Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Γκαστρωμένο ή άρρωστο μόλι;;; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=56722)

Manuel 16-10-11 13:44

Γκαστρωμένο ή άρρωστο μόλι;;;
 
6 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα σε όλους, έχω καιρό να μπω στο φόρουμ,
έλλειπα για καιρό από Αθήνα και με τους αυτοματισμούς που είχα κάνει,
είχα διάφορες απώλειες. Άλλο είναι το θέμα μου τώρα.
Έχω ένα μόλι πρισμένο, του οποίου τα λέπια έχουν πεταχτεί προς τα έξω.
Και αναρωτιέμαι αν είναι έγγυος ή αν είναι άρρωστο...
Κανείς που να γνωρίζει; Ευχαριστώ!

johnb 16-10-11 13:46

1 Συνημμένο(α)
χωρις να θελω να σε απογοητευσω ειχα και εγω την παρομοια κατασταση σε ενα απο τα μολλυ μου για δες...νομιζα ηταν εγκυο αλλα σε μια βδομαδα ψοφησε..και οταν ανοιξα την κοιλια του ειχε μονο υγρο...!!!!

Αντωνης Πατρα 16-10-11 13:51

ωχ .... κατα 99,9% ειναι αρωστεια.... :( δεν ξερω τι φαρμακο πρεπει να χορηγησεις.. περιμενε καποιον ποιο εμπειρο.
αυτο που πρεπει να σε ανησυχει ειναι απο τι προηλθε ωστε να μην το παθουν κι αλλα ψαρια.. αν δεν ξερεις ακριβως την αιτια κανε μια παρουσιαση και τι ρουτινες ακολουθεις .

Manuel 16-10-11 13:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnb (Μήνυμα 624838)
χωρις να θελω να σε απογοητευσω ειχα και εγω την παρομοια κατασταση σε ενα απο τα μολλυ μου για δες...νομιζα ηταν εγκυο αλλα σε μια βδομαδα ψοφησε..και οταν ανοιξα την κοιλια του ειχε μονο υγρο...!!!!

Η εικόνα που παρουσιάζεις είναι σχεδόν ίδια με του δικού μου του ψαριού... Έμαθες τί είναι αυτό και από τί το έπαθε;

johnb 16-10-11 13:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Manuel (Μήνυμα 624840)
Η εικόνα που παρουσιάζεις είναι σχεδόν ίδια με του δικού μου του ψαριού... Έμαθες τί είναι αυτό και από τί το έπαθε;

δυστυχως δεν εμαθα οχι..ευτυχως ηταν μεμονομενο περιστατικο!!!!δεν ξερω απο τι μπορει να αρρωστησε..:smt017 ηταν σε 200λιτρο και το ειχα 2 χρονια περιπου

Manuel 16-10-11 13:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αντωνης Πατρα (Μήνυμα 624839)
ωχ .... κατα 99,9% ειναι αρωστεια.... :( δεν ξερω τι φαρμακο πρεπει να χορηγησεις.. περιμενε καποιον ποιο εμπειρο.
αυτο που πρεπει να σε ανησυχει ειναι απο τι προηλθε ωστε να μην το παθουν κι αλλα ψαρια.. αν δεν ξερεις ακριβως την αιτια κανε μια παρουσιαση και τι ρουτινες ακολουθεις .

Αν το πάρω και το πετάξω, λες να γλιτώσω τα άλλα ψάρια...;

johnb 16-10-11 13:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Manuel (Μήνυμα 624842)
Αν το πάρω και το πετάξω, λες να γλιτώσω τα άλλα ψάρια...;

γνωμη μου καλυτερα να το βγαλεις παρα να κολλησει και τα αλλα ψαρια..

Manuel 16-10-11 13:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnb (Μήνυμα 624843)
γνωμη μου καλυτερα να το βγαλεις παρα να κολλησει και τα αλλα ψαρια..

Θα το κρατήσω καμιά μέρα ακόμη ή το πολύ πολύ θα δω πως πάνε τα πράγματα και το βράδυ, θα τραβήξω καζανάκι... Καημένο μου μόλι...! :(:(:(
Το βασικό είναι να μάθουμε από κάποιον γνώστη την αιτία αυτής της εικόνας, δίοτι και ο συνάδελφος πιο πάνω έπαθε ακριβώς το ίδιο. Ευχαριστώ πάντως.

Αντωνης Πατρα 16-10-11 13:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Manuel (Μήνυμα 624842)
Αν το πάρω και το πετάξω, λες να γλιτώσω τα άλλα ψάρια...;

μη το πεταξεις ειναι κριμα .. απλα βγαλτο απο το ενυδρειο και βαλτο σε ενα αλλο μερος <μπολ> μεχρι να απεβιωσει. την αιτια βρες ..λαβε υποψιν πως ειναι και πολυ ευαισθητο ειδος..

Manuel 16-10-11 14:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnb (Μήνυμα 624841)
δυστυχως δεν εμαθα οχι..ευτυχως ηταν μεμονομενο περιστατικο!!!!δεν ξερω απο τι μπορει να αρρωστησε..:smt017 ηταν σε 200λιτρο και το ειχα 2 χρονια περιπου

Τυχερός ήσουνα που ήταν μεμονωμένο περιστατικό.

faceck 16-10-11 14:01

http://www.aquaspace.gr/as/cgi-bin/i...viewnews&id=72 αυτο που εχει το ψαρι σου λεγεται dropsy και ειναι ιος και θα χρειαστει το ψαρι σου απομονωση και την θεραπεια που λεει στο παραπανω site..

Manuel 16-10-11 14:03

Αν ανεβάσω θερμοκρασία ενυδρείου, με τη σκέψη ότι θα σκοτωθούν τυχόν παθογόνοι οργανισμοί, θα καταφέρω τίποτα; Ή να μην το προσπαθίσω καν;

faceck 16-10-11 14:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Manuel (Μήνυμα 624849)
Αν ανεβάσω θερμοκρασία ενυδρείου, με τη σκέψη ότι θα σκοτωθούν τυχόν παθογόνοι οργανισμοί, θα καταφέρω τίποτα;εαν ακολουθησεις την θεραπεια που σου εδωσα στο λινκ ισως το σωσεις Ή να μην το προσπαθίσω καν;

αυτο εξαρταται απο σενα εαν εχεις την θεληση και τον χρονο να σωσεις το ψαρακι.

johnb 16-10-11 14:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αντωνης Πατρα (Μήνυμα 624846)
μη το πεταξεις ειναι κριμα .. απλα βγαλτο απο το ενυδρειο και βαλτο σε ενα αλλο μερος <μπολ> μεχρι να απεβιωσει. την αιτια βρες ..λαβε υποψιν πως ειναι και πολυ ευαισθητο ειδος..

+1:smt023

Manuel 16-10-11 14:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από faceck (Μήνυμα 624848)
www.aquaspace.gr/as/cgi-bin/index.cgi?action=viewnews&id=72 αυτο που εχει το ψαρι σου λεγεται dropsy και ειναι ιος και θα χρειαστει το ψαρι σου απομονωση και την θεραπεια που λεει στο παραπανω site..

Ευχαριστώ για το λινκ, είναι διαφωτιστικό. Θα μου βγει ακριβή η θεραπεία; Αξίζει για ένα μόλι;

faceck 16-10-11 14:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Manuel (Μήνυμα 624852)
Ευχαριστώ για το λινκ, είναι διαφωτιστικό. Θα μου βγει ακριβή η θεραπεία; Αξίζει για ένα μόλι;

το αν αξιζει δεν θα στο πω εγω αλλα οπως λεω πιο πανω εαν εχεις εσυ τον χωρο ,χρονο και διαθεση μπορεις να το προσπαθησεις..εαν παλι οχι δεν θα σου προτεινω κατι ειναι στα χερια σου.

Κάποιες φορές μπορεί να εμφανιστούν συμπτώματα Dropsy (κυρίως η όψη κουκουναριού και η εξοφθαλμία), στα θηλυκά ψάρια που είναι ώριμα με τα αυγά, όμως δεν θα πρέπει να θεωρήσουμε ότι ασθενούν.

αλλα το πιο λογικο στην δικη σου περιπτωση ειναι να εχει dropsy.καλη συνεχεια οτι και να κανεις και αν τελικα κανεις την θεραπεια κρατα μας ενημερους!



Πάνος 16-10-11 14:19

το τι αξιζει και τι οχι μονο εσυ μπορεις να το απαντησεις...αλλος δινει 1000 ευρω σε κτηνιατρο για να χειρουργηθει η γατα του...και αλλος δε φροντιζει ουτε να παρει τις σωστες τροφες στα ψαρακια του.

φτηνο παντως ειναι και το αλατι και τα φαρμακο flagyl (σε καψουλες ΟΧΙ υγρο) που υπαρχουν αναφορες οτι εχει βοηθησει στην υδρωπικια και δεν επηρρεαζει ιδιαιτερα τη βιολογια.
το φαρμακο που αναφερει το σαιτ ουτε το εχω χρησιμοποιησει ουτε γνωριζω ποσο ευκολα μπορεις να το βρεις και με τι κοστολογιο.

Manuel 16-10-11 14:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από faceck (Μήνυμα 624854)
το αν αξιζει δεν θα στο πω εγω αλλα οπως λεω πιο πανω εαν εχεις εσυ τον χωρο ,χρονο και διαθεση μπορεις να το προσπαθησεις..εαν παλι οχι δεν θα σου προτεινω κατι ειναι στα χερια σου.

Κάποιες φορές μπορεί να εμφανιστούν συμπτώματα Dropsy (κυρίως η όψη κουκουναριού και η εξοφθαλμία), στα θηλυκά ψάρια που είναι ώριμα με τα αυγά, όμως δεν θα πρέπει να θεωρήσουμε ότι ασθενούν.

αλλα το πιο λογικο στην δικη σου περιπτωση ειναι να εχει dropsy.καλη συνεχεια οτι και να κανεις και αν τελικα κανεις την θεραπεια κρατα μας ενημερους!



Κοίταξε έχω ένα αρσενικό μολι μέσα, αλλά είναι πολύ μικρότερο στο μέγεθος (από παλιά γεννητούρια) και δεν νομίζω να το γκάστρωσε.
Έυχαριστώ πάντως ρε φιλαράκι, νά'σαι καλά. Μάθαμε και την ασθένεια dropsy!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 624855)
το τι αξιζει και τι οχι μονο εσυ μπορεις να το απαντησεις...αλλος δινει 1000 ευρω σε κτηνιατρο για να χειρουργηθει η γατα του...και αλλος δε φροντιζει ουτε να παρει τις σωστες τροφες στα ψαρακια του.

φτηνο παντως ειναι και το αλατι και τα φαρμακο flagyl (σε καψουλες ΟΧΙ υγρο) που υπαρχουν αναφορες οτι εχει βοηθησει στην υδρωπικια και δεν επηρρεαζει ιδιαιτερα τη βιολογια.
το φαρμακο που αναφερει το σαιτ ουτε το εχω χρησιμοποιησει ουτε γνωριζω ποσο ευκολα μπορεις να το βρεις και με τι κοστολογιο.

Το φάρμακο flagyl που αναφέρεις, θα μου κάνει δουλειά; Σκέτη απομόνωση του ψαριού με αλάτι και τροφή, δίχως αντιβίωση υπάρχει περίπτωση να το επαναφέρει;

Αντωνης Πατρα 16-10-11 14:24

οτι κι αν κανεις φιλε... ενα πραγμα προσεξε οσο γινεται...καλες συνθηκες για τα ψαρια..οχι καλες...ΤΕΛΕΙΕΣ για να μην εχεις κι αλλα συμπτωματα

faceck 16-10-11 14:25

[QUOTE=Manuel;624857]Κοίταξε έχω ένα αρσενικό μολι μέσα, αλλά είναι πολύ μικρότερο στο μέγεθος (από παλιά γεννητούρια) και δεν νομίζω να το γκάστρωσε.
Έυχαριστώ πάντως ρε φιλαράκι, νά'σαι καλά. Μάθαμε και την ασθένεια dropsy!
να σαι καλα ! καλη συνεχεια!
-------------------------

Manuel 16-10-11 14:28

1 Συνημμένο(α)
Έτσι για άποψη, η εικόνα του ενυδρείου μου.

Manuel 16-10-11 14:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αντωνης Πατρα (Μήνυμα 624859)
οτι κι αν κανεις φιλε... ενα πραγμα προσεξε οσο γινεται...καλες συνθηκες για τα ψαρια..οχι καλες...ΤΕΛΕΙΕΣ για να μην εχεις κι αλλα συμπτωματα

Πάντα αυτό προσπαθώ :D.
-------------------------
Ξέχασα να αναφέρω ότι όλο το Σεπτέβριο που έλλειπα, το ενυδρείο ήταν χωρίς θερμαντήρα/θερμοστάτη, τις αλλαγές τις έκανε ο πατέρας μου (πάλι καλά που ασχολήθηκε, γτ του αρέσουν), απλά έβαζε σχεδόν διπλάσια ποσότητα βελτιωτικού/αντιχλωρίου και αυτό που παρατήρησα είναι άλγη πάνω στις πετρούλες και στα όστρακα. Τώρα που γύρησα επανέφερα τη θερμοκρασία στους 27 και τώρα σταθερά στους 25. Ίσως η απότομη αυτή αλλαγή προξένισε αυτό...

OlgaM 16-10-11 14:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Manuel (Μήνυμα 624842)
Αν το πάρω και το πετάξω, λες να γλιτώσω τα άλλα ψάρια...;


Μάλλον έχει dropsy, το οποίο δεν είναι ιδιαίτερα κολλητικό. Δεν κάνει σωστή απορρόφηση του νερού του ενυδρείου και πρήζεται ( κακή λειτουργία νεφρών ). Μπορεί να επιβιώσει ή όχι με ή χωρίς θεραπεία είναι εντελώς random.

http://www.fishdeals.com/fish_diseases/dropsy/

Eύχομαι τα καλύτερα

Γιώργος Κ 16-10-11 15:24

Εχε υποψη σου οτι τα black molly τα πανε πολυ καλυτερα σε υφαλμυρο νερο ... ;)

Manuel 16-10-11 15:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 624876)
Εχε υποψη σου οτι τα black molly τα πανε πολυ καλυτερα σε υφαλμυρο νερο ... ;)

Ξέρεις κάτι Γιώργο; Δεν έχω δεύτερο ενυδρείο να το βάλω σε καραντίνα. Αν το βάλω τώρα σ'ενα ταπεράκι τί νερό θα του βάζω και πώς θα κρατώ θερμοκρασία;

janickrules 16-10-11 16:34

ειναι dropsy!
ανεβασε την οξυγονοση
!βαλε αλατι!με αυτο τον τροπο το ψαρι θα "πινει" λιγοτερο νερο και δεν θα ζοριζεται πολυ!
ανεβασε θερμοκρασια και μην ταιζεις μια μερα!
την επομενη δωσε βρασμενο αρακα!

δεν κολλανε ευκολα τα ψαρια(αν και δεν ειναι απιθανο),γιατι δεν ειναι ακριβως ασθενεια,αλλα το "αποτελεσμα" ενος προβληματος!


μην το βαλεις σε ταπερ!
η μικρη πιθανοτητα που εχει να ζησει,θα χαθει!


πως συμπεριφερεται αυτη τη στιγμη;
κολυμπαει;

faceck 16-10-11 16:37

καλυτερα να το βαλεις μεσα σε ενα κουβα σχεδον γεματο με ενα φιλτρακι μια αεραντλια, ενα θερμοστατη για να ανεβασεις θερμοκρασια στους 29-30 να βαλεις ενυδρειακο αλατι (ποσοτητα αναλογα με τα λιτρα) και να κανεις καθημερινες 20-30% αλλαγες με αντιχλωριο και νερο απο το ενυδρειο. οσο για την θεραπεια που λεει να την κανεις οχι μεσα σε ταπερ με τιποτα.εγω πιστευω θα πεθανει το ψαρι πριν προσπαθησεις να κανεις οτιδηποτε σε τοσο μικρο και περιορισμενο χωρο χωρις τα βασικα.

Πάνος 16-10-11 19:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Manuel (Μήνυμα 624857)
Το φάρμακο flagyl που αναφέρεις, θα μου κάνει δουλειά;

κανενα φαρμακο δεν εγγυαται ιαση.
η μετρονιδαζολη βοηθα σε τετοιες ασθενειες ( οπως μαλαουι bloat) και προληπτικα...και στον να θωρακισει τα υπολοιπα ψαρια αν εμφανιστει καποιο προσβεβλημενο.
μιας και δε διαταρασσει αισθητα τη βιολογια σου το προτεινα.

αν και δυσκολα τα πραγματα με το ψαρακι...το σιγουρο ειναι οτι με το αλατι θα το βοηθησεις πολυ στην εξοικονομηση ενεργειας ωστε να αντισταθει με οσες δυναμεις του μενουν στην ασθενεια.

janickrules 21-10-11 10:20

τι εγινε τελικα με το ψαρακι;

Manuel 23-10-11 22:05

3 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από janickrules (Μήνυμα 625655)
τι εγινε τελικα με το ψαρακι;

Καλησπέρα ! Τελικά το ψαράκι το άφησα μέσα στο ενυδρείο με τη σκέψη όσο αντέξει. Δεν είχα τα μέσα (δεύτερο ενυδρείο να το απομονώσω) και το αφήσα εκεί. Όσο περνούσανε οι μέρες το έβλεπα και δυσκολεύονταν να κινηθεί. Τα λέπια του, λόγω της αύξησης του όγκου, είχαν πεταχτεί προς τα έξω και μερικά, καθώς περνούσαν οι μέρες, άρχισαν και έπεφταν ή τα τσίμπαγαν άλλα ψάρια.

Όταν ανακάλυψαν τα 2 yoyo loaches που έχω μέσα, ότι το ψαράκι είχε εξασθενήσει αρκετά και κουράζονταν να κολυμπάει άρχισαν να το κυνηγάνε. Αυτό από το άγχος και τη κούραση, τελικά δεν άντεξε και αρχίσανε να το τρώνε. Εν τέλει το αφαίρεσα...

Έβαλα και 3 φωτογραφίες για να το δείτε. Αυτά τα νέα!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02504 seconds with 11 queries