Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Βιολογικό υλικό (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59760)

kospets 31-01-12 15:35

Βιολογικό υλικό
 
Παιδιά, ποιο βιολογικό υλικό είναι καλύτερο το Eheim Ehfisubstrat pro ή το granovit tunze? Εκτός την βιολογική επιφάνεια που έχει καποιο υλικό παίζει ρόλο και η ποιότητα του υλικού?:confused:

tsoum 31-01-12 15:51

Εγώ θα σου πρότεινα το siporax της sera. Το substrat pro τρίβεται και με τον καιρό, εκει που είχες 2 λίτρα θα έχεις 1,5!! :D Για το άλλο δεν ξέρω...

Ektorakos 31-01-12 16:01

μια ερωτηση. αν ενω καθαριζω το φιλτρο μου θελησω να βαλω λιγο ακομα βιολογικο υλικο, μπορω?

σε στρωμενο φιλτρο.

Πρεπει να βαλω το ιδιο με αυτο που εχω ή δεν εχει σημασια?

tsoum 31-01-12 16:25

Δεν έχει σημασία τι θα βάλεις. Ορισμένοι προτείνουν να αλλάζεις μετά απο λίγο καιρό ενα μερος των υλικών με καινούργια (ή απλα να καθαρίζεις καλα τα παλια, δηλαδή με νερό βρυσης, ίσως και βράσιμο)

Gladiator 31-01-12 16:48

εγω πηρα της dennerle τα medium
καθε ποτε πρεπει να τα καθαριζουμε
και ποτε τα πεταμε αν τα πεταμε?

tsoum 31-01-12 17:01

Καθαρισμα οταν πλένεις το φίλτρο. (με νερό ενυδρείου πάντα)

Για το πέταγμα δεν ξέρω παραπάνω. Απλα ανέφερα οτι ορισμένοι μπορεί να το κάνουν. Π.χ. ανα 4μηνο ή 6μηνο θα έλεγα εγώ, μια μικρή ποσότητα, ας πουμε 1/5. Εγώ προσωπικά δεν έχω αλλάξει ποτέ βιολογικά σε κάποιο φίλτρο.

gianniwpopi 31-01-12 20:46

εγω εχω το σιποραξ και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. το δευτερο που λες δεν το ξερω καν. οσο για αν θελουν πεταμα μετα απο καιρο δε νομιζω. αν δεν τριφτει να χαλασει δεν υπαρχει λογος αντικαταστασης τους. γνωμη μου

LeeHook 01-02-12 09:05

Το siporax είναι "all time classic".
Το substrat το χρησιμοποιώ κι εγώ χωρίς κανένα πρόβλημα. Νομίζω πως έχει μεγαλύτερη επιφάνεια αποίκησης για τα βακτηρίδια. Είναι τέλειο για βιολογικό φιλτράρισμα. Το siporax έχω την εντύπωση πως κάνει για μηχανικό φιλτράρισμα.
Αν ξέραμε τι υλικό είναι το substrat ίσως μπορούσαμε να φτιάξουμε παρόμοιο.
Είναι χαλικάκι πορώδες και φυσικά μη ασβεστολιθικό. Αν ξέρει κάποιος τι υλικό είναι θα βοηθούσε πολύ. Κάτι αντίστοιχο είναι και το χαλίκι λάβας όμως έχει πολύ μικρή επιφάνεια παρά την εντύπωση που δίνει. Χρησιμοποιείθται κυρίως σε φίλτρα για λίμνες όπου η χρήση κάποιου υλικού σαν το substrat είναι απαγορευτική λόγω της ποσότητας που απαιτείται.
------------------------------------
Ένα απο τα καλύτερα υλικά για φίλτρανση είναι τα πλαστικά σφουγγαράκια κουζίνας:
http://saltaquarium.about.com/od/fil...iomaterial.htm

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ker-images.jpg

delta66 01-02-12 14:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 649260)
Καθαρισμα οταν πλένεις το φίλτρο. (με νερό ενυδρείου πάντα)

Για το πέταγμα δεν ξέρω παραπάνω. Απλα ανέφερα οτι ορισμένοι μπορεί να το κάνουν. Π.χ. ανα 4μηνο ή 6μηνο θα έλεγα εγώ, μια μικρή ποσότητα, ας πουμε 1/5. Εγώ προσωπικά δεν έχω αλλάξει ποτέ βιολογικά σε κάποιο φίλτρο.

Εγω καθαριζω με καφτο νερο το μισο καθε 6 μηνες.
Αν καποιος εχει βιολογικο ισα ισα να καλυπτει την ιχθυοφορτωση του, καλο θα ηταν να προσεχει πχ πλενοντας πολυ λιγο καθε φορα πχ το 1/4 και προσεχωντας μετα με το ταισμα για μερικες μερες.

Το substrat τριβεται λιγο πιο ευκολα αλλα οχι κατι σημαντικο.
Πχ το πολυ να χρειαστει στο ενα λιτρο, να συμπληρωσει καποιος, 30ml καθε χρονο.
Το σιποραξ δεν καταλαβαινει τιποτα.
Ειναι βιολογικο υλικο και οχι μηχανικο.
Μη σας μπερδευει το σχημα του που ειναι σαν το μηχανικο μακαρονι.
Η διαφορα τους ειναι οτι το μηχανικο μακαρονι ειναι λειο και δεν στομωνει με τα χοντρα σκουπιδια που μπαινουν στο φιλτρο και εκει βρισκονται τα μηχανικα υλικα.
Το σιποραξ αν το βαλουμε στην αρχη της ροης σαν μηχανικο υλικο, θα λασπωσουν οι ποροι του και θα βουλωσουν και τελικα δεν θα κανει ουτε καλη βιολογικη ουτε καλη μηχανικη φιλτρανση.


Καλο και οικονομικο βιολογικο υλικο ειναι η ελαφροπετρα με 3 Ε τα 20 λιτρα.
Μονο μειονεκτημα οτι δεν βυθιζεται ευκολα πχ αν εχει καποιος σαμπ, θα πρεπει να βαλει απο πανω αλλο υλικο να το κρατησει κεσα.


Ερωτηση: Το Matrix βουλιαζει στο νερο? ή μενει κι αυτο να επιπλεει? :rolleyes:

LeeHook 01-02-12 16:35

Ελαφρόπετρα!!
Είχα την εντύπωση πως είναι ασβαστολιθική αλλά μετά από μία αναζήτηση διαπίστωσα πως όχι. Πρόκειται για λάβα η οποία έχει κρυώσει πολύ γρήγορα δεσμεύοντας έτσι φυσαλίδες αέρα. Για τον λόγο αυτό δεν πρέπει να την βράσουμε γιατί υπάρχει κίνδυνος να σκάσει!
Διάβασα οτι λειτουργεί πιό ήπια από τον ενεργό άνθρακα, καθαρίζοντας το νερό, χωρίς να απομακρύνει ιχνοστοιχεία(σε περίπτωση λίπανσης για φυτεμένα).
Μήπως είναι μία πολύ καλή λύση;

kgf12345 01-02-12 19:32

για την ελαφροπετρα το εχω διαβασει κιεγω,και χρησημοποιουνταν πολυ σαν βιολογικο υλικο παλιοτερα,οι παλιοτεροι στο χομπυ ισως μπορουν να μας πουνε.για ενα διαστημα σκεφτομουνα το χαλικι λαβας(το μαυρο-καφε)αρκετοι το χρησιμοποιουν στις λιμνες αποτι εχω διαβασει αλλα στα ενυδρεια δεν ξερω αν θα λειτουργει το ιδιο καλα.αλλοι λενε οτι στη λαβα αν και φαινεται να εχει μεγαλη επιφανεια οι τρυπες δεν επικοινωνουνε μεταξυ τους οποτε δεν υπαρχει ροη μεσα απτη πετρα(αν και πιανει βιολογια) και το νερο περναει απεξω γυρω απτο χαλικι,οποτε μπορει να μπουκωσει ευκολα.
αλλοι παλι λενε οτι το προβλημα αυτο υφισταται μονο αν προκειται για δυνατη ροη που "σκαει" κατευθειαν πανω στο υλικο και με χαμηλη ροη δεν υπαρχει προβλημα.ισως γιαυτο το χρησιμοποιουνε στις λιμνες,δεν ξερω:smt017
παντως οτι και να ισχυει,εχω την εντυπωση πως μπορει να εκανε καλη δουλεια σαν μηχανικο υλικο η λαβα.ισως ομως να μπουκωνε πολυ γρηγορα:smt017

panos_auk 04-02-12 17:51

πρωτη χρηση
 
το οποιοδηποτε βιολογικο υλικο, θελει καθαρισμα πριν την πρωτη χρηση?π.χ. βρασιμο?

kgf12345 04-02-12 18:00

αν μιλας για καινουριο,το βρασιμο δεν ειναι απαραιτητο,ενα καλο ξεπλυμα να φυγουν σκονες κλπ ομως χρειαζεται.

tsoum 04-02-12 18:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 649583)
ισως γιαυτο το χρησιμοποιουνε στις λιμνες,δεν ξερω:smt017

Στις λίμνες το χρησιμοποιούν γιατί ο χωρος που έχουν για φίλτρανση είναι τοσο μεγάλος, και τα λίτρα που πρεπει να φιλτραριστουν τόσα πολλα, που δεν συμφέρει να βάλεις κανονικό βιολογικο. Δηλαδή, αν βάλεις σε ενα κοινό εξωτερικό φίλτρο λάβα, θα μπορεις να κρατήσεις μερικά γκαπάκια με ενα 2217...:rolleyes: Δεν είναι το ίδιο να έχεις διαθέσιμ 4-5-6 λίτρα βιολογικού χωρου, και 300-400...;)

kgf12345 04-02-12 18:57

ναι σιγουρα,το οικονομικο ειναι ενα θεμα στις λιμνες,αλλα εκτος απο αυτο,ελεγα λειτουργικα ποιες διαφορες υπαρχουνε.ρωτουσα μαλον.

panos_auk 04-02-12 19:28

κανουργιο
 
ναι φιλε μου καινουργιο εννοω, αφου λεω πρωτη χρηση;)
ευχαριστω.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01772 seconds with 11 queries