Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Reef σε 110 λιτρα? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74872)

dimitris1006 17-10-13 18:26

Reef σε 110 λιτρα?
 
Καλησπέρα,

Έχω ενα ενυδρείο 110 λίτρα αξίζει να το κάνω τροπικο ύφαλο;
Πείτε μου τη γνώμη σας τα υπέρ και τα αρνητικά του.
Θα ήθελα να βάλω 2 Amphiprion ocellaris.

nikolaosbouk 17-10-13 19:25

Evvoειτε Οτι μπορείς να το κανειςReef😊
Απλα Οσο περισσότερα λιτρα Εχειs τοσο καλυτέρα

dimitris1006 17-10-13 22:28

Τι εξοπλισμό χρειάζεται? και πόσο κοστίζει περίπου?
Τι πρέπει να προσέξω?

nikolaosbouk 18-10-13 15:51

Χρειαζεσαι κυκλοφορητη, σκιμμερ, φωτιστικο να καλυπτει τις αναγκες του reef σου, ρεφακτρομετρο για να μετρας την αλατοτητα, ζωντανο βραχο, εξωτερικο φιλτρο ή sump για το μηχανικο φιλτραρισμα σου και φυσικα αλατι για reef ή θαλασσινο νερο. Καλο ειναι να εχεις και αντιστροφη οσμωση αν θελεις να σπας το βιομηχανικο αλατι.
Σου linkαρα τα ποιο οικονομικα στα λιτρα σου, φυσικα υπαρχουν και αλλα καλυτερα να αγορασεις με το αναλογο κοστος φυσικα.
δες και αυτο το υπομνημα που εχω κανει
Αυτα τα λιγα για αρχη;)

dimitris1006 18-10-13 17:47

Ευχαριστώ,
Τι ειναι αντίστροφη όσμωση;
Το φίλτρο άμα ειναι εσωτερικό;

nikolaosbouk 18-10-13 18:53

Η όσμωση αφερεί όλα τα ιχνοστοιχεία αλλά και μηδενισει την σκληρότητα και μειωνει το ph οπότε το νερό είναι έτοιμο με την προσθήκη του αλατιού να έχει τα ιδανικά χαρακτήριστηκα σε ολες τις παραμετρους σου για ένα reef
Το φίλτρο μπορεί να είναι εσωτερικό απλά θα πιάνει και αυτό χωρο στην δεξαμενη:thumbdown:

dimitris1006 18-10-13 19:19

Έχω ενα γλυκό ενυδρείο 28 λίτρα και το καλοκαίρι είχα θέμα με τη θερμοκρασία να είχε φτάσει 30-31°C.
Τι πρέπει να κάνω για αυτό το θέμα; Γιατι δεν αξίζει να το φτιάχνω να χαλασω και λεφτά και το καλοκαίρι να χαλάσει.
Άμα βάλω νερό απο τη θάλασσα χρειάζεται αντίστροφη όσμωση;

nikolaosbouk 18-10-13 20:08

Αν βάλεις νερό από θάλασσα δεν την χρειάζεσαι. Για την θερμοκρασία στο γλυκό θέλεις ανεμιστηρακι

dimitris1006 19-10-13 16:57

Eheim Micro Surface skimmer 350αυτό ειναι καλό;
Οι ζωντανοί βράχοι σε τι τιμές κυμαίνονται περίπου?

nikolaosbouk 19-10-13 17:26

Για να καταλάβεις κάποια πράγματα, αν βάλεις όλο τον εξοπλισμό μέσα στο ενυδρείο μαζί με τον ζωντανό βράχο, θα έχεις ελάχιστο χώρο για τα κοράλλια αλλά και για να κολυμπούν τα ψαράκια σου. Γιαυτό προτιμάμε να παίρνουμε κρεμαστό σκιμμερ(από εξω) και εξωτερικό φίλτρο. Ήδη μέσα θα έχεις αναγκαστικά τον θερμοστάτη και την είσοδο του σκιμμερ.
Αυτό που διάλεξες δεν θα σε καλύψει όταν στοκαρεις αρκετά το ενυδρείο σου. Μια καλή λύση είναι το deltec mce 300.
Ο βράχος έχει ζωντανός γύρω στα 18 ευρώ από πετ και γύρω στα 8-10 αν τον βρεις από κανένα χομπιστα που πουλάει, γι αυτό δες αγγελίες για βράχο και σκιμμερ. Μπορείς να βάλεις και νεκρό βράχο και αραγωνιτη αν θέλεις, κάπου είδα έναν φίλο που πουλάει στις μικρές αγγελίες, και τον ξυπνάς με αμπούλες βακτηριδίων.

dimitris1006 19-10-13 19:05

PROTEIN SKIMMER RESUN SK-300 αυτό;

nikolaosbouk 20-10-13 00:58

Μακράν καλύτερο αυτό που μου λινκαρεις σε σχέση με το προηγούμενο το εσωτερικο(θα την κάνει την δουλειά του) απλά εγώ σου έλεγα τις deltec για να πας σε κάτι ποιο ποιοτικό μιας και το σκιμμερ είναι το ποιο βασικό μηχάνημα στο θαλασσινό.
Γράψε στο ebay deltec mce 300 και θα το βρεις;)
Πάντως και το κινεζακι μια χαρά το βλέπω:rolleyes:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01664 seconds with 11 queries