Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φίλτρανση (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=209)
-   -   κατασκευη και διαταξη sump (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81055)

thanasis76 02-07-14 11:40

κατασκευη και διαταξη sump
 
1 Συνημμένο(α)
καλησπερα!!!
ειμαι στην φαση που θα ατασκευασω το σαμπ για το θαλασσινο μου ενυδρειο και θα ηθελα την βοηθεια σας στο θεμα διαταξης...
εχω σκεφτει τους 2 παρακατω τροπους και πριν ξεκινησω να φτιαχνω το σαμπ θα ηθελα να το συζητησουμε και να ακουσω την γνωμη σας....

kostas82 02-07-14 12:44

Καλημερα Θαναση , το δευτερο σχεδιο ειναι οκ , μπορεις κατα μηκος του σαμπ να βγαλεις ενα δοχειο για γλυκο νερο που θα ειναι η αναπληρωση , εγω παντος φιλε δεν εχω ουτε ενα χωρισμα και μια χαρα δουλευουν ολα εχε το και αυτο στα υποψην ισα ισα που η κυκλοφορια που δημοιουργει το σκιμμερ δεν παει χαμενη ;)

thanasis76 02-07-14 13:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 845646)
Καλημερα Θαναση , το δευτερο σχεδιο ειναι οκ , μπορεις κατα μηκος του σαμπ να βγαλεις ενα δοχειο για γλυκο νερο που θα ειναι η αναπληρωση , εγω παντος φιλε δεν εχω ουτε ενα χωρισμα και μια χαρα δουλευουν ολα εχε το και αυτο στα υποψην ισα ισα που η κυκλοφορια που δημοιουργει το σκιμμερ δεν παει χαμενη ;)

με μπερδεψες λιγο... οταν λες χωρις χωρισμα??? μπορεις να μου δειξεις το σαμπ σου να καταλαβω??? εννοεις ουτε ενα χωρισμα???

στελιος προεδρου 02-07-14 17:50

το δευτερο σχεδιο ειναι πιο σωστο προχωρατο και μην ασχολεισε με πολλα ,καντο οπως σε βολευει εσενα και οχι καπιον αλλον

stelios816 02-07-14 18:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 845646)
Καλημερα Θαναση , το δευτερο σχεδιο ειναι οκ , μπορεις κατα μηκος του σαμπ να βγαλεις ενα δοχειο για γλυκο νερο που θα ειναι η αναπληρωση , εγω παντος φιλε δεν εχω ουτε ενα χωρισμα και μια χαρα δουλευουν ολα εχε το και αυτο στα υποψην ισα ισα που η κυκλοφορια που δημοιουργει το σκιμμερ δεν παει χαμενη ;)

μαλλον εννωεις οτι εχεις μονο ενα χωρισμα απλα για την αντλια και το υπολοιπο σκιμερ βραχος ενα ετσι κωστα?γιατι με μπερδεψες και εμενα φιλε:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 845634)
καλησπερα!!!
ειμαι στην φαση που θα ατασκευασω το σαμπ για το θαλασσινο μου ενυδρειο και θα ηθελα την βοηθεια σας στο θεμα διαταξης...
εχω σκεφτει τους 2 παρακατω τροπους και πριν ξεκινησω να φτιαχνω το σαμπ θα ηθελα να το συζητησουμε και να ακουσω την γνωμη σας....

σωστο και λαθος ειναι τα παντα σχετικα φιλε απο εσενα εξερταται η διαταξη και απο το τι εχεις σκοπο να βαλεις μεσα φιλε;)

kostas82 03-07-14 01:14

Παιδια δεν εχει κανενα χωρισμα , δουλευει μια χαρα , το νερο που πεταει το σκιμμερ δημιουργει και την κυκλοφορια μεσα στο σαμπ simplicity is genius :D

thanasis76 03-07-14 06:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 845755)
Παιδια δεν εχει κανενα χωρισμα , δουλευει μια χαρα , το νερο που πεταει το σκιμμερ δημιουργει και την κυκλοφορια μεσα στο σαμπ simplicity is genius :D

:smt107:smt107
εχεις και αραγωνιτη κατω???

kostas82 03-07-14 11:03

Το σαμπ μου θαναση , ειναι η παλια φραγκιερα , εχει διαστασεις 120χ 60χ30υ , στην μια ακρη πεφτει το νερο απο την υπερχ. οπου και ειναι και το σκιμμερ μαζι με ριακτορα για ζεολιθους και στο στον υπολοιπο χωρο μεγαλωνουν καποια κοραλλακια και στην μια γωνια ειναι και οι αντλιες επιστροφης

thanasis76 03-07-14 11:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 845798)
Το σαμπ μου θαναση , ειναι η παλια φραγκιερα , εχει διαστασεις 120χ 60χ30υ , στην μια ακρη πεφτει το νερο απο την υπερχ. οπου και ειναι και το σκιμμερ μαζι με ριακτορα για ζεολιθους και στο στον υπολοιπο χωρο μεγαλωνουν καποια κοραλλακια και στην μια γωνια ειναι και οι αντλιες επιστροφης

καταλαβα... εμενα επιδη δεν θα ειναι τοσο μεγαλο, θα βαλω χωρισματα για να πηγαινει το νερο εκει που το θελω.... και να περναει απο υλικα που θα χρειαζομαι να βαζω....

stelios816 03-07-14 14:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 845755)
Παιδια δεν εχει κανενα χωρισμα , δουλευει μια χαρα , το νερο που πεταει το σκιμμερ δημιουργει και την κυκλοφορια μεσα στο σαμπ simplicity is genius :D

και αν σου βουλωσουν μια στης χιλιες η κατεβασιες για καποιο λογο τη κανεις φιλε ?

kostas82 03-07-14 14:20

Εννοεις να βουλωσει η σωληνα της υπερχ Στελλιο;

stelios816 03-07-14 14:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 845821)
Εννοεις να βουλωσει η σωληνα της υπερχ Στελλιο;

ναι κωστη αυτο λεω .

kostas82 03-07-14 14:50

Τωρα καταλαβα , εννοεις οτι θα ανεβασει ολο το νερο του σαμπ αντι για 20 λιτρα που θα ηταν το διαμερισμα της επιστροφης , ναι αυτο δεν θα εχει πλακα , παντος δεν υπαρχει πιθανοτητα να συμβει υπερχειλιση του ενυδρειου αν εχει μελετηθει σωστα η υπερχειλιση δηλ. στο δικο μου συστημα παιζει η βασικη ντουρσο που κατεβαζει το 80% του ογκου του νερου , μια δευτερη πιο ψηλα που περνει το υπολοιπο νερο που μπορει ομως να κατεβασει ολο το νερο σε περιπτωση που βουλωσει η πρωτη και υπαρχει και τριτη σωληνα που ειναι πιο ψηλα απο δυο πρωτες εντελως ανοιχτη που ειναι stand by ,
Ομως πολυ καλη παρατηρηση και αξιζει να ληφθει πολυ σοβαρα υποψην στην κατασκευη

stelios816 03-07-14 15:06

o πουσ--ς ο μερφυ φιλε ομως καμια φορα αμα του ερθει να στην κανει θα γινει το μακελειο και αστα !!οποτε καλυτερα με χωρισμα εστω ενα μικρο φιλε για να εισαι 100% σιγουρος:D

Τάκης 03-07-14 15:49

Μια τεχνική παρατήρηση για τον Θανάση.
Θανάση αν κάνεις το σαμπ χωρίς χωρισματα φοβάμαι πως θα σου ανοίξει, θα γίνει στρογγυλό στην αρχή και μετά σαν τριαντάφυλλο. Αν δεν βάλεις χωρίσματα πρέπει να βάλεις λωρίδες σαν τραβέρσες για να συγκρατούν τα πλαινά

thanasis76 03-07-14 16:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 845833)
Μια τεχνική παρατήρηση για τον Θανάση.
Θανάση αν κάνεις το σαμπ χωρίς χωρισματα φοβάμαι πως θα σου ανοίξει, θα γίνει στρογγυλό στην αρχή και μετά σαν τριαντάφυλλο. Αν δεν βάλεις χωρίσματα πρέπει να βάλεις λωρίδες σαν τραβέρσες για να συγκρατούν τα πλαινά

οχι οχι, χωρισματα θα βαλω... θα το κανω με τον κλασικο τροπο...:D:D:D
και χωρις χωρισματα δεν θα ανοιγε παντος γιατι θα ειχε περιμετρικα μια εννιαια κοντρα....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01785 seconds with 11 queries