Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Αδειασμα ενυδρειου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16472)

ilias 31-03-07 23:50

Αδειασμα ενυδρειου
 
Με το συστημα του αυτοματου ποτισματος δεν μου αδειαζει το νερο απο το ενυδρειο.
πως λειτουργει το συστημα σαν συγκοινωνουντα δοχεια με την αποχετευση?

dimitris21 01-04-07 14:14

Γίνε πιο συγκεκριμένος τι έχεις κάνει για να καταλάβουμε. Και καμιά φωτογραφία αν έχεις ακόμα καλύτερα

ilias 01-04-07 20:10

για να αδειαζει το ενυδρειο οποτε μετα να κανει αυτοματη πληρωση εχω εγκαταστησει ενα μηχανισμο αυτοματου ποτισματοσ αλλα το νερο δεν παει προς την αποχετευση .Τοποθετησα λοιπον μι αντλια με χρονοδιακοπτη να ανοιγει και να πεταει τα νερα στην αποχετευση.εχω ομως το εξης προβλημα.κλεινοντας η αντλια το νερο εξακολουθει να τρεχει γιατι το ρουφαει απο το ενυδρειο μεχρις οτου αδειασει ολο το ενυδρειο η μεχρι εκει που φτανει το σωληνακι δηλαδη σχεδον μεχρι το πατο.Και οπως ειναι φυσικο τα ψαρακια διχως νερακι δυσκολευονται πολυ.

dimitris21 01-04-07 20:20

Με το αυτόματο πότισμα δεν κατάλαβα ακόμα καλά τι προσπάθησες να κάνεις και δεν σου δουλεύει.
Για το άλλο με την αντλία, έτσι όπως το κατάλαβα ότι το έκανες, το περίεργο θα ήταν να δούλευε

Yiannis59 01-04-07 20:24

Μηπως το προβλημα ειναι στον τυπο του αυτοματου ποτισματος καποια θελουν πίεση για να ανοιξουν Πχ Gardena

ilias 01-04-07 21:43

Σαυτο εχεις δικιο γαρδενα ειναι και θελει πιεση τουλαχιστον 1 μπαρ.
εχεις να προτεινεις κανενα αλλο αξιοπιστο

ilias 01-04-07 21:44

γιατι ομως να μην δουλευη η αντλια?

Takis 01-04-07 21:47

Αν βαλεις μια ηλεκτροβανα μηδενικης πιεσης θα ειναι μια χαρα.
Αυτη μπορει να δουλευει με εναν απλο χρονοδιακοπτη.

ilias 01-04-07 22:06

ο σωληνας που φευγει απο το ενυδρειο και παει στο αυτοματο και μετα στην αποχετευση οταν ανοιξει το αυτοματο ποτισμα πρεπει να ειναι μονιμα γεματο με νερο ετσι ωστε στο επομενο αδειασμα να λειτουργηση .να μην εχει μεσα αερα δηλαδη.
θα ειναι ομως γεματο.
Δεν ξερω αν εγινα κατανοητος

dimitris21 01-04-07 22:46

Πολύ σωστά. Αν μαζέψει αέρα την επόμενη φορά δεν θα λειτουργήσει.

Takis 02-04-07 00:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ilias (Μήνυμα 165431)
ο σωληνας που φευγει απο το ενυδρειο και παει στο αυτοματο και μετα στην αποχετευση οταν ανοιξει το αυτοματο ποτισμα πρεπει να ειναι μονιμα γεματο με νερο ετσι ωστε στο επομενο αδειασμα να λειτουργηση .να μην εχει μεσα αερα δηλαδη.
θα ειναι ομως γεματο.
Δεν ξερω αν εγινα κατανοητος

Την πρωτη φορα φροντιζεις και τον γεμιζεις και μετα, οταν θα κλεινει η ηλεκτροβανα, το νερο θα παραμενει μεσα στον σωληνα.
Το εχω κανει και δουλευει μια χαρα.
Φυσικα ο σωληνας θα παραμενει στην θεση του μονιμα.

paxh2o 10-04-07 12:23

μιά ερώτηση..
στο νερό που θα μενει στο σωλήνα και θα εινια στάσιμο -φαντάζομαι- δεν δημιουργουνται βλαβεροι οργανισμοί για τα ψάρια?
βέβαια το νερό μετα θα κατευθυνθεί προς την αποχέτευση αλλα και παλι δεν υπαρχει κινδυνος για τα ψάρια?

ilias 13-05-07 21:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paxh2o (Μήνυμα 166793)
μιά ερώτηση..
στο νερό που θα μενει στο σωλήνα και θα εινια στάσιμο -φαντάζομαι- δεν δημιουργουνται βλαβεροι οργανισμοί για τα ψάρια?
βέβαια το νερό μετα θα κατευθυνθεί προς την αποχέτευση αλλα και παλι δεν υπαρχει κινδυνος για τα ψάρια?

Την ιδια απορια εχω και εγω.
Μικροοργανισμοι βακτηριδια δεν αναπτυσονται μεσα στην σωληνα της αποχετευσης με αποτελεσμα να καταληγουν μεσα στο ενυδρειο μας.Θα επρεπε να υπαρχει ενα συστημα αντεπιστροφης.Τι λετε?

Takis 14-05-07 00:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paxh2o (Μήνυμα 166793)
μιά ερώτηση..
στο νερό που θα μενει στο σωλήνα και θα εινια στάσιμο -φαντάζομαι- δεν δημιουργουνται βλαβεροι οργανισμοί για τα ψάρια?
βέβαια το νερό μετα θα κατευθυνθεί προς την αποχέτευση αλλα και παλι δεν υπαρχει κινδυνος για τα ψάρια?

Υποθετοντας οτι το λιγο αυτο νερο θα μενει στον σωληνα το πολυ 7 μερες, δεν προλαβαινει να παθει τιποτα.
Σε καθε αλλαγη ετσι κι αλλιως ανανεωνεται...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01841 seconds with 11 queries