Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   guppy εναντίον molly (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=75529)

bouhy34 12-11-13 15:31

guppy εναντίον molly
 
Καλημέρα σας . Σήμερα παρατήρησα μια επιθετικότητα από το αρσενικό guppy στα δύο (ένα θηλυκό και ένα αρσενικό) molly ποιος ο λόγος ?
-------------------------
οι επιθέσεις είναι συνεχείς υπάρχει κίνδυνος ?

korman709 12-11-13 16:16

παντα υπαρχει αντιπαλοτητα των αρσενικων...ιδως απο guppy σε guppy.τωρα γιατι επιτιθενται στα μολυ...περιμενε να σου απαντησει κ κανεις αλλος.:D

bouhy34 12-11-13 16:26

κυνηγάει το θηλυκό guppy και ορμάει στο θηλυκό molly και στο αρσενικό molly και μου φαίνεται πολύ περίεργο .

korman709 12-11-13 16:29

ετσι ειναι τα αρσενικα,με σεξουαλικες ορμες....:D:D

Τάκης 12-11-13 16:39

Τα αρσενικά ζωοτόκα είναι "επιθετικά", ενοχλητικά θα το έλεγα εγω σε άλλα ψάρια του μεγεθους τους ίσως και λίγο μεγαλύτερα, όπως γκάπυ σε μόλυ, για αυτο τα έχουμε σε χαρέμια για να ενοχλείτε λιγότερο το κάθε ψαρι χωριστα αφου έχει να ασχοληθεί με πολλά. Πόσα ψάρια έχεις στο ενυδρείο και τι ψάρια ?

bouhy34 12-11-13 16:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 799305)
Τα αρσενικά ζωοτόκα είναι "επιθετικά", ενοχλητικά θα το έλεγα εγω σε άλλα ψάρια του μεγεθους τους ίσως και λίγο μεγαλύτερα, όπως γκάπυ σε μόλυ, για αυτο τα έχουμε σε χαρέμια για να ενοχλείτε λιγότερο το κάθε ψαρι χωριστα αφου έχει να ασχοληθεί με πολλά. Πόσα ψάρια έχεις στο ενυδρείο και τι ψάρια ?

έχω ένα ζευγάρι guppi ένα ζευγάρι molly black ballon 2 tetra και 2 angelfish .Τα τετρα και τα αγγελόψαρα θα τα δώσω σε λίγες μερες . Θέλω να πάρω και άλλα θηλυκά guppy αλλα μου ειπαν επειδή έβαλα τώρα τελευταία τα ψάρια να μην αγοράσω ακόμα

nazgul 12-11-13 16:59

Γι'αυτο μπαινουν σε χαρεμια τα ζωοτοκα (1 αρσενικο/3 θηλυκα), για να μην εχουμε τετοια. Ή καλυτερα, για να μην εχουμε πολλες πιθανοτητες για τετοια. Επιπλεον, σε μη σωστες συνθηκες τα ψαρια στρεσσαρονται ετσι κι αλλιως και ισως γινουν επιθετικα. Για την υπολοιπη ιχθυοσυνθεση, τα εχουμε ξαναπει.

bouhy34 12-11-13 17:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 799313)
Γι'αυτο μπαινουν σε χαρεμια τα ζωοτοκα (1 αρσενικο/3 θηλυκα), για να μην εχουμε τετοια. Ή καλυτερα, για να μην εχουμε πολλες πιθανοτητες για τετοια. Επιπλεον, σε μη σωστες συνθηκες τα ψαρια στρεσσαρονται ετσι κι αλλιως και ισως γινουν επιθετικα. Για την υπολοιπη ιχθυοσυνθεση, τα εχουμε ξαναπει.

θα βάλω μια αγγελία να ανταλλάξω τα αγγελόψαρα και τα τετρα με guppy και molly η να τα χαρίσω . Σας ευχαριστώ

Τάκης 12-11-13 17:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bouhy34 (Μήνυμα 799311)
έχω ένα ζευγάρι guppi ένα ζευγάρι molly black ballon 2 tetra και 2 angelfish .Τα τετρα και τα αγγελόψαρα θα τα δώσω σε λίγες μερες . Θέλω να πάρω και άλλα θηλυκά guppy αλλα μου ειπαν επειδή έβαλα τώρα τελευταία τα ψάρια να μην αγοράσω ακόμα

Αν οι μετρήσεις σου είναι σωστές και δεν έχεις πρόβλημα βιολογίας, δηλαδή είναι στρωμένο καλά το ενυδρείο σου, μπορείς να τα βάλεις αμέσως μόλις βγάλεις τα άλλα. Οσο έχεις τα αγγελόψαρα μέσα μη τα βάλεις γιατι βλέπω να γίνονται μεζές, ας έχεις και άλλα μικρά μέσα, στα καινούρια θα τη πέσουν τα αγγελόψαρα, αν αποφασίσεις να τα βάλεις μετά από καιρό που έχεις βγάλει τα άλλα τότε λιγα λιγα.

bouhy34 12-11-13 17:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 799320)
Αν οι μετρήσεις σου είναι σωστές και δεν έχεις πρόβλημα βιολογίας, δηλαδή είναι στρωμένο καλά το ενυδρείο σου, μπορείς να τα βάλεις αμέσως μόλις βγάλεις τα άλλα. Οσο έχεις τα αγγελόψαρα μέσα μη τα βάλεις γιατι βλέπω να γίνονται μεζές, ας έχεις και άλλα μικρά μέσα, στα καινούρια θα τη πέσουν τα αγγελόψαρα, αν αποφασίσεις να τα βάλεις μετά από καιρό που έχεις βγάλει τα άλλα τότε λιγα λιγα.

οι μετρήσεις είναι όλες οκ αν και ακόμα στρώνεται το ενυδρείο ... Μικρά δεν έχω και περιμένω σε λίγες μέρες δίχτυ για νεογνά αλλά και πάλι λέω πως θα βάλω αγγελια να τα δώσω τα τετρα και τα αγγελόψαρα

nazgul 12-11-13 17:21

Τι "διχτυ" για νεογνα εννοεις?

Να τα αφησεις ελευθερα και να φροντισεις να εχεις αρκετο κερατοφυλλο ως κρυψωνα, ωστε να τα καταφερουν αρκετα.

Τάκης 12-11-13 17:25

Ωραία, και μόλις τα βγάλεις βάλε 4-5 ψαράκια. Αν γεννήσουν και τα αγγελόψαρα είναι μέσα μη περιμένεις και πολλά, θα γίνουν μεζές, και να βάλεις γεννήστρα που λες με τούλι θέλει πολύ καλό καθημερινό καθαρισμό γιατί δεν ανανεώνεται το νερό καλά μέσα στη γεννήστρα. Αν έχεις πολύ κερατόφυλλο και αφήσεις τα μικρά ελέυθερα , θα κρύβονται στο κερατόφυλλο και θα σου ζήσουν πολλά. Με ζωοτόκα να μην αγχώνεσαι , σε λίγο καιρό θα αρχίζεις να χαρίζεις από τις πολλές γέννες, αρκει να είναι σωστό το περιβάλλον και η ποιότητα του νερού

bouhy34 12-11-13 17:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 799323)
Τι "διχτυ" για νεογνα εννοεις?

Να τα αφησεις ελευθερα και να φροντισεις να εχεις αρκετο κερατοφυλλο ως κρυψωνα, ωστε να τα καταφερουν αρκετα.

http://www.ebay.co.uk/itm/2808548454...84.m1497.l2649

αυτό εδώ ... Ακόμα δεν έχω γέννες βέβαια . Κερατόφυλλο που βρίσκω σε pet shop ?

Τάκης 12-11-13 17:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 799323)
Τι "διχτυ" για νεογνα εννοεις?

Να τα αφησεις ελευθερα και να φροντισεις να εχεις αρκετο κερατοφυλλο ως κρυψωνα, ωστε να τα καταφερουν αρκετα.

Τα ίδια λέμε και ταυτόχρονα, μπραβο συντονισμός ;)

bouhy34 12-11-13 17:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 799326)
Ωραία, και μόλις τα βγάλεις βάλε 4-5 ψαράκια. Αν γεννήσουν και τα αγγελόψαρα είναι μέσα μη περιμένεις και πολλά, θα γίνουν μεζές, και να βάλεις γεννήστρα που λες με τούλι θέλει πολύ καλό καθημερινό καθαρισμό γιατί δεν ανανεώνεται το νερό καλά μέσα στη γεννήστρα. Αν έχεις πολύ κερατόφυλλο και αφήσεις τα μικρά ελέυθερα , θα κρύβονται στο κερατόφυλλο και θα σου ζήσουν πολλά. Με ζωοτόκα να μην αγχώνεσαι , σε λίγο καιρό θα αρχίζεις να χαρίζεις από τις πολλές γέννες, αρκει να είναι σωστό το περιβάλλον και η ποιότητα του νερού

http://www.ebay.co.uk/itm/2808548454...84.m1497.l2649

αυτό εδώ ... Ακόμα δεν έχω γέννες βέβαια . Κερατόφυλλο που βρίσκω σε pet shop ?
το περιμένω σε λίγες μέρες

Τάκης 12-11-13 17:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bouhy34 (Μήνυμα 799327)
http://www.ebay.co.uk/itm/2808548454...84.m1497.l2649

αυτό εδώ ... Ακόμα δεν έχω γέννες βέβαια . Κερατόφυλλο που βρίσκω σε pet shop ?

ή σε pet shop ή βάλε μια αγγελία, όσοι έχουν το πετάνε με τα σακιά

bouhy34 12-11-13 17:32

Για άλλη μια φορά σας ευχαριστώ πολύ ...

nazgul 12-11-13 18:20

Μη το παρεις αυτο το διχτυ, μονο κακο θα κανει. Διαβασε και αυτο αν θελεις.

Τα μικρα με καλες κρυψωνες και αρκετα φυτα, μπορουν να επιβιωσουν. Τουλαχιστον θα το κανουν τα πιο δυνατα και εξυπνα, κανοντας μια φυσικη επιλογη, κατα μια εννοια.

Κερατοφυλλο σε αγγελια (που ηδη εβαλες). Μεγαλωνει τοσο γρηγορα που ειναι κριμα να πληρωσεις λεφτα για να το παρεις.

bouhy34 12-11-13 18:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 799369)
Μη το παρεις αυτο το διχτυ, μονο κακο θα κανει. Διαβασε και αυτο αν θελεις.

Τα μικρα με καλες κρυψωνες και αρκετα φυτα, μπορουν να επιβιωσουν. Τουλαχιστον θα το κανουν τα πιο δυνατα και εξυπνα, κανοντας μια φυσικη επιλογη, κατα μια εννοια.

Κερατοφυλλο σε αγγελια (που ηδη εβαλες). Μεγαλωνει τοσο γρηγορα που ειναι κριμα να πληρωσεις λεφτα για να το παρεις.

το έχω αγοράσει ήδη και το περιμένω αλλά δεν θα το χρησιμοποιήσω ! πολύ καλή συμβουλή ... Έχω βάλει αγγελία για κερατόφυλλο αν και δεν βλέπω μεγάλη ανταπόκριση ...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01939 seconds with 11 queries