Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Κάθε πότε; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37902)

sailim 14-02-10 09:29

Κάθε πότε;
 
Σκεφτομαι να κάνω τον εξής προγραμματισμένο καθαρισμο-αντικατάσταση των υλικών του εσωτερικού φιλτου του rio 125 bioflow 3.0. Είναι η πρώτη φορά που έχω φίλτρο με διαφορα υλικα, και θα ήθελα να ακουσω τις πολυτιμες γνωμες σας!
(*η σειρά που παραθέτω τα υλικά ειναι η αντιστοιχη σειρά διέλευσης του νερου απο αυτά)
-υαλοβαμβακας >> αντικάτασταση σε καθε εβδομαδιαία αλλαγή νερου
-μπλε σφουγγάρι λεπτών οπών >> ξεπλυμα σε νερό ενυδρειου μια φορά το μήνα
-μακαρόνι >> αντικατάσταση μέρος αυτού μια φορά το 8μηνο
-μπλε σφουγγάρι μεγάλων οπών >> ξεπλυμα μια φορά το τρίμηνο στο νερό του ενυδρείου σε κάποια αλλαγή
Ευχαριστώ

Γιώργος Κ 14-02-10 09:37

Αντικατεστησε μονο τον υαλοβαμβακα (ενυδρειακο βαμβακι)
Ολα τα αλλα δε χρειαζεται να τα αλλαζεις ...
Γενικα ασε το φιλτρο σου ... μη το ανοιγεις καθε εβδομαδα!
Ανοιξε το μονο οταν μειωθει η ροη!
Το μακαρονι που λες δεν πρεπει να το αντικαθιστας!

cpk2010 14-02-10 10:57

Σε πετ σοπ μου είχαν πει μερική αντικατάσταση των μακαρονιών μία φορά το 6μηνο..μαλλόν πρός όφελος της κατανάλωσης των προιόντων τους θα μου το είπανε ε?!
Καλό είναι ότι πλυσίματα κάνουμε στο φίλτρο να είναι ΜΟΝΟ με νερό του ενυδρείου και φυσικά χωρίς απορρυπαντικά και λοιπά καθαριστικά!

Γιαννης Μ5 14-02-10 11:12

Εγω απο οσα γνωριζω απο αυτα που μου εχει πει φιλος με αρκετη εμπειρια το μακαρονι θελει καποια σταδιακη αλλαγη στα 2 με 3 χρονια.Βεβαια εξαρταται και απο την ιχθυοφορτιση του ενυδρειου.Εγω εχω 4.5 χρονια το ιδιο μακαρονι και εχω αρχισει να εχω καποια μικροπροβληματακια.Ηρθε η ωρα τους.

tonisgr 14-02-10 12:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από cpk2010 (Μήνυμα 416838)
Σε πετ σοπ μου είχαν πει μερική αντικατάσταση των μακαρονιών μία φορά το 6μηνο..μαλλόν πρός όφελος της κατανάλωσης των προιόντων τους θα μου το είπανε ε?!
Καλό είναι ότι πλυσίματα κάνουμε στο φίλτρο να είναι ΜΟΝΟ με νερό του ενυδρείου και φυσικά χωρίς απορρυπαντικά και λοιπά καθαριστικά!

E! βέβαια καλα το κατάλαβες για να πουλησουν.
Εγω εχω μακαρονι 15 μηνες και ειναι ακομα μια χαρα.
Αν αρχίσει να τρίβετε τοτε θα το αλλάξω

Γιώργος Κ 14-02-10 17:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από cpk2010 (Μήνυμα 416838)
Σε πετ σοπ μου είχαν πει μερική αντικατάσταση των μακαρονιών μία φορά το 6μηνο..μαλλόν πρός όφελος της κατανάλωσης των προιόντων τους θα μου το είπανε ε?!!

Αν ακους οτι λενε απο το πετσοπ ... τοτε ... :smt120:smt009
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από γιαννησ μ5 (Μήνυμα 416843)
Εγω απο οσα γνωριζω απο αυτα που μου εχει πει φιλος με αρκετη εμπειρια το μακαρονι θελει καποια σταδιακη αλλαγη στα 2 με 3 χρονια.Βεβαια εξαρταται και απο την ιχθυοφορτιση του ενυδρειου.Εγω εχω 4.5 χρονια το ιδιο μακαρονι και εχω αρχισει να εχω καποια μικροπροβληματακια.Ηρθε η ωρα τους.

τι προβληματα αρχισαν? :confused:
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tonisgr (Μήνυμα 416852)
Αν αρχίσει να τρίβεται τοτε θα το αλλάξω

:smt023


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01492 seconds with 11 queries