Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   ερωτηση για java moss.... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19678)

aristomenis 23-09-07 23:29

ερωτηση για java moss....
 
Kαλησπερα σας παιδια...

Πως καθαριζουμε την java moss ; εχει ποιασει καφε και πρασινη αλγη σαν χνουδη....αλλα περισσοτερο με ενδειαφερει απο τι προηλθε ! ! στο ενυδρειο την εχω περιπου ενα μηνα με φωτισμο 0,5w ( τα υπολοιπα φυτα ειναι μια χαρα......εποιασαν οι επικλησεις......:grin: ) και κατι αλλο....ο φωτισμος μου ειναι 12 ωρες με χρονοδιακοπτη,εχω παρατηρησει οτι μιαμιση ωρα πριν σβησουν τα φωτα η limnophila sessiliflora μου εχει σχεδον κλειση τα φυλα της.....μηπως θελει λιγοτερο διαστημα φωτισμου; εχω ακομα παρατηρηση οτι στη κορυφη της ( ματι) οσα κλαδια ειναι κοντα στην λαμπα εχουν παρει ενα καφεκιτρινο χρωμα ...ειναι φυσιολογικο αυτο;κατα ταλλα τα φυτα μου μεγαλωνουν σαν τρελα....ειπαμε ας ειναι καλα οι επικλησεις...και βεβαια το GAB....ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους σας

ΥΓ. καποια στιγμη (το εχω στο προγραμμα...) θα περασω και απο τον συλλογο να σας γνωρισω απο κοντα (θα σας φερω και ασπιρινες.....).

Tolis 24-09-07 00:18

Οταν εχεις χρονοδιακοπτη αρα σταθερες ωρες στο ανοιγμα και κλεισιμο, τα φυτα (και τα ψαρια) "μαθαινουν" τι ωρα ανοιγει και κλεινει το φως, και προετοιμαζονται λιγο πριν. Μην ανησυχεις.
Οσο πιο κοντα στο φως φτανει, τοσο κοκκινιζει-καφετιζει, επισης μην ανησυχεις.

aristomenis 24-09-07 00:24

για την java moss ;
 
με την java moss τι κανω;

Strahos 24-09-07 11:59

για την άλγη θα πρέπει να μας πεις μετρήσεις από ΝΟ3, ΡΟ4, ΚΗ και ph, καθώς και τι λίπανση χρησιμοποιείς και σε τι ποσότητες.

Access 25-09-07 14:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aristomenis (Μήνυμα 201666)
με την java moss τι κανω;

Βγάλε την από το ενυδρείο ξέπλυνε την με νερό μέσα σε μία λεκάνη βγάζοντας τα πολλά, μετά επέλεξε τα ποίο υγιή κομμάτια και ξανά στερέωσε την στο ξύλο ή την πέτρα.

crazyio 25-09-07 15:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Access (Μήνυμα 201995)
Βγάλε την από το ενυδρείο ξέπλυνε την με νερό μέσα σε μία λεκάνη βγάζοντας τα πολλά, μετά επέλεξε τα ποίο υγιή κομμάτια και ξανά στερέωσε την στο ξύλο ή την πέτρα.


Αυτό πιστεύω πως δεν είναι και ό,τι πιο εύκολο .... ιδίως οταν έχει "πιάσει" πάνω στο ξύλο .....
Μέσα στο ενυδρείο υπάρχει τρόπος καθαρισμού ή κλαδέματος ?
Γιατι αν κλαδεύουμε μέσα στο νερό ότι περισσεύει ... μάλλον θα γεμίσει το νερό με πρασινάδα... :D

klaz 25-09-07 15:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio (Μήνυμα 202005)
Μέσα στο ενυδρείο υπάρχει τρόποσ καθαρισμού ή κλαδέματος ?
Γιατι αν κλαδεύουμε μέσα στο νερό ότι περισσεύει ... μάλλον θα γεμίσει το νερό με πρασινάδα... :D

αρκετα μακρυ ψαλιδι,μεγαλη αποχη για να μαζευεις τα κλαδεματα,και μπολικη υπομονη...
ξερω καποιον που τοοοοσα χρονια ακομη ετσι την κλαδευει με τεραστια επιτυχια..:rolleyes:;)

crazyio 25-09-07 15:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 202008)
αρκετα μακρυ ψαλιδι,μεγαλη αποχη για να μαζευεις τα κλαδεματα,και μπολικη υπομονη...
ξερω καποιον που τοοοοσα χρονια ακομη ετσι την κλαδευει με τεραστια επιτυχια..:rolleyes:;)


χμμμμ κάτι μου λεεί πως θα την αφήσω να μεγαλώσει και όσο πάει .... :grin: :smt020

Access 25-09-07 15:30

Δυστυχώς ο εύκολος τρόπος είναι βγάζω το ξύλο/πέτρα έξω ………. και κουρεύω/ξανά στερεώνω το βουτάω στο νερό να φύγουν υπολείμματα ξαναβάζω.



Ο δύσκολος κουρεύω μέσα στο νερό και μετά μαζεύω με την απόχη ότι επιπλέει, δεν ενδείκνυται για........ νευρικά άτομα ………….:D:D

klaz 25-09-07 15:41

προσοχη ομως ,δεν κανει την την κουρευουμε την εποχη της αναπαραγωγης της ,οταν δηλαδη βλεπουμε τις μυτουλες της σε ανοιχτοχρωμο πρασινο....
μολις γινει η μος ομοιομορφη χρωματικα...τοτε βουρρρρρρ...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01674 seconds with 11 queries