Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   SOS, Fin Rot? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60505)

Sandrea 01-03-12 20:18

SOS, Fin Rot?
 
Χαίρεται παιδια Πριν απο 2 μέρες περίπου ένα απο τα γκάπυ μου άρχησε να μην κολυμπάει πολυ όπως τα άλλα γκάπυ, σημερα το ίδιο γκάπυ έχει φαγομένη ουρά κάπως έτσi και λίγο χειρότερα και ανασένει γρήγορα, και επίσης άλλα 2 γκάπυ άρχισαν να έχουν συμπτώματα, το ένα αρσενικό έχει σαν σκισμένη ουρά και αυτο αλλα κολυμπάει και το άλλο δεν κολυμπάει καθόλου, αναπνέει γρήγορα και κάθετε διπλα απο το κερατόφυλλο ακίνητο με μα ζεμένα όλα του τα πτερήγια.

Τι ειναι αυτο? Μπορεί να είναι fin rot?
έχω ένα φάρμακο το οποιο λέγετε General Tonic της Tetra και επίσης έχω και μια καραντίνα 18λίτρων με θερμοστάτη και φίλτρο που μπορώ να χρεισημοποιήσω για θεραπεία αν δεν έχει μολυνθεί όλο το ενυδρείο.

Περισσότερες Πληροφορίες:

Ψαροσύνθεση ενυδρείου:

110L Social Ενυδρείο με

- 7 Θηλυκά Guppy και 2 αρσενικά
- 1 Θηλυκό Platy
- 3 Θηλυκούς Ξιφοφόρους και 1 αρσενικό
- 3 Corydoras Albino
- 1 Plecostomus
- 1 σαλιγκαρι Anentome Helena
- και πολλα Pond snail

General Tonic πληροφορίες (κόβω κάποια κομάτια απο το λινκ που έβαλα παραπάνω):

Method of application: Bacterial infections such as fin rot; fungal diseases, e.g.

Fields of application: frayed fins, white cotton wool-like coating,
mould-like structures on the skin, clamped fins, cloudy skin and eyes, difficulty in breathing, wounds.

georgis4 01-03-12 20:28

Αν ειναι fin rot θα ειναι σαν φαγωμενα ουρα πτερυγια...αν δεν εχεις melafix βαλε αυτο που εχεις και καμμια φωτο απο το ψαρι σου και οχι απο νετ;)
Α και χαρισε το platy που εχεις γιατι συντομα θα εχεις υβριδιακια στο ενυδρειο σου απο Platy/ξιφοφορους:D

Sandrea 01-03-12 22:54

OK άρχισα να στήνω την καραντίνα τώρα, έβαλα το φίλτρο και τον θερμαντήρα, έστηψα και λιγο το σφουγκάρι του μεγάλου ενυδρείου στην καραντίνα για να δω αμα θα έχει στρωθελι το φίλτρο μέχρι αύριο και θα βάλω μετά General Tonic, θα κάνω μετρήσεις πριν το βάλω να δω αν ειναι όλα οκ και αν ειναι αύριο το βράδυ βάζω το 1ο ψάρι που είναι χειρότερα απο τα άλλα,

προς το παρόν στο μεγαλο ενυδρειο αυξάνω την θερμοκρασία στους 27...

janickrules 03-03-12 23:13

βαλε αεραντλια στην καραντινα σου και βαλε το αρρωστο ψαρι!

Sandrea 05-03-12 14:59

Την αεραντλια την έχω στο μεγάλο ενυδρείο, να την βγάλω και να την βάλω στο μικρο σιγουρα? έχω ενα φίλτρο που ειναι για 50Λ ενυδρείο κανονικα και βγάζει αρκετες φουσκάλες και κανει αρκετή διαταραχή στην επιφάνεια

janickrules 06-03-12 17:37

εγω θα εβαζα ΜΟΝΟ αεραντλια στην καραντινα!
χωρις φιλτρο!

περιμενε να μας πει και κανενας αλλος!

Sandrea 06-03-12 22:16

Τωρα ρε συ έβαλα και το φίλτρο και το έστρωσα κιολας..Αμα το βγάλω μήπως θα κάνει κακό? και μήπως θα πρέπει να αλλάζω και το νερό? προς το παρόν δεν αλλαξα καθόλου...

janickrules 07-03-12 00:35

καλυτερα να μας πει και κανενας αλλος την γνωμη του...
μιας και τα εβαλες αστα τωρα...

bokostas 07-03-12 12:48

Κι εγώ θα το άφηνα το φίλτρο στην καραντίνα, μαζί με την αεραντλία, αρκεί να μην έχει μέσα ενεργό άνθρακα και κρατάει τα φάρμακα.
Χωρίς το φίλτρο θα χρειαζόσουν συχνές αλλαγές νερού, ενώ αν στρωθεί το φιλτράκι τότε θα αλλάζεις νερό όποτε λένε οι οδηγίες των φαρμάκων.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01599 seconds with 11 queries