Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Κιχλίδα χωρίς όρεξη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58467)

kostasbat 16-12-11 13:52

Κιχλίδα χωρίς όρεξη
 
Καλησπέρα
Εδώ κ 2 μήνες έχω στήσει ένα ενυδρείο 200 λτ με labidochromis.
Ολα απο θέμα τιμών Νο3 Νο2 και αμμωνίας είναι σε ιδανικές τιμες..
Απο τα 5 labidochromis που έχω τα 4 είναι θηλυκά κ το 1 αρσενικό..
Το αρσενικο εχει αρχίσει να κυνηγάει κ να γίνεται επιθετικό προς τα θυληκά κ το 1 απο αυτα πιο πολυ..με αποτέλεσμα εδώ κ 3 μέρες αυτο το θηλυκο να κρύβεται συχνα κ να μην τρωέι σχεδόν καθόλου..ζήτημα να τρώει ένα φυλαράκι τροφής την φορα..Δε ξέρω αν το γεγονός του ότι δεν τρώει οφείλεται στο γεγονος του ότι την κυνηγάει ο αρσενικος ή δεν της αρέσει πια η τροφή..Τα ταίζω με τροφή της Tetra (Tetra Pro with energy crisp)Όλα τα άλλα τρώνε κανονικά

Κλεόβουλος 16-12-11 13:54

Μήπως είναι μπουκωμένη?

kostasbat 16-12-11 13:56

Απο τι να μπούκωσε?
-------------------------
Και άλλο ένα που κάνει είναι οτι παει μέχρι την τροφή την μυρίζει κ φεύγει..

Κλεόβουλος 16-12-11 14:00

"Μπουκωμένη" εννοώ να έχει αυγά στο στόμα :)
Είναι κάπως έτσι?
http://i237.photobucket.com/albums/f...dochromis1.jpg

kixlidatos 16-12-11 14:06

Η αν κανει σαν να αναμασα τσιχλα:D

kostasbat 16-12-11 14:15

Θα την παρατηρησω το μεσημερι που θα γυρίσω σπιτι κ θα σας πω!!!Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις γρήγορες απαντήσεις..αν είναι έγκυος θα πρέπει να την μεταφέρω σε άλλο ενυδρείο για να γεννησει???

Παναγιώτης Κ 16-12-11 14:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostasbat (Μήνυμα 637058)
Θα την παρατηρησω το μεσημερι που θα γυρίσω σπιτι κ θα σας πω!!!Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις γρήγορες απαντήσεις..αν είναι έγκυος θα πρέπει να την μεταφέρω σε άλλο ενυδρείο για να γεννησει???

Όχι δεν χρειάζεται να την μεταφέρεις σε άλλο ενυδρείο. Τα αφρικάνικα δεν τρώνε συνήθως τα μικρά τους. Οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα να την αφήσεις να γεννήσει μέσα.

kixlidatos 16-12-11 14:20

Αν ειναι η γνωμη μου ειναι ,να την αφησεις μεσα,μην την στρεσαρεις,και οσα ζησουν.Αν αρχισει να γεννουν δεν σταματανε,θα χωρτασεις πολλες γεννες.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 637061)
Όχι δεν χρειάζεται να την μεταφέρεις σε άλλο ενυδρείο. Τα αφρικάνικα δεν τρώνε συνήθως τα μικρά τους. Οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα να την αφήσεις να γεννήσει μέσα.

Τα τρωνε:rolleyes:

Παναγιώτης Κ 16-12-11 14:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 637062)
Τα τρωνε:rolleyes:

Λέω ότι δεν τα τρώνε γιατί έχω ακούσει περιστατικά με αφρικανικά ενυδρεία που γεννάνε τα ψάρια και δεν τα τρώνε. Μάλιστα ακόμα και ο αρσενικός τα προστατεύει. Άλωστε είναι Φυτοφάγα ψάρια.

kixlidatos 16-12-11 14:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 637064)
Λέω ότι δεν τα τρώνε γιατί έχω ακούσει περιστατικά με αφρικανικά ενυδρεία που γεννάνε τα ψάρια και δεν τα τρώνε. Μάλιστα ακόμα και ο αρσενικός τα προστατεύει. Άλωστε είναι Φυτοφάγα ψάρια.


Παμφαγα ειναι και τα τρωνε,απλα καποια μικρα που ειναι ικανα επιβιωνουν

Παναγιώτης Κ 16-12-11 14:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 637067)
Παμφαγα ειναι και τα τρωνε,απλα καποια μικρα που ειναι ικανα επιβιωνουν

Με όλο τον σεβασμό, αλλά αφού είναι παμφάγα, γιατί τα ταίζουμε σπιρουλίνα και φυτικές τροφές και αποφεύγουμε τις κιχλιδοτροφές με ζωικά? Απο ότι ξέρω, τα ψάρια αυτά αν τραφούν με ψάρια, μπορεί ακόμα και να ψοφήσουν, γιατί ξέρω ότι το έντερο τους δεν μπορεί να τα διασπάσει και μπορεί να διασπάσει μόνο φυτοτροφές. Αν κάνω λάθος διόρθωσε με.

kixlidatos 16-12-11 15:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 637072)
Με όλο τον σεβασμό, αλλά αφού είναι παμφάγα, γιατί τα ταίζουμε σπιρουλίνα και φυτικές τροφές και αποφεύγουμε τις κιχλιδοτροφές με ζωικά? Απο ότι ξέρω, τα ψάρια αυτά αν τραφούν με ψάρια, μπορεί ακόμα και να ψοφήσουν, γιατί ξέρω ότι το έντερο τους δεν μπορεί να τα διασπάσει και μπορεί να διασπάσει μόνο φυτοτροφές. Αν κάνω λάθος διόρθωσε με.


Φιλε μου ειμαστε εδω για να βοηθαμε ο ενας τον αλλον,οποτε μεσα απο τον διαλογο ολοι μαθαινουμε.

Υπαρχουν ψαρια φυτοφαγα πανφαγα και σαρκοφαγα.Τα σαρκοφαγα δεν σημαινει οτι δεν τρωνε φυτα(σπιρουλινα) τρωνε αλλα σε μικροτερο ποσοστο.Τα συγκεκριμενα ψαρια ειναι πανφαγα,αλλα με μεγαγαλυτερο ποσοστο τροφης φυτα (σπιρουλινα)αλλα οχι μονο σπιρουλινα,θελουν και την πρωτεινη τους,οποτε να ταιζουμε μονο σπιρουλινα αυτα τα ψαρια ειναι λαθος.Οσο για τα μωρα ,μονο η μανα υα προστατευει,και αυτο αν εχει τον χωρο της,αλλα για να το δουμε αυτο ,πρεπει να ειναι μονη της στο ενυδρειο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01589 seconds with 11 queries