Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Come back (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=103444)

Pritanis 22-01-20 20:06

Come back
 
6 Συνημμένο(α)
μετα απο πολυ καιρο και το απαραιτητο ξεσκονισμα , ειπα να επιστρεψω στις παλιες αγαπημενες συνηθειες.....Το υπεροχο ζευγαρι, που μου παραχωρησε ο φιλος Αβρααμ , εδωσε την πρωτη ολοκληρωμενη γεννα του στη γεννηστρα , οποτε εδω και 15 μερες εχω καμια κατοσταρια υπεροχα μικρα κολλημενα και στους 2 γονεις να μεγαλωνουν.....Επειδη εχει περασει πολυ καιρος απο την προηγουμενη γεννα , και επειδη βλεπω οτι πολλοι φιλοι εχουν πλεον καταφερει αυτο που εμεις οι πιο παλιοι θεωρουσαμε αθλο , θα ηθελα μερικες συμβουλες.....


Τι λυσεις εχετε βρει για να ταιζετε τα μικρα αυτοματοποιημενα ??? (λειπω πολλες ωρες στη δουλεια και κατι πρεπει να κανω.


Τι τροφες ταιζετε τον πρωτο μηνα ???


Σκεφτομαι να συνεχισω το μπλε του μεθυλενιου μεχρι να κλεισουν μηνα τα μικρα ωστε να βοηθησω την ποιοτητα του νερου... Τι λετε?


Ποτε χωριζεται τον ενα απο τους δυο γονεις και ποτε και τον δευτερο???


Γενικα τι αλλο εχετε διαπιστωσει οτι εκανα λαθος τοτε (στο υπομνημα μου )για να το διορθωσω σημερα και τι εχετε να προσθεσετε ....



Αυτα τα ολιγα και φωτο soon!!!

akvariym 22-01-20 21:23

Τρέλανε μας,να αγοράσουμε και αλλες γεννηστρες να βαλουμε και αλλα ζευγαρια και στο τελος να μην πηγαινουμε ουτε για δουλεια!χαχαχαχ

Εγω στα μικρά που μεγάλωσα (οχι δικη μου γεννα) ειχα κανει την νυχτα-μερα.Δηλαδη απο την ωρα που έμπαινα στο σπιτι μεχρι που έπεφτα για υπνο ταιζα ανα 1 ωρα,και το πρωι που ξυπνούσα παλι ταιζα μια φορα πολυ καλα μεχρι να φυγω.
Οσο ελειπα απο το σπιτι έριχνα DIY τροφη που ειχα φτιαξει με πολυ ζελατινη με αποτελεσμα να μην διαλύετε στο νερο και να κραταει καποιες ωρες μεχρι να φαγωθει.
Επησης ειχα κρεμασει σε πετονιά γαριδουλα τρυφερή μικρή και τσιμπολογουσαν οσο ελειπα απο το σπιτι.

DIY τροφη απο το δευτερο μηνα ταιζα

ΔημήτρηςΤ 22-01-20 21:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis (Μήνυμα 1057219)
μετα απο πολυ καιρο και το απαραιτητο ξεσκονισμα , ειπα να επιστρεψω στις παλιες αγαπημενες συνηθειες.....Το υπεροχο ζευγαρι, που μου παραχωρησε ο φιλος Αβρααμ , εδωσε την πρωτη ολοκληρωμενη γεννα του στη γεννηστρα , οποτε εδω και 15 μερες εχω καμια κατοσταρια υπεροχα μικρα κολλημενα και στους 2 γονεις να μεγαλωνουν.....Επειδη εχει περασει πολυ καιρος απο την προηγουμενη γεννα , και επειδη βλεπω οτι πολλοι φιλοι εχουν πλεον καταφερει αυτο που εμεις οι πιο παλιοι θεωρουσαμε αθλο , θα ηθελα μερικες συμβουλες.....


Τι λυσεις εχετε βρει για να ταιζετε τα μικρα αυτοματοποιημενα ??? (λειπω πολλες ωρες στη δουλεια και κατι πρεπει να κανω.


Τι τροφες ταιζετε τον πρωτο μηνα ???


Σκεφτομαι να συνεχισω το μπλε του μεθυλενιου μεχρι να κλεισουν μηνα τα μικρα ωστε να βοηθησω την ποιοτητα του νερου... Τι λετε?


Ποτε χωριζεται τον ενα απο τους δυο γονεις και ποτε και τον δευτερο???


Γενικα τι αλλο εχετε διαπιστωσει οτι εκανα λαθος τοτε (στο υπομνημα μου )για να το διορθωσω σημερα και τι εχετε να προσθεσετε ....



Αυτα τα ολιγα και φωτο soon!!!

αυτά είναι!!!!ίσως η καλύτερη περίοδο όταν έχεις δίσκους.χιλια μπράβο .λοιπόν η δική μου γνώμη είναι η εξής:α από την Πέμπτη μέρα φουλ Αρτέμια, δυστυχώς η ευτυχώς η πιο δυσκολη διαδικασία για μένα , για την παραγωγή της κ για τα ταισματα.αν γίνει σωστά όμως κρατάει σχεδόν 3 εβδομάδες κ μετά ξενιαζεις. Μ αλεσμένη τετρα βιτς εγώ έκανα δουλειά ,σ ταιστρα.

Β το μπλε του μεθυλανιου το σταματούσα με το που κολλούσαν στους γονείς ,αφού βέβαια ήξερα ότι το ζευγάρι μου ήταν καθαρό. Γ το ζευγάρι μεμονωμένα η μαζί ,το χωρίζεις μετά την Αρτέμια κ όταν αρχίσουν να τρωνε ξηρή η ότι άλλο δωσεις , εκτός βέβαια αν δεις κούραση ,πληγές στους γονεις η απειλητική διάθεση από τους γονείς.Ε διαχώρισε τα μικρά κατά μέγεθος σ άλλο ενυδρείο πολύ νωρίς ,κατά την γνώμη 15 μέρες αφού κόψουν την Αρτέμια.

Mitsos 24-01-20 10:39

Welcome Back!!!

Pritanis 19-02-20 19:10

6 Συνημμένο(α)
ενα update περιπου ενα μηνα μετα......
Οσο απιστευτο και αν ακουγεται δεν ειχα καμια απωλεια μικρου......
Τα ψαρια μεγαλωνουν ικανοποιητικα και ηδη τρωνε καρδια και flakes.
Δυστυχως και σε αυτη τη γεννα , υπαρχει ενα ποσοστο ψαριων με δυσμορφια στα ραχιαια πτερυγια.
Επισης υπαρχει και ενα πολυ μικρο ποσοστο ψαριων που δεν αναπτυσσονται οπως τα υπολοιπα.......


Οι φωτο ειναι την ωρα του ταισματος......

yannisp2 19-02-20 19:33

Πολύ ωραία , κατάφερες να μετρήσεις τα δισκάκια πόσα είναι?

Pritanis 19-02-20 20:17

περιπου 100

Diskus fan 14-03-20 22:20

1. ΜΠΡΑΒΟ Νικόλα. :smt041
2. Είχα πολύ καιρό να μπω στο forum και μόλις διάβασα το θέμα σου... "άνοιξε" η καρδιά μου. ;)
3. Η πλάκα είναι πως κι εγώ πήρα κάποια ψάρια πριν λίγες μέρες, για να μπει "νέο αίμα" στα δικά μου. Έστησα γεννήστρες κι ετοιμάζομαι να βάλω κάποια ζευγάρια (αρκετά το είχα αφήσει).
4. Μου αρέσουν τα χρώματα των γονέων.
5. Για το πρόβλημα στο ραχιαίο... τι θεωρείς ότι φταίει;
6. Να σου ζήσουν.- :smt023

Pritanis 16-03-20 09:56

ευχαριστω συναδελφε... Για το προβλημα αυτο πιστευω οτι φταιει η ποιοτητα του νερου, κατα μια εκδοχη εχω χαμηλο ασβεστιο κατα μια αλλη εκδοχη υπαρχουν βακτηρια ..... Γενικα παντως βλεπω οτι ειναι ενα θεμα που το εχουν οι περισσοτεροι που ασχολουνται με γεννες και αν το ποσοστο ειναι μικρο το αποδεχονται ετσι....

Diskus fan 24-03-20 22:38

Έκανες κάποιον "καθαρισμό" στους γονείς... πριν την γέννα;
Μήπως είχες δώσει αντιβιοτικά;

Pritanis 26-03-20 13:50

οχι δεν εκανα κατι.....μου αρεσει ο φυσικος τροπος

Diskus fan 26-03-20 23:44

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την απάντηση.- :smt023

Diskus fan 07-06-20 00:52

Πέρασαν μήνες και... ΔΕΝ βλέπω να... ενημερώνεις.- :D

Pritanis 08-06-20 12:07

ολα πηγαινουν καλα..... Εφυγαν και τα πρωτα ψαρια για νεες πολιτειες....Απλα με την κατασταση που επικρατει που μυαλλο για φωτογραφιες....

Diskus fan 08-07-20 22:26

Μια χαρά τότε... αλλά "μια εικόνα... χίλιες λέξεις" (και μας ξέχασες).- :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01737 seconds with 11 queries