Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Νεο ενυδρειο απο Ηρακλειο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=97554)

happyfish 22-06-17 15:50

Νεο ενυδρειο απο Ηρακλειο
 
Καλησπερα! Ειχα παλαιοτερα ενα μικρο ενυδρειο απο αυτα τα χαζα που δινουν στα πετσοπ χωρις φιλτρα κτλ. Ειχα καταφερει τοτε το χρυσοψαρακι μου να ζησει 3 χρονια μεχρι εν τελει να μας αφησει χρονους. Τωρα θελω να κανω μια νεα αρχη. Ειμαι στο ηρακλειο κρητης και δρν ξρρω που μπορω να βρω σωστο εξοπλισμο. Επισης δεν μπορω να κανω μεγαλο ενυδρειο γτ μενω σε διαμερισμα σχετικα μικρο...γυρω για 70-80 λιτρα θρλω να είναι... Μπορω να εχω μονομαχο εκει? Του φτανουν τα λιτρα?

kosmas 22-06-17 16:07

Σε αυτα τα λιτρα φτιαχνεις ενα πολυ ομορφο φυτεμενο ενυδρειο με ενα μονομαχο μεσα και σαλιγγαρια.Στο Ηρακλειο μπορεις να προμηθευτεις τα παντα εδω https://misirlis-aquarium.gr/

Konstantin 22-06-17 16:07

Μην βιάζεσαι για αγορά, ψάξε λίγο για μεταχειρισμένο στο Car ή εδώ μέσα, θα γλιτώσεις αρκετά χρήματα ή θα πάρεις κάτι πολύ καλύτερο με το ίδιο μπάτζετ.
Αλλιώς κάπου εδώ μέσα παίζει ένα link με αρκετά φθηνές γυάλες & στο Ηράκλειο είναι ο Μυσιρλής με ενυδρειακά για ψάρια φυτά.
Απλά για να μην κάνεις διπλά έξοδα, δες πρώτα τι ακριβώς θες να κάνεις & μετά κάνε τις όποιες αγορές.

happyfish 22-06-17 16:51

Στο car.gr εννοεις? Ωραια θα ψαξω και εκει! Δεν βιαζομαι... Αυτη τη φορα ξερω... Θα προσπαθήσω να κανω σωστο ενυδρείο...

Μονο ενα μονομαχο μπορω να εχω σε αυτά τα λιτρα?

charalambos costa 22-06-17 18:03

Στα 70 λίτρα μπορείς να έχεις ενα μονομάχο με 3-4 θηλυκά απλά πρέπει πρώτα να κάνεις ενα αρκετά φυτεμένο ενυδρείο με αρκετές κρυψώνες, για να διαφεύγουν τα θηλυκά σε τυχών κυνηγητό απο των αρσενικό

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από happyfish (Μήνυμα 1015072)
Στο car.gr εννοεις? Ωραια θα ψαξω και εκει! Δεν βιαζομαι... Αυτη τη φορα ξερω... Θα προσπαθήσω να κανω σωστο ενυδρείο...

Μονο ενα μονομαχο μπορω να εχω σε αυτά τα λιτρα?

Σου προτείνω κοντό και μακριά ενυδρείο για τέτοια δουλειά

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mixalis1708 22-06-17 20:30

Καλως το συντοπιτη, υπαρχει ενα πετ στην Ικαρου που μπορεις να βρεις διαφορα απο τα παλιοτερα που υπαρχουν στο Ηρακλειο (Παλαμιωτης Κωτσας).

happyfish 22-06-17 21:13

Καλως σας βρηκα! Λες αυτο που ειναι στον πορο λιγο πιο πανω απο το χαλκιαδακη? Αν ειναι θα παω να δω και εκει, ευχαριστω. Ψαχνω αρχικα να βρω το ενυδρείο γτ απο οτι βλεπω δεν ειναι και πολυ ευκολο να αποφασισεις. Και αφου το στησω και στρωσει θα δω για ψαρακια... Απλα ηθελα μια γενικη ιδεα τι ψαρακια πανε σε αυτα τα λιτρα.

charalambos costa 23-06-17 00:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από happyfish (Μήνυμα 1015105)
Καλως σας βρηκα! Λες αυτο που ειναι στον πορο λιγο πιο πανω απο το χαλκιαδακη? Αν ειναι θα παω να δω και εκει, ευχαριστω. Ψαχνω αρχικα να βρω το ενυδρείο γτ απο οτι βλεπω δεν ειναι και πολυ ευκολο να αποφασισεις. Και αφου το στησω και στρωσει θα δω για ψαρακια... Απλα ηθελα μια γενικη ιδεα τι ψαρακια πανε σε αυτα τα λιτρα.

Εγώ θα σου πρότεινα να δεις πρώτα τι ψάρια θες και μετα για ενυδρειο , γιατί μερικά ψάρια θέλουν μεγάλο ύψος ενό αλλά προτιμάνε ποιο μακριά ενυδρεία παρα ψηλά ... Τουλάχιστον να έχεις μια ιδέα τι να αγοράσεις.

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

happyfish 23-06-17 07:18

Θα μπορουσα στην αρχη να φτιαχω ενα φυτεμενο με σαλιγκαράκια και να βλρπω σιγα σιγα πως παει για να βαλω ψαρακια? Για white cloud σκεφτομαι ενα μικρο κοπαδι.

DEXFISH 23-06-17 07:24

Τα ψάρια τα διαλέγεις πρώτα και τα παίρνεις τελευταία.
Αν κάνεις πρώτα το στήσιμο μπορεί αυτό να περιορίζει τις επιλογές σου ή και να πρέπει να αλλάξεις το στήσιμο.

happyfish 23-06-17 15:11

Λοιπον μαλλον βρηκα τα ψαρακια που θελω...
1 ζευγαρακι colisa lalia και ενα κοπαδι cherry barb.
Ισως βαλω και κατι ακομα οπως καποιο σαλιγκαρι (ενα ριγωτο μαυρο κιτρινο που τρωει την αλγη μ αρεσε) αλλα θα το δω οταν παω στο πετσοπ που θα τα παρω... Θελω να το κανω φυτεμενο με ευκολα φυτα. Τι μου προτινετε για αρχη? Γυρω για 70 λιτρα θα ειναι το ενυδρειο εφοσον παρω αυτο που σκεφτομαι. (61χ31χ44)

tsala 23-06-17 17:57

θελεις μαλακο νερο γι αυτα τα ψαρακια, κυρίως για τα γκουραμι.
επεξεργασία του νερου με α/ο η τυρφη δλδ

happyfish 23-06-17 18:56

Μαλακο νερο εννοεις στο pH? Γυρω στο 6,5 με 7 ειδα οτι θέλουν.
Υπαρχουν καποια φυτα που βοηθανε με αυτο?

Dimitra_ 23-06-17 20:23

Πρέπει να κανεις επεξεργασία νερού με τύρφη ή αντίστροφη οσμωση ...
Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε πιο απλα πράγματα για αρχή.
Το ph πέφτει κι με τη χρηση διοξείδιο. Ωστόσο αυτο δεν πετυχαίνει παντα.

tsala 23-06-17 21:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ (Μήνυμα 1015254)
Πρέπει να κανεις επεξεργασία νερού με τύρφη ή αντίστροφη οσμωση ...
Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε πιο απλα πράγματα για αρχή

συμφωνω

happyfish 23-06-17 21:29

Θα μπορουσα να βαλω συννεφακια? Η peacock goby? Ποια ειναι μια καλη συνθεση για 70 λιτρα?

Dimitra_ 23-06-17 22:07

Τα συννεφάκια είναι μια πολύ ασφαλής επιλογή.

Irakles 25-06-17 14:46

Πάντως πατριωτακι εγω θα σου ελεγα το ενυδρειο να εχει μήκος 1-1,20 αν σε πάρει στο χωρο που εχεις γιατι εχεις περισσότερες επιλογές και θα μπορεις να κανεις και αλλαγές στο μελλον στο set up αν θελήσεις... απο ψαρια πολλες επιλογές!!!

happyfish 25-06-17 21:08

Τελικα απο αγγελιες μπορείς να βρεις πολλα περισσοτερα απο οσα νομιζα! Γτ το παραταει καποιος αυτό το χομπι?
Ψαχνω μονο 1 μετρο με 1,20 πατριωτακι! Γτ καταλαβα αυτο ακριβως! Μπορω να το κανω οτι θελω μετα με μεγαλυτερη ευκολια!
Α εχω μια ερώτηση.. Μενω σε διαμερισμα. Σε περιπτωση μετακομισης ποσο ευκολη ειναι η μεταφορα ενος ενυδρειου? Πρεπει να το ξεστησω ολοκληρο? Τα ψαρια τι τα κανω?
Και αλλη μια ερωτηση... Θα το στρωσω μονη μου εξ αρχης με αμμωνια. Θα εχω βαλει φυτα μεσα μπορω? Υπαρχουν καποια που βοβθανε τη διαδικασια?

tsala 25-06-17 22:11

φυτα δεν θα εβαζα, τουλάχιστον στην αρχη..
δεν θα καλοπερασουν με υπαρξη αμμωνιας.
για μεταφορα ενος 120 cm ενυδρείου, θελεις 2 αντρες να το κουβαλησουν αδειο.
γεματο δεν κουνιέται με τιποτα.
εννοείται πως βγαζεις ψαρια, τα βαζεις σε ενα πλαστικο κουτί αποθηκευσης (τουλάχιστον 60λιτρων).
αν αργησει η διαδικασία, βαζεις εκει θερμαντήρα και φιλτρο να λειτουργουν.

απο το ενυδρειο βγαζεις, ολο το νερο και το χαλικι/αμμο.

το μεταφερεις αδειο εντελώς, αν υπάρχει νερο η βρεγμενη (βαρια) αμμος μεσα, υπάρχει σοβαρός κινδυνος να σπασει ο πατος.

Irakles 27-06-17 11:26

Οπως προειπε ο φιλος απο πανω... αν και φυτά ευκολα μπορεις να βάλεις καποια ανουμπια που δεν εχει υψηλες απαιτήσεις και ειναι ανθεκτικό μετα απο μερικες μέρες μπορεις να αρχίσεις το όργωμα... βέβαια πρεπει πρωτα να δεις τι θα πρωταγωνιστη στο ενυδρείο σου φυτα ή ψαρια???
Φυσικα και μπορουν να συνυπάρχουν αλλα για παράδειγμα σε ενα φυτεμένο δεν μπορεις να βάλεις μεγάλους γεωφαγους ουτε αφρικανες!!! Δεν μείνει πράσινο!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01839 seconds with 11 queries