Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=142)
-   -   Rio 240 - Discus (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35274)

crazyio 08-11-09 20:12

Rio 240 - Discus
 
4 Συνημμένο(α)
Αφού μπήκα και εγώ στον "κακό" δρόμο του χαμηλού PH και του μαλακού νερού λέω να κάνω μια παρουσίαση.
Προτάσεις / γνώμες φυσικά ευπρόσδεκτες.

Πληροφορίες

Διαστάσεις: Rio 240
Όγκος: ~200l Καθαρά
Κατηγορία: Δίσκοι
Φυτά: Ούτε για δείγμα
Ψάρια / Άλλα είδη: 7 δισκόπουλα, 5 ροδόστομα, 5 κόρυ albino (δεν είχα βρεί άλλα εδώ γμτ )
Διακοσμητικά υλικά: Ξύλα Red Moor wood, λευκή άμμος
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: Μαύρο αυτοκόλλητο
Φωτισμός: κλειστές λάμπες φθορίου, ο φωτισμός προέρχεται από ταινία LED "warm white"
Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες
Φιλτράρισμα: eheim 2236 full στο siporax
Θερμοστάτης: τιτανίου 300W, Eliwell
Λίπανση: τί να την κάνω?
Παροχή CO2: όχι

Παράμετροι:

pH: 6.15
Γενική σκληρότητα (GH): 3
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):1 (μπορεί και λιγότερο)
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):~10
Αλλαγές νερού: 50 λίτρα / 4 μέρες από Α/Ο (μερικές φορές και πιο συχνά)
Θερμοκρασία: 30
Άλλες πληροφορίες: discus Trace
Φωτογραφία:

yiapas 08-11-09 20:25

Ιωσα... τρέλα:D
μόλις "φουσκώσεις" και τα δισκία θα είσαι ΟΚ
ο φωτισμός ότι πρέπει;) για να δείξει ακομα πιο φυσικό το τοπίο σου

με τα λίτρα που έχεις κάνεις πολύ σωστά και κρατάς αυτήν την ρουτίνα...
και πάλι μπράβο
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio (Μήνυμα 387613)
Αλλαγές νερού: 50 λίτρα / 4 μέρες από Α/Ο (μερικές φορές και πιο συχνά)
Θερμοκρασία: 30


crazyio 08-11-09 20:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yiapas (Μήνυμα 387617)
Ιωσα... τρέλα:D
μόλις "φουσκώσεις" και τα δισκία θα είσαι ΟΚ
ο φωτισμός ότι πρέπει;) για να δείξει ακομα πιο φυσικό το τοπίο σου

με τα λίτρα που έχεις κάνεις πολύ σωστά και κρατάς αυτήν την ρουτίνα...
και πάλι μπράβο

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια για άλλη μια φορά ;)
Τα δισκία μεγαλώνουν εκτός απο 2 που παραμένουν μικρά παρότι τρώνε του σκασμού....
λευκά/ ινώδη δεν έχω δει ... μπορεί να είναι το "καλούπι" τους τέτοιο ή να μην τρώγανε στην αρχή καλά ..... ίδωμεν ..

yiapas 08-11-09 20:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio (Μήνυμα 387621)
Τα δισκία μεγαλώνουν εκτός απο 2 που παραμένουν μικρά παρότι τρώνε του σκασμού....
λευκά/ ινώδη δεν έχω δει ... μπορεί να είναι το "καλούπι" τους τέτοιο ή να μην τρώγανε στην αρχή καλά ..... ίδωμεν ..

κάνε υπομονή γιατί όλα τα ψάρια δεν παίρνουν το ίδιο μέγεθος σε ίδια χρονική περίοδο
μπορεί αργότερα να αναπτυχθούν και πιό πολύ απο αυτά που ήδη έχουν μεγαλώσει....

και να ξέρεις θεωρώ πιό απαραίτητες τις συχνές αλλαγές για την γρήγορη και σωστή ανάπτυξη των δίσκων απο το πολύ τάϊσμα

Γιώργος Κ 08-11-09 20:58

Απο aquascape σκιζει!!!!!!! :p:p:p
Ειναι λιγα λιτρα για τοσα πολλα ψαρια! Προσεχε το οκ? Θα σου ελεγα να διωξεις τα αλλα ειδηκα τα κορυ που η θερμοκρασια για αυτα ειναι μεγαλη!
Να σου ζησουν ... τα αστερακια σου!!! :p

imichal 08-11-09 22:17

παρα πολυ ομορφο!
Πολυ σωστα κανεις με τις αλλαγες γιατι τα λιτρα σου ειναι λιγα....
Μπορεις να βαλεις μια φωτο με το led light? Τροπο συνδεσης κτλ...
Απο κορυ τα λευκομελας & στερμπαι αντεχουν σε τετοιες θερμοκρασιες....

crazyio 08-11-09 23:21

1 Συνημμένο(α)
κάποια στιγμή θα βγούν τα κόρυ και θα αντικατασταθούν ;)
Για την ταινία led, δεν έχω κάνει κάτι τρομερό, την έχω πιάσει πάνω στην λάμπα του Rio με δεματικά ;) (φυσικά τις λάμπες δεν τις ανάβω πλέον)
Συνδεσμολογία ? τίποτα απολύτως. απλά την έχω συνδέσει σε τροφοδοτικό του εμπορίου 12 volt. thats all ;)

chemical mac 08-11-09 23:32

Με γεια την ξεραϊλα :)

Γιώργος Κ 08-11-09 23:40

Ο μπλε ο δισκος σου ειναι αδυνατος η ετσι φαινεται στη φωτο?? :confused:

crazyio 09-11-09 00:23

Ναι, ο μπλέ είναι αδύνατος έως πολύ αδύνατος ... και αν σου πω πως τρώει σαν γουρούνι ? και αν σου πω πως από θέμα κοπράνων είναι οκ ?? :smt120:smt120:smt120

Γιώργος Κ 09-11-09 00:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio (Μήνυμα 387700)
Ναι, ο μπλέ είναι αδύνατος έως πολύ αδύνατος ... και αν σου πω πως τρώει σαν γουρούνι ? και αν σου πω πως από θέμα κοπράνων είναι οκ ?? :smt120:smt120:smt120

Προσεχε τον ... μια που τρωει ριξε βιταμινες στη τροφη του!! καλο θα ηταν και σπιρουλινα 1-2 φορες την εβδομαδα ... να καθαριζει το εντερακι τους! :D Ευχομαι να ανακαμψει ... οπως λεει ο χρηστος (2λ) κατσε στο ενυδρειο παρε το καφε σου για αρκετη ωρα ... και παρακολουθα συμπεριφορες!

crazyio 09-11-09 00:34

και fishtamin παίζουν, και σκορδάκι παίζει (1-2 φορές την εβδομάδα) και σπιρουλίνα καθημερινά παίζει ...
αραλίκι μπροστά στο ενυδρείο εχει παίξει πολλές φορές, αλλά δεν έχω παρατηρήσει κάτι άξιο λόγου.
εξάλλου ό,τι και να γινόταν πως θα μπορούσε να επηρεάσει την μή πάχυνση του δίσκου απο την στιγμή που τρώει σαν τρελό, είναι κινητικό, δεν έχει λευκά περιττώματα και γενικά δεν έχει κάτι που δεν θα θέλαμε να είχε ?? :rolleyes::rolleyes:

mpampis 1969 09-11-09 00:44

Mπραβο ρε πατριδα πολυ ωραια ολα.:smt041

Γιώργος Κ 09-11-09 00:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio (Μήνυμα 387706)
και fishtamin παίζουν, και σκορδάκι παίζει (1-2 φορές την εβδομάδα) και σπιρουλίνα καθημερινά παίζει ...
αραλίκι μπροστά στο ενυδρείο εχει παίξει πολλές φορές, αλλά δεν έχω παρατηρήσει κάτι άξιο λόγου.
εξάλλου ό,τι και να γινόταν πως θα μπορούσε να επηρεάσει την μή πάχυνση του δίσκου απο την στιγμή που τρώει σαν τρελό, είναι κινητικό, δεν έχει λευκά περιττώματα και γενικά δεν έχει κάτι που δεν θα θέλαμε να είχε ?? :rolleyes::rolleyes:

Θα σου ελεγα σπιρουλινα να μη τους δινεις καθε μερα ...
Θα μπορουσες να τους "μαγειρεψεις" μια συναγη με λαχανικα και φρουτα ...
Τα λευκα περιτωμματα υποδηλωνουν εσωτερικα παρασιτα ... που δεν ειναι τα μοναδικα προβληματα που μπορει να εχουν!
Να σου ζησουν!! :smt041:smt041:smt041

crazyio 09-11-09 00:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mpampis 1969 (Μήνυμα 387712)
Mπραβο ρε πατριδα πολυ ωραια ολα.:smt041

Κάποτε Μπάμπη μου οι δίσκοι κολυμπούσαν ανάμεσα στα φυτά σου :D
Πριν από λίγο καιρό αποφάσισα λοιπόν να κολυμπάνε σε περιβάλλον πιο οικείο για αυτούς άσχετα αν ποτέ δεν έχουν δει το "πατρικό" τους οι συγκεκριμένοι ... :D:D:D

Πάνος 09-11-09 01:50

πολυ ομορφο!!! μπραβο!!!:p
με χαλανε λιγο οι -μονο 5- ροδοστομοι....

harris samos 09-11-09 02:11

ομορφο αν και μου φενοντε πολλα τα ψαρια
τετεια ξυλα που μπορω να βρω και πως τα ζηταω ???

maikl 09-11-09 06:37

...κουκλι!!:smt038

-Καλα θα ηταν ομως να βγαλεις 2 ή καλυτερα 3 δισκακια,βγαλε επισης τα corry και βαλε αλλο ενα φιλτρο...:cool:

crazyio 09-11-09 09:36

Δίσκους δεν σκέφτομαι να βγάλω γιατί μετά με 4 ψάρια δεν θα θεωρείται κοπάδι, πράγμα που θεωρείται σχεδόν απαραίτητο για δίσκους. Τα λίτρα που μου λείπουν τα αντικαθιστώ με συχνές αλλαγές νερού και αργότερα υπάρχει βλέψη για μεγαλύτερο ενυδρείο.
τα ξύλα είναι redmoor wood και τα ζητάς έτσι... ;)

Πάνο, και εγώ θα προτιμούσα να είχα περισσότερα ροδόστομα αλλά είναι λίγα τα λίτρα βλέπεις ..... και αυτά που τα έχω ... πολύ είναι ..
Σαν κοπάδι, θέαμα, κίνηση είναι υπέροχα ψάρια !

harris samos 09-11-09 09:45

redmoor wood απο τιμες ποσο παει το μαλλι ????

aquaman 09-11-09 10:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 387760)
redmoor wood απο τιμες ποσο παει το μαλλι ????

Και από πού; Εδώ έχω φάει την πόλη να βρω... αλλά τίποτα.

gmanes 09-11-09 10:09

Κατά καιρούς το aquaristik.net έχει...
Αλλά φτηνά δε τα λες :(

http://www.aquaristic.net/index.php?...m=Red+Moorwood

aquaman 09-11-09 10:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gmanes (Μήνυμα 387767)
Κατά καιρούς το aquaristik.net έχει...
Αλλά φτηνά δε τα λες :(

http://www.aquaristic.net/index.php?...m=Red+Moorwood

Σφάχτης....

Τέλος πάντων, πολύ όμορφο το δισκοενυδρείο - μπράβο και καλό μεγάλωμα στα δισκάκια... :-)

kwstas_original 09-11-09 10:50

μιλαμε για φοβερα ξυλα!:p
το Red Moor κανει παντα την διαφορα.....;)

maikl 09-11-09 11:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio (Μήνυμα 387757)
Δίσκους δεν σκέφτομαι να βγάλω γιατί μετά με 4 ψάρια δεν θα θεωρείται κοπάδι, πράγμα που θεωρείται σχεδόν απαραίτητο για δίσκους. Τα λίτρα που μου λείπουν τα αντικαθιστώ με συχνές αλλαγές νερού και αργότερα υπάρχει βλέψη για μεγαλύτερο ενυδρείο.
τα ξύλα είναι redmoor wood και τα ζητάς έτσι... ;)

....παρ΄ολο που κανεις συχνες αλλαγες νερου, πιστευω οτι η ελλειψη χωρου λογω "μικρου ογκου ενυδρειου" θα ειναι καθοριστικη στο μελλον...
....τα "κοπαδια" καλα ειναι αλλα σε αναλογο χωρο,αλλωστε αμα σου προκυψει ζευγαρι τοτε το κοπαδι παυει να υπαρχει... ;)
και κατι ακομη το 240 ειναι "κοντο" για δισκοενυδρειο ,αντε σιγα-σιγα πανε σε κατι πιο ψηλο και ογκωδες

ΧρήστοςΠ 09-11-09 13:41

:smt041 Ρε κάτι δισκοενυδρεία ....


Ιωσά ξεκίνα για μια εβδομάδα μόνο σπιρουλίνα και μετά μας λες αν είναι καλύτερα τα ψάρια ;)

mpampis 1969 09-11-09 19:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio (Μήνυμα 387714)
Κάποτε Μπάμπη μου οι δίσκοι κολυμπούσαν ανάμεσα στα φυτά σου :D
Πριν από λίγο καιρό αποφάσισα λοιπόν να κολυμπάνε σε περιβάλλον πιο οικείο για αυτούς άσχετα αν ποτέ δεν έχουν δει το "πατρικό" τους οι συγκεκριμένοι ... :D:D:D

Ιωσα πες μου αν θες με πμ απο που πηρες δισκους και ξυλα και ποσο γιατι ψηνωμαι και εγω για μια ''προαγωγη'' σε δισκους. ;)

yiapas 09-11-09 22:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mpampis 1969 (Μήνυμα 387908)
Ιωσα πες μου αν θες με πμ απο που πηρες δισκους και ξυλα και ποσο γιατι ψηνωμαι και εγω για μια ''προαγωγη'' σε δισκους. ;)

αυτά είναι τα ωραία....:smt041

ο Ιωσας έχει μπλέξει με άσχημες παρέες και έφτιαξε τετοιο δισκοενυδρείο....γι'αυτό πρόσεχε και εσύ:D

crazyio 10-11-09 00:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yiapas (Μήνυμα 387958)
αυτά είναι τα ωραία....:smt041

ο Ιωσας έχει μπλέξει με άσχημες παρέες και έφτιαξε τετοιο δισκοενυδρείο....γι'αυτό πρόσεχε και εσύ:D

Καθάρματα ... εσείς φταίτε για όλα !!! :D:D:D

Μπάμπη σου στέλνω ΠΜ

Harri μιας και ρώτησες, τα ξύλα πάνε περίπου στα 20-25Ε/κιλό .... τα συγκεκριμένα πρέπει να έχουν πάει γύρω στα 150 ευρώ στο σύνολο....

_antonis_ 10-11-09 09:29

Tέλειο.............


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02477 seconds with 11 queries