Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Υποστρωμα κ αμμος...? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68939)

akis7 08-02-13 20:45

Υποστρωμα κ αμμος...?
 
Ετοιμαζομαι σιγα σιγα για ενα κοινωνικο ψιλοφυτεμενο.
Για το βυθο του ενυδρειου θελω να βαλω αμμο γτ μ'αρεσει πιο πολυ απ'ολα!
Για υποστρωμα θα βαλω το tetra complete substrate.
Ειναι λαθος να βαλω αμμο απο πανω?

Vangelis21 08-02-13 21:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akis7 (Μήνυμα 734352)
Ετοιμαζομαι σιγα σιγα για ενα κοινωνικο ψιλοφυτεμενο.
Για το βυθο του ενυδρειου θελω να βαλω αμμο γτ μ'αρεσει πιο πολυ απ'ολα!
Για υποστρωμα θα βαλω το tetra complete substrate.
Ειναι λαθος να βαλω αμμο απο πανω?

θα πρεπει να αρεσει και στα ψαρια σου η αμμος και οχι μονο σε σενα! Το υποστρωμα γιατι το θες?

akis7 08-02-13 21:23

Γτ θα βαλω καποια φυτα κ μερικα απο αυτα θα ειναι δυσκολα..κ στα ψαρακια θα αρεσει.το θεμα ειναι αν ειναι λαθος με την αμμο απο πανω..??

Vangelis21 08-02-13 21:27

Ετσι οπως το ρωτας ειναι λαθος. πες μας τι φυτα και τι ψαρια θα βαλεις να σου πουμε/πουν αν χρειαζεσαι υποστρωμα και τι ειδος βυθου χρειαζεσαι

Κλεόβουλος 08-02-13 21:42

Έτσι κι αλλιώς η άμμος σιγά σιγά θα πάει κάτω απο το χαλίκι ;)

akis7 08-02-13 21:48

Ακομα δεν εχω καταληξει αλλα οι σκεψεις μου απο ψαρια ειναι με ροδοστομους,ραμι,καρδιναλιους καποια αλλα tetra, κορυ. Αυτα στο περιπου. Κ απο φυτα βαλισνεριες ,φτερες , καποιον εχινοδορο καποιο γρασιδακι....να γεμισει καπως!
Αυτα σε γενικες γραμμες. Ο φωτισμος θα ειναι στα 0,7-0,8 w/ l κ θα παιζει κ co2.

Vangelis21 08-02-13 21:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akis7 (Μήνυμα 734376)
Ακομα δεν εχω καταληξει αλλα οι σκεψεις μου απο ψαρια ειναι με ροδοστομους,ραμι,καρδιναλιους καποια αλλα tetra, κορυ. Αυτα στο περιπου. Κ απο φυτα βαλισνεριες ,φτερες , καποιον εχινοδορο καποιο γρασιδακι....να γεμισει καπως!
Αυτα σε γενικες γραμμες. Ο φωτισμος θα ειναι στα 0,7-0,8 w/ l κ θα παιζει κ co2.

1. ποια απο αυτα τα φυτα νομιζεις οτι ειναι δυσκολα και χρειαζονται co2 και υποστρωμα?

2. ραμι εννοεις ραμιρεζι?

panosvts 08-02-13 21:57

Μαλλον θα εννοει για το γρασιδακι....

akis7 08-02-13 22:53

Ναι ραμιρεζι εννοω. Το γρασιδι λεω δυσκολο κ ισως καποιο κοκκινο φυτακι κ γενικα επειδη μπορει να θελω κι αλλα μετα θελω απο την αρχη να μπει το υποστρωμα.

Vangelis21 08-02-13 22:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akis7 (Μήνυμα 734393)
Ναι ραμιρεζι εννοω. Το γρασιδι λεω δυσκολο κ ισως καποιο κοκκινο φυτακι κ γενικα επειδη μπορει να θελω κι αλλα μετα θελω απο την αρχη να μπει το υποστρωμα.

για το υποστρωμα σου ειπα την γνωμη μου. Ραμιρεζι δεν μπορεις να βαλεις μαζι με τα αλλα, δεν πανε μαζι

akis7 08-02-13 23:04

Σου ειπα ειναι καποιο απο τα σεναρια που σκεφτομαι..οχι ολα μαζι.θα δω.
Για το υποστρωμα ομως τι ειπες??να βαλω αμμο η κατι αλλο απο πανω??

Vangelis21 08-02-13 23:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akis7 (Μήνυμα 734397)
Σου ειπα ειναι καποιο απο τα σεναρια που σκεφτομαι..οχι ολα μαζι.θα δω.
Για το υποστρωμα ομως τι ειπες??να βαλω αμμο η κατι αλλο απο πανω??

οποτε οπως σου ειπα, θα πρεπει να αποφασισεις τι ψαρι θελεις πρωτα και μετα το αν και τι φυτα θα βαλεις και μετα το αν θα βαλεις υποστρωμα.

εγω για το υποστρωμα ειπα να μη βαλεις καθολου αλλα φυσικα εσυ θα κανεις οτι θες!

krispie 08-02-13 23:28

Εγώ λέω να βάλεις άμμο με ταμπλέτες λιπάσματος και όταν ωριμάσει λίγο το ενυδρείο θα μπορείς να βάλεις και αρκετά πιο δύσκολα φυτά...
Στην άμμο δεν βάζουμε υπόστρωμα συνήθως...
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 734362)
θα πρεπει να αρεσει και στα ψαρια σου η αμμος και οχι μονο σε σενα! Το υποστρωμα γιατι το θες?

Ψάρια που είναι ασύμβατα με άμμο, δεν ξέρω αν υπάρχουν, σίγουρα υπάρχουν κάποια που νιώθουν καλύτερα με αυτή(corydoras, mikrogeophagus)...
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 734394)
Ραμιρεζι δεν μπορεις να βαλεις μαζι με τα αλλα, δεν πανε μαζι

Γιατί το λες αυτό;; Νομίζω ότι είναι εφικτό...

johnpecn` 08-02-13 23:35

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akis7 (Μήνυμα 734376)
Ακομα δεν εχω καταληξει αλλα οι σκεψεις μου απο ψαρια ειναι με ροδοστομους,ραμι,καρδιναλιους καποια αλλα tetra, κορυ. Αυτα στο περιπου. Κ απο φυτα βαλισνεριες ,φτερες , καποιον εχινοδορο καποιο γρασιδακι....να γεμισει καπως!
Αυτα σε γενικες γραμμες. Ο φωτισμος θα ειναι στα 0,7-0,8 w/ l κ θα παιζει κ co2.

με 0.8 και co2 θα εισαι πολυ καλα σχεδον με ολα τα γρασιδακια,εγω θα σου προτεινα να βαλεις υποστρωμα και απο πανω χαλικι λεπτοκοκκο για φυτα (jbl manado ας πουμε) μιας και η αμμος θα εξαφανιστει με το γρασιδι και τα φυτα, και αφησε ενα σημειο σαν μονοπατι η σαν μια ξερα μπροστα με την αμμο που σου αρεσει:D:D

panosvts 08-02-13 23:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` (Μήνυμα 734408)
με 0.8 και co2 θα εισαι πολυ καλα σχεδον με ολα τα γρασιδακια,εγω θα σου προτεινα να βαλεις υποστρωμα και απο πανω χαλικι λεπτοκοκκο για φυτα (jbl manado ας πουμε) μιας και η αμμος θα εξαφανιστει με το γρασιδι και τα φυτα, και αφησε ενα σημειο σαν μονοπατι η σαν μια ξερα μπροστα με την αμμο που σου αρεσει:D:D


:smt023:smt023:smt023:smt023

Vangelis21 09-02-13 00:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από krispie (Μήνυμα 734406)
Εγώ λέω να βάλεις άμμο με ταμπλέτες λιπάσματος και όταν ωριμάσει λίγο το ενυδρείο θα μπορείς να βάλεις και αρκετά πιο δύσκολα φυτά...
Στην άμμο δεν βάζουμε υπόστρωμα συνήθως...

Ψάρια που είναι ασύμβατα με άμμο, δεν ξέρω αν υπάρχουν, σίγουρα υπάρχουν κάποια που νιώθουν καλύτερα με αυτή(corydoras, mikrogeophagus)...
Γιατί το λες αυτό;; Νομίζω ότι είναι εφικτό...

καταρχην δεν ταιριαζουν σε θερμοκρασιες.

krispie 09-02-13 02:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 734415)
καταρχην δεν ταιριαζουν σε θερμοκρασιες.

Με μια θερμοκρασία στους 26 δεν θα μπορεί ο φίλος να τα διατηρεί λες;
Μιλάω για τα είδη που ανέφερε συγκεκριμένα: ramirezi, rummy nose και cardinals...

antricos 09-02-13 03:18

φίλε μου εγώ έχω βάλει jbl aqua basis plus και το έχω καλύψει με χαλαζιακη άμμο. Έχω 2 λάμπες 30watt (σε ~140 λίτρα) μια sylvania grolux και απλή philips και DIY co2. Δεν είχα κανένα πρόβλημα με αυτό το set up και όλα αναπτύσσονται φυσιολογικά. Δες και μια φώτο εδώ.

Vangelis21 09-02-13 03:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από krispie (Μήνυμα 734434)
Με μια θερμοκρασία στους 26 δεν θα μπορεί ο φίλος να τα διατηρεί λες;
Μιλάω για τα είδη που ανέφερε συγκεκριμένα: ramirezi, rummy nose και cardinals...

Τι να σου πω, εγω ετσι το βλεπω. Αν ανεβει στους 30 η θερμοκρασια οι ροδοστομοι και οι καρδιναλιοι ισως εχουν προβλημα, ενω αν πεσει κατω απο 26 θα εχουν προβλημα τα ραμι. Θα πρεπει να την κραταει ΠΟΛΥ σταθερα στους 26-27 βαθμους.

Δευτερο θεμα ειναι το pH. Λογω των ραμιρεζι θα πρεπει να το κραταει σε συγκεκριμενα επιπεδα και χανεται η "ευκολια" των αλλων δυο να αντεχουν κι αν ανεβει λιγο. θα πρεπει να το κραταει 5.5-6.0

Για να τα βαλει και τα τρια θα πρεπει να τους δωσει αρκετο χωρο γιατι θα πρεπει να βαλει καμια 20αρια συνολο. Ποσα λιτρα θα ειναι?


βεβαια τωρα που το ξανασκεφτομαι Αν προσεξει λιγο το νερο και το κραταει σε καλα επιπεδα ισως να μην εχει προβλημα. Ετσι κι αλλιως και τα 3 αυτα απο το ιδιο μερος δεν ειναι? παντως εμενα δε μου πανε και στο ματι.

akis7 09-02-13 03:50

125 λιτρα θα ειναι.Η ψαροσυνθεση δεν ειναι το προβλημα μου..αυτο θα το αποφασισω στην πορεια.Ουτε με την αμμο ουτε με τα φυτα εχουν θεμα τα ψαρια που ανεφερα. Και απο φυτα δεν εχω κανει και λιστα απο τωρα αλλα επειδη δεν θελω στην πορεια να μου ερθει κατι και να με περιορισει αυτο το θεμα.
Το θεμα μου ειναι, αν η αμμος "πατησει" πανω σε αυτο το υποστρωμα(σιγουρα λιγη θα πεσει προς τα κατω) και γενικα αν η αμμος θα "αφησει" τις ριζες των φυτων γτ διαβασα νομιζω οτι δεν αεριζονται καλα. Ετσι απλα επειδη μου αρεσει η αμμος σαν βυθος και δεν εχω σκοπο να καλυψω ολο το πατο με γρασιδι!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02081 seconds with 11 queries