Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   βοηθεια για λιμνη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23370)

asteris_veroia 03-03-08 14:36

βοηθεια για λιμνη
 
λοιπον να αρχισω απο την αρχη.εχω μια λιμνη 13,000 λιτρα απο το Σεπτεμβριο.Την εχω γεματη νερο,εχω ενα φιλτρο sera w1500 και μια uv 24watt.το νερο εχει 12 βαθμους.ψαρια και φυτα ποτε μπορω να βαλω;χρυσοψαρα με κοι γινετε;;;τα χρυσοψαρα απο ποσους βαθμους και πανω αντεχουν;;;να προσθεσω δευτερο φιλτρο;;;ποσα λιτρα την ωρα και τη μεγεθος να εχει ο καδος;;;εχω προβλημα αλγης επισης.μαλον ειναι αιωρουμενη και νιματωδη μαζι,γιατι εχει πραζινα φυκια,αλλα οσα μπορω αφαιρω με την αποχη.πως λινετε αυτο το προβλημα;;;τι φυτα να βαλω;;;κερατοφυλλο κανει;;;ποσα ψαρια για αρχη να βαλω και ποσα φυτα;;;

αυτα τα πολλα.δεν πιστευω να κουραστηκατε;;;:)

Zorba_The_Freak 03-03-08 15:19

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20132

asteris_veroia 03-03-08 15:30

ακριβως αλλα εκει σε αλλο σημειο εδω τα λεω ολα τα προβληματα.θα με βοηθησετε;;;;;

asteris_veroia 04-03-08 16:28

;;; κανεις απαντηση;;;

Andros 04-03-08 19:33

Καταρχας κανε μια πιο γεννικη παρουσιαση, δηλαδη, μηκος, πλατος, βαθος και μια φωτο αν γινεται:D ενδιαφερον θα εχει μια λιμνη 13000 λιτρα. Τα ερωτηματα πολλα, γι'αυτο σε γενικες γραμες θα πω τα εξης. Φυτα μπορεις να βαλεις τελος Μαρτιου αν η θερμοκρασια το επιτρεπει οπως, νουφαρα, παπυρο (καταβροχθιζει τα νιτρικα) Marestail (hippuris vulgaris) αν βρεις, caltha palustris, και πολλα αλλα. Ανταγωνιστες της αλγης τωρα ειναι το φυτο στελαρρια, Egeria densa, ceratophyllum demersum και πολλα αλλα, αλλα προς το παρον αυτα.
Τωρα για κοι μαζι με χρυσοψαρα, και βεβαια κανουν μαζι ασε που αρεσει στα κοι να περιτριγυριζεται απο αυτα! Τα κοι ειναι ομως μπορει να σου καταστρεψουν οτι φυτο βαλεις στη λιμνη γι'αυτο σκεψου το. Κάνε μια πιο γενική παρουσίαση και σχετικά με το φιλτράρισμα και τα ξαναλέμε. ;)

asteris_veroia 08-03-08 19:11

5 Συνημμένο(α)
οριστε μερικες φωτογραφιες απο τη λιμνη.μηκος περιπου 6μετρα πλατος περιπου 3-4 μετρα δεν θυμαμαι ακριβως και βαθοι 20-60-1,3μετρα.φιλτρο w1500 sera και uv 24watt πολυ μικρα για αυτο το θυριο.θα βαλω και αλλα ομως στην πορια.εχω και φωτισμο και για υποστρωμα χοντρη κροκαλα και λιγες πουρουπετρες.φυτα και ψαρια οχι ακομη.λογο του οτι τι βλεπει πολυ ο ηλιος εχω προβλημα αλγης.ακουω προτασεις για ψαρια και φυτα.και επισης ποτε να τα βαλω.

παραμετροι νερου:θερμοκρασια:11-12βαθμοι ph:7-8 kh:8 fe:0 po4:0 no2:<0.1-<0.3 nh4:τελειωσε το τεστ no3:τελειωσε το τεστ


περιμενω απαντησεις και σχολια για την κατασκευη!!!

PascM 10-03-08 13:23

Εγώ θα έλεγα να βάλεις μερικούς κυκλοφορητές και να αφήσεις την φύση να κάνει δουλειά!!
Άλωστε οι βράχοι με τους οποίους έχεις φτιάξει την λίμνη σου θα κρατήσουν μια χαρά βιολογία!!

Pritanis 11-03-08 15:19

ομορφη λιμνουλα.....πριν ομως απο οτιδηποτε θα πρεπει να καταληξεις τι λιμνη θελεις...και εξηγω......Η λιμνη σου ειναι αρκετα μεγαλη, ειναι εκτεθειμενη στον ηλιο τον αερα και τον καιρο......οποτε πρεπει να αποφασισεις αν θελεις μια λιμνη με καθαρο διαυγες νερο ή μια λιμνη με πρασινο νερο που ομως θα μπορει να κραταει ψαρια.....Το διαυγες (μην φανταστεις κρυσταλινο)νερο στην περιπτωση σου ειναι και ο μεγαλος αγωνας που πρεπει να δωσεις ενω η δευτερη περιπτωση απλοποιει τα πραγματα......

asteris_veroia 11-03-08 17:24

οτι ειναι πιο ευκολο και πιο φθηνο,αλλα και καλο για τα ψαρακια μου.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 243776)
Εγώ θα έλεγα να βάλεις μερικούς κυκλοφορητές και να αφήσεις την φύση να κάνει δουλειά!!
Άλωστε οι βράχοι με τους οποίους έχεις φτιάξει την λίμνη σου θα κρατήσουν μια χαρά βιολογία!!


δηλαδη οχι φιλτρο;;;ποσα λιτρα την ωρα κυκλοφορητες;ποσους;εσωτερικους ή εξωτερικους;;;

boom 11-03-08 18:01

Παιδια παπυρο που μπορουμε να βρουμε?

ps.. συγγνωμη αν χαλαω το θεμα asteri..

Μη νευριασεις μαζι μου ε?:smt084

Pritanis 11-03-08 19:42

φθηνη λυση για να φιλτραρεις το νερο (βιολογικα αλλα οχι τις αλγες ) ειναι να βαλεις μια αντλια ακαθαρτου στο βαθυτερο σημειο της λιμνης και να τραβας νερο το οποιο θα το στελνεις στο φιλτρο σου......οπως βλεπω εχεις κανει κατι σαν καταρρακτη.....Αν εκει τοποθετησεις λαβα και κρυψεις σφουγγαρι και υαλοβαμβακα μπορεις να το χρησιμοποιησεις για φιλτρο και κερδιζεις με εναν σμπαρο δυο τρυγωνια και φιλτρο και εφε και οξυγονωση του νερου.......Τη uv που εχεις βγαλτην ,ειναι τοσο λιγη που αδικα θα καιει ρευμα......δεν θα κανει τιποτα.....το συντριβανι κρατα το βοηθαει στην οξυγονωση.......που ειναι και αυτη απαραιτητη......

Ryu 11-03-08 21:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από boom (Μήνυμα 244049)
Παιδια παπυρο που μπορουμε να βρουμε?

ps.. συγγνωμη αν χαλαω το θεμα asteri..

Μη νευριασεις μαζι μου ε?:smt084

παπυρο εχω εγω....

asteris_veroia 11-03-08 22:54

οραια ετσι θα κανω.φυτα απο που να παρω;;;ψαρια ποτε να βαλω;;;με την αλγη τι να κανω τελιακα;;;σκεφτομι να παρω και το pondvack της oase για να καθαριζω το βυθο.τι λετε να το παρω;;;

lucy 12-03-08 10:04

Τα φυτά θα βοηθήσουν πολύ στον καθαρισμό του νερού και στο να μειωθεί η άλγη. Εγώ στην "γούρνα" μου καλά τα πάω μέχρι τώρα από άλγη. Έχω όμως πολλές γλάστρες με φυτά, σε 600 λτ. (μόνο) έχω 3 γλάστρες μεσαίου περίπου μεγέθους, και 3 ζαρτινιέρες 50 εκ. μήκος.
Το νερό σπάνια θολώνει.

asteris_veroia 12-03-08 16:25

το γνωριζω αυτο που λες lucy.οσα φυτα μου πουν οτι χρειαζετε θα παρω.φυτα απο που να παρω;;;ψαρια ποτε να βαλω;;;με την αλγη τι να κανω τελιακα;;;σκεφτομι να παρω και το pondvack της oase για να καθαριζω το βυθο.τι λετε να το παρω;;;

lucy 13-03-08 12:40

Εγώ φυτά πήρα από τα κλαδέματα του ενυδρείου μου και από την φύση. Σε ποτιστικά και στραγγιστικά κανάλια που τα ξηλώνουν (εδώ έχω αυτήν την "πολυτέλεια") ΠΡΟΣΟΧΗ μπορεί να μεταφέρεις και παράσιτα ή παθογόνα!!!

Φυτά μπορείς να προμηθετείς από πετ σοπ και ανθοκήπια.

Για εξοπλισμό δεν ξέρω να σου πω.

asteris_veroia 18-03-08 16:54

κοι και χρυσοψαρα ποτε μπορω να βαλω;;;ποσους βαθμους να φτασει το νερο;;;

asteris_veroia 24-05-08 00:23

εβαλα ψαρια πριν ενα μηνα.9 κοι 15-20 εκ και 3 χρυσοψαρα 2 5-8 εκ και 1 20εκ.

paco 31-05-08 12:26

αν ερθεις αυριο στη συναντηση μπορω να σου φερω κλαδεματα για παπυρο απλως πες μου για να κοψω

SOCRATIS 31-05-08 12:31

Αν θα κλαδέψεις φέρε ,όλο και κάποιος θα ενδιαφέρεται.Ας πούμε εγώ.......;)

paco 31-05-08 14:14

οκ φερνω και αν δεν ερθει ο αστερις του δινεις εσυ

PascM 01-06-08 13:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από asteris_veroia (Μήνυμα 244023)

δηλαδη οχι φιλτρο;;;ποσα λιτρα την ωρα κυκλοφορητες;ποσους;εσωτερικους ή εξωτερικους;;;

Θα έλεγα εξωτερικούς (ίσως και μη ενυδρειακούς) για να πετύχεις μια κυκλοφορία τουλάχιστον 5χ τα λίτρα της λίμνης.

asteris_veroia 07-06-08 20:46

εκανα φιλτρο τελικα με κυκλοφοριτη 5 κυβικα την ωρα και δεξαμενη υλικων 200 λιτρα.εχω μεσα χαλικι,μακαρονι κεραμικο,λαβα,χουκος,βιοσφαιρες,υαλοβαμβακα χοντρο και ψηλο.η αλγη σιγα σιγα τωρα που θα μπουν και τα νουφαρα θα φυγει πιστευω.θα βγαλω οταν μπορεσω φοτωγραφιες και απο τα φυτα και απο το φιλτρο τα ψαρια και τη λιμνη.

asteris_veroia 09-06-08 17:11

14 Συνημμένο(α)
μερικες εικονες της λιμνης

water polo 09-06-08 19:31

ειμαι ασχετος με λιμνες αλλα, τι να την κανω την λιμνη αν δε μπορω να τη "χαζεψω"?

asteris_veroia 09-06-08 21:22

να κανονισουμε αν θες να ερθεις να την δεις απο κοντα.

lucy 10-06-08 08:51

Πρέπει να έγινε πολύ όμορφη!

Φυσικά και την χαλάει το δίχτυ, όπως χαλάει την δική μου η καλαμωτή. Να ξέρεις όμως ότι δεν θα σε προστατέψει από την άλγη. Η δική μου είναι σκεπασμένη με διπλή καλαμωτή στο μεγαλύτερο μέρος και η άλγη πάει σύννεφο. Φέτος δεν έχω πολλά φυτά και το νερό είναι πράσινο.

Η κύπερη (2η σειρά, 4η φωτο) αγαπάει πολύ το νερό αλλά δεν αντεχει μέσα σ' αυτό. Μόλις βγάλει ρίζες (ξέρω αυτόν τον τρόπο πολλαπλασιασμού ) "δώσε" της αρκετό χώμα για να μην σαπίσει.

Και τέλος ελπίζω να κάνω λάθος και να έχεις καθαρό νερό και μια γερή κύπερη, χωρίς ν' αλλάξεις τίποτα!

asteris_veroia 10-06-08 09:31

ιριδα ειναι αυτο το φυτο και περιμενω και αλλα 8 φυτα την παρασκευη.εγω για προστασια αλγης βαζω blue guard της tropical και αρχισε να μην εμφανιζετε τοσο πολυ οσο παλια αλλα το νερο ειναι μπλε απο το φαρμακο.οταν μπει η uv και τα προφιλτρα ανθρακα μπορει να φυγει και τελιος.

PascM 10-06-08 09:33

Απο δική μου εμπειρία το Blue Guard δεν κάνει δουλειά.

asteris_veroia 10-06-08 10:01

εμενα παντος με κανει δουλεια αλλα μικρη


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02183 seconds with 11 queries