Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Υπερχειληση απλη και 100% αποτελεσματικη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30344)

3r4ndo 21-02-09 13:22

Υπερχειληση απλη και 100% αποτελεσματικη
 
1 Συνημμένο(α)
Πιστευω το σχεδιακι μιλαει μονο του, στην ουσια ειναι σαν να εχετε τρυπησει το ενυδριο σας, ο σωληνας που ενωνει το ενυδριο με το δοχειακι τα κανει να εχουν την ιδια σταθμη και τρυπωντας το δοχειο κανετε την υπερχειληση!

Tolis 21-02-09 13:41

Το κολπο αυτο ειναι πολυ παλιο, και δουλευει καλα, αρκει σε καποια διακοπη ρευματος να μη παρει αερα το σωληνακι που κανει τη "γεφυρα". Πολλοι βαζουν στη κορυφη του ενα "βρυσακι" για να βγαζουν τον αερα αμα γεμισει.

3r4ndo 21-02-09 13:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 334492)
Το κολπο αυτο ειναι πολυ παλιο, και δουλευει καλα, αρκει σε καποια διακοπη ρευματος να μη παρει αερα το σωληνακι που κανει τη "γεφυρα". Πολλοι βαζουν στη κορυφη του ενα "βρυσακι" για να βγαζουν τον αερα αμα γεμισει.

Πως θα γινει αυτο?? φανταζομουν πως μπορει να γινοταν απο τις μικροφυσαλιδες με τον καιρο αλλα απο διακοπη μου φενεται χλωμο, νομιζω πως αν σταματησει η αντλια επιστροφης απλα σταματαει να ξεχυλιζει απο την τρυπα του δοχειου, ο σωληνας δεν εχει απο που να παρει αερα... ειχα σκεφτει και κατι αλλο για να μην ακουγεται αλλα θα χρησιμευε μονο σε ενυδριο με καπακι...

Tolis 21-02-09 14:15

Αν σταματησει για αρκετη ωρα το ρευμα και δεν εχει ροη μπορει απο μικροφυσαλιδες. Μπορει επισης αν κατεβει η σταθμη του νερου αρκετα απο μια αλλαγη.

netblues 21-02-09 15:04

Κυριως με το δευτερο..
Ονομαζεται και overflow box
Εδω σε κατασκευη aquamedic, με βαλβιδα στον πατο..
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...param/overflow
Επισης δειτε και το United States Patent 7134403
Αbstract:An aquarium overflow system includes a standpipe with snap-fit mounting constructions, an air vent, air and water apertures, and an adjustable height version.

Γενικα ομως, με ολα αυτα, ολο και κατι μπορει να παει στραβα....
Μακροπροθεσμα συμβαινουν απιστευτα πραγματα και μετα μαζευουμε ΠΟΛΛΑ νερα...
Θα μπορουσε κανεις να βαλει και ενα φλοτερ ασφαλειας σε περιπτωση που ανεβει πολυ η σταθμη να κοψει την αντλια του sump...
Τελικα ομως, δυο τρυπες στον πατο ειναι οτι πιο αξιοπιστο..
(Οσο αξιοπιστο μπορει να ειναι ενα ανοιχτο συστημα..)

3r4ndo 21-02-09 15:18

Οπ, δεν μου ειχε περασει καν αο το μυαλο το φλοτερ!! ειδικα στο δικο μου ενυδριο που το σαμπ ειναι σχεδον στα διπλασια λιτρα απο αυτο θα με σωσει σιγουρα σε μια στραβη!!!!!:p

sifnos 21-02-09 16:49

αν το ψαξεις λιγο ακομα υπαρχουν και αλλες τετοιες κατασκευες στο εμπορια για overflow με διαφορετικο σχεδιασμο αλλα τελικα το πιο αξιοπιστο ειναι η τρυπα.το ειχα ψαξει κι εγω προσφατα

3r4ndo 21-02-09 19:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 334503)
Κυριως με το δευτερο..
Ονομαζεται και overflow box
Εδω σε κατασκευη aquamedic, με βαλβιδα στον πατο..
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...param/overflow
Επισης δειτε και το United States Patent 7134403
Αbstract:An aquarium overflow system includes a standpipe with snap-fit mounting constructions, an air vent, air and water apertures, and an adjustable height version.

Γενικα ομως, με ολα αυτα, ολο και κατι μπορει να παει στραβα....
Μακροπροθεσμα συμβαινουν απιστευτα πραγματα και μετα μαζευουμε ΠΟΛΛΑ νερα...
Θα μπορουσε κανεις να βαλει και ενα φλοτερ ασφαλειας σε περιπτωση που ανεβει πολυ η σταθμη να κοψει την αντλια του sump...
Τελικα ομως, δυο τρυπες στον πατο ειναι οτι πιο αξιοπιστο..
(Οσο αξιοπιστο μπορει να ειναι ενα ανοιχτο συστημα..)

Whoaaaaaa, τωρα το ειδα, θεε και κυριε, 200+ ευρο.....:confused: Μιλαμε δεν το πιστευα οταν το ειδα, και γενικα ειδα καποιες τιμες που μ σηκωθηκε η τριχα... μαλλον το ενυδριο μου θα ειναι ολο χειροποιητο εκτος απο το display που μου το πηραν δωρο!! δεν παιζει να αγορασω τιποτα.... η μαλλον τιποτα που να μπορω να φτιαξω....

netblues 21-02-09 19:18

Αυτα ειναι για οσους βαριουνται ή δεν πιανουν τα χερια τους... Αμα εχεις ορεξη, στα ενυδρεια πολλα πραγματα φτιαχνονται.
Η οποια καλοπροαιρετη κριτικη γινεται παντα στα πλαισια της αποφυγης διαφορων αστοχιων που συνηθως μετριουνται σε απωλειες ψαριων, καταστροφη εξοπλισμου και αλλα τετοια ομορφα....
Και φυσικα δεν υπαρχει κανενας λογος να ξανανακαλυπτει κανεις τον τροχό...

apolonistis 21-02-09 19:43

τι πετυχενεις με την υπερχειλιση..??

3r4ndo 21-02-09 21:27

Στελνεις το νερο στο σαμπ με την δυναμη της βαρυτητας, εκει μπορεις να εχεις τον εξοπλισμο(αντι για μεσα στο ενυδριο). Για να γινει ομως υπερχειληση θα πρεπει να στελνεις νερο απο το σαμπ με μια αντλια, και ετσι πετυχαινεις κυκλο!

3r4ndo 23-02-09 23:28

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 334492)
Το κολπο αυτο ειναι πολυ παλιο, και δουλευει καλα, αρκει σε καποια διακοπη ρευματος να μη παρει αερα το σωληνακι που κανει τη "γεφυρα". Πολλοι βαζουν στη κορυφη του ενα "βρυσακι" για να βγαζουν τον αερα αμα γεμισει.

Πως σου φενεται τωρα?????? :)

mikenuke 24-02-09 15:54

σωστο τωρα,ετσι ειναι και το γνησιο...

Strahos 24-02-09 16:06

έχω στο μυαλό μου από παλιά, ακόμα πιο απλό σύστημα, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα στην πράξη. Θα το τσεκάρω μόλις μπορέσω και θα σας το ανεβάσω.

3r4ndo 03-03-09 23:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strahos (Μήνυμα 335433)
έχω στο μυαλό μου από παλιά, ακόμα πιο απλό σύστημα, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα στην πράξη. Θα το τσεκάρω μόλις μπορέσω και θα σας το ανεβάσω.

Φιλε Strahos εχουμε καποιο νεο με το συστημα σου??? Αυριο ξεκιναω με το στησιμο και θελω να καταληξω καπου, θα ηθελα πολυ να το δω!!

Strahos 04-03-09 16:34

δυστυχώς έχει πέσει πολύ τρέξιμο τελευταία και δεν το δοκίμασα ακόμα. θα κάνω ένα πείραμα το συντομότερο δυνατό και θα ενημερώσω.

Pritanis 04-03-09 18:53

αυτη ειναι η υπερχειλιση που εχω κανει και φαινεται εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11792
την χρησιμοποιω αρκετο καιρο σε ολα μου τα ενυδρεια χωρις να εχω αντιμετωπισει σοβαρα προβληματα......αν αρχισει να λειτουργει μετα δεν εχει προβλημα αρκει η σταθμη του ενυδρειου να μην κατεβει κατω απο τη σταθμη της υπερχειλισης και αδειασει το σωληνακι.......προς το ενυδρειο.....

3r4ndo 05-03-09 02:47

Οκ θα το αφισω μαλλον για το τελος και θα ασχοληθω με τα υπολοιπα (και πιο ακινδυνα), προς το παρον εχω κατι καλο κατα νου που εκμεταλευεται ολα οσα εχω δει περι υπερχειλησης, φυσικα καθως ειναι ενα απο τα πιο κρισιμα σημεια θα πεσει σοβαρη μελετη για την κατασκευη του!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01889 seconds with 11 queries