Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   απορια για καπακι ενυδρειου... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62165)

ChrisLust 09-05-12 15:46

απορια για καπακι ενυδρειου...
 
Περυσι ειχα φτιαξει ενα καπακι ενυδρειου για το 180αρι απο πλεξιγκλασ με ανεμιστηρακια και λεντ για φωτισμο(θανεβασω αργοτερα φωτο) ημουν πολυ ικανοποιημενος μολα αλλα στους τρεισ μηνες στραβωσε αρκετα απο την θρεμοκρασια των λεντ σε σημειο που δεν ηταν να χρησιμοποιηθει ξανα...εβαλα το παλιο ειχε ερθει και ο χειμωνας και δεν ξανασχοληθηκα...φετος ομως καλοκαιριασε παλι και πρεπει να ξανα φτιαξω... Διερωτομαι λοιπον...
Τι υλικο να χρησιμοποιησω για το καπακι πλεον που ναμην στραβωσει και ναντεξει...καποιοσ μουπε φυλλο βακελιτη αλλα δεν γνωριζω αντοχεσ που το παιρνω και που το κοβω...εχετε καμμια ιδεα να προτεινεται καποια υλικα που να κανουν για την δουλεια αυτα και να μην την πατησω σαν το πλεξι...

Χρηστος Ζ. 09-05-12 18:12

αντι για πλεξιγκλας, μπορεις να χρησιμοποιησεις πολυκαρβουνικο, νομιζω πρεπει να εχουν τα τζαμαδικα.

johnyfy 09-05-12 19:10

βακελιτη εχουνε και τα ηλεκτρικα σιδερα, αντεχει σε υψηλες θερμοκρασιες αλλα δεν ξερω κατα ποσο αντεχει σε σκεβρωμα αν ειναι σε μορφη φυλλου.παντως και το πολυκαρβονικο θα σκεβρωσει με το καιρο.[σε στειλα email με ενα εμπορικο αλλα ειναι λαθος η σελιδα τελικα].ψαξε σε εμπορους που εχουν σχεση με προιοντα αλουμινιου.παντως οτι και να βαλεις βαλε και κοντρες την επομενη φορα.

ChrisLust 09-05-12 21:13

φυλλο pvc 0,5 η 0,8 χιλ λετε να κανει?εχει κανεις ιδεα? απαυτο μπορω να βρω και πολυ ευκολα

delta66 09-05-12 22:38

Πολυκαρβονικο.

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...27&postcount=3

jimbit22 09-05-12 23:19

προσεχε οταν το κοβεις γιατι αμα το ζορισεις πολυ σπαει ολο το κοματι..
την επαθα με κοματι 90χ80cm. παρτο ετοιμο κομενο στις διαστασεις που θες..

ChrisLust 09-05-12 23:24

το pvc η το πολυκαρμπονικο....?ειτε ετσι ειτε αλλιως θα τα παρω κομμενα απο το καταστημα...αλλα για πιο λες?

jimbit22 09-05-12 23:31

το πολυκαρμπονικο
-------------------------
εχει δικιο ο delta

ChrisLust 09-05-12 23:32

αυτο ειναι πουχει κατι κενα αναμεσα του σαν μικρουσ διαδρομους?η ειναι 'συμπαγες' οπως τα αλλα υλικα που προαναφεραμε?

jimbit22 09-05-12 23:35

να ρωτισω κατι? τι led ειχες βαλει?
-------------------------
ναι ειναι και αυτο αλλα βγαινει και σε φυλο διαφανο σαν το πλεχυ

ChrisLust 09-05-12 23:37

την κλασσικη λεντοταινια μικτα warm και cool white πουναι 24 watt τα 5 μετρα...ταχα βαλει μεσα σε πολυκαρμπονικο αν ειμαι σιγουρος και γιαυτο ρωταω απο πανω και τις τρυπες τις ειχα κλεισει με σιλικονη...

jimbit22 09-05-12 23:45

πολυκαρμπονικο βαζουνε στις μεταλικες περγκολες σαν στεγη και δεν σκευρωνει και ειναι σε μορφη με καναλια που λες εσυ (αν καταλαβα καλα) αλλα αυτα τα καναλια ειναι κατα μηκος του υλικου και το κανουν αδιαφανες και μονωτικο στην θερμοτητα.. βγαινει ομωσ και σε φυλο διαφανο χοντρο-λεπτο και το βαζουνε και σαν καπακι στα βενζινοκινιτα αν δεν κανω λαθος. ακυρο, βγαζει ζεστη η ταινια???

ChrisLust 09-05-12 23:54

βγαζει ζεστη η ταινια αλλα συγκριτικα με τις λαμπες τ5 η ζεση που βγαζει και διοχετευεται στο νερο ειναι λιγοτερη...εως πολυ λιγοτερη...απλα το πλεξι ειναι ευκολο να στραβωσει αναλογα τις συνθηκες συν οτι δεν ειχα βαλει καθολου κοντρες... τωρα βεβαια δεν θα χρησιμοποιησω μαλλον εκεινη την κατασκευη με το πολυκαρμπονικο και την καναλια θα την αφησω να υπαρχει,ποτε δεν ξερεισ, και θα παραγγειλω απο ιμπει waterproof λεντ και θα τα κολλησω στο κατω μεροσ του καπακιου

Γιαννης Μ5 10-05-12 08:29

Ξερει κανεις ποσο κοστιζει το πολυκαρβονικο;Και με αυτο το υλικο μπορουμε να φτιαξουμε και flaps και να βαλουμε και μεντεσεδες;

ChrisLust 10-05-12 08:51

εγω με φλαπ εχω σκοπο να το κανω...θα δοκιμασω και βλεπουμε...θα γινεται εικαζω...

pkas 10-05-12 10:44

Καλημερα
Αυτο θελω να κανω κι εγω αυτες τις μερες (καπακι με ανεμηστηρες εννοω).
Απλα με αυτα που διαβαζω αν ειναι να σκευρωνουν τα υλικα οπως τι πλεξι ή το πολυκαρβονικο, τελικα σκεφτομαι μηπως ειναι καλυτερη επιλογη να παραγγειλω ενα σετ φλαπς ; Ετσι κι αλλιως γυρω στα 25-30 ευρω το πουλανε στο διαδικτυο. Καπου τοσο θα παει και το πλεξι ή και λιγοτερο αλλα αν ειναι να χαλασει και να ξαναπληρωνω του χρονου...
Με απασχολει ομως αν θα ερθουν σωα τα φλαπς απ εξω γιατι λογω σχηματος τους μπορει να γινει καμια ζημια και να ερθουν ραγισμενα . Εκει κολλαω. Εχει παρει κανεις;

delta66 10-05-12 12:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pkas (Μήνυμα 668303)
Καλημερα
Αυτο θελω να κανω κι εγω αυτες τις μερες (καπακι με ανεμηστηρες εννοω).
Απλα με αυτα που διαβαζω αν ειναι να σκευρωνουν τα υλικα οπως τι πλεξι ή το πολυκαρβονικο, τελικα σκεφτομαι μηπως ειναι καλυτερη επιλογη να παραγγειλω ενα σετ φλαπς ; Ετσι κι αλλιως γυρω στα 25-30 ευρω το πουλανε στο διαδικτυο. Καπου τοσο θα παει και το πλεξι ή και λιγοτερο αλλα αν ειναι να χαλασει και να ξαναπληρωνω του χρονου...
Με απασχολει ομως αν θα ερθουν σωα τα φλαπς απ εξω γιατι λογω σχηματος τους μπορει να γινει καμια ζημια και να ερθουν ραγισμενα . Εκει κολλαω. Εχει παρει κανεις;

Θεωρω καπως περιττες αυτες τις αγορες.
Εγω εχω τα μαμισια φλαπς σε ολα τα ενυδρεια τρυπημενα με ποτηροτρυπανα και δεν τα αλλαζω με ατρυπητα.
Τα ανεμιστηρακια μενουν ολο το χρονο πανω, απλα ειναι εκτος λειτουργιας.
Τα ανοιγματα προσφερουν ενα εξτρα αερισμο του χωρου πανω απο την επιφανεια του νερου.
Δεν μου εχει χαλασει κανενα λογω πχ υγρασιας.

Maverick 10-05-12 13:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pkas (Μήνυμα 668303)
Με απασχολει ομως αν θα ερθουν σωα τα φλαπς απ εξω γιατι λογω σχηματος τους μπορει να γινει καμια ζημια και να ερθουν ραγισμενα . Εκει κολλαω. Εχει παρει κανεις;

Έχω πάρει φλαπς για το ριο 240 από το aquaristikshop και έφτασαν μια χαρά.

paco 10-05-12 14:18

το παλιο το πλεξι μπορεις να το ισιωσεις με σεσουαρ
οταν χρεισημοπηουσα πλεξι για καπακι παντα εβαζα ενα τελαρο απο λεπτη βεργα αλουμινιου σε σχημα Η
και στη μεση αλλες δυο κοντρες που στερεωνα ανακλαστηρες και τις λαμπες
τα μπαλαστ παντοτε στο επιπλο

οσο για τα ανεμηστηρακια οπως ειπε και ο Σπυρος τα εχω και εγω μονιμα χειμωνα καλοκαιρι χωρις κανενα προβλημα συνδεμενα πανω σενα ελιγουελ

ChrisLust 10-05-12 18:24

το καπακι δεν θα το φτιαξω μονο για τανεμιστηρακια...θα το φτιαξω για να καταργησω και τις τ5 και να βαλω λεντ για φωτισμο...δεν αποφασισα ακομα τι θα κανω με το υλικο αλλα οποιοσ και απο τα δυο να βαλω θα βαλω κοντρες για σιγουρια

Γιαννης Μ5 10-05-12 18:44

Πες μας αν μαθεις τιμη.;)

ChrisLust 10-05-12 18:58

δεν θα μπορεσ να βοηθησω θα τα παρω τσαμπα...αλλα αν μαθω θα ποσταρω...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01865 seconds with 11 queries