως και μπορει να σχολιαστει ποικιλοτροπως...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01763 seconds with 11 queries